• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2013.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nekak se meni iz godine u godinu vidi da pioneer pomalo zajebava svoje sjeme, ima več dosta primjera gdje nije bilo klipova, a s osssk, bc i kws nisam čuo takvo kaj, bili su mali i slabi klipovi, ali ih je bilo!
Pioneer mi se strašno zamjerio jer je u suši nikakav, a ostali ipak nešto daju.
A prije, možda čak i 10-ak godina je pioneer bil zakon, to je bilo kuruze ko blata, nismo znali kam bi s njom, ali se i klima promjenila i to više neštima po meni kod njih!
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
evo jos jedna od lane p12 iz grupe 500 sto nije bilo niti jednog klipa a zemlja prvoklasna i dobro nađubrena stajnjakom...

upload photos

ove godine idem ranije ako vrijeme dozvoli odma 1.04 pa sta bude..a i sijacica je spremna..

image ru

Pa nije spremna,fale ti dva crijeva za zdrak od turbine do baterije.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
To si dobro uocio skinuo sam ih radi mjere pa cu sutra ici kupiti nova
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
A ako se može namjestit sijačica da baca 20 kg/ha to bi bilo to, kaj ne??
Mirek za mikrogranulirana gnojiva moraš imati poseban deponator ili se možeš provući sa deponatorom za insekticide.
Nažalost, neke druge mogućnosti nema (inače ima i tekućih startnih gnojiva, ali i za njih treba poseban deponator).
Jedino što možeš napraviti, za neku manju površinu, je da garaži usitniš mikrogranulirano gnojivo (lako se usitnjava; primjerice čekićem ili sl.) do forme praha, i onda to izmješaš sa sjemenom kukuruza (u kanti, tačkama, mješalici štogod).
Jasno da to ne možeš odraditi za 900 kg mikrogranuliranog gnojiva... ali za 1 ha ide 25-30 kg mikrogranuliranog gnojiva i to se da napraviti.
A onda kad se uvjeriš da ima efekta, lako slijedeću godinu nadogradiš sijačicu i primjeniš za cijelu površinu. :(nod):
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Pitanje jedno! Planiram za kukuruz umjesto 15-15-15 baciti 7-20-30. e sad dalbi to imalo kakvog boljeg efekta, dalićese uspjet rastopit zato što je 7-20-30 predviđen dase zaore
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pitanje jedno! Planiram za kukuruz umjesto 15-15-15 baciti 7-20-30. e sad dalbi to imalo kakvog boljeg efekta, dalićese uspjet rastopit zato što je 7-20-30 predviđen dase zaore

Jel se 7 zaorava zbog toga da dojde dublje (fosor i kalij su slabo pokretni u zemlji) ili je potrebno neko vrijeme da elementi dođu u stanje prihvatljivo za ishranu biljke. Ako je ovo drugo, koliki je taj period prilagodbe?
S obzirom da ove godine sijem kuruzu na pjeskovitu njivu, nisam je ujesen oral, nek bum to napravil otprilike 2 tjedna pred sjetvu ( ak vrijeme dopusti) i pri tom bum zaoral 0-20-30, a 15-15-15 u sijačicu.
Bu to dobro, ili bu 0-20-30 dal efekta tek u idućoj kulturi?
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Pokusaval sam sa 7-20-30 u sijacicu i nije nista bolje bilo nego 15-15-15 Dobro bi bilo zaorati na jesen 7-20-30 i u sjetvi 15-15-15 tu se vidi razlika. Jedino kaj smo uvjek kratki s novcima pa se najcesce 7-20-30 u jesen preskace.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,926
Pokusaval sam sa 7-20-30 u sijacicu i nije nista bolje bilo nego 15-15-15 Dobro bi bilo zaorati na jesen 7-20-30 i u sjetvi 15-15-15 tu se vidi razlika. Jedino kaj smo uvjek kratki s novcima pa se najcesce 7-20-30 u jesen preskace.

negdje sam citao da godisnje fosfor tone svega par cm...
s druge stranemsvakako bi bilo dobro napraviti analizu tla pa onda znas na cemu si,da ne bacas 7-icu ako nije potrebno...

ps. vidio sam u KTC-u,nesto za kalcizaciju,25kg 10kn ako se ne varam,AgroCal...to bi moza bilo dobro baciti? sto mislite o tome?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ps. vidio sam u KTC-u,nesto za kalcizaciju,25kg 10kn ako se ne varam,AgroCal...to bi moza bilo dobro baciti? sto mislite o tome?
najbolje bi bilo dati na analizu tlo pa bi vidio kolko bi trebalo kalcija...mislim da je KTC dosta skup kaj se kalcija tiče...pogledaj u temi "kalcizacija" i tam piše gdje ima kod koprivnice i dosta jeftino...
 

izzyvz

Član
Tu od
14 Ruj 2009
Poruka
185
Ja sam kupio 5276 po cjeni od 703kn 50000 zrna,ali to je bila akcija u 2mj. i sada ga više nema tamo, niti se nemože naručiti a dali je moguče gdje nabaviti sada to nebih znao.

Rijeseno!
Naručio Dekalb DKC 4795 po 824kn/50000zrna!
Poljocentar iz Križevaca im,ako koga zanima.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pitanje jedno! Planiram za kukuruz umjesto 15-15-15 baciti 7-20-30. e sad dalbi to imalo kakvog boljeg efekta, dali će se uspjet rastopit zato što je 7-20-30 predviđen dase zaore
Topivost ova dva gnojiva je ista, jer je oblik fosfora i kalija isti u oba gnojiva, razlika je samo u koncentraciji (15-15 naspram 20-30).
Načelno, 15-tica ide prije sjetve/u sjetvi zbog dva razloga:
- veća količina dušika koji će kukuruz iskoristiti za početni porast (onih 7% iz jesenske gnojidbe, preko zime je u potpunosti ispran, i od Petrokemije bi bilo korektno da za jesenski gnojidbu (za kukuruz) prodaje 0-20-30)
- zbog fosfora, kojeg u 15-tici ima 15% i koji se djelomično iskrištava u prvim fazama rasta kukuruza (onih 20% iz 7-20-30, koje je dodano u jesenskoj gnojidbi je gotovo potpuno neiskoristivo za kukuruz u proljeće. Da se ne ponavljam, ima tu priča što se događa sa (SKUPIM) fosforom koji se dodaje u jesenskoj gnojidbi za jare kulture http://www.gnojidba.info/gnojidba-ratarskih-kultura/upotreba-startnih-gnojiva-u-gnojidbi-ratarskih-kultura-i-dio/
:icon_pidu:
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
topivost ova dva gnojiva je ista, jer je oblik fosfora i kalija isti u oba gnojiva, razlika je samo u koncentraciji (15-15 naspram 20-30).
Načelno, 15-tica ide prije sjetve/u sjetvi zbog dva razloga:
- veća količina dušika koji će kukuruz iskoristiti za početni porast (onih 7% iz jesenske gnojidbe, preko zime je u potpunosti ispran, i od petrokemije bi bilo korektno da za jesenski gnojidbu (za kukuruz) prodaje 0-20-30)
- zbog fosfora, kojeg u 15-tici ima 15% i koji se djelomično iskrištava u prvim fazama rasta kukuruza (onih 20% iz 7-20-30, koje je dodano u jesenskoj gnojidbi je gotovo potpuno neiskoristivo za kukuruz u proljeće. Da se ne ponavljam, ima tu priča što se događa sa (skupim) fosforom koji se dodaje u jesenskoj gnojidbi za jare kulture http://www.gnojidba.info/gnojidba-ratarskih-kultura/upotreba-startnih-gnojiva-u-gnojidbi-ratarskih-kultura-i-dio/
:icon_pidu:

na tom linku ima tablica sa potrebnim pojedinim hranivima za prinos
sad te potrebe se uvelike razlikuju kod pojedinih autora tako su naprimjer tu relativno male potrebe za fosfor i kali,i podjednake su. Dok je kod večine autora potreba za kalijem veča nego za fosfor

sad več sam negdje na forumu piso da svatko gnoji prema financiskim mogučnostima ali ove potrebe na ovom linku mi se cine realne gledano sa prakticnog stajalista
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Dali neko ima iskustva sa KWS kladdus
 
Posljednje uređivanje:

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Topivost ova dva gnojiva je ista, jer je oblik fosfora i kalija isti u oba gnojiva, razlika je samo u koncentraciji (15-15 naspram 20-30).
Načelno, 15-tica ide prije sjetve/u sjetvi zbog dva razloga:
- veća količina dušika koji će kukuruz iskoristiti za početni porast (onih 7% iz jesenske gnojidbe, preko zime je u potpunosti ispran, i od Petrokemije bi bilo korektno da za jesenski gnojidbu (za kukuruz) prodaje 0-20-30)
- zbog fosfora, kojeg u 15-tici ima 15% i koji se djelomično iskrištava u prvim fazama rasta kukuruza (onih 20% iz 7-20-30, koje je dodano u jesenskoj gnojidbi je gotovo potpuno neiskoristivo za kukuruz u proljeće. Da se ne ponavljam, ima tu priča što se događa sa (SKUPIM) fosforom koji se dodaje u jesenskoj gnojidbi za jare kulture http://www.gnojidba.info/gnojidba-ratarskih-kultura/upotreba-startnih-gnojiva-u-gnojidbi-ratarskih-kultura-i-dio/
:icon_pidu:

Pa po tome znači da nema smisla bacati 7:20:30 ili 0:20:30 sad u proljeće
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Evo jučer bil u Agropetrolu pa mi spisali cjene imaju samo BC!

BC 408B- 25000- 320,00KN
BC 418B- 25000- 340,00KN
BC 572 - 25000- 340,00KN
ZLATKO- 20000- 270,00KN

Zanima me sljedeče kakvi su se pokazali ova prva dvojica i dali su to ok cjene ili ima i jeftinije za nač?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pa po tome znači da nema smisla bacati 7:20:30 ili 0:20:30 sad u proljeće
Ali ako izbaciš 7:20:30/0:20:30 negdje moraš dodati kalija i fosfora. Ne može kukruz "živjeti" samo na dušiku. Znači, sada ići sa 15-ticom pred sjetvu (pod brazdu) ako nije prije bačeno 7:20:30. Gnojidba samo dušikom može proći ako je tlo dobre plodnosti/ili ako je pretkultura obilno gnojena. :(whew):
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Kod mene Pik Vrbovec ima 350 ha zemlje, oni već par godina zaoru sav PK Gnoj. A ureu stave pod sjetvospremac i uvijek im je vrhunska kukuruza
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Evo jučer bil u Agropetrolu pa mi spisali cjene imaju samo BC!

BC 408B- 25000- 320,00KN
BC 418B- 25000- 340,00KN
BC 572 - 25000- 340,00KN
ZLATKO- 20000- 270,00KN

Zanima me sljedeče kakvi su se pokazali ova prva dvojica i dali su to ok cjene ili ima i jeftinije za nač?
!. bih ja defitivno izbacio, slaba kvaliteta a prošle godine nikakav prinos. Ostala tri prolazne ocjene. Ove cijene su vjerojatno netretirani insekticidom. Ima 10 kn jeftinijih za naći.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
evo za sjetvu:
kod nas 15-15-15 -434 kn
kan -290
urea -442
i najbitnije pajdaš - 450 /25000 zrna
guard. extra -80 kn /l to je za gotovinu ,a vaučer 5% skuplje ,ove godine sve daju na vaučer ,a ne kao prije samo gnojivo
+ motivel ili tarot za kasnije
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh