• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

H

Helena

Guest
bogec kaže:
Helena kaže:
Pošto ti imaš iskustva s tim koja bi sorta bila najbolja za sjenažu jareg graška .

prije nije bilo za birat previše, a sad ima stvarno podosta veliki izbor na tržištu, ako mu je prvenstveno namjena sjenaža a ne kombajniranje onda imaš od sortu dora, to je grašak liščar jari ali je visoki.
ako želiš iči i na zrno tj da dio kombajniraš a dio mečeš u sjenažu, onda su tu niske sorte zrnaša, iliti vitičara, tu su erby, gold, bacara ......, ali i sa zrnašem s dobije izvanredna krma.
ja ti sijem i ozime i jare kombinacije, za sjenažu, za zrno, niske, visoke, i nikad mi grašak nije podbacio, čak što više toliko se pokazao dobar da bez njega nebi mogao zasnivati proizvodnju, i velike litraže, uglavnom neizostavan je dio obroka bez i jednog dana prestanka več godinama i stalno povečavam površine, a ustvari ne trebaš ogromne površine jer on na ha daje veliku masu :D
To sam te isto htjela pitati koliko bi trebalo posijati hektara za ovih 14 kravica?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Helena kaže:
To sam te isto htjela pitati koliko bi trebalo posijati hektara za ovih 14 kravica?

ako češ davati samo kravama , samo njima, i to onima koje se muzu, onda ti treba cca godišnje 2 ha, iliti 4 rali, imat češ čistam dovoljno i viška :D može i manja površina
ali to je ako pripremaš sjenažu, ne za zeleno jer nema šanse da to pohraniš u kratkom roku, a nakon graška odmah siješ kukuruz, tako da češ imati i silažu :D
 
H

Helena

Guest
bogec kaže:
Helena kaže:
To sam te isto htjela pitati koliko bi trebalo posijati hektara za ovih 14 kravica?

ako češ davati samo kravama , samo njima, i to onima koje se muzu, onda ti treba cca godišnje 2 ha, iliti 4 rali, imat češ čistam dovoljno i viška :D može i manja površina
ali to je ako pripremaš sjenažu, ne za zeleno jer nema šanse da to pohraniš u kratkom roku, a nakon graška odmah siješ kukuruz, tako da češ imati i silažu :D
I sad ti meni onako za kraj kažeš količinu sjemena stočnog graška i zobi i umjetnog gnoja.Znam da ste već pisali prije ali da ja sad ne tražim ,ako možeš?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Helena kaže:
I sad ti meni onako za kraj kažeš količinu sjemena stočnog graška i zobi i umjetnog gnoja.Znam da ste već pisali prije ali da ja sad ne tražim ,ako možeš?

probaj tražit mislim da nečeš dalje od prve strane morat tražit :D pogledaj malo temu, ima lijepih slika i graška u raznim kombinacijama, sa raznim bojama cvijeta.
pa možda naiđeš i na još nešto što če te zanimat, npr način sjetve, dubina, vrijeme košnje, provenjavanja, spremanje sjenaže, tu je opisana cjelokupna tehnologija a ima raznih malih zamkica ;)
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Pozdrav grupi i cijelom forumu.
Ja sam novi clan i bavim se krmnim biljem pa sam se odlucio prijaviti na ovaj forum.
Citam malo postove i ispricavam se jer nisam stigao procitati sve no kad se govori o grasku pretezno se prihvaca cinjenica da ozime forme graska koje zbog visine zahtjevaju nosac u obliku zitarice se koriste za zelenu masu pogotovo ako je rijec o ozimom grasku s ruzicastim cvjetom (zbog visokog sadrzaja fenolnih spojeva) dok se bijeli jos i koristi za sjeme no veca je iskoristivost zelene mase ozimog graska.
Jari stocni grasak sije sam ne u smjesi s zitaricama, zbog niskog rasta ne poljeze i koristi se pretezno za zrno a prinos mu ovisi o stupnju agrotehnike.
Inace zrno graska sadrzi oko 24% proteina i 72% ugljikohidrata i za krave muzare ne preporuca se veca konzumacija od 4kg/danu (prevelika konzumacija = tvrdi maslac) :lol: :lol: :lol:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Institut kaže:
Pozdrav grupi i cijelom forumu.
Ja sam novi clan i bavim se krmnim biljem pa sam se odlucio prijaviti na ovaj forum.
Citam malo postove i ispricavam se jer nisam stigao procitati sve no kad se govori o grasku pretezno se prihvaca cinjenica da ozime forme graska koje zbog visine zahtjevaju nosac u obliku zitarice se koriste za zelenu masu pogotovo ako je rijec o ozimom grasku s ruzicastim cvjetom (zbog visokog sadrzaja fenolnih spojeva) dok se bijeli jos i koristi za sjeme no veca je iskoristivost zelene mase ozimog graska.
Jari stocni grasak sije sam ne u smjesi s zitaricama, zbog niskog rasta ne poljeze i koristi se pretezno za zrno a prinos mu ovisi o stupnju agrotehnike.
Inace zrno graska sadrzi oko 24% proteina i 72% ugljikohidrata i za krave muzare ne preporuca se veca konzumacija od 4kg/danu (prevelika konzumacija = tvrdi maslac) :lol: :lol: :lol:

opet sve teorija iz knjiga i još k tome u krivoj temi
malo da te ispravim, bijeli cvijet ozime forme može se kombajnirat, ljubičasti cvijet ne smije se kombajnirat tj koristiti u ishrani zrno.naravno da je sjenaža u prednosti spram zrna kod visokih formi
jari grašak za sjenažu uvijek sa žitaricama jer treba mase, za zrno uvijek sam, može i za zrno sa zobi jer se može kombajnirat skupa.
veliš 4 kg , pa da nebi dobile kantu od 15 kila pred sebe graška, naravno da i manje se dade

inače dobrodošao :D
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Pozdrav forumu....
Vidim da postoji veliki interes za stocni grasak i to potpuno opravdano jel je to krma iznimne vrijednosti sto na zalost mnogi jos nisu shvatili. Evo ja sam bio slobodan da vam prenesem agrotehniku za jari stocni grasak sorta ERBI iako je naravno agrotehnika ista za sve jare sorte.

Agrotehničke preporuke
Preporučena gnojidba u čistim hranivima:
N: 40-45 kg/ha (osobito na humusom siromašnim tlima)
P2O5: 65 kg/ha
K2O: 100 kg/ha
Gnojivo je najbolje davati u tri faze: fosfor i kalij većim dijelom zaorati ujesen, predsjetveno dati preostalu količinu fosfora i kalija te dio dušika i učiniti jednu prihranu dušikom pred cvatnju (visina biljke 20-25 cm).
Obradom tla osigurati povoljnu strukturu i optimalne uvjete sjetve.
Sjetva: Optimalni rok 15. veljače do 15. ožujka
Razmak redova: 20-25 cm
Dubina sjetve: 4-6 cm (ne plića zbog štete od herbicida)
Norma sjetve: 70-80 zrna/m2 ili oko 210 kg/ha
Sjetva žitnom sijačicom
Zaštita usjeva od korova:
• poslije sjetve prije nicanja: Dual Gold 960: 0,8-1,3 l/ha protiv uskolisnih korova
Gesagard 500 FL: 1,5-3 l/ha protiv širokolisnih korova
• korektivno, poslije nicanja graška: Basagran 600: 2,4 l/ha protiv širokolisnih korova
Focus Ultra: 1-1,5 l/ha protiv travnih korova
Zaštita usjeva od štetnika:
• Obavezno tretirati grašak protiv žiška u cvatnji: Sumialfa 5 FL: 0,1-0,2 l/ha
Žetva:
• Početak žetve graška je koncem lipnja i početkom srpnja (poslije žetve ječma, a prije žetve pšenice). Žeti odmah kada vlaga padne ispod 14% vlage (zrno brzo gubi vlagu).
• Žetvu obavljati žitnim kombajnom
• Obavezno smanjiti broj okretaja bubnja radi loma zrna (kao i kod soje). :D :D :D :D

Ovo bi trebala biti slika ako sam uspio??????

Obrisan neispravan link.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Hahaha znao sam da ak ce iko odmah reagirati da ces to biti onda ti Bogec. Hvala ti na dobrodoslici i ispricavam se ak sam fulao temu al ne cini mi se tako zbog naziva krmno bilje i travnjastvo a i nekoliko pitanja o grasku prije ovog posta su me navela da o njemu napisem neke sitnice.

hvala ti na ispravku ali ustvari mi smo obojica rekli jedno te istu stvar. Ja i kazem da ozime forme graska koje su visoke se koriste za zelenu masu a pogotovo one forme s ljubicastim cvjetom kao sto je Maksimirski ozimi (zbog fenola u zrnu a cemu je boja cvijeta indikator) dok Maksimirski rani koristimo za zelenu masu ill ako bas hocemo i za zrno i nisam rekao tocno 4kg vec do 4kg a naravno da se daje i puno manje.... :D :D :D :D

Inace u pravu si sto se tice teorije za sada sam vise teoreticar a manje prakticar ali mjenja se i to!!! :) :) :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Institut kaže:
Inace u pravu si sto se tice teorije za sada sam vise teoreticar a manje prakticar ali mjenja se i to!!! :) :) :)

eto tu češ steči iskustvo , a ponešto čemo i mi naučiti :D
reci mi da li siješ štogod od krmnog bilja, da li imaš krave :?:

da tema krmno bilje bi trebala sve to obuhvačati ali zbog opširnosti su tema o grašku i tema o sirku posebne teme da se ljuid ne pogube u svim tim pojmovima.
ma nije valjda da sam tak predvidljiv :mrgreen: ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Ma znal sam da buš odma odreagiral bogec, čim je novi član institut rekel da se jari ne koristi za sjenažu :mrgreen: , treba čovjeka odmah u startu skrenuti na pravi put, ma koliko on stručan bio, a iskustvs nema ;)

Dobrodošel, ''institut'' :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ovo kaj si gore napisao je čista teorija, ali u praksi ima jako puno razlika i odstupanja!!! ;) ž
A to če potvrditi oni koje se bave time na veliko! :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
ljep je ko slika :roll:
da se takvoga nekaj može kod mene dobiti bila bi milina 8)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: krmno bilje i travnjaštvo

ŠANANA IMT 565 kaže:
Ma znal sam da buš odma odreagiral bogec, čim je novi član institut rekel da se jari ne koristi za sjenažu :mrgreen: , treba čovjeka odmah u startu skrenuti na pravi put, ma koliko on stručan bio, a iskustvs nema ;)

Dobrodošel, ''institut'' :D

praksa je uvijek do neke mjere potkrepljena teorijom , nekad više, nekad manje, ali uvijek u proizvodnji postoje nepredvidivi faktor a to je priroda, tako da je institut dobro napisao teoretski dio, koji u konačnici koristi u samoj praksi uz neke modifikacije u određenim situacijama.

jedino što ljude kad idu na polje više zanima praksa, tj konkretni potezi u konkretnim situacijama, a taj dio može biti ponekad jako različit od teorije a nekad se jako podudarat
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: krmno bilje i travnjaštvo

tako je, živio bogec :lol: :lol: :lol:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
marko hurlimann xa86 kaže:
ljep je ko slika :roll:
da se takvoga nekaj može kod mene dobiti bila bi milina 8)

a zakaj se nebi mogao kod tebe takav dobiti :scratch

institut, da postoji izvjesni interes, i u principu mlađi ljudi lakše prihvačaju kakti nove kulture, i uviđaju njihove koristi i prednosti
grašak je fenomenalna biljka, ali teško je ljude bar u mom kraju maknit od klasike, i mišljenja da bez supera nema mlijeka, a i tko nema internet niti kompjuter, dobiva mljekarski list, i tamo je jako puno puta sve opisano i to razumljivo, da svatko može shvatit, pokazane slike, sastav, hranidbena vrijednost.
pa ovdje na forumu se može podosta naučit o svom krmnom bilju uz konkretne situacije, konkretne probleme.
i ako gledam svoj kraj koji je jak u stočarstvu, dio o krmnim kulturama se nikud ne miče od početka tj nema niti početka, svi udri kositi prirodne livade, samo davaj brašno, krave se ruše od raznoraznih manjaka u organizmu, ali eto to je tako
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ovo kaj si gore napisao je čista teorija, ali u praksi ima jako puno razlika i odstupanja!!! ;) ž
A to če potvrditi oni koje se bave time na veliko! :D


Hmmm pa ne znam bas oko ciste teorije, ja bi to nazvao generalnim smjernicama. Naravno da se u agrotehnici mogu pojaviti neke situacije koje zahtjevaju drugaciji pristup ali evo ja do sada nisam imao problema drzeci se ovakve agrotehnike a i slika koju sam postao je moja osobna. Ja se ustvari bavim time na veliko jer umnazam sjeme navedene sorte graska na nekoliko hektara.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
ma ok, svaka čast, nego kod nas stočara se grašak više koristi u kombinacijama sa žitaricama za spremanje sjenaža, bio on visoki ili niski, ozimi ili jari!
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Dobro kazes Bogec.....
Ne bi zelio da se ostali aktivni clanovi naljute ali moram priznati da sam se zbog Bogeca i uclanio na forum jer vidim da covijek ima veliko iskustvo i s interesom citam njegove postove, samo naprijed......... friski sam pa nisam stigao bas sve procitati sto me zanima.

Da odgovorim na pitanje o kravicama, na zalost nemam nikakve domace zivotinje osim macke i psa, radim u Bc Institutu (zato Institut) na sjemenskoj proizvodnji strnih zitarica i krmnog bilja te posjedujem neko prakticno iskustvo doduse ne toliko veliko koliko bi zelio pa se nadam da cu ponesto nauciti i kroz ovaj forum, a ko zna mozda budem u prilici pomoci nekome oko navedene problematike.... :D :D :D :D Zivio grasak.
I da Bogec vidim da si dobro informiran, prof. Stafa ima novu sorta graska koja se nalazi u zadnjoj godini priznavanja i po svim pokazateljima prinosa zelene mase cini se nenadmasna i uskoro bi trebala ici u siroku proizvodnju.... :mrgreen: :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: krmno bilje i travnjaštvo

e to, to, samo dajte nove visokorodne sorte :p :!: :!: :!: :!:
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Nema problema, naravno da zelis dobiti maximalno pa kombiniras zitarice sa jarim graskom, pretpostavljam da je to odlicna kombinacija u vidu izbalansiranosti obroka :) :) :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh