• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetvospremači

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pa jesu ti zetori zbilja strava od traktora. Kod nas dvojica sa 7340 oru s 3 brazde i tjeraju rotobrane 3 metra. No ponekad i dva traktora rade sa istim priključkom, tj. vuku jedan drugog u oranju i sl.

Svake zime se rastavljaju motori u garaži daleko od pogleda javnosti, al bitno da oni sa time rade.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
nije to zetor kriv nego bikovi koji ih jašu...

A pa to i jest poanta. Šta nije za neki traktor onda nije. Ja sam napisao da vučem 2,80 sa 85 konja. Svakako bih mogao i više, ali dok treba u friško oranje spustiti 10-15 cm onda nebi išlo i točka.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
kod mene je teska zemlja,u jesenskoj brazdi za sjetvu sjetvospremac nema sto traziti,pokusao jesam,rezultat je bio nikakav,opruge pucaju,a on samo pliva. Jedino pomaze rotobrana,ili teska tanjuraca. U proljetnoj pripremi je druga stvar,moj 6340 vuce sjetvospremac 2,4m sa 30 visokih opruga u trecoj brzini ko od sale,a pustam ga skroz duboko pogotovo u pripremi za povrce. Naravno da o plugu 3 brazde,i o rd 3m ne smijem ni pomisljati. sad,pitanje je sto bi se dogodilo da mu zakacim sjetvospremac od 3m ili vise,ako se kod pluga 4 cola jako osjeti, mozda je i sa ss. ista stvar sa pola metra zahvata vise.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
@gogo:zakaj imas tak puno opruga na 2.40 širine??
Koliko sam čitao,preporuča se 10 opruga na 1m radnog zahvata,a ti imas 30 opruga na 2.40m širine ??..Dal ti se ne guši ako gdje dođe kup trave ili kukuruzovine ??..

Naš sjetvo je širok 3m i 30 S opruga ima,vuče ga traktor 85ks i to mu je taman..Brzina 10-12km/h...A recimo istom tom brzinom vučem sjetvo 3.60m,širine ali s onim malim oprugama,kojih ima sigurno duplo vise..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
velim,to sam samo tak isprobavao,ali mi se svidjelo,i tak je ostalo.ako je vise opruga,bolje narova zemlju,i u drugom prohodu ide jos dublje.nisam imal problema sa stopanjem,ako je imalo dobro zaorano,onda ne smije biti kukuruzovine ni trave na povrsini. a ako je lose zaorano,i puno toga je ostalo vani,onda se stopa bez obzira na broj opruga.
takve sjetvospremace sa malim oprugama imaju dva covjeka u selu,koliko sam ja vidio kako oni s tim rade,to je dobro samo za zatvaranje brazde,i drugo nista...

http://www.youtube.com/watch?v=cUx5U2MrK00

evo jedan video mojeg sjetvospremaca,od proljeca 2013., samo sto sam tu isao u prvoj brzini,i na pola gasa,jer je zemlja bila tvrda,i nije se promrzlo,pa me u prvom prohodu htjelo baciti van iz kabine...
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Svašta se tu može na forumu pročitati.... hehe!

No razumni vozač zna kad je njegvom traktoru dosta!

Moj primjer je IMT FOP KONGSKLIDE 616.10

Kuljen 1990. tad je bil pojam.... puno ljudi nije znalo kaj to je!

Prvo ga je vukel 539, to su bile muke... prvi prolaz 3. spora, drugi prolaz 1. direkt...i napravilo se...
Zatim je došel Z5011... TAMAN GA JE OSJETIL DOK ZAGUSTI...

Zatim je došel Z4320.... e to je posel...milina!
Prvi prolaz 2. drugi prolaz 3. I GOTOVA PRIČA!
Na urednoM oranju dela čuda! PEPEL!

Teral sem ga i sa 7340, no to je smiješno...može ga povući i 25 km/h na ravnici...no nema potrebe! I 15 km/h i previšee!

Trenutno mi sjetvospremač služi za proljetnu pripremu dok zagusti... ove je god napravil desetak jutara....nakon toga pranje, podmazvanje i odmor...


















 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Naravno!
Misliš da ima menje a??
Hehe...mudrijan jedan...

Pa 220 je...

A i da je 200, ruku na srce opet ga tvoj 565 NEMRE terati ko 43-ojka moja...

Sad buš rekel da se falim... em kajbi! Ti znaš pravu istinu! :)
Rođen je za Z4320 i Z7211!

Pozdrav iz studentske stolice! :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma vleče njega sad 565 v 2. direkt i samo po plinu, kak god oćeš!!!!
Sad je ipak to sređen traktor, mašina i pumpa kak treba!!!
To je rođen sjetvospremač za mojega 565 :)
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
cuj 565 nemoze taj sjetvospremac vuci,mora da se igra s tim sjetvospremacem...
s tim 558 ima da zvizdi po njivi sta je 220cm

a ti imt sjetvospremaci imaju ta dva valjka zadnja kao od igracaka sa tim zicicama,neznam uopste kako to moze ista napraviti,jer je to previse lagano za valjke, jedino u skroz rahloj zemlji,a gdje je zapekla zemlja gdje ima grumena dosta neznam kako moze ista napraviti,mozda grijesim jer nisam s takim radio...
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Gledam malo ove RAU sjetvospremače. Nije mi jasano zašto neki imaju malo grbave na sredini S-opruge, a drugi nemaju.
Ima li razlike u kvaliteti obrade tla, eventualnog štopanja s biljnim ostacima između njih. Također nisam vidio tko prodaje ove tzv. grbave S-opruge.
Po čemu prepoznati izvorni RAU sjetvospremač?
 

Prilozi

  • Sjetvospremac.jpg
    Sjetvospremac.jpg
    51.7 KB · Pregleda: 451
  • Sjetvospremac_mtrzi2.jpg
    Sjetvospremac_mtrzi2.jpg
    76.4 KB · Pregleda: 562

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,509
Jel se bi Zetor 7745 mogel boriti sa sjetvospremačem 3 metra?
Oni federi, iza dva valjka sa zvjezdama i valjak sa flahom
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Stric mi ima 7711 i 3metra ili 2.8 nisam siguran, i nema problema sa vučom, ima i laganih brda kod nas.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Jel se bi Zetor 7745 mogel boriti sa sjetvospremačem 3 metra?
Oni federi, iza dva valjka sa zvjezdama i valjak sa flahom

mogel bi lijepo raditi,a mogel bi se baš i boriti,onda tu nema kruha... ovisi u kakvom je stanju traktor,dal je ravnica ili brdo,dal je zemlja teska ili laka,dal su opruge velike ili male,i koliko ih ima,dal se radi duboko ili plitko...
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
7711 sa 3 metra sigurno leti, leti mu prednji kraj u zrak po cesti a kamoli po polju, ako ima duple valjke i ako lici sjetvospremac na nesto to nije posao, ok za zito ne idete duboko i to je mozd ok. radim sa 2.50, na valjcima je sirina 2.75 al to se vodi valjda pod 2.50 i ima ga sta vuc s novim perima i par utega, sjetvospremac je masivan, nasicka zvjezda.
ako neces spustit sjetvospremac mozes se vozat okolo i sa brnacama(branama) ili kak vec kazete.
ako ides drugom tesko da imas brzinu da bi napravio pravi posao, a 7711 trecom brzinom 3 metra sjetvospremac moze vuc 5cm duboko.
7745 je malo jaci i tezi naprijed, za njega je 3 metra vjerojatno ok.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Vidim po oglasim da se prodaju sjetvospremači RAU iz tvornice "Metalna" Maribor. Koji je bio to dogovor između njih i RAU-a? Licenca ili nešto drugo?
DA li se ispod ove plastične cijevi treba nalaziti i feder ili je samo šaraf za naštimavanje duljine šipke?
 

Prilozi

  • Sjetvospremac_mtrzi2.jpg
    Sjetvospremac_mtrzi2.jpg
    81.5 KB · Pregleda: 502

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
navoj, mislim da bi i neka mazalica trebala biti. ne vjerujem da bi opruga tako malih dimenzija izdržala vibracije. mogu ja u ponedjeljak to rastavit ako ne budem ništa pametno radio, pa ću slikat, morao bi to svakako malo dovest u red ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh