• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MINI

Član
Tu od
20 Pro 2010
Poruka
53
Ne velim da ne vjerujem, ali jednostavno ne kužim di je razlika između moje zemlje i zemlje istočnije od Zg. Potpuno mi je jasno da imate velike prinose, al ne kužim kak kad staviš 100 kg 3x15 imaš 6 tona na ral ili 10380 kg na ha. Ja sijem BC hibride i radim agrotehniku tako da dosta pazim na sve detalje i poštivam ih. Kukuruz mi je super čist i prinos mi je oko 7 t/ha. Gnojidbu radim sukladno sa mojim potrebama po BC-ovom katalogu za prinos oko 6 t/ha + zaorem gnoj i dobim tak kak gnojim. Ne kužim kak onda sa 100 kg NPK 3x15 dobi se 10.5 t/ha. Da li je razlika u zemlji, hibridu, nekoj drugoj agrotehnici, ostatku od prijašnje kulture ili nečem drugom? Di ja fulam, jer sa mojom gnojidbom bi trebal dobiti puno, puno više.

Vidi, pošto je 2012. bila sušna, ostalo je od prethodne godine nešto nepotrošenog gnojiva zato je i bilo toliko. Zemlje su dosta dobre ne mogu se požalit, ali bez dobre gnojidbe nema ništa to je istina. Lani sam bio kratak s lovom pa sam zagnojio toliko koliko sam imao, iskreno da velim nadao sam se puno manjem prinosu pa sam ovako i prezadovoljan. Ove godine je nešto drugačija situacija mogu bolje pgonojit, no ove zemlje na kojima planiram sijat su prilično nepropusne pa se nadam jedino ako bude suša da bude dobar prinos (prvi put sad radim te zemlje od ove godine su mi u zakupu), ali ako bude vlažna godina mislim da sam njbo jer sam jesenas orao po vodi. Nadam se da bude sve u redu.

Nego Krešo, jesi li provjeravao kiselost tla? Da nije prekiselo pa ti gnojivo nije apsorbirano?
 

MINI

Član
Tu od
20 Pro 2010
Poruka
53
Ha velke oči, mam takvog susjeda, pravi na jednoj parceli od 90 ara dalo 10 t , a komad velik 1.5 ha, drugi računa 1m3 je 1 tona...a imaš i take sa velikim očima...:icon_e_biggrin:

Ak ti je sve po jusu :icon_e_biggrin: menjaj sortu, probaj jen kos sa drugom firmom.

Gle ovo nije kubicirano već je vagano jer je sve išlo na prodaju i u silos tako da je vagano i količina je stvarna. Nemam razloga za hvaljenje ili pretjerivanje jer se smartam realnom osobom.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Molio bi preporuku od vas iskusnih,kukuruz koristim za svoje potrebe,tj za ishranu svinja,berem ga u klipu i ide doma na tavan,znači ne muči me vlaga,koje su vaše preporuke,koje sijeme sijati? nešto od BC-ja il sličnih recimo jeftinijih proizvođača
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Pošto kažeš svinje,najbolje je da uzimaš nešto u tipu Bc-462,imaju i druge domaće sjemenarske kuće kukuruz u tom tipu,a ima malo i razlike u cijeni,izbora ima dovoljno,sve ostalo su nijanse
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Ok proučit ću onda taj tip,hvala na preporuci. Do sada su uvijek starci vodili brigu o nabavci toga a moje je bilo posijat,al od njihovog izbora i načina nema koristi pa ja preuzeo komplet brigu
 

masni 6200

Član
Tu od
18 Sij 2013
Poruka
67
probaj sa piooner pr35t36 vrlo slican 462 od bc-a a puno veci prinos a nije prezahtjevan sto se tice gnojidbe bar se tak kod mene pokazalo
 

AGROA

Član
Tu od
30 Tra 2010
Poruka
34
TAKO JE PIONIR on se može zasaditi i merkantilni prva reprodukcija mala razlika u prinosu
 

edon

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
99
pozzz. drustvo novi sam na forumu i ova tema mi je zanimljiva ja sam dosta experimentisao sa svim sjemenskim kucama ali sam naj zadovoljniji sa zp hibridima tako da cu i ove godine samo njih da sijem a za silazu kws mikado
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Šta mislite o osječkim 378 i 398 hibridima i dalisu za berbu u klipu?
I o pineer N01 kakav je on za berbu u klipu?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
N01 je nikakav za berbu u klipu. Dobar je za zrno.
Imao sam N01 predlani i od tada sam se jako razočarao u pioneer, stavim ga na najbolju zemlju, potjera 2-3 klipa na silu, a niti jedan nakraju nezavrši kako treba, totalno sam razočaran.
Dok recimo OSSK Drava 404 potjera 1 klip, ali to je klip ko ruka ljudi moji i onda se to može brati u klipu kako Bog zapovjeda!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Istina je da taj No 1 nije za klip,za zrno može,ma svi kukuruzi imaju svoje mane i pluseve,ja sadim Pionir već ¸15 godina,i u početku se sadilo onako bez veze,ali dok sam zadnji put nahebo sa jednim koji se nije dao komušati od onda se sadi po preporuci, taj što se neda komušati je F02,muka na kvadrat
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Malo čitajte katalog od pionira pa če te vidjeti da je taj N01 rekorder po prinosu zrna i među najmanjima ima vlagu,ja ga sijem godinama i definitivno jedan od najboljih kukuruza se meni pokazao.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma kaj godinama, mislim da sad bude tek 4.-ta od kak je u ponudi N01.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Dalibi bilo pametno na jednu parcelu dvje sorte kukuruza? parcela je površine 1.5kj.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
seat, možeš i svaki red drugu sortu ako hoćeš, barem budeš imao hrpu križanaca :)
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
kaj se tiče pionira mi smo ga imali ove godine za brati Y12 i N01 na jednoj tabli brali smo oko 7,8 kj jednog i isto tolko drugog, Y12 nam je puno bolje sipl, a i moljec ga je manje tj gotovo ništ napal, a na N01 se je vidlo dosta presavinutih stabljika
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Nisam imao ove hibride al kolko vidim u katalogu na njihovim pokusnim poljima 398 je jedan od najrodnijih,po prinosu zrna mozda i naj....
Pogotovo tako raniji hibridi kod nas u Slavoniji prolaze,s obzirom. na suse zadnjijh godina...Kod mene s obzirom na vremenske uvijet.zadnjih godina mogu proc samio hibridi do FAO grupe 500,sve ostalo bi bilo pre riskantno...Ovaj 398 je u prednosti sto se moze sijat u najranijim rokovima,tako da ranijom sijetvom izbjegnes najvece vrucine pri odmetanju...
Jedino kolko vidim da je vise preporucen za kombajniranje nego za berbu u klipu....al rana je sorta pa sigurno s vlagom.nece bit problema....:(call):
 

teranova

Član
Tu od
29 Sij 2013
Poruka
47
decki moji,neznam kako vi, ali meni nije vise uopce bitno koji hibrid ,samo da padne kisa kad mu treba.Probao sam svakake hibride i domace i strane i sa punom agrotehnikom i sa oskudnom .ako ne padne kisa ,nevrijedi ni da ga sveti petar posije
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh