• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
jucky kaže:
priznaj bogec! ti grašak u plasteniku imaš! :shock: :shock:
:mrgreen: :mrgreen:
 
J

jucky

Guest
sutra ču snimit svoj grašak sa zobi kako iz zemlje izbija! sve zemlja podrhtava a buse se kotrljaju! 8)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
jasam danas bio u polju, vidio svoj posijani grašak i zob, danas je točno 14 dana od sjetve i sve za sad miruje, nema klijanja još, kiša je isprala dosta zemlje sa sjemena i ima ga dosta na površini, baš me interesira kaj bude iztoga svega skupa :scratch :scratch :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA kaže:
jasam danas bio u polju, vidio svoj posijani grašak i zob, danas je točno 14 dana od sjetve i sve za sad miruje, nema klijanja još, kiša je isprala dosta zemlje sa sjemena i ima ga dosta na površini, baš me interesira kaj bude iztoga svega skupa :scratch :scratch :scratch

to sa ispiranjem zemlje od kiše je često, i kod mene ima dost graška na površini, to je tak svake godine, pa je ok usjev, bio sam pogledat jučer, pušta klice onaj koji je na površini i tera ih prema zemlji, sve to bu ok

el ima klice grašak , el nikla zob:?: kod mene neki i izbacuje lističe van, nije baš još vrijeme da bi brzo klijalo, evo i kod breze jako sporo zob je nikla, nema sunca
dmatković veli da kod njega lijepo klija
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ma kod mene ništ, sve miruje, nije niti zob krenula, budem još pričekao par dana, pa čemo vidjeti, samo da bude toplo i da krene :!: :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA kaže:
ma kod mene ništ, sve miruje, nije niti zob krenula, budem još pričekao par dana, pa čemo vidjeti, samo da bude toplo i da krene :!: :D

uh al si silovit :shock:

langsam prijatelju, sve to ima svoje , priroda radi svoje, zrno radi svoje, sve ima svoje uvijete, a ti trebaš imat strpljenja :!:

ni moja zob nije nikla, ni grašak, al sve če to doč na svoje,sad je na klicama sve :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ok mr. bogec, stripit čemo se još malo :mrgreen: :mrgreen:

Nego ono sa slika gore ti je ozimi :?: :?:

Nije mi jasno kak onda može ovaj jari stići toga ozimog, a vidi ovog kakav je, kad si reko da je razlika par dana :scratch :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA kaže:
Ok mr. bogec, stripit čemo se još malo :mrgreen: :mrgreen:

Nego ono sa slika gore ti je ozimi :?: :?:

Nije mi jasno kak onda može ovaj jari stići toga ozimog, a vidi ovog kakav je, kad si reko da je razlika par dana :scratch :scratch

da na slikama ispred je ozimi

da bude ga stigao jer je jari grašak expresna biljka, ti ga ne moraš čakat da bude u fazi mlječne zriobe, pokosiš ga u cvatnji, a to je početkom svibnja, čak i za zrno u podjednako vrijeme dozrijevaju

još se moraš ispraksirat, ok je kad ti ima ko pokazat, ali meni nije nitko pokazao, ja sam sijao a da nikad to nisam vidio, a tako če bit i sa sirkom za zrno ove godine, nikad ga nisam vidio, al to nije razlog meni da nebude vrhunski usjev, tj to mora biti

sad če toplije vrijeme i polako če nicat, malo po malo, pa ni zob ti još nije nikla, a grašak je malo sporiji u startu ali poslje je brži
 
H

Helena

Guest
Hej ljudi stiglo sjeme stočnog graška ,ali činimi se sa zakašnjenjem ,dali sijati ili ne ,šta kaže bogec. :(
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Hej ljudi stiglo sjeme stočnog graška ,ali činimi se sa zakašnjenjem ,dali sijati ili ne ,šta kaže bogec. :(

posij, odmah :!:

ja sam prije 4 godine sijao jari grašak sa zobi 5.4. i bio je čaroban, predivno, u to vrijeme još nisam imao ozimog, pa sam koristio jari sa zobi za sjenažu, ili čisti za zrno

kolko češ posijati

p.s malo jača gnojidba npk, na taj način anuliraš malo pobjegli rok, ali ok sve je to još ok, samo udri po polju, ošini po prašini
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ja sam danas dobio informaciju od rođe da mi je zob iznikla, veli oko 2 cm, sad još čekam graška, sutra idem u kontrolu, možda je i grašak danas potjerao :mrgreen:
 
