• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Nisam ga vadio, ali sam vidio da ima ravna strana i neravna. Kako to treba biti okrenuto? Tj, kako je bolje, sad je ravna strana okrenuta do ventilatora. Gdje ga sve treba namazati pošto dosta dugo nije radio?
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ravnu stranu okrenes kad je kukuruz mlad i zrno jos uvijek nije odvoljno jako pa ga nacne noz a neravnu stranu kad je malo zrelije da te linije poprijeko nacnu zrno. Podmazi sve mazalice koje imas pregledaj lezaje turbine. Zakopcaj za traktor pogledaj da nije odozdo kakvih skrivenih mazalica. Uglavnom imas vremena pa polako pregledaj podmazuj. Ja imam mb280 tako da ti o podmazivanju i odrzavanju toga tipa ne mogu bas puno pomoc al javit ce se i drugi sigurno :icon_super:
 

fiat780dt

Novi član
Tu od
15 Tra 2014
Poruka
15
pozdrav ljudi kupio sam silokombajn sip sk 80s pa me zanima rezlika izmedju sip sk 80 i ovog 80s
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
SIP ima dvije vrste jedan je celindrični prenos preko kardana i bolje melje i turbinski prenos preko remena lošije melje a oznake baš i neznam makar imam turbinski kojeg prodajem za 2 000 kn za forumaše 1 500 .
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Moze li mi neko objasniti postupak zamjene (vadjenja,okretanja) kontra noza na MEX 2? Evo ako moze na slikama da mi neko oznaci ako nije problem (slike sa neta).

540x405_sieczkarnia-jednorzedowa-do-kuku-35014327.jpg


264126-500x375.jpg


141667785_6_644x461_sieczkarnia-jednorzedowa-potinger-pottinger-mex-2-_rev025.jpg
 

masni 6200

Član
Tu od
18 Sij 2013
Poruka
67
ja sam no svom skidao komplet kljunove sa valjcima i svim,mislim da ima 6 vijaka i kardan mali sa lijeve strane kljunova gledano od iza kombajna, i onda dodes do 2 vijka koji drze noz,trebalo mi nekih sat vremena s tim da to nisam nikad radio niti sam znao gdje se nalazi kontranoz
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Zar i kljunove i uvlacne valjke skidati? Majku mu! Sitno sjecka masu, zrno mi ne sjece ...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kod mene Mex 2 treba samo otšarafiti dva šarafa i podiči u zrak tak da se gornji dio odvoji sječka od kljunova skinuti jedan nož i otšarafiti 4 šarafa kaj drže protunož. Nož moram skinuti da mogu izvuči protunož i protunož se može još tri puta okrenuti i izgleda kao slovo H . Kod sastavljanja paziti da kardan od sječke sjedne na getrbu kaj vrti valjke . Posla maximalno 15-tak minuta .
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Dali može silokombajn Mengele MB 220 sitnije od ovoga? I koje mu ulje nasuti u reduktor?

fxrozq.jpg


2vvw32g.jpg
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Jesi skroz do kraja pritego rotor do protu noža? Hipenol 90,gusti za zupčanike.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Nisam ništa dirao, samo malo nabrusio noževe, pitam samo dali on može sitnije ili je to to, ako može budem približio rotor do protu noža.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mislim da nema potrebe sitnije od ovoga pod uvjetom da lomi zrno, ovo je dovoljno sitno nasjeckano.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Petinger II ako je dobro podešen najsitnije melje od svih kombaja meni između noža i protunoža za podešavanje služile novine . Tak podešen je mljel silažu sitno ko posije .Podešal sem noževe njihovim pomakivanjem tj približavanjem protunožu .
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Sa svakim brušenjem noževa ti iz malo skratiš i oni automatski su dalje od protunoža,tako da za jedan ili dva kruga si svaki put približi rotor ka protunožu,kad približiš probaj lagano rukom okretat da ti nebi zapinjali noževi ako ne zapinju nigdje još približi. Pogledaj si da ti ona pločica za drobljenje zrna bude okrenuta prema gore nazubljeni dio da ti lomi zrno,ako su kuruzi već tvrđi a ako nisu okreni gore glatku stranu je će ti svo mljeko iscurit iz zrna. Jednoredni nikad neće napravit bolje od samohodnog tako da to je dost sitno,mengele je odličan u radu i brz dok petinger radi sitnije a lošiji je u radu štopa se trava i slično.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Terao sam ga Zetorom 5 spora i ide, a Lifan nije mogao više od 3 spore. Ta pločica nije nikada okretana, bio sam ju vadio zaljepila ju hrđa, a sa druge strane boja, na hrapavoj strani.


Ako previše približim rotor, dali ga je problem vratiti!?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Nije problem,on se sam vraća,imaš tam dvije pločice koje su ti kao feder koj vračaju rotor,ako imaš vremena i volje skini si rotor dolje pa vidiš u kakvom ti stanju protunož,možda bi ga trebao i okrenut.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Danas sam približio rotor do protu noža okrenuo sam maticu za jedan cijeli krug i još možda malo. Budem vidio sutra dali je bolje, kada sam bio skidao onaj lim iza rotora gledao sam malo i protu nož mi izgleda dobar, koliko se to može vidjeti od noža tako da njega neću dirati za sada.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Protunož mora imati ravan rub (90 stupnjeva) kak se troši postaje okrugli tj zaobljeni rub .
 

Najnoviji postovi

Na vrh