• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
cabage kaže:
pa baciš jedno 800 kila :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :idea:

Nisi valjda ti toliko bacil? :scratch Koliko čitam, gnojiš najobilatije :D
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
kolika je razlika u prinosu između smjese posijane u jesen i ove proljetne! :?:
meni se ova proljetna čini nekak sigurnija buduči da je manja vjerovatnost da ti polje zalije voda, ko ono koliko se sječam kaj je šanana stavil negdje u nekom postu a čini mi se da je baš tu i posijal svoj grašak?
vidim da svi masovno sad sijete, sad bi i najrađe i ja al sam sve več izorganiziral tak da nemrem ništ mjenjat, moram čekat jesen i onda na najvišoj zemlji drapam nekih 6 rali za probu do tad vi uživajte u svom graškogradu :lol:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
gmiža kaže:
kolika je razlika u prinosu između smjese posijane u jesen i ove proljetne! :?:
meni se ova proljetna čini nekak sigurnija buduči da je manja vjerovatnost da ti polje zalije voda, ko ono koliko se sječam kaj je šanana stavil negdje u nekom postu a čini mi se da je baš tu i posijal svoj grašak?
vidim da svi masovno sad sijete, sad bi i najrađe i ja al sam sve več izorganiziral tak da nemrem ništ mjenjat, moram čekat jesen i onda na najvišoj zemlji drapam nekih 6 rali za probu do tad vi uživajte u svom graškogradu :lol:

razlika zna bit podosta velika, jer ozimi tj fakultativno kultivari su večinom za zeleno tj visoki kultivari a jari su zrnaši tj niski, u pravilu je tako, ali isto tako i jari usjevi daju podosta više mase od nekih drugih kultura, sve u svemu bilo ozimi ili jari u pravilu je jako dobro
ja imam i jednih i drugih i uvijek daju visoke urode :D

zašto bi trebala bit najviša zemlja,ja sam sijao i na inače vodoležnoj pa je bilo super, sve ti ovisi o agrotehnici, ali ok ako je zemlja kak treba bit onda je urod sigurniji

vidim sirak si več odredio površine, a pošto je sirak kultura koja traži puno hranjiva, valjalo bi da poslije sirka ide grašak na jesen, ja imam grašak nakon sirka :D i super izgleda :D :D

što se tiče sijanja tu kod nas su svi traktori na poljima, svi siju zob, il grašak, ko več šta radi, jer vele kišu, ja sam malo prije završio sijanje zobi
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
ma grašak če ič na površine na kojima da pada kiša mjesec dana ne leži voda, imam tekvih 8 rali samo stari treba dat zeleno svjetrlo i to bu to- ak mu se sudanska dopadne( a koliko vidim i čujem od drugih-ne baš svih, trebala bi) grašak ide bez brige :roll:
Baš sam pričal s mariom al onda bu mi problem to sve hranit istovremeno kak sam si ja to zamislil :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
gmiža kaže:
ma grašak če ič na površine na kojima da pada kiša mjesec dana ne leži voda, imam tekvih 8 rali samo stari treba dat zeleno svjetrlo i to bu to- ak mu se sudanska dopadne( a koliko vidim i čujem od drugih-ne baš svih, trebala bi) grašak ide bez brige :roll:
Baš sam pričal s mariom al onda bu mi problem to sve hranit istovremeno kak sam si ja to zamislil :scratch

pazi kad slušaš ljude , to je 100 ljudi a 101 mišljenje :!:

nekim ljudima i da posiješ i spremiš krmu i nahraniš krave bi imali prigovor , to moraš imat na umu, a poznavajuči mentalitet našeg naroda prije češ čut da nešto ne valja nego da valja, tako je sa svime, i kad je dobro ne žele reč da se netko ne okoristi od toga :!:

a kako sam ja organizirao prehranu da koristim različite vrste hrane :?: pa mi uspjeva

nebude nikakvi problem, čak što više nemože ga nitko ni izmislit, tj može izmislit problem ali ni sam u to ne može povjerovat
za sve to treba da se uhodaš, jer to je sve puno kultura i to različitih, ali kad se koristi više vrsta voluminozne krme tj od različitih kultura kompletnije je podmirenje hranjivih tvari , jer različite kulture sadrže različite tvari u različitim oblicima i omjerima, več vam je npr razlika u sastavu proteina, tj koje aminokiseline sadrže a koje ne...................

dečki dragi još vas čeka krmno bilje na faxu, budete pjevali borbene pjesme i u pol noči ;)
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
nije vezano za grašak, al daj mi reci u kaj prelaze šečeri prilikom fermentiranja sjenaže(sirka i sudanske)?-da je s prisustvom zraka onda bi u alkohol ovak ?,nisam pital mariju
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
gmiža kaže:
nije vezano za grašak, al daj mi reci u kaj prelaze šečeri prilikom fermentiranja sjenaže(sirka i sudanske)?-da je s prisustvom zraka onda bi u alkohol ovak ?,nisam pital mariju

ovako ajmo malo znanosti by bogec

fermentacije su procesi u kojima se ugljikohidrati pretvaraju u niže organske spojeve tipa alkohol, ketona,kiselina

inače ti je fermentacije metabolički proces i kod njega dolazi do oslobađanja energije

a pošto tebe zanima silaža tj anaerobni procesi, stvaraju se kiseline i to maslačna, alkoholna, mlječna, proiponska, eto sad znaš u šta se pretvara šećer
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E i ja bi htio kombinirati malo s voluminozama, recimo da istovremeno otvorim dvije bale, balu graška i balu sudanske, al se bojim, pošto imam malo krava da mi se to sve ne pokvri, pošto mi jedna bala traje oko 5 dana, to bi značilo da ako otvorim dvije da više od 10 dana moram čekati da ih one skupa pojedu, pa se zato bojim da mi se ne pokvari :scratch :scratch :?:

Sad kad dođe repica i lucerna, to hranim za zeleno, a još uvijek bude graška i sudanske, pa ajd kak sad to sve skupa ukombinirati na malo krava (6 komada), koje jako puno mogu pojesti i ja ima dam da jedu, al svejedno baš ne mogu to sva smazati odjednom, nažderu se i legnu i preživaju, a u jaslama još ima :scratch :scratch :scratch :blackeye :?: :?:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA kaže:
Sad kad dođe repica i lucerna, to hranim za zeleno, a još uvijek bude graška i sudanske, pa ajd kak sad to sve skupa ukombinirati na malo krava (6 komada), koje jako puno mogu pojesti i ja ima dam da jedu, al svejedno baš ne mogu to sva smazati odjednom, nažderu se i legnu i preživaju, a u jaslama još ima :scratch :scratch :scratch :blackeye :?: :?:

hrani repicom a lucernu metni u bale, jer hraniš sa graškom

ako imaš hranidbu voluminozom po volji onda nije ništ čudno da ne pojedu sve odmah več polako jedu kroz cijeli dan

nekad kod mene kad im dam jelo one legnu spavat, a jedu poslje, i nakraju sve pojedu, to je hranidba po volji, jer one uvijek imaju dovoljne količine kroz cijeli dan, a jedu kad žele
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
ŠANANA kaže:
Koliko bi mu bilo za 1 ha dosta bacit kana i kad najbolje :?: :?:

Za jari grasak ti je ok dati 100-150kg KAN-a pred cvatnju (biljka visine 20-25cm) a u cvatnji treba obaviti zastitu protiv ziska s nekim piretroidom ako naravno zelite sjeme... :D :D :D :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Institut kaže:
ŠANANA kaže:
Koliko bi mu bilo za 1 ha dosta bacit kana i kad najbolje :?: :?:

Za jari grasak ti je ok dati 100-150kg KAN-a pred cvatnju (biljka visine 20-25cm) a u cvatnji treba obaviti zastitu protiv ziska s nekim piretroidom ako naravno zelite sjeme... :D :D :D :D

u fazi cvatnje je grašak oko pola metra, ako govorimo o erbiju, čak i višlji

šanani treba gnojidba za košnju što je puno ranija gnojidba od sjemenske proizvodnje, to bi bilo u fazi visine graška i zobi oko 10-20 cm, da što prije počme bujat da se prije makne s polja jer ide kukuruz nakon toga

ja vršim zaštitu protiv žiška u sjemenskom usjevu ali to je podosta zeznuto, čak i u split aplikaciji, kad se pazi da se ne radi po vručini da se ne prekine cvatnja, prvi dio početkom cvatnje a drugi u punoj cvatnji, a opet u kišnim godinama kao što je bila 2008 cvatnja se razvuče, pa imamo situaciju da imamo več dio mahuna a dio još cvate, tu se onda javlja neujednačena zrioba
to su male čari sjemenske proizvodnje 8)

mala slikica prošlogodišnjeg usjeva graška u fazi cvatnje :D

 
J

jucky

Guest
sutra konačno sijem zob za kosidbu ( kad se počnu strojevi kvarit pogledam u nebo i mislim: zašto baš ja? ) pa imam jedno pitanje za majstora SSGŽ. Imam stočnog graška od prošle godine, sijan za zrno, pa mislim i njega dodati zobi. Koliko bi toga išlo na 1 jutro ?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A ja sam bacio na 1 ha oko 190 kg graška i 120 kg zobi :!:
Za 1 jutro bih ja preporučio oko 75-90 kg graška i jedno 60 kg zobi, al pričekaj stručnjaka ;) 8)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
jucky kaže:
sutra konačno sijem zob za kosidbu ( kad se počnu strojevi kvarit pogledam u nebo i mislim: zašto baš ja? ) pa imam jedno pitanje za majstora SSGŽ. Imam stočnog graška od prošle godine, sijan za zrno, pa mislim i njega dodati zobi. Koliko bi toga išlo na 1 jutro ?

baci kojih 80 kg graška i 70 kila zobi na ral iliti jutro, nemoj šparat pogotovo što imaš svoje sjeme

a strojevi, kad mi se nešto potrga a nebo se kvari, ja odkapčim i uzmem susjedov stroj, slagat čemo poslje, bitno je da kultura raste, posudi drugima strojeve kojima vjeruješ ali isto tako i uzmi stroj kad ti treba

bude mase, naravno ne očekujemo extreme več u ožujku
 

dmatkovic96

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
164
Evo ljudi zahvaljujuči bogecu i ja danas posijao 2 jutra graška i zobi, budu i moje kravice papale nešt finoga iz bala :D
sve sam napravio po uputstvima stručnjaka
evo koja slika:

http://img11.imageshack.us/gal.php?g=p3210193.jpg
išao sam samo sa rotodrljačom,kasnije sam sijao svojom sijačicom jer me ova nešt zezala a nisam htio upropastit sjeme
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Evo slika mog graška

Čini mi se da ove god sprema pšenica osvetu :mrgreen: :mrgreen: Jer ju je grašak prošle god ugušil :D :D

Bogec, to je ok da je pšenica toliko veča?

MbotikHm3epQTXrb.v.jpg

TTaXVmswy53ZAkzd.v.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ma nemaš brigu. Lani je meni jećam tako bio, da se nije grašak ni vidio, al kad se grašak digao i rascvao, jećma se ni moglo vidjeti skoro. Gle slike, na prvoj se vidi sami jećam, na drugoj je otprilike visina 70 cm jednog i drugog, a na trećoj se ne vidi jećam skoro, samo grašak, a visok metar i pola.
slika101.jpg
slika065.jpg
slika014b.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dobar grašak, dobar, moje kravice se ništ ne bune :mrgreen:
Jedva čekam da vidim kak bude moje uspijelo, jedva čekam... :D :!:
 

Najnoviji postovi

Na vrh