• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2013.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Pionir 9578 sijan 16.4 pustio metlic prije pet dana a visok skoro tri metra,al bude mase ove godine za zaorati.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Kod mene poslije ovih kiša buknula trava, ovaj Radazin extra nije za ništa, ne ide to više na moju oranicu, tri litre otišlo na pola rali i ambrozije ko u priči, sramota.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
radazin je kod mene se loše pokazao, više ga uopće nekoristim, samo kombinacija motivell+cambio ili sorgum+cambio je po meni još bolja kombinacija............

bit će mase za oranje, al nažalost se nesmije zapaliti kukuruzovina, to pravilo je po meni dosta loše...........
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Ma smije se sve. Samo pitanje da li će te tko uhvatiti ili ne. Navodno od iduće godine kodkoga se nakon 30.6. na površinama upisanima u arkod nađe da nisu obrađene kažnjava se oduzimanjem postotka od poticaja i parcela se briše iz arkoda bez obzira da li je na nju tražen poticaj ili ne.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,821
Kod mene poslije ovih kiša buknula trava, ovaj Radazin extra nije za ništa, ne ide to više na moju oranicu, tri litre otišlo na pola rali i ambrozije ko u priči, sramota.

po rali 2.5 litar radazina extra i 3 dcl legionara. Kukuruz smazala sovica pa presijavano ( samo sam išao sa sijačicom ) i još uvijek čisto. Jedino nije sredio sirak ali njega sam počupao ručno. Svega par kvadrata ga je bilo
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
po rali 2.5 litar radazina extra i 3 dcl legionara. Kukuruz smazala sovica pa presijavano ( samo sam išao sa sijačicom ) i još uvijek čisto. Jedino nije sredio sirak ali njega sam počupao ručno. Svega par kvadrata ga je bilo

Mislim da ovisi o zemlji, meni na jednom komadu solidno duplo manja doza Radazina odradila, a na drugoj loše odradio a čak tri litre mi na pola rali greškom otišlo.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Meni i ove i prošle godine Radazin Extra super uspio, 3 litre na ral i nigdi nije bilo ni travke. Špricano je odmah poslije sjetve i taj dan navećer pala još i lagana kišica tako da mu i to dosta pomoglo.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kultiviranje od jučer......do koje faze će ovaj kukuruz doći, to neznam.......grupa 290, posijan 20.06.......


 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
radazin je kod mene se loše pokazao, više ga uopće nekoristim, samo kombinacija motivell+cambio ili sorgum+cambio je po meni još bolja kombinacija............

bit će mase za oranje, al nažalost se nesmije zapaliti kukuruzovina, to pravilo je po meni dosta loše...........

Nisi u pravu.
Spaljivanjem uništavaš mikroorganizme koji razgrađuju tu masu.
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Nisi u pravu.
Spaljivanjem uništavaš mikroorganizme koji razgrađuju tu masu.

Stoji da se uništavaju mikroorganizmi ali spaljivanje biljnih ostataka ima i dosta drugih negativnih stvari kao što su :
- uništavanje strukture tla, remete se vodozračni odnosi u tlu te se remeti adsorpcijski kompleks tla,
- biljni ostaci na tlu su iz istog izvukli hranjivo za svoj rast, ako se ti ostaci spale hranjivo odlazi nepovratno u zrak, ako se ostaci zaoru hranjiva se vračaju u tlo,.....

Dobra stvar je da se lakše ore :(n):
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
..Pitanje za Zvonimira KWS:Ove godine imam posijan kws 3381 i 2376,sijani su isti dan, ista priprema,gnojidba... 2376 ponikao super i sad je prekrasan kukuruz sa 2-3klipa na svakoj stabljici,a 3381 nicanje katastrofa,izniklo tek oko 50% pa naknadno jos oko 20-30%,dosta lose napredovao al sad nakon svih ovih kisa ipak se izvuko al opet to nije to...,i jos samo da dodam da ova njiva na kojoj je 3381 neusporedivo bolja od one druge 2376...Pa me zanima u cemuje problem:staro sijeme,vremenski uvijeti,agrotehnika...???
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
..Pitanje za Zvonimira KWS:Ove godine imam posijan kws 3381 i 2376,sijani su isti dan, ista priprema,gnojidba... 2376 ponikao super i sad je prekrasan kukuruz sa 2-3klipa na svakoj stabljici,a 3381 nicanje katastrofa,izniklo tek oko 50% pa naknadno jos oko 20-30%,dosta lose napredovao al sad nakon svih ovih kisa ipak se izvuko al opet to nije to...,i jos samo da dodam da ova njiva na kojoj je 3381 neusporedivo bolja od one druge 2376...Pa me zanima u cemuje problem:staro sijeme,vremenski uvijeti,agrotehnika...???

takav i ja imam problem s mikadom...
 

turki

Član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
118
..Pitanje za Zvonimira KWS:Ove godine imam posijan kws 3381 i 2376,sijani su isti dan, ista priprema,gnojidba... 2376 ponikao super i sad je prekrasan kukuruz sa 2-3klipa na svakoj stabljici,a 3381 nicanje katastrofa,izniklo tek oko 50% pa naknadno jos oko 20-30%,dosta lose napredovao al sad nakon svih ovih kisa ipak se izvuko al opet to nije to...,i jos samo da dodam da ova njiva na kojoj je 3381 neusporedivo bolja od one druge 2376...Pa me zanima u cemuje problem:staro sijeme,vremenski uvijeti,agrotehnika...???

Imam posijan 3381 i iste probleme
Vjerovatno je problem u starom sjemenu
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
ja sam s kws 3381 prezadovoljan, mikado i kornelius isto..... klijavost dobra jedino gdi je sijačica zatajila. podbacio mi je pioneer totalno i bc jedno 40 %
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
..Pitanje za Zvonimira KWS:Ove godine imam posijan kws 3381 i 2376,sijani su isti dan, ista priprema,gnojidba... 2376 ponikao super i sad je prekrasan kukuruz sa 2-3klipa na svakoj stabljici,a 3381 nicanje katastrofa,izniklo tek oko 50% pa naknadno jos oko 20-30%,dosta lose napredovao al sad nakon svih ovih kisa ipak se izvuko al opet to nije to...,i jos samo da dodam da ova njiva na kojoj je 3381 neusporedivo bolja od one druge 2376...Pa me zanima u cemuje problem:staro sijeme,vremenski uvijeti,agrotehnika...???

Pozdrav radul!
Prvo bi se pozabavio misterijem starog ili lošeg sjemena!
KWS Sjeme d.o.o. nema sjemensku proizvodnju u Hrvatskoj već se sve uvozi iz KWS produkcijskih centara iz Mađarske, Republike Srbije, Rumunjske, Bugarske i manji dio iz Francuske, Njemačke i Italije. Sjeme dolazi u đambo vrečama i u Hrvatskoj se tretira fungicidima/insekticidima te pakira u vrečice 25 TK. Sjeme iz uvoza prati certifikat o kvaliteti i klijavosti i pored tog certifikata u Hrvatskoj jednu analizu klijavosti radi naš dorađivać i još jednu analizu radi Hrvatski zavod za sjemenarstvo koji u konačnici izdaje certifikat i pušta ili ne pušta određenu partiju u promet na našem tržištu. Dakle svaka partija prolazi najmanje tri analize i ako bi ijedna od te tri bila ispod KWS standarda sjeme se nebi našlo na tržištu! Minimalna klijavost KWS sjemena koja je ove godine bila u prometu je 92%.
Radul teško mi je ovako preko tastature procjeniti što se dogodilo na tvojoj njivi gdje je bio KWS 3381 i apeliram da svakako ako imate nekih problema ubuduče čim prije kontaktirate nekog od KWS terenaca....za tvoj teren to su Zoran Petrović 099 27 33 737 ili Dominik Mikolčević 098 405 832.
Nejednako nicanje kod spomenutog KWS 3381 može imati za uzrok npr. različitu dubinu sjetve ili grubu obradu i plitku sjetvu. 50% je niklo pa 20-30% naknadno....prvi su imali dobar kontakt sa tlom i odmah se aktivirali, drugom djelu trebalo je više vremena da uspostave kontakt sa tlom jer su bili plitko pa su čekali vlagu ili slično i naposljetku ovih 10-15% klijavih zrna koja nisu ni iznikla bila su pre dugo u nepovoljnim uvjetima i klica im je usahnula a samo zrno istrulilo....
Razloga može stvarno biti niz različitih drugih i zato je najbolje u takvom slučaju odmah pozvati nekog od mojih kolega kaji poznaju tlo, vremenske prilike i ostale čimbenike vezane uz mikroregiju koji su mogli pogodovati takvom lošijem rezultatu!
Ukoliko mogu pomoći nekako drugačije slobodno me kontaktiraj!
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Hvala gosp. Zvonimire na ovakvom iscrpnom odgovoru!

Uvijeti u sijetvi nisu bili idealni,od silnih kisa tlo je bilo silno"zbito" aposlje sijetve nije bilo desetak dana kise...medjutim stvar je u tome da je sijeme dovoljno duboko(4-5cm) i u rahloj ne busemjavoj zemlji a nije niklo,primjer u istom redu 2nikla,3ne...pa 5m niklo,2 ne,pa nakon 15dana nicanje,pa opet nakon10 tako da ha je bilo i od 2m,1m,0.5m...

Zao mi je da nemate proizvodnju sijemena i kod nas, nadam se da ce bit,pa ako se odlucite mogu vam ustupit koji hektar svog skromnog zemljista!!!
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh