• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

..."direkt" kada se osuši više nije škodljiv za pčele, stoga, oprskaj pred mrak i ujutro više ne može škodit pčelama koje dođu
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Da vas sve pitam nešto u svezi šljiva, da li je normalno da dok šljiva cvijeta i mladi listovi rastu da su žučkasti i zlatni? Kasnije malo poprine zelenu boju. To mi se manifestira okd jedne sorte. Meni ima logike jer je u pupu bez svijetlosti pa će tek početi vršiti fotosintezu, no zbunio me Zvonis kod njega su odmah zeleni i to tamno? Da mi nije blokirano željezo ili fali dušika? Mada sumnjam da fali dušika samo kod te sorte i u tim početnim redovima?

Pozdrav i hvala.
 
W

wajbul

Guest
Kod čačanske rodne su u početku svjetlije zeleno-žute,ali kasnije potamne,to jei mene u početku brinulo ,ali to je njena karakteristika
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E bit će da je to to. Pošto je i moja rana sorta ta koja to manifestira ;) Hvala
 
M

m123

Guest
ja sada došao iz voćnjaka, upalio komp da postavim ovo pitanje :) joj jeste me utješili, ja se nikad sa tim nisam sretao, danas stojim i gledam, kontam reko da ih neko nije otrovao neči, baš sam se utripao žućkastih listova, uh sada mi je lakše :) tačno znate kada šta mi trebate napisati :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Magija ;) Evo javio Zvonis da ima jaki napad šljivine osice, treba tuči sa king, direkt, rogor, zagor, fastac, karathe zeon i dr...
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
evo stigao iz voćnjaka,osice kao u priči,al dobile su svoje,gledao sam lanjsku pojavu u svom dnevniku,20,4 sam prskao,znači 3 dana razlike u vegetaciji,evo toliko o kašnjenju vegetacije
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Možda 21 dan ili 10 litara kiše po metru?

što 21 dan? karenca ili aktivno djelovanje protiv buba???
a 10 litara nije palo, cijeli zadnji tjedan nekih jadnih 6,5 litara
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
što 21 dan? karenca ili aktivno djelovanje protiv buba???
a 10 litara nije palo, cijeli zadnji tjedan nekih jadnih 6,5 litara

Ako je otrovno za tebe 21 dan, valjda je i za te male osice ;) 6,5 litara nije malo, da ponoviš ti to? Samo ne sa Kingom sad bi valjalo promjeniti djelatnu tvar. Ja nisam baš neki zaštitar, analiziram ovu godinu i učim, nazovi savjetodavnu za voćarstvo. Možda bi valjalo postaviti onu žutu ljepljivu ploču pa pratiti let, no kad mi nju već vidimo u krošnji ta je već pikala po bumbačicama ;)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
što 21 dan? karenca ili aktivno djelovanje protiv buba???
a 10 litara nije palo, cijeli zadnji tjedan nekih jadnih 6,5 litara

bubneš Calypso i riješiš sve u krugu kilometra:supz:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
meni nije jasno koliko drži king
oprskao sam 14.4

King je konktaktni inksekticid s želudćanim djelovanjem to znaći da uništava inkekte koje poprskate i ako jedu (list) djelovanje samo koliko je radna karenca,ali onaj list i bilo koji dr voćke koji konzumiraju isto će biti uništeni max 5-10 dana(upitno),ako insekt kuša novo izrasli list ništa mu se neće dogoditi.
Sve je uvjetovano pokrivenosti lista sredstvom,oborinama idr.
Kada su voćke u intez rastu bolje je koristiti sistemićne inksekticide (Calypso sc 480 idr.) on djeluje odmah što zatekne na listu i još 10 dana od primjene
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
bubneš Calypso i riješiš sve u krugu kilometra:supz:

pa neznam baš calipso za šljivinu osicu



CALYPSO SC 480 je sistemični insekticid za folijarno suzbijanje kukaca koji sišu i grizu na slijedećim kulturama:

* jabuka: jabučna zelena uš (Aphis pomi), jabučna pepeljasta uš (Dysaphis plantaginea), jabučna osica (Hoplocampa testudinea) i miner okruglih mina (Cemiostoma scitella), u koncentraciji 0,02%. Ne smije se prijeći pojedinačni utrošak sredstva od 370 ml/ha.
* breskva: breskvina zelena uš (Myzus persicae), u koncentraciji 0,01%,
* šljiva: šljivina zelena uš (Hyalopterus pruni), u koncentraciji 0,01%
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja večeras tuko sa Zagorom. A što smrdi :) A komarci lete, oni muški veliki. Ništa im nije bilo vrate se ponovo :-/
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Osica prezimljuje u tlu, izlazi neposredno pred cvatnju i u listićima čaške polaže četrdesetak jajašca. Izlaze pagusjenice, koje hametice napadaju plodiće veličine nekoliko milimetara. Plodići se zatim kvare i opadaju, a ličinke začahuruju u tlu.

koliko sam skužio mi ne ubijamo odrasle osice več ove malecke koje se legu
ako je tako moje prskanje bi trebalo biti ok

al za svaki slučaj mislim da bi sutra mogao Zagor i čiko da djeluju

e sad je vrijeme i za grinju jel tak ( moram naći Envidor u ratnoj zalihi)
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ŠLJIVINA OSICA
Šljivina osica je jedan od najznačajnijih štetnika,koji se pojavljuju u nasadima ovog voća.Kod nas su najčešče prisutne dvije vrste ovog štetnika:


crna šljivina osica žuta šljivina osica

Štete koje izaziva ovaj štetnik,mogu dovesti do propadanja gotovo cijelog uroda.
Šljivine osice prezimljavaju preko zime u tlu,odakle odrasli oblici izlijeću u proljeće,pred sam početak cvatnje šljiva.Svoja jaja odlažu u listiće čaške cvijeta(oko 40-ak).Nakon 1-2 tjedna iz jaja izlaze pagusjenice koje se ubušuju u plodiće,gdje izgrizaju sjemenke,što izaziva opadanje plodova.
Veoma je bitno,prilikom suzbijanja šljivine osice,na vrijeme utvrditi pojavu njenog leta i polaganja jaja.Šljivu obavezno treba tretirati svake godine protiv osice,a u vrijeme pupanja i cvatnje pregledavati listiće čaške.
Tretiranje kemijskim sredstvima vršimo u vrijeme precvjetavanja i to najčešče sa slijedećim sredstvima:
CHROMGOR 40-u konc. 0,075-0,1%(7,5-10ml/10l vode)
KARATE MAX WG-u konc.0,02%(2gr/10l vode)
ROGOR 40 EC-u konc.0,075-0,1%(7,5-10ml/10l vode)
CALYPSO SC 480-u konc.0,02%(2ml/10l vode)
CONFIDOR SL 200-u konc.0,0375-0,05%(3,75-5ml/10l vode)
MOSPILAN 20SP-u konc.0,025-0,035%(2,5-3grl/10l vode)


ipak calipso:toimonster:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nisam siguran da Confidor može tući osicu i njene potomke. No osada ćemo se mi sa gamadi drukčije boriti, u starom voćnjaku ih ima tone, ali nisam znao da su u zemlji, sad će se i to frezati i dursbanom malo začiniti ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh