Pozdrav i tebi i dobro nam došao!!
Što se tiče toga koliko čekati nakon košenja, to zavisi od više faktora.
Zavisi kakvo je vrijeme: dali je vruće, oblačno, vjetrovito itd. Odnosno moraš obratiti pažnju na to koliko se brzo suši pokošena masa.
Zatim zavisi čime ćeš raditi sjenažu: silokombajnom, samoutovarnom prikolicom ili rolo balirkom.
Zavisi i od toga hoćeš li koristiti inokulante ili ne.
Ja npr. popodne kosim, sledeći dan ujutro (posle rose) zgrnem u manje granice i onda vozim. Sjenažu radim sa prikolicom koja ima 33 noža i dosta sitno siječe travu i koristim inokulante. Mada često radim i tako da isti dan kosim i kupim.
Po savjetima stručnjaka trebalo bi malo mase stisnuti u šaku, kad ruka ostane vlažna a sok se ne cijedi iz trave tad ima dovoljno suve mase da se može voziti u silos ili rolati u bale. Mada ako je vrijeme dosta toplo ili vjetrovito, treba početi malo ranije jer će se inače ona masa koja zadnja dođe na red presušiti.
Ako radiš silokombajnom onda može masa biti i suvlja jer je sitno sječena pa će se dobro dati ugaziti. Što se tiče samoutovarne prikolice, što je manje noževa to masa mora biti vlažnija upravo zbog gaženja.
Rolo balirke dobro stisnu masu a i streč folija u koju se uvija bala konstantno stiska balu pa masa može biti i malo suvlja.
Inokulanti se koriste da bi tok fermentacije krenuo u dobrom pravcu i da masa brže fermentira. A i kvalitet silaže je bolji ako se radi sa njima. Kod biljaka koje se teže siliraju kao što su crvena i bijela djetelina i lucerka, preporučljivo je korištenje inokulanata.
Evo pokušao sam malo objasniti način izrade silaze odnosno sjenaže, ako ima još nešto nejasno slobodno pitaj. Mada je o svemu ovome pisano na dosta mjesta u ovoj temi. Zato uzmi malo vremena i "prelistaj" ovu temu, naći ćeš vjerovatno sve ili veliku većinu odgovora na sve što te zanima.