H

Helena

Guest
bogec kaže:
Helena kaže:
Hej ljudi stiglo sjeme stočnog graška ,ali činimi se sa zakašnjenjem ,dali sijati ili ne ,šta kaže bogec. :(

posij, odmah :!:

ja sam prije 4 godine sijao jari grašak sa zobi 5.4. i bio je čaroban, predivno, u to vrijeme još nisam imao ozimog, pa sam koristio jari sa zobi za sjenažu, ili čisti za zrno

kolko češ posijati

p.s malo jača gnojidba npk, na taj način anuliraš malo pobjegli rok, ali ok sve je to još ok, samo udri po polju, ošini po prašini
Stiglo je 200kg graška ,sad koliko možemo posijati sa tim sjemenom ,mislimo sijati rasipačem za umjetno sa lulom . Planiramo nešto u smjesi sa zobi a nešto za zrno ,neznamo dali naši lokalni kombajneri imaju mogućnost ovrći grašak za zrno , Čini mi se bogec da nas ista sudbina tjera i mi sve što pokušavamo uvesti sve moramo sami jer do sad smo sve prvi sijali od sudanske, kukuruza evo sad i stočnog graška ,pokušat će mo i krmni sirak ,dobro je što te imamo na ovome forumu . :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Stiglo je 200kg graška ,sad koliko možemo posijati sa tim sjemenom ,mislimo sijati rasipačem za umjetno sa lulom . Planiramo nešto u smjesi sa zobi a nešto za zrno ,neznamo dali naši lokalni kombajneri imaju mogućnost ovrći grašak za zrno , Čini mi se bogec da nas ista sudbina tjera i mi sve što pokušavamo uvesti sve moramo sami jer do sad smo sve prvi sijali od sudanske, kukuruza evo sad i stočnog graška ,pokušat će mo i krmni sirak ,dobro je što te imamo na ovome forumu . :D

a ha ti bi znači sve kombinacije, posij na pola rali 75kg za zrno, ili čak malo i povečaj normu jer što je kasnija sjetva to povečavaš normu, i posij na ral i pol ostatak graška i stavi 100kg zobi

zašto pola rali samo za kombajniranje, zato jer su problem kombajneri, pa dok se oni uštelaju, pa dok se netko smili doč, inače svaki kombajn ima mogučnost kombajniranje graška, samo prije žetve odnesi par šaka zrna da vidi koja je veličina zrna, a poslje če znat kak da štela, a poslje kad vidiš kak če to iči drugi put posij veliki komad :D

i ja sa svim kad s nečim krečem prvi put idem na male parcele, neke stvari uvidim i onda se znam po tome ravnat

kad bacaš sjeme rasipačem, rađe smanji na otvoru rupu pa lako je ponovit po polju još koji krug nego da sjeme izleti van pa če ti falit

tehnologiju znaš, u to ne sumnjam :D

ps pripazi kad bude grašak formirao mahune, oče nestat pola polja prek noči :shock: bakice poberu grašak i s njim doma i u škrinju

i mi doma jedemo zrno stočnog graška, čistam je normalni kao i onaj koji se prodaje za ljudsku ishranu

kak sam ja skužio vegetacija kod vas malo kasni spram naše, da li je tako ili se varam
 
H

Helena

Guest
@Bogec da u pravu si ! vegetacija kod nas na kraškom području kreće kasnije ali kako mi se čini da i to nije pravilo s obzirom na ove klimatske promijene ,ali primjenom npr,pravilne gnjojidbe da se primjetiti da je ljulj veći i drugačije boje kod nas nego kod nekih drugi koji ne primjenjuju gnjojidbu .Zato želimo sami ispitivati sve krmne kulture koje pospješuju proizvodnju ,pa je tako i stočni grašak došao na red ,iako je bilo problema s nabavom ali neodustajemo. ide i sudanska na jednu manju parcelu iako nemamo strojeve za rolanje ali valjda ce i to doći na red ,najprije usavršiti tehnologiju proizvodnje pa onda tehnologiju spremanja kvalitetne krme . ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Danas sam bio u unutarnjoj kontroli u Graškogradu :mrgreen:
Zob je sva vani, a grašak isto kreće, nevjrojatna je to biljka, pustio je korijen cveč oko 10-tak cm u zemlju, a klica ide prema gore, več ima i po 2 listića :mrgreen: , stvarno sam se ugodno iznenadio kad sam vidio ;) :D
i onosjeme što je ostao odozgora, pustilo je korijen do kine u potrazi za hranom i to isto napreduje :shock: ;)
evo ga, mali je lud :lol:



i zob je fino napredovala :D



možete si misliti kakvo to bude za jedno 10-tak dana ak ostane ovakvo vrijeme, vlage ima dovoljno, i samo nek bude sunca, to bude nabujalo do neba :mrgreen: ,
jedva čekam da dođe u fazu da ga mogu prihranit s kan-om, da mu dam onaj poriv da krene :mrgreen:
a nesmijem se sjetiti kad dođe u cvatnju, dok se zabjeli, a na kilometre i kilometre uokolo nam toga, dok seljani skuže kaj to je, ma budu me spod oka gledali 3 mjeseca :D , a dok budem bale vozil budu čavle bacali po cesti :lol: :lol: :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA kaže:
Danas sam bio u unutarnjoj kontroli u Graškogradu :mrgreen:
Zob je sva vani, a grašak isto kreće, nevjrojatna je to biljka, pustio je korijen cveč oko 10-tak cm u zemlju, a klica ide prema gore, več ima i po 2 listića :mrgreen: , stvarno sam se ugodno iznenadio kad sam vidio ;) :D
i onosjeme što je ostao odozgora, pustilo je korijen do kine u potrazi za hranom i to isto napreduje :shock: ;)
evo ga, mali je lud :lol:

možete si misliti kakvo to bude za jedno 10-tak dana ak ostane ovakvo vrijeme, vlage ima dovoljno, i samo nek bude sunca, to bude nabujalo do neba :mrgreen: ,
jedva čekam da dođe u fazu da ga mogu prihranit s kan-om, da mu dam onaj poriv da krene :mrgreen:
a nesmijem se sjetiti kad dođe u cvatnju, dok se zabjeli, a na kilometre i kilometre uokolo nam toga, dok seljani skuže kaj to je, ma budu me spod oka gledali 3 mjeseca :D , a dok budem bale vozil budu čavle bacali po cesti :lol: :lol: :D

i eto ti el si se sad uvjerio :D el ti srce na mjestu :?:

grašak znade malo neujednačeno nicat, al to nema veze, sam nek raste, i kod mene je dio vani a dio če tek izači sad

prihrana če bit za kojih 20 dana cirka aproksimativno govoreći

ak vidiš čavle na cesti pokupi ih i donesi meni, ja ih imam kud zabit, al nek bacaju one za grede zabijat, a ne letvenjake :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
naravno da sam se uvjerio, ma ubiti nisam niti sumnjao u tebe, al sam bio nestrpljiv pošto mi je to pokusno polje :!: :D

veliš kan za oko 20 dana, budemo vidli, svakih 7 dana bude slika, možda i češče :D :D

za čavle ti ozbiljno velim, to je zavist kod nas od tih staraca da je to čudo jedno, e nitko toga nema u kompletnim našim poljima oko mene, čak mislim da niti u prugovačkim poljima nema nitko, ja sam izgleda jedini ;) :mrgreen:
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
I ja sam danas bio u obilasku graška i ječma posijanog jesenos, ali sam zaboravio mobitel da slikam...ječam je oko nekih 30cm visok, a grašak je upola manji i rjeđi... :scratch sad mu samo treba sunca i začas će to u sjenažu, a onda kukuruza na to polje.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
M.M. kaže:
I ja sam danas bio u obilasku graška i ječma posijanog jesenos, ali sam zaboravio mobitel da slikam...ječam je oko nekih 30cm visok, a grašak je upola manji i rjeđi... :scratch sad mu samo treba sunca i začas će to u sjenažu, a onda kukuruza na to polje.

grašak tek kasnije kreče u intenzivni rast , i onda po danu raste jednu etažu, tako za par dana preraste ječam bez problema

a gustoča če bit jer se grašak grana, a ječam ga mora držat

izgled gustoče je malo varljiv jer se ječam busa a grašak ne, ali broj biljaka je čak na strani graška, sve u svemu super hrana :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh