• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2013.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,926
kaj nije najbolje na analizu tla pa onda dodavati kako i fali?
a ionako se gnoji kako tko ima financijskih mogućnosti,kaj ne?
s jedne strane ako bude sušna i jadna godina,žali bože novaca utrošeno u NPK ili PK.
 
Posljednje uređivanje:

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
kaj nije najbolje na analizu tla pa onda dodavati kako i fali?
a ionako se gnoji kako tko ima financijskih mogućnosti,kaj ne?
s jedne strane ako bude sušna i jadna godina,žali bože novaca utrošeno u NPK ili PK.

a,gle,kad bi na to gledali,žali bože zraka što ga dišeš,kad buš ionako umro...

kad bi mogli znat kakva će biti godina,seljaci bi bili najbogatiji ljudi u državi,a još kad bi znali što će ove godine imati dobru cijenu...

nebi bilo zanimljivo
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,926
a,gle,kad bi na to gledali,žali bože zraka što ga dišeš,kad buš ionako umro...

kad bi mogli znat kakva će biti godina,seljaci bi bili najbogatiji ljudi u državi,a još kad bi znali što će ove godine imati dobru cijenu...

nebi bilo zanimljivo

znam,samo velim,ljudi se zamaraju stvarima a ne racunaju na jos neke stvari koje ih mogu zadesiti...
tak da velim,baci gnojivo koliko mozes i kakvo mozes i nadaj se dobroj godini pa sta bude,sad jel bude 400kg 7ice ili 300kg 15ice i 150kg uree vrijeme ce pokazati...
druga stvar je ko kalkulira sa velikim površinama,tu su ipak drugacije cifre u igri,pa 100kg manje po hektaru na 100+ hektara donosi ogromnu uštedu u novcima!
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Evo danas uzeo jednu vreću KWS kladdus za probu. Nikad nisam sijo tako ranu grupu al ove godine faliće kukuruza pa nema druge nego probat. Ostali repromaterijal će čekat vaučere.
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
znam,samo velim,ljudi se zamaraju stvarima a ne racunaju na jos neke stvari koje ih mogu zadesiti...
tak da velim,baci gnojivo koliko mozes i kakvo mozes i nadaj se dobroj godini pa sta bude,sad jel bude 400kg 7ice ili 300kg 15ice i 150kg uree vrijeme ce pokazati...
druga stvar je ko kalkulira sa velikim površinama,tu su ipak drugacije cifre u igri,pa 100kg manje po hektaru na 100+ hektara donosi ogromnu uštedu u novcima!

neznam za velike,puno puta im nebih htio biti u koži,meni je ratarstvo svojevrsna špar-kasica
ulažem iz izvornog posla,pa se ne zamaram puno,naravno gledam da uz što optimalniji ulog izvučem što više,pa nekad uspije,nekad ne

znao je reći jedan cijenjeni ratar kod nas :"kad je dobra godina,onda su svi agronomi pametni,a kad nije onda mi delaju analize kaj sam krivo napravil"
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Jel tko gnoji kukuruz sa vukovarskim umjetnim gnojem, kako se pokazalo, i koje su cjene, imam neku ponudu pa me zanima.......
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Jel tko gnoji kukuruz sa vukovarskim umjetnim gnojem, kako se pokazalo, i koje su cjene, imam neku ponudu pa me zanima.......

Osobno nisam još radil sa njim ali mi kolega sa posla kaže da je 15-15-15 isti ko kutinski jedino veli da je nijansu sitniji! Tast mu radi 95ha pa valjda čovjek zna kaj priča!
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514
Jel tko gnoji kukuruz sa vukovarskim umjetnim gnojem, kako se pokazalo, i koje su cjene, imam neku ponudu pa me zanima.......

Radimo par godina vec s njihovim zato sto je jeftinije, po ucinku nebi znao ali granule su im dosta nejednake i smrdi ko sam vrag.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,926
Topivost ova dva gnojiva je ista, jer je oblik fosfora i kalija isti u oba gnojiva, razlika je samo u koncentraciji (15-15 naspram 20-30).
Načelno, 15-tica ide prije sjetve/u sjetvi zbog dva razloga:
- veća količina dušika koji će kukuruz iskoristiti za početni porast (onih 7% iz jesenske gnojidbe, preko zime je u potpunosti ispran, i od Petrokemije bi bilo korektno da za jesenski gnojidbu (za kukuruz) prodaje 0-20-30)
- zbog fosfora, kojeg u 15-tici ima 15% i koji se djelomično iskrištava u prvim fazama rasta kukuruza (onih 20% iz 7-20-30, koje je dodano u jesenskoj gnojidbi je gotovo potpuno neiskoristivo za kukuruz u proljeće. Da se ne ponavljam, ima tu priča što se događa sa (SKUPIM) fosforom koji se dodaje u jesenskoj gnojidbi za jare kulture http://www.gnojidba.info/gnojidba-ratarskih-kultura/upotreba-startnih-gnojiva-u-gnojidbi-ratarskih-kultura-i-dio/
:icon_pidu:


Nasao sam Na Netu Da Za Prinos 100kg Zrna Potrebno 3kg dusika,1.2kg Fosfora i 3.5kg Kalija.

Tko Je U Pravu Onda?
Cjenovno Nije Isto Baciti 400kg 15ice,200kg Uree I 150kg Kana Te dobiti Otprilike 192.5 N,60 P I 60 K, I 400kg 7ice Uz Istu Kolicinu Uree I Kana Kao I Gore te Dobiti 160.5 N,80 P, I 120 K, Spominje se Razlika u prinosu Od Oko 2 Tone/ha, A Razlika u cijeni Oko 300tinjak Kn ...
Cemu Ili Kome Vjerovati?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Vukovarsko 15-15-15 ja plaćo 418kn


mislim da sam ih zvao, prije 2 godine, cjenu sam zaboravio, al sječam se, da se gnojivo moglo kupiti samo na palete, a ne po vreću ili dvije......danas neznam kako to ide, morat ću ih nazvati, jer do tvornice imam 25km u jednom smjeru, a kutinska 15ica je oko 450kn, ako sam dobro vidio cjenu u prvči......pa mi se isplati otići kod njih, ako je kvaliteta gnojiva jednaka.........znaš li možda cjenu ako se kupuje u rinfuzi???? koja je količina tih vreća???? u kutini sam vidio da je po toni jeftinija rinfuza za 75kn
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Neznam cjenu u rifuzi. Ako ideš direkt u tvornicu trebalobi bit i jeftinije od 418kn
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
moram to rješiti ovih dana, da nađem nešto jeftino do sjetve......sutra zovem tvornicu u vukovar
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh