• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Trebam pomoć...
Kukuruz je sijan 19,04,Pod tanjuraču je uz 15cu baćeno 150 kg/ha UREE.Sada izgleda odlično,a problem je što do sada nije kultiviran ni prihranjivan.Planirao sam dvije kultivacije i 100 + 200 kg KANa po kultivaciji.Pošto je sada zadnji rok da se uopće može kultivatorom u njega,ne znam da li bi bilo bolje dodati KAN ili možda UREU i koliko po ha.Ima li kakve prednosti ako se ogrne ili je dovoljno samo kultivirati.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mislim da nema potrebe za tolikim kanom, dosta ti je 100-120 kg kana po rali i možeš u drugoj kultivaciji proći sa ureom, nekih 50-ak kg po rali, netreba pretjerivati.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Bojim se da neće biti vremena za dvije kultivacije,več samo jednu zato i dvoumim između KANa i UREE.I ne znam da li ogrnuti ili samo kultivirati?:rolleyes:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ak nema trave netrebaš ogrnjati, a i ako ima trave opet netreba ogrnjati, ogrnjanje je zastarijela tehnologija i daje više štete nego koristi, raspitajte se malo!
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Jel vade kome gavranovi zrno kukuruza I jedu ga?ja sad dosao spricati jedan komad negdje hektar povrsine kad ono fali sigurno vise od pola kuruze?vec sam pomislio zicnjaci al kad sidem sa traktora ono po redu ispikano gdje je bio kokuruz I nema zrna stabljika bacena sastrane I pogldam komad dalje jedno sedam gavranova vade susjedovo van!:fiery:mamicu I'm njinovu sad moram ic presadivai.sa cim ih istjerati?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,704
Gdje postoji moghućnost napada ptica, a to je među zaraslim površinama i u blizini smetlišta, obavezno treba koristiti sjeme tretirano mesurolom. Istina da je ono u startu skuplje oko 50 kn, ali kada se presijava to je 200% skuplje. Probao na vlastitj koži.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Ak nema trave netrebaš ogrnjati, a i ako ima trave opet netreba ogrnjati, ogrnjanje je zastarijela tehnologija i daje više štete nego koristi, raspitajte se malo!

Jel možeš malo pojasniti ovu tvrdnju? Kakvu štetu može napraviti? Šta s travom koja zaostane nakon prskanja a nalazi se unutar reda kukuruza? Ja kad zagrnem tu travu zatrpa zemlja i njiva koja je bila zakorovljena čista ko sunce. Dok trava ponovno istjera ispod zemlje kukuruz je već visok metar....
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
Jel možeš malo pojasniti ovu tvrdnju? Kakvu štetu može napraviti? Šta s travom koja zaostane nakon prskanja a nalazi se unutar reda kukuruza? Ja kad zagrnem tu travu zatrpa zemlja i njiva koja je bila zakorovljena čista ko sunce. Dok trava ponovno istjera ispod zemlje kukuruz je već visok metar....
Kod tebe je korist u zagrtanju samo taj korov kojeg si uništio i zagrnuo,ali je on već popapo dosta hranjiva koja su trebala kukuruzu, a i dalje će u malim količinama. Kad je njiva čista korist je samo u kultiviranju, jer...razmak između redova je npr. 70 cm, kad kultiviraš razmak ostane isti jer površina ostane ravna, a zagrtanjem tu površinu povečavaš, jer dobivaš površinu u obliku slova V i te dve stranice slova V više nisu ukupno 70 cm, nego 80 i više, time je ispravanje vlage iz tla veće, a i temperatura tla veća. jer sunce grije veću površinu. Stoga tko voli i drži se djedovih manira nek izvoli.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
evo sada se još posadio paket RWA .neki 261 mislim,šlus za ovu godinu
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,704
Imam jedno pitanje u vezi Pioneer i OS hibrida. Isti dan sam sijao Y12 i Dravu. Dobili su otprilike istu količinu gnojiva i oboji jednom kultivirani sa prihranom. Po visini su otprilike isti s tim da je Y12 tamno zelen, a Drava za jedno dvije nijanse svjetlija. Da li su osječki hibridi svjetlijeg lista ili kukuruzu još nešto fali.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Kod tebe je korist u zagrtanju samo taj korov kojeg si uništio i zagrnuo,ali je on već popapo dosta hranjiva koja su trebala kukuruzu, a i dalje će u malim količinama. Kad je njiva čista korist je samo u kultiviranju, jer...razmak između redova je npr. 70 cm, kad kultiviraš razmak ostane isti jer površina ostane ravna, a zagrtanjem tu površinu povečavaš, jer dobivaš površinu u obliku slova V i te dve stranice slova V više nisu ukupno 70 cm, nego 80 i više, time je ispravanje vlage iz tla veće, a i temperatura tla veća. jer sunce grije veću površinu. Stoga tko voli i drži se djedovih manira nek izvoli.

Ok teorija je na mjestu i štima, ali nebih ja uzeo to zdravo za gotovo jer kao i inače mali je milijun faktora koji utječu na ovo ili ono. Ukoliko je godina ekstremno sušna i bez padalina bojim se da mu ni zatvaranje brazde ni "neogrtanje" nemože puno pomoći. Koliko dugo sunce uopće grije zemlju dok se kukuruz ne podigne na visinu 2-3 metra i zatvori pristup suncu? Mjesec dana :icon_question: Što na niskim područjima gdje vječito leži voda, a pogotovo nakon ljetnih pljuskova, pa bolje da je kukuruz ipak na malo povišenom, odnosno da voda teče između redova. Što ako ga vjetar povalja, ovako je ipak malo stabilniji? I u konačnici, što s travom, sve je uredu dok nema travke na njivi, ali ima atara gdje je pola susjednih njiva neobrađeno i koliko god provodio prskanje i agrotehniku trave je puno za poludit i tako svake godine. Herbicid drži i djeluje neko vrijeme, a onda opet show program. Nisam za držanje starih manira, ali uvijek volim odvagnuti prednosti i nedostatke.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Slažem se kolega i s tobom, ali slažem se i s kolegom bhorv. Sve je to dosta relativno i kako se gdje pokaže potreba. Svatko radi kako može i s čim ima. Bitno je da se na kraju muke ima što i za ubrati!
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
E upravo tako. Budem i ja probao malo remontirati kultivator pa da baš vidim razliku. Imam sada gore velike motike za zagrtanje suncokreta i one su mi se pokazale bolje glede uništavanja trave, one obične koje sam imao su puno premale pa ispada da "skoro ni ne rade ništa". Trebao bih onda naći nekakve veće motike, ali da nemaju zakrivljene krajeve koji nagrću zemlju. :p: Sve u svemu nepostoji univerzalno primjenjivo rješenje. Nisam baš stigao slikati kukuruz i staviti na forum, ali nisam baš nešto zadovoljan kako ove godine napreduje. Mogući razlozi: stavljao sam vukovarsko 5-15-30 gnojivo umjesto kutinsko 15-15-15 prijašnjih godina, nisam mogao naći KWS 1394 (valjda ga izbacuju) a ovaj KWS 3381 mu nije ni do koljena a imam ga već drugu godinu, sav je neki nejednak, žut i slabo napreduje :icon_redface: Nešto je štete bilo i od vode koja je stajala po njivama. Na jednoj boljoj zemlji sam sijao prvi puta za probu Dekalb 5276 i Pioneer N01 i tamo je sve pod kontrolom, a prinose budemo usporedili u jesen. Sve u svemu mislim da nitko nebude imao baš laganu godinu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da se razumijemo, nisi jedini kojem slabo napreduje kukuruz, opčenito ove godine su kukuruzi u debelom zaostatku svuda, ništa nije kako bi trebalo biti, ovi vremenski uvjeti su totalno bili nepogodni za kukuruz. Nadam se samo da bude barem malo kiše, jer u protivnom smo popušili svi redom.

Glede kultivatora, meni se za sada pokazala vrlo efikasna modifikacija IMT kultivatora na S opruge, radi radnju samo tako, okapa i ogrnja i zatvara zemlju.
Moram samo staviti veče pačje šape na S opruge pa da vidim razliku, za sad radim s malima.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Mi dobili jučer ogromnu količinu kiše, ali i 45 minutnu "dobru" tuću
godina za pamćenje za sad
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh