• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2013.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,926
samo da nebude leda još,ipak do 10. mjeseca ima poodosta vremena...
nek jos i 2-3 prave kiše budu u međuvremenu i bit će dobro...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
folijarna prihrana,isao sam sa: profert mara.

5xgi.jpg

oley.jpg

yzhl.jpg

u64q.jpg

evyi.jpg

a evo i najvece kuruze koju imam,visok sam 190 :icon_mrgreen:
xite.jpg
 

cros

Član
Tu od
26 Velj 2012
Poruka
45
To si ti montiro ove bakrene šprice ili su original na toj konstrukciji?
Lp cros!
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Ja se držim prihrane samo kultiviranjem tj. preko korijena. Nemam povjerenja u folijarno..čini mi se kao šminka kratkog vjeka...nabildane stabljike s slabim korijenom..i evo rezultat nakon vjetra:
 

Prilozi

  • kukuruz.jpg
    kukuruz.jpg
    77.2 KB · Pregleda: 172

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kultivirao bih kukuruz medjutim interesira me da li se ipak mora prije toga prskati protiv trava, pa tek onda ici kultivaciom i prihranom nakon nekog vremena...u stvari kako se kultivatorom tamani trava u redovima...prvi put mislim kultivirati pa ne znam da li je bolje prskati pa kultivirati ili je dovoljno prohod kultivatorom.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
pa kultivatorom možeš očistiti jedio ulice,a drač i trava kaj je u redu između kukuruza možeš jedino riješit prskanjem ili kopanje...
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
pa kultivatorom možeš očistiti jedio ulice,a drač i trava kaj je u redu između kukuruza možeš jedino riješit prskanjem ili kopanje...

Znaci opet dobra stara voda...i u prskalicu folijarna prihana i kao i do sada...ok.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
pa poprskaš prije protiv trave,drača i dok se več skoro do kraja posuši drač onda preletiš sa kultivatorom i umjetnim,naravno ako imaš kutije za gnojivo..po mom mišljenju je bolje kad bilja dobije prihranu od korjena pa jača cjela stabljika..
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja se držim prihrane samo kultiviranjem tj. preko korijena. Nemam povjerenja u folijarno..čini mi se kao šminka kratkog vjeka...nabildane stabljike s slabim korijenom..i evo rezultat nakon vjetra:

Nije loša prihrana preko lista ako ide u normalnim količinama nego pojedinci malo znaju pretjerati više puta sa prihranom ovak joj daš sve dodatne elemente koji joj trebaju pošto su naše zemlje većinom siromašne i iscrpljene
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
To si ti montiro ove bakrene šprice ili su original na toj konstrukciji?
Lp cros!

To starije šprice imaju bakrene grane,ja sam ju imao bila je 1986 god proizvodnje,i imao sam takvu 1989 godinu imala je plastične grane.
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
meni taj kultivator baš i nije neki......ja ga nebi kupio, jer na točkovima ima kuglične ležajeve koji često odlaze, pa otpadne točak, trebali su napraviti čahuru.......ležajevi i kučišta kod točka koji pokreće kutije za gnojivo, također loše, dugačak lanac, koji nerjetko puca, loša kučišta ležajeva, nema automatski spaner lanca kao olt, nego se mora stalno kontrolirati i zatezati......nema ulagače u zemlju za umjetno, kao olt, nego prosipa ga po zemlji.......itd itd
Istina je da imaju kuglične ležajeve na točkovima, u ovih 7-8 godina koliko imamo taj kultivator samo je jedan točak otpao i popravak je koštao cijelih 40 kn za dva ležaja, na točku koji pokreće kutije za gnojivo su plastične čahure i one su nam otišle ove godine ali ih nismo zamijenili, lanac koji pokreće gnojivo do sad je pucao 2 puta prvi put prije 2 godine znači imao je 5 godina i budući da u trgovini u kojoj smo ga kupovali nije bilo 8 B lanca stavili smo 8 A i on je puko ove godine, a ove godine sam kupio 8 B koji je koštao 180 kn, taj lanac smo samo jednom došpanali nakon što je okultiviro 70 ak jutara ove godine. Nema ulagače nego posipa uz red kukuruza i zemlja zatim zagrne gnojivo, ne vidim tu lošiju izvedbu nego kod olta, a ni kukuruzi mi nisu lošiji nego prije 8 godina kad smo koristili 4 redni oltov kultivator,
S obzirom da je do sada okultiviro oko 700 kj i nije skup za održavanje a ni popravci ne oduzimaju puno vremena.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Još samo da napišem i agrotehniku (koju sam većinom usavršio čitajući ovu temu na forumu :8): ):
Jesensko oranje bez gnojiva, zatvaranje brazde u rano proljeće (ove godine nije bilo moguće), 2 prohoda sjetvospremačem (nikakvo tanjuranje i zatrpavanje jaraka i ostale gluposti koje su samo trošenje goriva), sjetva uz 300 kg/ha gnojiva 15-15-15 bačeno sa sijačicom i 100 kg/ha UREE bačeno prije prohoda sjetvospremača, prskanje kontaktnim sredstvom protiv trave - EQUIP mi se pokazao vrhunski na jako zakorovljenim tlima, i kultivacija sa cca 200 kg KAN-a. U prošlogodinjoj suši za mene dobitna kombinacija uz minimalna ulaganja i prinos preko 8t/ha! :icon_razz:

Lako je reci da su to gluposti kada si sretnik na takvoj zemlji, kod nas bi takvim radom, na kraj njive dovukao samo konstrukciju od sjetvospremaca bez kuka, kod nas se i poslije dva prohoda tanjiraca lome kuke, pa ti onda vidi :eek:
A sa takvom prihranom nebi ubrao vise od 6t/ha i to bi bila puna kapa

@ MATIJA CASE u tebe kukuruz kao more, kod nas imaju jedno dvije njive kod kuce da je dobar, ima preko 2m, ali u tabli se sad tek kultivira, ove godine u nasem kraju sklop je mahom prorijeden, na prste se mogu nabrojati njive sa dobrim sklopom
 

TOSO

Član
Tu od
26 Lip 2013
Poruka
43
Trebam hitno pomoć. Na komadu od 1,5 ha kukuruza imam par fleka gdje je kukuruz znatno niži i blijedo zelen. Da li bi to bilo od vlage pošto su to kao manje depresije, ili zbog nerdostatka nekog miktoelementa. Nešto sam tražio od čega bi moglo biti pa neki autori spominju i cink kao važan element. Tko je probao taj cink i kakva su iskustva.

Zbog istih problema u kukuruzu ove godine probao sam raditi sa cinkom i još jednim folijarnim gnojivom pa ćemo vidjeti rezultate. Konkretno radi se o proizvodima Kelatex Zn i Bioplex (distributer je Am - Agro). Pola parcele od 4 ha prešao sam sa Kelatexom Zn u dozi 1 kg/ha, a drugu polovicu sa Bioplexom u dozi 600 ml/ha. Sve pohvale timu Am - Agro na uslužnosti i savjetima!
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Kada se postavi pitanje da li kultivacija ili špricenje čovjek nezna što bi odgovorio. Pez detaljnijih podataka nitko pametan ne zna odgovor. Ako je trava prerasla visinu do koje djeluje sredstvo, bačen novac, ako je kukuruz prerastao fazu do koje se smije špricati, bačen novac itd. Zato kod traženja nekih savjeta treba navesti što se ima i što predložiti.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
za mene je kultivacija za širokoredne kulture obavezna.........barem jednom, a prošle godine sam uspio čak 2 puta.......ove godine se vidi gdje sam prihranio, i jedan red nisam mogao, jer sam ga posijao blizu žice, manji je za 20cm od onog što je kultiviran i prihranit.........a također i špricanje je obavezno, negdje više, negdje manje........
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh