• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Kod nas isto lagano padalo navečer, jučer je ljepo padalo oko 12 litara
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Što se tiče razmaka u Pioneerovom prospektu piše da je to preporučeni razmak za slabo i srednje plodne zemlje, a na dobrim zemljama se može povečati za 5 do 10%. Večina nas gleda razmak u redu kod sjetve ne vodeći računa da svako sjeme neće niknuti. Nemam vrečicu pri ruci ali čini mi se da piše da je klijavost 92 ili 95%. Tu već pada sklop, pa onda neko ostane vani i ne nikne, neko ode duboko i opet ništa. Mislim da ako se stavi na preporučeni sklop ili 1 cm manje ne može se ništa posebno desiti. Možda bi bilo bolje držati se one "Kak buš del, tak buš žel" a tu se prvenstveno misli na hranjiva.
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
ja imam mehaničku sijačicu olt-ovu i nema teorije da ona posije na određeni razmak,uvjek bude malo gušće na nekih pa ajmo reći 18cm,svake godine tako sijem i budu odlični kukuruzi ali zato kukuruzi idu uvjek na najbolje moguće zemlje i obavezno gnojivo u koševe i normalno bez štednje,i naravno urea se uvjek zatanjura
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Od kad smo izbacili plitko pripremanje za kukuruz nemam problema da mi koje sjeme ostane ostane odozgora.
Treba pripremit do 10 cm dubine, a sijačica svejedno bude posijala onoliko duboko koliko ju naštelam, nekih 5-7 cm, ali imam sigurnih 10 cm finog pokrivača za sjeme, a sijačica ga dozira iznad sjemena opet ovisno kak ju poštelam!

Ne volim dok je priprema "3 prsta duboka" pa još kad majstori raspale po zemlji prek 10 kmh, tu ima više sjemena odozgora neg u zemlji.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
I ja delam finu pripremu s rotodrljačama 10 cm pa možda i više, ali ruku na srce to nije dobro.
Zrno kukuruza trebalo bi biti položeno na tvrdu posteljicu, a onda zatrpano mekanim pokrivačem, da bi imalo najujednačenije nicanje, osnovno pravilo sjetve kukuruza po agronomskim pravilima.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
u pravilu se sije do nekih 8 cm dubine, a normalno da ne možeš tako složiti RD ili kaj već ima ko da uvijek istu dubinu priprema... pogotovo kak mi imamo frezu za pripremu koja sama po sebi ima tendenciju da se zakopava, ili kad ufrezavamo stajnjak, ide se dublje, i prek 15, posije se kukuruz normalno ko i na svaku druugu parcelu, samo što se malo jače vidi trag traktora i redova sijačice po površini, a razlika u nicanju je možda nekih dan do dva, po meni zanemarivo...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Slažem se sa kolegom u vezi nicanja i to je po meni zanemarivo.
Ja sam nekako zadovoljniji dok znam da je to sjeme dovoljno u zemlji, a ne da je iznad njega malo prešine..

Imam sijačicu koja ima ispred svakog ulagača još jednu sekciju V razgrinjača, znači ona sama sebi razgura taj višak gornjeg sloja, a pošto leži na tvrdom, ulagač i sije na tvrdo, a potisni kotači s onim finim djelom zatrpaju sjeme.
Čak nastaje i problem kod plitke pripreme s tom sijačicom, puno sjemena ostavlja odozgora.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
sjeme nesmije ici duboko u zemlju,mora se napraviti neki optimum prilikom sjetve,po meni je za to najbolji sjetvospremac,znaci dubina nekih 4-8cm je najbolje za kukuruz,sve ovisi o tipu tla...
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
kao i u svakom drugom poslu, ima tu ulogu veći broj čimbenika, po meni je jako važno vlaga u zemlji, ako siješ u suhu prašinu, ideš čim dublje da sjeme ima dovoljno vlage za klijavost, a ako siješ u jako mokro, ideš nešto pliče da čim prije izađe van, odnosno, da još ne napraviš vraga s onim kotačima koji ogrnu sjeme...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I ako je grudvasto tlo nemožeš sjeme staviti u ta 4 cm odozgora jer ga nema što prekriti.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
struka tako kaze,ali normalno da se prilikom pripremanja sjetve i prikom sjetve vidi najbolje stanje,al po mogucnosti treba pripremiti da ide od 4-8cm
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Struka kaže da sto je već napisano da sjeme treba ici na tvrdu podlogu, a dubina sjetve 3-5cmm, makar i dublje nesmeta
dal bi bilo bolje sad u ranijim rokovima posijati sto plice da prije nikne?
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
novi sam u ovom poslu pa me interesuje ovo sa ureom , kad, koju kolčinu i kako unijeti u zemljište, kod mene još nije poćela sjetva
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
pa mozes ureu bacit predsjetveno a mozes u sijacicu ali samo mali udio 5kg,znaci na 1h 50kg... ali najbolje ti je predsjetveno bacit 15.15.15,i kasnije prihranu...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ureu u sijacicu? Ja ne bi. Baci je pod brazdu ako je moguce, ali nemoj pretjerivat. Kod nas predsjetvena gnojidba i nije obavezna, ali u kultivaciji radimo prihranu...
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Sjetva se privodi kraju.
N01, Timik, Pako i nešto Luciusa.


 
Posljednje uređivanje:

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Evo danas posijano 2ha kws kladus,pioneer y12 i osječki 378.
IMG_0081.jpg
[/url]






image uploading site[/IMG]
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
lijepo izgleda kod oba clana tx75 i seat... nadam se sto boljem prinosu...

ja sam ove godine sa ns(novosadsko sjeme) u ogledu,pa ne mogu nista sijat bez njih a inace ne sijem prije 15....
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh