• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Mislim da će i tih 110 mm biti sasvim dovoljno hoda. Uglavnom tim cilindrom okrećeš ror kad prikolicu vučeš iza sebe. A kad je neko drugi vuče pored tebe onda i nema potrebe zakretati ror jer onaj ko vuče prikolicu može sam određivati gdje će je i kako puniti.
Neznam kakvi su kod tebe ovi priključci, dali je ovako kao kod mene na slici ili je drugačije?
prik.jpg

Uglavnom kod mene je ovaj cilindar došao na kombajnu ali sam ove nipl spojnice (označeno strelicom) morao prepravljati. Pošto je cilindar malog kapaciteta i na najmanje pomeranje ručice je reagovao vrlo brzo. Tako da se ror uvijek pomjerao na trzaj. Zato sam kod tokara dao da mi uradi ove nove spojnice sa malom rupom od 2 mm, (nisu mogli bušiti manju rupu) čak i sa tom rupom je bio prebrz. Onda sam kroz tu rupu provukao žicu od 1,5 mm, tako da je otvor svega 0,5 mm i sad je dobro, više ne trza i fino se okreće.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Takve su slične i kod mene...no ja planiram stavljati najtanja crijeva koja hidrouličar bude imao pa se nadam da bude mali protok i da nebude trzao.
Jer to se ipak pomiče pod turažom traktora, a onda pumpa šiba ko luda.


PITANJE!!! HITNO!!!

Dal ima možda netko od vas forumaša onu konzolu od SIP silokombajna koja se montira na traktorski blatobran a s njom se skreće cijev i regulira se usmjerivač na vrhu cijevi??? Dal možda netko zna za nekog da to ima, a netreba mu pa da hoće dati ili prodati.???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Uska crijeva će nešto usporiti ali se bojim da to neće biti dovoljno. Ipak se tu radi sa velikom turažom i ulje je dosta vruće pa samim tim i rijetko. Uglavnom vidjećeš kad probaš kako će ići, a ove spojnice uvijek možeš prepraviti ako ti sama crijeva ne budu dovoljno prigušivala protok.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
A nije jednostavnije stavit neki ventil,kao pipa za vodu i tamo onda jednom složit brzinu protoka i gotovo??
Investicija od nekih 60-70kn,bar je kod mene takva cijena tih ventila..
 

lambo

Član
Tu od
14 Velj 2013
Poruka
70
ja imam na kemperu od sipa celinder jednosmjerni i cjev mi okrene skroz nazad i i skroz do stakla nekad je bila rička pa je prerađeno na celinder i ide super
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
A nije jednostavnije stavit neki ventil,kao pipa za vodu i tamo onda jednom složit brzinu protoka i gotovo??
Investicija od nekih 60-70kn,bar je kod mene takva cijena tih ventila..

misliš neki regulacioni ventil?
može neka slika tog ventila i gje ima za kupit?
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Vrlo slično kak bude i kod mene složeno, samo ja imam hod 110 mm, mislim da bude dovoljno, ali na knap.

ako ti je hod klipa premali, probaj ga staviti na manju polugu- krak od cijevi.
samo za primjer, da ti je krak 1m sa tih 110 mm , pomaknuo bi ga najviše 15 do 20 stupnjeva- premalo.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
A nije jednostavnije stavit neki ventil,kao pipa za vodu i tamo onda jednom složit brzinu protoka i gotovo??
Investicija od nekih 60-70kn,bar je kod mene takva cijena tih ventila..

Pipa za vodu neće moći.
Regulacioni ventil imam na klipu roto kose. Takav bi pasao i na ovaj klip, samo što ja, niti sam ga tražio, niti znam gdje ima... Ovo sa spojnicom mi je bilo jednostavnije, lakše i brže.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ako ti je hod klipa premali, probaj ga staviti na manju polugu- krak od cijevi.
samo za primjer, da ti je krak 1m sa tih 110 mm , pomaknuo bi ga najviše 15 do 20 stupnjeva- premalo.

Ma ima hoda sasvim dovoljno, cilindar je montiran i stvarno sam se iznenadio da hod od 110 mm bez problema ide oko prikolice, tak da se puni bez problema.

@marko, meni bi onda trebala takva dva ventila da prigušim obadvije strane na dvosmjernom cilindru.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ma nemoj, a imam dvosmjerni klip?

Jedino ako je taj ventil sa dva ulaza i izlaza, onda je i jedan dovoljan, mada mi takav ventil onda nema logike.
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Pa dovoljno je da prigusis jedan lajtung. Bilo da se klip uvlaci ili izvlaci ulje samo mijenja smjer al opet ide kroz ventil.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ma o ovome ja pričam:
rucni-preklopni-3-4-6-8-sekcijski-hidraulicni-ventili-slika-24789630.jpg


Jednostavan sistem,kad jednom složiš kak brzo očeš okretanje tak ga ostaviš..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Kod mene prigušenje jedne strane gotovo da i nije imalo nekog efekta. Doduše ventil je nešto drugo, snjim se može fino regulisati protok pa bi to vjerovatno funkcionisalo i sa jednim ventilom.

@marko93
U tom sistemu je kuglični ventil a on se nemože tako fino podesiti koliko je ovdje potrebno. Trebao bi ventil sa navojem, takav imam na roto kosi. Uslikaću ga sutra.
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Evo kakav je taj ventil na cilindru na rotacionoj kosi.
ve1.jpg


Ovdje se vidi vijak za fino podešavanje i navrtka za njegovo osiguranje.
ve2.jpg
 

lambo

Član
Tu od
14 Velj 2013
Poruka
70
Ma o ovome ja pričam:
rucni-preklopni-3-4-6-8-sekcijski-hidraulicni-ventili-slika-24789630.jpg


Jednostavan sistem,kad jednom složiš kak brzo očeš okretanje tak ga ostaviš..

pa tak ja imam na kemperu ventil od sipa i uvjek je otvoren
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Ajmo da neko preporuci koji silokombajn nabaviti za traktor do 50 konja, do sad sam radio sa Zmajom a sad sam u potrazi za drugim. Da'l neki Sip, Pottinger il Mengele, il pak nesto 4-to?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Radil sam (imal) sva tri sip lagano se vrti dobro uvlači loše melje mengele lijepo uvlači teško se vrti srednje melje petinger loše uvlači srednje se vrti najbolje melje pa ti odluči ali za 50 ks baš ne bi preporučil silokombajn jedino ako malo siliraš .
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Radil sam (imal) sva tri sip lagano se vrti dobro uvlači loše melje mengele lijepo uvlači teško se vrti srednje melje petinger loše uvlači srednje se vrti najbolje melje pa ti odluči ali za 50 ks baš ne bi preporučil silokombajn jedino ako malo siliraš .

Ma radim samo sebi nekih 15 dunuma godisnje. Radio sam dvije godine sa Zmajom kojem sigurno treba 80 konja, to za sipa sam vidio da se lako vrti i da lose melje pa me interesuje dal' se moze srediti nesto pa da bolje sitni ?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Ajmo da neko preporuci koji silokombajn nabaviti za traktor do 50 konja, do sad sam radio sa Zmajom a sad sam u potrazi za drugim. Da'l neki Sip, Pottinger il Mengele, il pak nesto 4-to?

Imao sam Pottinger MEX 1 pa ti mogu reći par riječi o njemu. Prednost mu je to što je lagan za tjerati, sitno siječe, dobro drobi zrno i lagane je konstrukcije pa ga može nositi i manji, laganiji traktor. Mana mu je to što ne uvlači ravnomjerno masu, krupnije stabljike dobro uvlači dok sitnije nemože, već ih skuplja na ulazu i onda kad ih povuče tad se obično zaštopa. Zbog toga sam ga i prodao, to je bar što se mene tiče, velika mana.
Sad imam Mengele MB 290, to je dosta težak i masivan kombajn i nije za manji traktor. Za tvoj traktor bih preporučio Mengele MB 200, njega nisam imao ali sudeći po ovoj mojoj 290-ki sigurno se nećeš pokajati.
Što se ostalih tiče, mogu ti reći da SIP i Lifam zaobiđeš a možeš pogledati i neki PZ njih ljudi isto dosta hvale da su dobri. Nisam sa njima radio pa neznam kakvi su.
Uglavnom gledaj da je kombajn dobro očuvan i da ima paran broj dozatora (2 ili 4).

Ovdje na slici sam označio te valjke dozatore.
doz.jpg

Vide se ova dva a iza njih su još dva, jedan glatki i jedan nazubljeni i oni se ne vide sa ove strane.

Ma radim samo sebi nekih 15 dunuma godisnje. Radio sam dvije godine sa Zmajom kojem sigurno treba 80 konja, to za sipa sam vidio da se lako vrti i da lose melje pa me interesuje dal' se moze srediti nesto pa da bolje sitni ?

Vrlo malo ili gotovo ništa jer nema dozatore već disk sam uvlači masu.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh