• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
To je ono čega se i ja najviše bojim, jučer je na 15-ak km od nas bila dobra tuča čujem od ljudi, nas je opet hvala Bogu zaobišlo!
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Kod nas lijepa kiša večeras pala.Odustao sam od kultiviranja jel je praviše tvrdo,sutra ču probati ponovo.
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Planirao sam folijarni prehranu kukuruza sa ureom i tablica kaze 6kg/100l, e sada me jedino interesuje kolika je preporucena kolicina zemljista na tih 100l, prskalica je 300l, znaci 18kg uree, ali koliko povrsinski pokriva?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,774
preporučuje se 150 - 200 l vode na 1kj (ral). Stavljao sam 25 kg ure-e na 2 kj, šprica 440 l i špricao 2 kj. 6% je max koncentracija koju kukuruz trpi da ga ne spališ i nemoj po jakom suncu špricati
 

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
150
To sa UREJOM je isprobano i sigurno da ne šteti kukuruzu ?
Znači trebalo bi oko 25 kg UREJE na 200 l vode i to je za ral.
A do koje visine kukuruza se može špricati ?
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Pozdrav,ja sam za probu prvi put posijao 5 rali kukuruza i suncokreta u smjesi za silažu,znači red kukuruza red suncokreta.Koristio sam Proteinko od gospodina Hrusta.Što vi mislite o tome?Koliko bi to trebalo kvalitetnije nego sami kukuruz?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Mislim da si krivo uradio, nisi smio red do reda nego pola parcele kukuruz a pola suncokret. evo i uputa o tome: Ako se sije sa kukuruzom za silažu sijati treba kukuruz FAO grupe 300-400 i to prvo na polovici parcele kukuruz, a za desetak dana na ostaloj polovici parcele suncokret. Ovo je poslije važno kod siliranja, jer se naizmjenično silira red suncokreta, pa red kukuruza. Optimalnom sjetvom i vegetacijaom oko 125 dana dozrijeva sredinom rujna. Ako se sije postrno za silažu, mora se sijati najkasnije do 5. srpnja, te se tada može sijati i bez obrade tla i to iza ječma, kamilice, graška može i direktnom sjetvom u strnište.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,580
Danas sam protrčao kroz svoje kukuruze, BC Pajdaš. Visok je oko 160 cm, negdje više-negdje manje.
Slika nemam, nisam imao volje slikati, prošao sam i otišao kući, komaraca ima da se ne može biti tamo...
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
preporučuje se 150 - 200 l vode na 1kj (ral). Stavljao sam 25 kg ure-e na 2 kj, šprica 440 l i špricao 2 kj. 6% je max koncentracija koju kukuruz trpi da ga ne spališ i nemoj po jakom suncu špricati

Dado, je li prihranjujes jednom ili vise puta? Maksimalno 6% sam i planirao rastvor praviti pa racunam onda da ce sprica od 330 litara pokriti hektar, mozda malo manje.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
To sa UREJOM je isprobano i sigurno da ne šteti kukuruzu ?
Znači trebalo bi oko 25 kg UREJE na 200 l vode i to je za ral.
A do koje visine kukuruza se može špricati ?

Ide 12 kila ureje na 200 litara vode, ja sam prošle godine špricao visok kukuruz kad se ne može više kultivatorom i malo je dobio po rubovima listova, al sve ok bilo.
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
imt dobri su ti kukuruzi,u mom kraju su oko 15 centimetara visoki

Mislim da si krivo uradio, nisi smio red do reda nego pola parcele kukuruz a pola suncokret. evo i uputa o tome: Ako se sije sa kukuruzom za silažu sijati treba kukuruz FAO grupe 300-400 i to prvo na polovici parcele kukuruz, a za desetak dana na ostaloj polovici parcele suncokret. Ovo je poslije važno kod siliranja, jer se naizmjenično silira red suncokreta, pa red kukuruza. Optimalnom sjetvom i vegetacijaom oko 125 dana dozrijeva sredinom rujna. Ako se sije postrno za silažu, mora se sijati najkasnije do 5. srpnja, te se tada može sijati i bez obrade tla i to iza ječma, kamilice, graška može i direktnom sjetvom u strnište.

Ma dobio sam ja upute sa njim ali zbog vremenskih neprilika nisam mogao drugačije,znači Hrust je meni na telefon rekao da moram kukuruz posijati dva tjedna prije suncokreta ali zbog stalnih kiša nisam mogao tako.Prognozeri su stalno najavljivali kišu a kasnije sušu pa reko bolje da ga posijem sad pa kako bude.I sad kad gledam bolje je ovako jer da sam čekao dva tjedna popušio bi maksimalno zato što je tada padala kiša 3 dana bez prestanka i odmah nakon toga je zapeklo sunce i nastala kora da nemožeš prstom iskopati.Sada je između redova kao beton i zemlja je spucana ko da nikad nije padalo,a red do reda sam sijao jer dok sam pripremao je bilo lijepo sunčano i krenem ja kopčati sijaćicu i kiša udari,i tako sam ja napunio baterije sa sjemenom kukuruza i suncokreta i po kiši sijao jer da sam čekao morao bih opet pripremati tu zemlju.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
To ti bi bilo 12,5% otopine
Trebaš 12 kg urea na 200 l vode ali ako je veći smanji dozu.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,712
Prihrana ureom zavisi od visine kukuruza. Ide od 0,3 do 6%. Šest posto ide kada je kukuruz već zatvorio redove. A svatko valjda zna koliko mu šprica troši na određenu površinu i onda za 6% šest kila uree na sto litara vode. Ali ureu treba otopiti dan prije, a pošto je ona sto posto topiva ta kilaža može se otopiti u isto tolikoj količini vode.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,774
Niti nejdem dok ne zatvori redove jer bi onda pola toga završilo na zemlji. 6% je max koncentracija. Bilo bi možda bolje iči sa manjom koncentracijom pa ponoviti za 8 dana
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
264
Zašto na nekim stabljikama koje imaju normalno 6-7 listova listovi ostaju umotani i stabljika izgleda kao da će poleći, umotani su kao cigara. Nije špricano, nema nametnika, OS403. Većina njive je ok, možda od vjetra ili što.
 
Posljednje uređivanje:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh