• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Institut kaže:
Nema problema, naravno da zelis dobiti maximalno pa kombiniras zitarice sa jarim graskom, pretpostavljam da je to odlicna kombinacija u vidu izbalansiranosti obroka :) :) :)

za to je naš bogec tatamata, tj KRALJ Graška :mrgreen:

ja imam tek 19 god i ove ču godine početi u intenzivnu proizvodnju graška i žitarica, (mora se od nekud krenuti :mrgreen: ) tak da puno čitam i učim oko toga, al me jako zanima i več imam kompletne osnove proizvodnje usvojene, sad još praksa i fino kravice papaju :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Institut kaže:
Dobro kazes Bogec.....
Ne bi zelio da se ostali aktivni clanovi naljute ali moram priznati da sam se zbog Bogeca i uclanio na forum jer vidim da covijek ima veliko iskustvo i s interesom citam njegove postove, samo naprijed......... friski sam pa nisam stigao bas sve procitati sto me zanima.

Da odgovorim na pitanje o kravicama, na zalost nemam nikakve domace zivotinje osim macke i psa, radim u Bc Institutu (zato Institut) na sjemenskoj proizvodnji strnih zitarica i krmnog bilja te posjedujem neko prakticno iskustvo doduse ne toliko veliko koliko bi zelio pa se nadam da cu ponesto nauciti i kroz ovaj forum, a ko zna mozda budem u prilici pomoci nekome oko navedene problematike.... :D :D :D :D Zivio grasak.
I da Bogec vidim da si dobro informiran, prof. Stafa ima novu sorta graska koja se nalazi u zadnjoj godini priznavanja i po svim pokazateljima prinosa zelene mase cini se nenadmasna i uskoro bi trebala ici u siroku proizvodnju.... :mrgreen: :mrgreen:

jupiiiiiii :D :D :D :D :D :D :D :D

sad sam počaščen tvojim izlaganjem :D hvala od srca :D

ja sam počeo sa malom površinom graška bio je to jari sa zobi za sjenažu, da bi počeo i za zrno i nakon toga uveo i ozime forme,maksimirski ozimi i maksimirski rani, i postizao sve veče rezultate , sve bolje prinose :D
a to se je manifestiralo i na sve boljoj proizvodnji mlijeka što u količini što u kvaliteti, tako da sad zaodovljava cjelogodišnju potrošnju, tj imam ga kroz cijelu godinu.
kao međuusjev je izvrstan, fino ide kukuruz iza njega i u sistemu intenzivne proizvodnje je neizostavan :D

krmno bilje grašak, ljuljevi, djeteline, lucerna sirak, su neizostavni dio stočarske proizvodnje, a kroz medije se samo gura kukuruz i pšenica, dok proizvodnja sjemena krmnih kultura je uvijek bila u drugom planu , a samim time dostupnost ljudima je bila mala, kod nas ljudi i inače teško prihvačaju promjene, pa sam na način da pokažem ljudima polja, tehnologiju proizvodnje i učinak u hranidbi smatrao da ču bar malo približit te kulture svima.

jedva čekam da imam taj novi grašak :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Institut kaže:
Bit ce visok i rodan :D :D :D

super grašak, melem za oči i dušu:D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: krmno bilje i travnjaštvo

uuuuu, koji odličan grašak :shock: :shock: :shock: :shock:
gde su ta polja ,da si nakositi odem :lol: :lol: :lol: :lol:
nemojte da ovu sliku projiciram u štali na zid, pa mi kravice padnu u hipnozu i krenu tražit ta polja s graškom, a to onda znači - nema više graška :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Prelijep je grašak samo mislim da neće dočekati kombajn na "nogama"
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
2,939
INSTITUT
Bok i dobrodošao na forum.
Mi takodjer sijemo grašak.
Samo nam ti predstavi nove sorte. :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
BOGEC: kod mene nebre biti tak zato kaj je zemlja jako loša,kak bi se reklo sami šuder..

Jako j edobar ovaj grašak na slikama ;) ;)
budem ja tu skinuo gore dolje s kosom ali i iza zakapčim :lol:
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Ak se dobro sjecam razgovora sa prof. Stafom, kaze da je jedva napravio pokus jer je po 1m2 imao 20kg zelene mase pa to treba pokositi :D :D :D :D Sad zamisli koliko je to po ha i jos u toj godini stignes i kukuruz za silazu posijati i to neku grupu 100, 200 i eto ti jos nekoliko tona silaze a kravicama kak kaze moj bivsi mentor samo stavis tetrapak pod vime i mlijeko samo curi :D :D :D :D
AAAA ponekad pozelim kupiti kravicu. Nego ljudi razmisljao sam i rekao sebi treba ljude educirati bar one koji to ne znaju, evo imam ja neke materijale o metodama slaganja krmnih smjesa te o proizvodnim i uzdrznim potrebama stoke i neke jos skripte o hrani za zivotinje pa ak mislite da je to korisno mogu uploadti (valjda bi islo preko rapidsharea)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Institut kaže:
Ak se dobro sjecam razgovora sa prof. Stafom, kaze da je jedva napravio pokus jer je po 1m2 imao 20kg zelene mase pa to treba pokositi :D :D :D :D Sad zamisli koliko je to po ha i jos u toj godini stignes i kukuruz za silazu posijati i to neku grupu 100, 200 i eto ti jos nekoliko tona silaze a kravicama kak kaze moj bivsi mentor samo stavis tetrapak pod vime i mlijeko samo curi :D :D :D :D
AAAA ponekad pozelim kupiti kravicu. Nego ljudi razmisljao sam i rekao sebi treba ljude educirati bar one koji to ne znaju, evo imam ja neke materijale o metodama slaganja krmnih smjesa te o proizvodnim i uzdrznim potrebama stoke i neke jos skripte o hrani za zivotinje pa ak mislite da je to korisno mogu uploadti (valjda bi islo preko rapidsharea)

kad se ide kositi grašak mora biti rotokosa, probali smo sa grebenom pa smo vukli za sobom pola polja, i sa rotokosom moram iči sporije duplo spram ljuljeva, kolika je to masa :D
kukuruz nakon graška grupa 200 dolazi za kombajniranje, a grupa 300 za silažu u optimalnim rokovima tako da mirne duše pripremate jesensku sjetvu.
a pazi plodored na jednoj parceli grašak, iza ide kukuruz , iza ide ljulj, pa ide sirak, ajd nek mi neko zbroji tone zelene mase ovih kultura u ovom nizu, mase ko u priči a priči nikad kraja :D i naravno nakon sirka opet grašak :D

Uher bude jako dobar nasljednik, vidim da voli jako krmne kulture i jako je dobar u tome, znači bude novog materijala :D

slobodno ti metni sve što može educirati ljude :D
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Evo da vidim kaj bi mogao staviti, ovako 3 fila u PDF-u ak bog da upload na rapidshare i to zipana. Jedan file je od juznih nam susjeda iz bosne a ostale fileove sam nasao na internetu. Jedan je od prof. Grbese a drugi od G. Kiša. Nadam se da nisam povrijedio nikakva prava ali u stvari to tako i tako nisu moje skripte a i na internetu sam ih nasao pa znaci slobodno za sve a u interesu poboljsanja stocarstva....

Obrisan neispravan link.

hmm napravih upload na rapidu al kaze da se moze skinuti file max 10x i da nakon toga ili 90 dana vise nije dostupan. Ak neko bude zainteresiran stavit cu to opet gore....... :D :D :D :D
 
V

vla

Guest
@institut
Molim te posalji mi na PP, jer ne mogu napraviti download.
Hvala na saradnji
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
hmm nisam skidao file sa rapida, u oglasu gad sam ga stavljao pisalo je da je moguce max 10 skidanja pa valjda je toliko puta skinuto pa vise nije dostupan. Pisalo je da ak se registriram na rapid da onda mogu imati duze file gore al nisam se registrirao, ak ima zainteresiranih stavit cu ga opet nije problem
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
malo me brine onaj dio na poljima na slikama gdje nema vode :shock: bude se prašilo pa češ zaprašit traktor :shock: il češ vodu nosit u kantama na polje da grašak bolje nabubri ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh