• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2013.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,926
najavljuju nevrijeme u noći sa petka na subotu..nebude to dobro,makar kiše treba poprilično,ali leda i olujnih vjetrova nam netreba!
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
I sad zamisli da daš 15-tak parcela od 400 do 800 čhv koje su dobre kvalitetom, za komad od 6 Ha, koji ti je cjeli u pijesku, i nemaš nikakav prinos! Nema tog navodnjavanja koje bi ti se isplatilo na takvoj zemlji. Za kukuruz treba tvrda koja drži vlagu, onda ima i od navodnjavanja nekaj.

Tu de ja imam zemlje tu je večinom ilovača, nekaj malo niže prema Nedelišću imam par komada na šudru! Gle nije mi problem to raditi ali jbga kad više nafte zavozim nego potrošim u radu napolju!
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ma navozičkaš se ko budala po tim malim zemljicama,al jbg bolje nemamo tak da moramo raditi kak moremo...
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Sad sam gledao u katalogu da je to kukuruz za bioplin.
Pozdrav!
KWS DECO (FAO 340) se može koristiti i kao plinski kukuruz zbog izrazito visoke stabljike bujnog lišća i brzog porasta ali mu to nije isključiva namjena.
Osim visine i brzog porasta odlikuje ga kvaliteta zrna i spada u tvrdunce te se koristi kao kukuruz visoke kvalitete za ishranu svinja i peradi te za mlinarsku industriju i ljudsku upotrebu.
KWS DECO nema sposobnost dati veliki klip ali u rjeđem sklopu daje dva, nerjetko i tri, klipa.
Potencijal prinosa ovog hibrida je oko 12 t suhog zrna/ha. U realnim uvjetima proizvodnje i sklopu od 80 000 biljaka/ha (16,8 cm razmak u redu i 70 cm međuredni) prinos se kreće oko 10 t/ha suhog zrna!
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Kad već pišem eto i moj kratki osvrt na zadnjih par stranica!
TRETIRANJE SJEMENSKOG KUKURUZA INSEKTICIDIMA
Od 01.01. 2014. zabranjuje se upotreba insekticida CRUISER, GAUCHO, PONCHO!
Mesurol ostaje i dalje i moći će se koristiti u slabijoj dozi kao repelent (protiv ptica, fazana, vrana i sl.) i u većoj dozi kao repelent i insekticid.
U najavi su neki novi insekticidi kojima će se moći tretirati sjeme ali o tome nemam još sigurnih informacija pa ne bih volio širiti moguće dezinformacije!
Radim na području Koprivničko-križevačke, Bjelovarsko-bilogorske i Sisačke županije i kukuruzi se za sad općenito drže dosta dobro barem oni koji su sijani u optinalnim rokovima sjetve ( kraj travnja i početak svibnja). Kukuruzi koji su sijani u kasnijim rokovima imaju dosta problema sa oplodnjom. Stao sam u nekoliko mladih kukuruza koji izgledaju prilično dobro, barem rubni dio, no ulaskom dublje u parcelu ima dosta klipova koji su tek djelomično ispunjeni zrnom.
Što se tiče cijene merkantilnog kukuruza znam isto koliko i vi. Prognoze se kreću oko 1,0 kn,a kako je prognoza za pšenicu bila 1,68, a za repicu 3,2 par mjeseci pred žetvu....kak stvari stoje u ljepoj našoj ne bi bilo nemoguće da se isto dogodi sa kukuruzom
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
ZvonimirKWS demi reci svoju preporuku koji kws kukuruz sijati tamo gdje ima divljih svinja? Dali se može utjecat bar malo izborom hibrida da nebude štete od divljači?
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
ZvonimirKWS demi reci svoju preporuku koji kws kukuruz sijati tamo gdje ima divljih svinja? Dali se može utjecat bar malo izborom hibrida da nebude štete od divljači?

Ja sijem KWS 3381 več pet godina na području gdje ima svinja,i nemam štete s obzirom na druge kraj mene,nadam se tako i ove godine da bude.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Pozdrav!
KWS DECO (FAO 340) se može koristiti i kao plinski kukuruz zbog izrazito visoke stabljike bujnog lišća i brzog porasta ali mu to nije isključiva namjena.
Osim visine i brzog porasta odlikuje ga kvaliteta zrna i spada u tvrdunce te se koristi kao kukuruz visoke kvalitete za ishranu svinja i peradi te za mlinarsku industriju i ljudsku upotrebu.
KWS DECO nema sposobnost dati veliki klip ali u rjeđem sklopu daje dva, nerjetko i tri, klipa.
Potencijal prinosa ovog hibrida je oko 12 t suhog zrna/ha. U realnim uvjetima proizvodnje i sklopu od 80 000 biljaka/ha (16,8 cm razmak u redu i 70 cm međuredni) prinos se kreće oko 10 t/ha suhog zrna!
Čuo sam da ima sada i pšenica od KWS-a?Moram kolegu Magdića pozvati na kavu da mi to malo obijasni šta ima novo.
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
ZvonimirKWS demi reci svoju preporuku koji kws kukuruz sijati tamo gdje ima divljih svinja? Dali se može utjecat bar malo izborom hibrida da nebude štete od divljači?
Poštovani!
Jedino što vam mogu preporučiti je stočni sirak (zerberus, tarzan, freya). Stočni sirak koristi se za silažu za ishranu preživača ili za bioplinska postrojenja!
Realno bez ikakve pristranosti KWS-u ili bilo komu drugome, gledajuči kroz moje iskustvo sa terena, kukuruz kojeg divlje svinje izbjegavaju ne postoji! Naime jako su male razlike između hibrida koje bi svinjama značile neku razliku. Svinje biraju kukuruz koji im je u boljoj voštanoj zriobi....znači ako tvoj kukuruz prvi počne naljevati zrno svinje če ga jesti prije nego onoga koji je još u svilanju ili onoga koji je več u sušenju zrna!
Jedino rješenje je da se više pokrene neka akcija i da se populacija svede na neki normalan broj.:^):
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Čuo sam da ima sada i pšenica od KWS-a?Moram kolegu Magdića pozvati na kavu da mi to malo obijasni šta ima novo.
Pšenice sortimenta KWS ove godine idu u sjemensku proizvodnju i iduće godine će biti u prodaji (hrvatska sjemenska proizvodnja i dorada sjemena). Još nemam informacija koliko če sjemena biti na raspolaganju ove godine ali nešto sigurno hoće.
Radi se o jako dobrim materijalima i na ovogodišnjem pokusnom polju (mislim u Belju) od 64 sorte KWS pšenica je imala najbolji rezultat.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
ova kiša možda pomogne kasnijim grupama ali ranijim mislim da je malo kasno

Ja sam danas malo obilazil i rwa se dobro drzi, ima dva manja klipa i jos je super zeleni ali me zlatko iznenadil, jedan klip ali ga imas kaj videti i super se puni.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
koja slika kukuruza , na 90% njiva je još u super kondiciji ...

ovo je iznimka jedna njiva gdje je skorom spreman za brati ...to je prvi sijani





ostalih 10 ha ovak izgleda



oba dve kukruze moje , vlasnik livade neče prodat zemlju da bi ja svoj spojil

 
Posljednje uređivanje:

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
ovi prvi su gadno nahebali od vrućina ali tako to ide jedni bolji drugi lošiji...........
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Ono kaj si probal sa prihranom, kaj ti se vidi najbolja kombinacija

najbolja kombinacija mi se vidi , rauola zaorana , 30 000 l gnojnice /ral , pa 200 kg 15 stice , i 100 kg /ral ureje , te 100 kg kana /ral prihrana , tak je na 80 % njiva napravljeno i još folijarno , a nije mi se nešto to folijarno dopalo
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
najbolja kombinacija mi se vidi , rauola zaorana , 30 000 l gnojnice /ral , pa 200 kg 15 stice , i 100 kg /ral ureje , te 100 kg kana /ral prihrana , tak je na 80 % njiva napravljeno i još folijarno , a nije mi se nešto to folijarno dopalo

eee,ovo je zadnja godina da si smio tako gnojiti, zbog ovoga:
U tijeku jedne kalendarske godine poljoprivredno gospodarstvo može gnojiti poljoprivredne površine stajskim gnojem do slijedećih graničnih vrijednosti primjene dušika:
◦210 kg/ha dušika u prvom četverogodišnjem razdoblju,
◦170 kg/ha dušika nakon prvog četverogodišnjeg razdoblja
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
matija, kada je sijan taj prvi kukuruz i sta je to?

u ponedjeljak sam obilazio svoj kukuruz i odlicno se drzao.
u ravnicama nikakvih problema sa susom, na brdu malo frce lisce i i suse se donji listovi ali to je zanemarivo..



u sloveniji i austriji sto sam vidio, kukuruz je dosta los.
2 slike iz klagenfurta:





ima dobrih kukuruza ali koliko sam putem vidio ima i strasno losih. ima ga po 1,5m visokog, ima bez klipa,nejednak kukuruz.. ima svakakvog.
na tablama u 200m duzine se vidi prelazak od odlicnog kukuruza do ovakvog na gornjim slikama i onda ponovno natrag na neki osrednji. strasna razlika u kvaliteti zemlje. rekao bi da ga ima barem 20% kao na gornjim slikama. barem na dijelu gdje sam ja prolazio. i bolji kukuruzi im u globalu izgledaju losije nego nasi tako da mislim da mozemo biti zadovoljni..
jedino je pitanje kakva ce cijena biti.

soje su im isto svakakve. rekao bih uglavnom lose. niske, nejdnake, zute.. s obzirom da jos danas beru psenicu, nebih rekao da je vegetacija ranija nego kod nas pa da je to razlog dozrijevanja..
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh