• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Kolege šljivari ! Kako je prošla oplodnja šljive po sortama?

č.rodna je zastrašujuće ponijela, bit će "ajde mala da pravimo lom":rolleyess:
a koliko je znam ona ne odbacuje višak

stenli malo ponijela, e sad ako još odbaci (a voli to napravit) bit će premalo:twisted:

topking isto strava ponio, ali vidim da odbacuje, e sad koliko će neznam, još se nepoznamo
 
W

wajbul

Guest
Kao i kod mene ,sve su odlično rodile ,posebno ljepotica i rodna,ali zato č. rana,kojoj sam se najviše radovao-katastrofa
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
eh te šljive,ja sam prije 3 godine izvadio jedno 500 komada.jednostavno se to više ne isplati raditi.sjećam se da sam 2000 godine prodavao čačanke s prosjekom od 10 kn na veliko a sad je to došlo na 1,5 kn - 3 kn i ne možeš prodati

Molim lijepo da se prilikom citiranja izbrišu slike , hvala

Žuti
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
eh te šljive,ja sam prije 3 godine izvadio jedno 500 komada.jednostavno se to više ne isplati raditi.sjećam se da sam 2000 godine prodavao čačanke s prosjekom od 10 kn na veliko a sad je to došlo na 1,5 kn - 3 kn i ne možeš prodati

ja sretan sa 1,5kn

treba biti sretan i sa malim, nemogu svi imati velikog:cry:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
vidiš malo čudno???
ovo potpuno suho liči na moniliju, ali cijela grana odjednom, to mi čudno
a ova druga žuta mi liči na nedostatak nekakvog elementa ili hranjiva, ali opet samo jedna grana

a jesi pogledao stablo i grane jel ima rupica da nije potkornjak kao kod mene, imaš u temi http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=20928

ako nije ni to onda rak korijena
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Pa vidi , na samom početku vegetacije , par šljiva mi nije uopće krenulo. Nekoliko ih je ucvalo , i onda su se cvjetovi osušili . Došla mi je savjetnica iz poljoprivredno-savjetodavne službe i rekla da je to monilija , da te šljive povadim iznesem izvan šljivika i zapalim , a da rupu poprskam sa galicom . Odmah sam izvadio 8 šljiva , i napravio sve kako je rečeno .
Međutim sada mi se ponovo počonju sušiti njih oko 10 - 15 kom . Odmah na početku sam primjetio da je kod tih šljiva list dosta svijetliji , i sve te sa svijetlijim listovioma su u takvom stanju. E sad prošle godine mi je šljivik bio poplavljen , jedno 15 - 20 dana , i dosta se šljiva izvalilo skupa sa korijenom , pa sam ih ispravljao . Dali to imakakve veze
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Pa vidi , na samom početku vegetacije , par šljiva mi nije uopće krenulo. Nekoliko ih je ucvalo , i onda su se cvjetovi osušili . Došla mi je savjetnica iz poljoprivredno-savjetodavne službe i rekla da je to monilija , da te šljive povadim iznesem izvan šljivika i zapalim , a da rupu poprskam sa galicom . Odmah sam izvadio 8 šljiva , i napravio sve kako je rečeno .
Međutim sada mi se ponovo počonju sušiti njih oko 10 - 15 kom . Odmah na početku sam primjetio da je kod tih šljiva list dosta svijetliji , i sve te sa svijetlijim listovioma su u takvom stanju. E sad prošle godine mi je šljivik bio poplavljen , jedno 15 - 20 dana , i dosta se šljiva izvalilo skupa sa korijenom , pa sam ih ispravljao . Dali to imakakve veze

ma nevjerujem da je monilija,neode odmah cijela grana
ovo sa poplavom možda, ali to bi još lani bilo ako je gušenje korijena
ili rak korijena ili pogledaj potkornjaka
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Ma pregledao sam grane kada sm palio ove koje sam izvadio , nema ništa . Još jedna zanimljiva stvar je to da drugi šljivik koji je u brdu izgleda odlično listovi zeleni nema ni malo nikakve bolesti . A sve isto sam radio : isti dan posađeno , frezano , kada prskam možda bude dan zaostatka , isto sam gnojio ...... očito da ovdije nešto neodgovara :scratch
Nego koji su preduvjeti za nastajanje raka korijena :?: Da nisam u nečem pogriješio :?: Moram priznati da se sa takvim slučajevima nisam do sad susretao . Neznam onda da povadim sve te kojima su listovi svijetliji , i onda na jesen ponovo posaditi druge , i to je to. Kolika je opasnost da mi se i ostale zaraze sa rakom korijena , ako je to rak :?:
 
L

lanjski

Guest
Ma pregledao sam grane kada sm palio ove koje sam izvadio , nema ništa . Još jedna zanimljiva stvar je to da drugi šljivik koji je u brdu izgleda odlično listovi zeleni nema ni malo nikakve bolesti . A sve isto sam radio : isti dan posađeno , frezano , kada prskam možda bude dan zaostatka , isto sam gnojio ...... očito da ovdije nešto neodgovara :scratch
Nego koji su preduvjeti za nastajanje raka korijena :?: Da nisam u nečem pogriješio :?: Moram priznati da se sa takvim slučajevima nisam do sad susretao . Neznam onda da povadim sve te kojima su listovi svijetliji , i onda na jesen ponovo posaditi druge , i to je to. Kolika je opasnost da mi se i ostale zaraze sa rakom korijena , ako je to rak :?:

Evo sta ja mislim da se dogodilo:
Koren ostao bez vazduha, biljke se jednostavno guse.
Na terenima koji su podlozni plavljenju izbegavati frezanje ili ako se vec freza radi unistavanja korova obavezno bar jednom godisnje proci tilerom (podrivac ali ne onaj koji radi na velikim dubinama) ici toliko duboko da se razbije pluzni djon (skoro neprorusni sloj zemljista koji se formitra na dubini na kojoj radi freza) dakle nesto dublje od dubine frezanja.
Dalje, pogledaj da li je ispod ovih grana koje su se osusile pukla kora na deblu i to zna da bude razlog ovakvog susenja pola krune ili pojedinih grana. A za zut list sam skoro siguran da je posledica efekta pluznog djona.
Voleo bih da na ovu temu popricas sa tima koji su konstatovali da je monilija u pitanju i da, ako te ne mrzi, ovde preneses njihovo misljenje o tome.
Monilija nije, tj skoro da nema nikakve sanse da je ona u pitanju. Da bi se ovolika grana osusila morao bi da bude neki neverovatno jak napad te gljive a ako bi bio tako jak nelogicno je da grana pored nje ostane neinficirana.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Hvala lijepo na komentarima , sljedeći tjedan ću kontaktirati savjetodavnu službu , pa ću javiti šta su rekli .
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792


Uploaded with ImageShack.us
evo naša udruga danas slavi 10 g rada,novi tečaji i projekti za opg u fazi realizacije,štekaju papiri:axe:,ali nešto se radi:rolleyess:
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!

Evo nekoliko slika šarke...
Uglavnom većina,,, to jest... predpostavljam sve šljive su mi zaražene...
Ali na 3 stabla, "no name" neznam koje su,,, tu su vidljivi simptomi...
Prevremeno odpadanje plodova, plodovi mali i smežurani...jednostavno neupotrebljivi!
Dok Č.lepotica/Č.rana/Stenly imaju zdrave plodove...bez obzira, da je i na njima prisutna šarka...















pozzz joe!:weedman:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Šteta, ja imao na jednom stablu i odmah mu presudio po kratkom postupku, iako je sorta tolerantna na šarku nisam okljevao da je je cap cap.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Šteta, ja imao na jednom stablu i odmah mu presudio po kratkom postupku, iako je sorta tolerantna na šarku nisam okljevao da je je cap cap.

Ja ću isto cap cap...al je zajebano što su mi i ostale zaražene, a da negovorim i kod suseda i u okolini(50km) gde god sam bio, šarka je prisutna! Tako da,,, nepiše nam se dobro..:madmana:.
Kajsije su mi isto zaražene (al se neodražava na plod), tako da šta god da radim, mislim da povadim i sve šljive...šarka ostaje, i zaraziće šta god posadio novo!

Jedino rešenje - sve povaditi - sve u okolini - vojvodini - srbiji - hrvatskoj - ceo balkan...da nema ni jednog koštičavog voća jedne ili dve sezone!

I onda krenuti, ponovo sa dizanjem voćnjaka nezaraženim sadnicama...
A to je jako teško izvodljivo...

pozzz joe:weedman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh