• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2013.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Općenito je pravilo ,kad stigne prvo žito ,tj.ječam automatizmom ide cijena kukuruzu dolje,pošto je prošla godina bila šugava ove godine se cijena malo zadržala,ali evo primjer da su neki lokalni tovljači uzeli određene količine pšenice da izdrže do dolaska novog kukuruza,matematika kaže svoje,po poljima se može vidjeti da ima zasađeno puno ranih fao hibrida,pa je i to malo mjerilo da nema kukuruza,a ovo iz PZ je opčenito loš kvalitet ,puno loma i primjesa u odnosu na svježe izruljeno sa tavana ili kukuruzane,uglavnom još je dobrih 6-8 tjedana čekanja i gledanja u nebo:icon_pidu::icon_pidu:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,513
Burze burze. Svi su se hvatali za njih prije zetve pa eto sta je ispalo. Vide da nas mogu j... kako oce i sad ce tako nastavit. Bit ce 50-60 lipa i mozemo biti sretni. Sreca pa imamo susaru pa cemo makar 90% spremit i prodat na proljece. Ako budemo imali kome.
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
Burze burze. Svi su se hvatali za njih prije zetve pa eto sta je ispalo. Vide da nas mogu j... kako oce i sad ce tako nastavit. Bit ce 50-60 lipa i mozemo biti sretni. Sreca pa imamo susaru pa cemo makar 90% spremit i prodat na proljece. Ako budemo imali kome.

Burza ti ne vredi kad ti moras ono kaj danas pozanjes isti tren prodat. Nema tu kruha.

A i treba se organizirat pa izvest tu proizvodnju , i vidit kolka je cijena najjeftinijeg prijevoza do boljeg trzista....tek se onda moze vidjeti kolika se max cijena moze postici u HR.

Ili to, ili uzgoj stoke , zbilja se nemate cemu nadati s hrvatskim trzistem, proizvodnja kukuruza povecana a stoke smanjena....
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Općenito je pravilo ,kad stigne prvo žito ,tj.ječam automatizmom ide cijena kukuruzu dolje,pošto je prošla godina bila šugava ove godine se cijena malo zadržala,ali evo primjer da su neki lokalni tovljači uzeli određene količine pšenice da izdrže do dolaska novog kukuruza,matematika kaže svoje,po poljima se može vidjeti da ima zasađeno puno ranih fao hibrida,pa je i to malo mjerilo da nema kukuruza,a ovo iz PZ je opčenito loš kvalitet ,puno loma i primjesa u odnosu na svježe izruljeno sa tavana ili kukuruzane,uglavnom još je dobrih 6-8 tjedana čekanja i gledanja u nebo:icon_pidu::icon_pidu:

Tu si u pravu, kad veliš da ćemo još nekoliko tjedana gledati u nebo. Vidim da ima dobrog kukuruza u poljima, dobro bi mu došla kiša, a ima i onog kojem više kiša ne može pomoči, izgleda gore nego prošle godine, još i za vikend najavljuju jako visoke temperature, pa čemo vidjeti što će ostati, tako da ne radimo "ražanj bez zeca" i da več sad računamo koliki će biti prinos..
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Kod mene kolega gledao svoj kuruz išao pečenike tražiti,ima stabljika gdje ima tri klipa a kada je otvorio ono tri šmaljka a znam da je agrotehniku odradio odlično i na vrijeme,tako da ne vrijedi previše očekivati,solidan prinos uz solidnu cijenu i bit če dobro,u prijevodu 9 t/h suhe kuruze i cijena za tu suhu 85 lipa,sam da ne bude manje i bude neke zarade.
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
Kod mene kolega gledao svoj kuruz išao pečenike tražiti,ima stabljika gdje ima tri klipa a kada je otvorio ono tri šmaljka a znam da je agrotehniku odradio odlično i na vrijeme,tako da ne vrijedi previše očekivati,solidan prinos uz solidnu cijenu i bit če dobro,u prijevodu 9 t/h suhe kuruze i cijena za tu suhu 85 lipa,sam da ne bude manje i bude neke zarade.

A blago vama kad s tom cijenom mozete zaradit. :icon_pray:

Za 10 godina cete zbilja vozit Lamborginije :D
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
A blago vama kad s tom cijenom mozete zaradit. :icon_pray:

Za 10 godina cete zbilja vozit Lamborginije :D

Skromnost je vrlina. Pa nemora voziti Lamborginija, zašto svi u ovoj državi žele preko noći zaraditi milijune? Prema nekim mojim proračunima proizvodnja kg kukuruza na vlastitim površinama s vlastitom (starom i neekonomičnom) mehanizacijom košta oko 50 lipa (neračunajući rad i amotizaciju), i neračunajući poticaj (kojeg bude sve manje očito), sve preko toga je kakva takva zarada, iako nekad krvava i mizerna ali je zarada... Ako vam ta "zarada" neodgovara, dajte zemlju i strojeve nekom kome odgovara. Nisam još vidio prepune oglasnike zemlje za sitne novce, u mojoj županiji u rubrici "poljoprivredno zemljište" na njuškalu ima 5 oglasa od kojih su 4 vinogradi u kojekakvim zabitima, a jedno je neka mizerna parcelica u Pitomači što mi je predaleko, a vrlo rado bih kupio još koji hektar zemlje, ne zato što me privlači Lamborgini ili novci od "zarade", nego zato što volim raditi zemlju ...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,926
također se slažem da je cijena kukuruza jeftina,neznam zašto s obzirom na poplave u njemačkoj i mozda bi trebalo biti nekog manjka u europi zbog toga..
Nemam toliko zemlje da posijem kukuruze koliko hocu,sijem iskljucivo zbog vlastite potrebe,ishrana svinja,peradi,itd...Ali razumijem kako onima koji zive od sjetve,tj iskljucivo poljoprivrede bitna svaka lipa prilikom otkupa zitarica..Ova cijena je mizerna naspram lani koja je bila poprilično dobra..
Što se zemlje tiče,kod mene hrpa neobrađene i zarasle zemlje,ali nitko neće/neželi dati u zakup,radije raste trava...Nemožeš ni kupiti hehtar zemlje ispod 4-5 tisuca eura,što je malo prenerealno visoko..
Nadam se da će ovaj puta ako će se prosvjedovati postići nešto konkretnije,jer "obećanje ludom radovanje" do sada upali svaki puta...

Ps. moji kukuruzi imaju i po 3 klipa po stabiljci i mislim da im prava kiša nebi niti malo škodila,ali kako kaže kolega s foruma,imamo još podosta vremena ispod vedrog neba,pa ćemo vidjeti što će od toga nakraju biti!
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
Skromnost je vrlina. Pa nemora voziti Lamborginija, zašto svi u ovoj državi žele preko noći zaraditi milijune? Prema nekim mojim proračunima proizvodnja kg kukuruza na vlastitim površinama s vlastitom (starom i neekonomičnom) mehanizacijom košta oko 50 lipa (neračunajući rad i amotizaciju), i neračunajući poticaj (kojeg bude sve manje očito), sve preko toga je kakva takva zarada, iako nekad krvava i mizerna ali je zarada... Ako vam ta "zarada" neodgovara, dajte zemlju i strojeve nekom kome odgovara. Nisam još vidio prepune oglasnike zemlje za sitne novce, u mojoj županiji u rubrici "poljoprivredno zemljište" na njuškalu ima 5 oglasa od kojih su 4 vinogradi u kojekakvim zabitima, a jedno je neka mizerna parcelica u Pitomači što mi je predaleko, a vrlo rado bih kupio još koji hektar zemlje, ne zato što me privlači Lamborgini ili novci od "zarade", nego zato što volim raditi zemlju ...

Farmeri ce voziti lamborginije je postapalica koju koristi moj omiljeni investitor Jim Rogers kada prica o ulaganjima u poljoprivredu. Kad skupim nesto kapitala , slijedit cu njegove savjete zato i pratim ovaj forum.

Kod nas se po toj cijeni proizvodit nemoze kad su prinosi puno slabiji, a moj stari sije 1-2 ha i jamacno voli raditi na zemlji jos vise od vas posto su moji proracuni da se samo bezvze mucimo. Jedina prednost je, sto sve proizvedeno prodamo po maloprodajnoj cijeni ( 2.1kn ove godine ).
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,820
Što se zemlje tiče,kod mene hrpa neobrađene i zarasle zemlje,ali nitko neće/neželi dati u zakup,radije raste trava...Nemožeš ni kupiti hehtar zemlje ispod 4-5 tisuca eura,što je malo prenerealno visoko..

sve poreze najavljene i nenajevljene su sproveli u djelo jedino nisu porez na neobradivu površine. pa da vidiš kakva bi bila cijena njihovih šikara. mislim da bi vukli za rukav i davali za đabe a ne izmišljali gluposti
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
A blago vama kad s tom cijenom mozete zaradit. :icon_pray:

Za 10 godina cete zbilja vozit Lamborginije :D
Pa kolika su vama ulaganja u kukuruz ako ga uopče sijete,ako se po toj cijeni ne možete pokriti,onda nemojte to raditi,ja mogu,i u opče ne planiram imati Lamborđinija,samo želim pristojno zaraditi za svoju obitelj i ako se može malo uvijek uložiti u neki stroj ili priključak.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Skromnost je vrlina. Pa nemora voziti Lamborginija, zašto svi u ovoj državi žele preko noći zaraditi milijune? Prema nekim mojim proračunima proizvodnja kg kukuruza na vlastitim površinama s vlastitom (starom i neekonomičnom) mehanizacijom košta oko 50 lipa (neračunajući rad i amotizaciju), i neračunajući poticaj (kojeg bude sve manje očito), sve preko toga je kakva takva zarada, iako nekad krvava i mizerna ali je zarada... Ako vam ta "zarada" neodgovara, dajte zemlju i strojeve nekom kome odgovara. Nisam još vidio prepune oglasnike zemlje za sitne novce, u mojoj županiji u rubrici "poljoprivredno zemljište" na njuškalu ima 5 oglasa od kojih su 4 vinogradi u kojekakvim zabitima, a jedno je neka mizerna parcelica u Pitomači što mi je predaleko, a vrlo rado bih kupio još koji hektar zemlje, ne zato što me privlači Lamborgini ili novci od "zarade", nego zato što volim raditi zemlju ...
Takve ja zovem vikend poljoprivrednike,koji bi za jednu godinu zaradili milijone na poljoprivredi pa ne zarade ništa pa odustanu pa opet za koju godinu nešto probavaju,pa im nije jasno kako netko od toga može živiti.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
također se slažem da je cijena kukuruza jeftina,neznam zašto s obzirom na poplave u njemačkoj i mozda bi trebalo biti nekog manjka u europi zbog toga..
Nemam toliko zemlje da posijem kukuruze koliko hocu,sijem iskljucivo zbog vlastite potrebe,ishrana svinja,peradi,itd...Ali razumijem kako onima koji zive od sjetve,tj iskljucivo poljoprivrede bitna svaka lipa prilikom otkupa zitarica..Ova cijena je mizerna naspram lani koja je bila poprilično dobra..
Što se zemlje tiče,kod mene hrpa neobrađene i zarasle zemlje,ali nitko neće/neželi dati u zakup,radije raste trava...Nemožeš ni kupiti hehtar zemlje ispod 4-5 tisuca eura,što je malo prenerealno visoko..
Nadam se da će ovaj puta ako će se prosvjedovati postići nešto konkretnije,jer "obećanje ludom radovanje" do sada upali svaki puta...

Ps. moji kukuruzi imaju i po 3 klipa po stabiljci i mislim da im prava kiša nebi niti malo škodila,ali kako kaže kolega s foruma,imamo još podosta vremena ispod vedrog neba,pa ćemo vidjeti što će od toga nakraju biti!
Kod mene ide komunalni redar i piše kazne svima koji ne krče te šikare na njivama i onda ljudi vide koliko to košta kada im ja dođem tarupirati pa odmah nude njivu u zakup,i tako je doterano dosta toga u red.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,926
Jel moze netko napisati koliko kosta sjetva kukuruze uz pripremu tla po hektaru?
Znaci oranje,tanjuranje,sjetva,spricanje,prihrana,gnojivo,sjeme,spricivo,gorivo,amortizacija,zakup I sve sto ulazi u to.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Ovisno koliko joj das pod rep., koje sjeme imaš Pioneer za 350 kn i Osjecki za 220 kn.
U mojem slučaju
200 kg urea=650 kn
200kg 15ice=650kn
150kg PK=. 550kn
100kg Kan=. 210kn
Sjeme 900 kn u prosjeku
Gorivo. 500kn
Spric. 500
Repromaterijal u grubo 4000 kn i još zakup zemlje i osiguranje oko 800 kn hektar... Cijene bez pdva i vlastito financiranje jel je na kredu 20% skuplje za hektar
Posjedujem svu mehanizaciju i ove godine. Ce biti mrsava krava nakraju.
 
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,926
Znaci 5000+kombajn i sad Jos Prinos × cijena Otkupa +Poticaj="zarada"
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Jel moze netko napisati koliko kosta sjetva kukuruze uz pripremu tla po hektaru?
Znaci oranje,tanjuranje,sjetva,spricanje,prihrana,gnojivo,sjeme,spricivo,gorivo,amortizacija,zakup I sve sto ulazi u to.
Sad ću ja probati izračunati trošak sjetve iako to ne praticiramo računati.
Posijali smo oko 100 kj kukuruza, za oranje je potrošeno oko 2000 l goriva i još oko 3000 l za sjetvu, prskanje i kultiviranje. utrošeno gnojiva 250 kg 15 ice, 70 kg uree i 100 kg kana po kj.
Prskanje Motivell, Cambio, Dash oko 400 kn/kj, sjeme oko 650 kn/kj, zakup oko 400 kn/kj,
Amortizaciju neću računati, ni rad uložen u sjetvu, traktori koji su se koristili u sjetvi su Rx 170, JD 3350 i Belarus 920, strojevi za obradu tla su bili teška tanjurača (neka francuska) pecka drljača, rasipač amazone, sijačica rumunjka, prskalica agromehanika i kultivator j. jelisavac.
Kome se da računati nek računa koliko je vrijednost toga po Ha (1 ha=0,575464 kj)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh