• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2013.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Trebam hitno pomoć. Na komadu od 1,5 ha kukuruza imam par fleka gdje je kukuruz znatno niži i blijedo zelen. Da li bi to bilo od vlage pošto su to kao manje depresije, ili zbog nerdostatka nekog miktoelementa. Nešto sam tražio od čega bi moglo biti pa neki autori spominju i cink kao važan element. Tko je probao taj cink i kakva su iskustva.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Trebam hitno pomoć. Na komadu od 1,5 ha kukuruza imam par fleka gdje je kukuruz znatno niži i blijedo zelen. Da li bi to bilo od vlage pošto su to kao manje depresije, ili zbog nerdostatka nekog miktoelementa. Nešto sam tražio od čega bi moglo biti pa neki autori spominju i cink kao važan element. Tko je probao taj cink i kakva su iskustva.

Ja imam slican problem za koji cak mislim ma je krivo spricanje ... Al nisam ni sam pametan ... Sve sam postival, a na par mjesta mi se poceo susiti list i to od ruba prema unutra, odnosno prema stabiljci.
Ivo, najbolje je proguglati !! Ja sam tamo dosta informacija nasao, a jedan dobar naslov je na ovom postu par stranica prije. Autor je napisal - sve sto bi svatko trebao znati o uzgoju kukuruza - tak nesto slicno ... Pronadji to i tamo sve pise !!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I par inserata iz današnje kultivacije.
Danas sam sprašil posljednjih 5 rali i sad je rješeno sve kaj je sijano u prvim rokovima, ostalo je još nešto sitno kaj je sijano kasnije.

Za početak hibrid OSSK DRAVA 404, na nekim mjestima visok ko zadnja guma na 540 :)
Stvarno odličan hibrid.






I Syngentin MAVERICK na jednoj maloj parceli koja je kasnije špricana sa Laudisom pa dok sam dočekao da se trava posuši malo mi je pobjegao, ali uspio sam ga skultivirati bez nekih problema.
Tu je malo slabiji i bolje je žut, no sad je dobil poštenu prihranu tak da se nadam da se bude oporavio.


 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
VUUUUM!¨

hehe, dojdem malo pred kraj dana na forum i onda ovakve lepe slike!!
zgleda da je nemoguće zajti v takov kukuruz, a kad ono...po suncu idee!

ovaj MAVERICK malo kopljasti oblik listova ima?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma sve ide, samo po suncu i frče se do poda, ali ne puca i polako naravno.

Ovaj Maverick me se za sada nije dojmil ništ posebno, možda je bilo grešaka i s moje strane, ali budemo vidjeli do jeseni koliko silaže bude. Uglavnom čini mi se da ne voli teža tla, jer i kod deda ga imamo 4 rali na težem tlu i nekakov je nikakov, vjerujem da bi na pjeskovitijim tlima bil bolji, no opet ko zna kakva bude godina pa se možda do jeseni ugodno iznenadimo.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja nemam sliku današnjeg kultiviranja, al evo da se pohvalim da smo pokultivirali 17,43 ha :) (po arkodu) kukruz je u prosijeku te veličine, a kombinacija je bila mtz 920 i kultivator jadranka jelisavac 6 reda, hibridi N 01 i Y12

gdje si to kultivirao????


ja jučer posijao zadnje, pa što bude.........poslije ječma, vlage ima dosta, a još sinoć palo oko 30 litara.........
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,821
Trebam hitno pomoć. Na komadu od 1,5 ha kukuruza imam par fleka gdje je kukuruz znatno niži i blijedo zelen. Da li bi to bilo od vlage pošto su to kao manje depresije, ili zbog nerdostatka nekog miktoelementa. Nešto sam tražio od čega bi moglo biti pa neki autori spominju i cink kao važan element. Tko je probao taj cink i kakva su iskustva.

i meni je kukuruz manji gdje je god voda ležala ali nije bljedo žut. zato sam ove godine špricao sa fertinom R poslje prihrane pa čemo vidjeti kako če se pokazati. koga sam god pitao svi hvale a neki čak i ne kultiviraju nego samo špricaju sa fertinom a u uputstvu spominju cink i bor kao važne elemente za pravilan razvoj biljaka
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Evo i par slika naših ovogodišnjih kukuruza, prva slika je od kultiviranja prije nekih 10-ak dana... Ove je godine sve ispalo kako treba ali se doslovno jedva uspjelo poprskat i kultivirati zbog onih kiša. Sorta koje smo ove godine sijali su KWS 3381 i KWS 1394 i nešto malo ranog osječkog "Tvrtko 303" za pjeskovitu zemlju, ali da sam znao da će biti ovoliko kiše sijao bi se i tamo "običan" kukuruz.


Kultiviranje obavljeno sa četverorednim IMT kultivatorom koji ima prednje široke motike za suncokret. Super smo zadovoljni sa tim motikama jer malo zagrnu red pa ona trava koju kultivator ne posječe ostane zatrpana zemljom što je malo uspori u rastu a dotle kukuruz već zatvori redove.



Ovo je današnja slike, prepoznatljivi "šiljasti" KWS 3381, sada je već preko metar visine i solidno napreduje, ukoliko padne još koja dobra kiša u pravo vrijeme nema straha za prinos! :icon_wink:

Još samo da napišem i agrotehniku (koju sam većinom usavršio čitajući ovu temu na forumu :8): ):
Jesensko oranje bez gnojiva, zatvaranje brazde u rano proljeće (ove godine nije bilo moguće), 2 prohoda sjetvospremačem (nikakvo tanjuranje i zatrpavanje jaraka i ostale gluposti koje su samo trošenje goriva), sjetva uz 300 kg/ha gnojiva 15-15-15 bačeno sa sijačicom i 100 kg/ha UREE bačeno prije prohoda sjetvospremača, prskanje kontaktnim sredstvom protiv trave - EQUIP mi se pokazao vrhunski na jako zakorovljenim tlima, i kultivacija sa cca 200 kg KAN-a. U prošlogodinjoj suši za mene dobitna kombinacija uz minimalna ulaganja i prinos preko 8t/ha! :icon_razz:
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Trebam hitno pomoć. Na komadu od 1,5 ha kukuruza imam par fleka gdje je kukuruz znatno niži i blijedo zelen. Da li bi to bilo od vlage pošto su to kao manje depresije, ili zbog nerdostatka nekog miktoelementa. Nešto sam tražio od čega bi moglo biti pa neki autori spominju i cink kao važan element. Tko je probao taj cink i kakva su iskustva.


Ako je to u depresijama, ne treba te ništa čuditi...očito zemlja ima slabopropusni gornji dio (sjetveni, a možda čak i do 1m dubine) pa je zbog toga on i lagano kiseo pa je kukuruzu otežana resorpcija hranjiva...
Sada bi ga najbolje bilo prihraniti preko lista nekim od kompleksnih vodotopivih hranjiva.
A u jesen, ako bude moguće, te dijelove probati proći sa podrivačem koji radi rovove u zemlji, napraviti tkzv krtičnu drenažu da bi se razbio nepropusni sloj i da bi se napravili kanali ispod...
I naravno, nebi loše bilo kalcizirati tu parcelu...

Napad nekih od štetnika očito nije jer oni napadaju na početku rasta...
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Kako si zadovoljan s kultivatorom? Jel imas S opruge i kutije za gnojivo? Imamo isto njihov samo 4 reda.
Dobar je kultivator, koliko para toliko muzike, bio je malo jeftiniji od IMT-a, a pri kupnji je prevagnulo i to što ima S opruge , kupili smo ga prije 7-8 godina i godišnje pokultivira oko 100 kj ima kutije za gnojivo.

gdje si to kultivirao????


ja jučer posijao zadnje, pa što bude.........poslije ječma, vlage ima dosta, a još sinoć palo oko 30 litara.........
Pokraj Slavonskog Broda.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
veča je od mene , ja sam 185 cm visoki , uglavnom zadovoljan sa stanjem kukuruza ...
sorta RWA Axxo




 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
i naša je veča od mene,ja sam 186 cm i par cm je veča..sutra budu slike dok ih prebacim na komp...
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ajmo se hvalit tko je koliko visok:) ima tko preko 2??;) haha... i moja je neka preko 180...(necu rec koliko sam visok :) ) haha
kukuruz odlicno napreduje samo da hoce sada jedna dobra kisa... ove godine bude kukuruza kao pljeve,samo sto cijena nece biti ni priblizno proslogodisnjoj...
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
uopče me ne interesira koja bude cijena kukuruza , kad sve kaj imam pohranim , cijena može biti svakava , al otom potom ....uvjek je nekak bilo , ove godine bude kukurza dosta , veči prinos cijena manja i na istem si kak i prošlu godinu , manji prinos i veča cijena i to sve dođe na isto
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Dobar je kultivator, koliko para toliko muzike, bio je malo jeftiniji od IMT-a, a pri kupnji je prevagnulo i to što ima S opruge , kupili smo ga prije 7-8 godina i godišnje pokultivira oko 100 kj ima kutije za gnojivo.


Pokraj Slavonskog Broda.


meni taj kultivator baš i nije neki......ja ga nebi kupio, jer na točkovima ima kuglične ležajeve koji često odlaze, pa otpadne točak, trebali su napraviti čahuru.......ležajevi i kučišta kod točka koji pokreće kutije za gnojivo, također loše, dugačak lanac, koji nerjetko puca, loša kučišta ležajeva, nema automatski spaner lanca kao olt, nego se mora stalno kontrolirati i zatezati......nema ulagače u zemlju za umjetno, kao olt, nego prosipa ga po zemlji.......itd itd
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
uopče me ne interesira koja bude cijena kukuruza , kad sve kaj imam pohranim , cijena može biti svakava , al otom potom ....uvjek je nekak bilo , ove godine bude kukurza dosta , veči prinos cijena manja i na istem si kak i prošlu godinu , manji prinos i veča cijena i to sve dođe na isto

ako se ocekuje visoki prinos kukuruza na nekoj visoj razini (ne pojedinaca),onda to utjece i na cijenu psenice i drugog zita...pa ti to utjece i na sve ostalo u poljoprivrednoj proizvodnji,od sjemenske robe,itd......da neduljim... tice se tebe i mene cijena vise nego sto mislimo.jer mislim da ti kao i ja radimo za novac a ne za zuljeve i grbava leda....a mozda se varam:) ili ne...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,821
meni taj kultivator baš i nije neki......ja ga nebi kupio, jer na točkovima ima kuglične ležajeve koji često odlaze, pa otpadne točak, trebali su napraviti čahuru.......ležajevi i kučišta kod točka koji pokreće kutije za gnojivo, također loše, dugačak lanac, koji nerjetko puca, loša kučišta ležajeva, nema automatski spaner lanca kao olt, nego se mora stalno kontrolirati i zatezati......nema ulagače u zemlju za umjetno, kao olt, nego prosipa ga po zemlji.......itd itd

vidio sam lani novi gaspardo kultivator 4 reda ni on nema ulagače za umjetno gnojivo u zemlju kao olt nego 4 cijevi a to neznači da je lošiji. ipak sam na strani olta barem za sada
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja imam kukuruza koj je višlji od 2 metra,sijan je 16.4 a imam kojega ču sada kultivirati,kako mi je vrijeme dozvolilo tako sam sijao.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh