• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva GRAHA sijačicom za kukuruz

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
evo kao što piše zanimam se o sjetvi graha...sve mi je jasno nego eto problema...pošto sam novi u ovome,tj početnik zanima me kak sijati grah na oltovu sijačicu...ništa neznam osim odabira sita koje odgovara veličini sjemena...sad me zanima kak podesiti sijačicu...znaći koji omjer prenosa složiti...
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
ja znam jedinno da se sije na 4cm pa ti mjeri kolko je to...ko bu to sijal:?:
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
ja znam jedinno da se sije na 4cm pa ti mjeri kolko je to...ko bu to sijal:?:

jebote svet na 4 cm pa ko bu to nariktal???kuruza se sije od 17-20 cm razmaka u redu mi se čini...ja bum sijal...tj probal bum...zato i pitam
 

Kumic

Član
Tu od
7 Lis 2010
Poruka
196
jebote svet na 4 cm pa ko bu to nariktal???kuruza se sije od 17-20 cm razmaka u redu mi se čini...ja bum sijal...tj probal bum...zato i pitam
Na pogonskom zupčaniku (na osovini kotača)staviš lanac na najveći zopčanik,a na osovini koja pokreče pločice staviš na najmanji pa pogledaj koji ti bude razmak zrna.....na kojoj površini siješ??kaj nejde na ruke :p
 
H

Hurlimann86

Guest
Mi već dvije godine sijemo jednom čovjeku koji ime eko proizvodnju, sijemo mu neki crni grah, a sijemo ga sa sijačicom za kukuruz stavimo je na najgušče 15 cm i uvijek je dobro, samo što ima puno korova jer je eko:D
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
Na pogonskom zupčaniku (na osovini kotača)staviš lanac na najveći zopčanik,a na osovini koja pokreče pločice staviš na najmanji pa pogledaj koji ti bude razmak zrna.....na kojoj površini siješ??kaj nejde na ruke :p

ma to znam...samo nisam bil siguran na kolko da lanac prebacim...a površina...još neznam kolko budem...dosta...neda mi se na ruke...nisam lud...a sad budem probal ovak na najgušče pa budem videl...ak bude vreme sutra krećem...
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,840
Kod mene je kukuruz prošle godine bio ko grah, lanac otraga na najvećem, a kod sjemena na najmanjem, uči se čovjek dok je živ :)
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Budući da grah sijem godinama ja sijem na oltovu sijačicu podešenu na najgušće, stari vozi a ja bacam kroz prerezanu pvc flašu koja je narebrenim crijevom usmjerava sjeme u redove ili možeš dva puta proči po redovima. Grah voli gusti sklop i ne smeta ako par zrna padne jedno pored drugog, to ti je kao da siješ u "kučice" tako su radile naše bake.
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
Budući da grah sijem godinama ja sijem na oltovu sijačicu podešenu na najgušće, stari vozi a ja bacam kroz prerezanu pvc flašu koja je narebrenim crijevom usmjerava sjeme u redove ili možeš dva puta proči po redovima. Grah voli gusti sklop i ne smeta ako par zrna padne jedno pored drugog, to ti je kao da siješ u "kučice" tako su radile naše bake.

e da al ti to siješ ovaj visoki s kukuruzom...a ja bi niski u redove sa sijačicom sijal...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
razmišljam danima o ovome.......postavio pitanje u sijačice za kukuruze, nema odgovora......u temi od grahu, u povrtlarstvu, nema odgovora......

znači, sam moraš probati par varijanti.......bez prepravke, moje je mišljenje da se s njom nemože sijati grah.......

jer, najgušće ti je na oko 13cm, i da staviš crnu ploču s brojem 14......ako se radi o mehaničkoj s plastičnim pločama......i to je rjetko za grah......dobiti ćeš nizak prinos po jutru ili hektaru ili kako već računaš, a puno puno trave.....

preporuka je, koliko sam ja pročitao 50cm razmak redova, te 7 cm razmak u redu......al to neću probati, jer moram sijačicu prepravljati, a MSK olt može minimalno sijati na 65cm razmak redova.....

druga preporuka 70cm razmak reda, ko za kukuruz, te 5cm u redu......za tu varijantu sam se ja odlučio......

pa sam počeo kombinirati s pločama.......sijačica nebaca ujednačeno, negdje malo gušće, negdje razvuče, al mislim da je to sve u granicama tolerancije.......tada se nemože bazirati na 5cm razmak između zrna (jedino da se sije sa PSK).......nego ja sam mjerio broj zrna na 2m......i uspoređivao sam sa brojem zrna koji se bace na 2m kada se sije ručno, u kučice da dobijem približan rezultat......jedna ploča 28-30 sa drugom 30-34......

prijenos je stavljen na 20/8 i ploče su prorezane......budem stavio sliku, u toku dana, kako sam to odradio......
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
e da al ti to siješ ovaj visoki s kukuruzom...a ja bi niski u redove sa sijačicom sijal...

Ma jok, sijem niski grah u posude od kukuruza staviš grah i siješ ga kao kukuruz samo što dodatno pojačavač ručno tako da se nevoziš dva puta po redovima već u jednom prohodu postigneš gusti sklop.
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
Ma jok, sijem niski grah u posude od kukuruza staviš grah i siješ ga kao kukuruz samo što dodatno pojačavač ručno tako da se nevoziš dva puta po redovima već u jednom prohodu postigneš gusti sklop.

ahaaaaaaaa...ja sam krivo skužil...ja mislil da siješ visoki pa da bacaš ručno grah u deponator
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ma jok, sijem niski grah u posude od kukuruza staviš grah i siješ ga kao kukuruz samo što dodatno pojačavač ručno tako da se nevoziš dva puta po redovima već u jednom prohodu postigneš gusti sklop.


a kada bi išao 2 puta po redu, vjerojatno bi lomio prethodno posijana zrna.....
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
a kada bi išao 2 puta po redu, vjerojatno bi lomio prethodno posijana zrna.....

aa u pm....ove godine idem probat...malo pa kak bude...stavit ću sijačicu na najgušče,opizdit na nju najveće sito pa nek baca kak baca...pa ću vidjet kakvo će sranje bit...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nebi to preporučio......baca na oko 13cm plus-minus 2cm.......a kažu da treba na 5cm, pa procjeni, tako sam probao jedne godine, nevalja ništa, a probao sam i 2 puta po jednom redu, ako sijačica ode na prethodno posijano zrno, slomi ga, ili pukne popola......ja kada posijem, onda dio otkopam da pogledam gdje su zrna, da budem siguran kako ide.......danas sam ploče stavio gore, a nisam imao mobitel uz sebe da slikam, al budem sutra slikao, da vidiš kako sam ja napravio, pa probaj nešto slično uraditi.......s tim sam ja "skoro" zadovoljan, jer sa mehaničkom bolje nemože......a pneumatsku nemam, s njom bi bilo idealno.......

ja ću najvjerojatnije posijati sutra popodne......i biti će oko pola jutra, a to da sijem ručno na kućice, trebao bi barem 5 dana.......a ovo gotovo za sat vremena......
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
nebi to preporučio......baca na oko 13cm plus-minus 2cm.......a kažu da treba na 5cm, pa procjeni, tako sam probao jedne godine, nevalja ništa, a probao sam i 2 puta po jednom redu, ako sijačica ode na prethodno posijano zrno, slomi ga, ili pukne popola......ja kada posijem, onda dio otkopam da pogledam gdje su zrna, da budem siguran kako ide.......danas sam ploče stavio gore, a nisam imao mobitel uz sebe da slikam, al budem sutra slikao, da vidiš kako sam ja napravio, pa probaj nešto slično uraditi.......s tim sam ja "skoro" zadovoljan, jer sa mehaničkom bolje nemože......a pneumatsku nemam, s njom bi bilo idealno.......

ja ću najvjerojatnije posijati sutra popodne......i biti će oko pola jutra, a to da sijem ručno na kućice, trebao bi barem 5 dana.......a ovo gotovo za sat vremena......

ma joj...ajd plss stavi slike sutra da vidim...a ak ne...nek se jebe...ak nebude tak nebude nikak...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nije ti ovo nikakav problem, ja sam uzeo svijetlo plave ploče, broj 9, jer ih imam par komada.......i prorezao sam da stane više zrna, da ti ostane ploče oko 5-6mm da može gurati zrno i prijenos na najgušće.....ako me razumiješ....
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
probao sam vaditi kao što je lijeva ploča, al opet je bilo rjetko......pa sam izvadio kao što sam obrisao na desnoj slici......i razmak između obrisanog kod mene je 5-6mm......





i kada to napraviš, prije sijanja, probaj negdje na tvrdom, da vidiš kako baca......
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
probao sam vaditi kao što je lijeva ploča, al opet je bilo rjetko......pa sam izvadio kao što sam obrisao na desnoj slici......i razmak između obrisanog kod mene je 5-6mm......





i kada to napraviš, prije sijanja, probaj negdje na tvrdom, da vidiš kako baca......
e hvala ti ivanz...to ću tak i napravit...sita ta ću proširit i valjda bude dobro
 
Na vrh