• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
juxi kaže:
Dobro neoštetite, foliju na balama kad ih ovako umotane prevozite...jel imas koliko dugo da ih vozis do kuce?

Ako se pazi ne ošteti se bala, dobro je omotano i izdrži bez frke bilo kakav put, moš se vozit 100 km ak oćeš :mrgreen: , imam do kuće oko 3 km :!:

bogec kaže:
ŠANANA kaže:
ajd ti meni sad objasni a s koliko bi ti bala na jarom niskom grašku na ha bio zadovoljan :?:
imaš super prinos niskog graška, u dva mjeseca kolko je na polju to raslo si dobio finu masu, EJ DVA MJESECA :shock: , i druga kultura raste več i ti si nezadovoljan i veliš da nije bog zna što :shock:
izjava je ono :shock:

ozimi grašak od marija i mene je na polju od 10 mjeseca i naravno pošto je visoki i to duplo više i još malo više, da će imat puno više bala, ali i puno duže je zauzimalo zemlju

mario je imao malo bala na ha prošle godine, jer nije slušao mene, ove godine je slušao mene i ima fenomenalan prinos graška.

šanana imao si dobar prinos, i još kad se uzme u obzir da baš i nije prolječe bilo bog zna kakvo, nema mjesta za nezadovoljstvo

Ma ajde, kaj ti je, ja sam prezadovoljan, ma zadovoljan do neba, veli mi majstor što je baliro, da takav prinos na takvoj površini se ne viđa često, da je masa bila prava :mrgreen: :!: , zadovoljan sam još više zbog toga, do neba, ej čovječe, MOJE PRVE BALE :mrgreen: :mrgreen:

Još sad si i ti ovo rekao, ma još sam zadovoljniji i smireniji, ja sam očekiavo oko 20 bala, eto dobro sam prognozirao, da nije lema malo skurila zob, a i istina bilo je suho, bilo bi točno 20 bala, što je po meni dovoljno za niski grašak, a još ak ti veliš da imam super prinos, još sam zadovoljniji :mrgreen: :!: :!: :!:

Ali to nije sve, ja sam sad još luđi i ja obavezno rukam na jesen kombinaciju ozimog visokog sa pšenicom i crnom zobi, očekujem i nadam se da budeš imal sjemena za mene od sve 3 kulture za jedno 1,5 rali površine :mrgreen: :!: :!: :!:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,976
mario kaže:
Evo slika od košnje i baliranja graška kod mene

IMT je probal malo s 8 bala :D :mrgreen:
gsaYjhmiQXBwIxPi.v.jpg

RdNDqlE26hiy8tQG.v.jpg
Mario Gdje ste nabavili okvir za 542 :roll:
Da pogodim i od čega je? :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA kaže:
Ma ajde, kaj ti je, ja sam prezadovoljan, ma zadovoljan do neba, veli mi majstor što je baliro, da takav prinos na takvoj površini se ne viđa često, da je masa bila prava :mrgreen: :!: , zadovoljan sam još više zbog toga, do neba, ej čovječe, MOJE PRVE BALE :mrgreen: :mrgreen:

Još sad si i ti ovo rekao, ma još sam zadovoljniji i smireniji, ja sam očekiavo oko 20 bala, eto dobro sam prognozirao, da nije lema malo skurila zob, a i istina bilo je suho, bilo bi točno 20 bala, što je po meni dovoljno za niski grašak, a još ak ti veliš da imam super prinos, još sam zadovoljniji :mrgreen: :!: :!: :!:

Ali to nije sve, ja sam sad još luđi i ja obavezno rukam na jesen kombinaciju ozimog visokog sa pšenicom i crnom zobi, očekujem i nadam se da budeš imal sjemena za mene od sve 3 kulture za jedno 1,5 rali površine :mrgreen: :!: :!: :!:

eto možeš mirno spavat :D sad još kad i kukuruze na toj parceli posiliraš, ma kud češ bolje :D i na jesen rukneš još ljulj, i nek neko veli da neidu tri kulture godišnje na jednoj parceli 8) san svih snova 8)

ma znaš da bude, kaj se brineš 8)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Mario Gdje ste nabavili okvir za 542 :roll:
Da pogodim i od čega je? :D

To je original IMT okvir :lol: :lol:
Šala, u Agroklasu, za manje Lamborghinije- Crono(Sane Argon) :D :D

Kaj veliš kak stoji to imt-u? Meni se čini dobro. Malo smo lukove stavili šire nego što idu inače tako da veču površinu štiti.
 
H

Helena

Guest
Dečki moji evo da vidite koliko kod nas kasni vegetacija i kako izgleda prva parcela u povijesti livanjskog kraja ,zasijana stočnim graškom i zobi ,nije baš nešto ali mislim da je zadovoljavajuće ,da će naredne sezone biti još bolje ,slušajući bogecove preporuke na dobrom smo putu da postanemo livanjski bogeci ,ha ha :D Ovako, sad bih molili sve vas a posebno bogeca, da nam kaže kako bih ovu zasijanu smjesu bilo najbolje spremiti . Isključite mogućnost rolanaja u rolo sa foliom kao što vi to radite ,jer takva tehnologija nije još stigla kod nas ,mada bih je rado primjenjivali ,dali masu spremati kao suho sijeno ,ili pokušati silirati sa samoutovarkom ,ili pak dogoniti kravama kao zelenu krmu . Na slici je samo jedna parcela inače je zasijano nekih hektar .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Helena
Ako vam nema tko izbalirati, onda je najbolje samoutovarkama u silos i nagazit.
Ako čete sušit izgubit će se dosta na kvaliteti i bit će to grube stabljike kad se posuše.
A za zeleno za svoj broj krava nećete stiči pohranit taj 1 ha na vrijeme.
Koju gnojidbu ste primjenili?
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
dečki
kako tu zelenu masu spremite, jel je smo dovezete i zgazite ili je meljete i dodajete još nešto u nju?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
vimi kaže:
dečki
kako tu zelenu masu spremite, jel je smo dovezete i zgazite ili je meljete i dodajete još nešto u nju?
misliš na spremanje u silos :?:

ako da, onda trebaš samoutovarnu prikolicu s noževima da se masa malo nasječka te se onda istovari u silos i jako dobro nagazi, kad profermentira onda hraniš s time :!: :D

što se dodataka tiče, postoje inokulanti za sjenaže, al ak se dobro gazi nebi trebalo biti potrebe za njima ;)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
što se dodataka tiče, postoje inokulanti za sjenaže, al ak se dobro gazi nebi trebalo biti potrebe za njima

Nikakvi inokulanti ne mogu zamijeniti dobro gaženje.
Bilo bi dobro staviti inokulante.
 
H

Helena

Guest
mario kaže:
Helena
Ako vam nema tko izbalirati, onda je najbolje samoutovarkama u silos i nagazit.
Ako čete sušit izgubit će se dosta na kvaliteti i bit će to grube stabljike kad se posuše.
A za zeleno za svoj broj krava nećete stiči pohranit taj 1 ha na vrijeme.
Koju gnojidbu ste primjenili?
za gnoidbu je išao stajski ,u predsjetvenoj pripremi je razbacana petnaestka i podrljana ,a prihrana je vršena sa kanom ,strah nas je raditi u silos s obzirom da to još nismo radili, ali kako stvari stoje izgleda da ćemo i to morati savladati .Jeli jedna samoutovarna prikolica dovoljna da odradi masu i spremi u silos, mislim na jedan hektar.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Naravno da je dovoljna jedna samoutovarka da se to izvozi, paziti treba samo da se ne prosuši previše, nabavite su utovarku s što više noževa da bude na što manje komadiće nasjeckano, ako vas ima i dvojica il trojica da vozite, može, ali nemojte pretjerivati, treba dobro nagaziti poslije svake istovarene prikolice :!: :!: :!:
 
H

Helena

Guest
imamo sipovu samoutovarku sa šest noževa hoće li to biti dobro isjeckano.Ma šanana mi ti jedini u svom kraju imamo i koristimo samoutovarku kako onda da skupim dvojicu ? ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Dečki moji evo da vidite koliko kod nas kasni vegetacija i kako izgleda prva parcela u povijesti livanjskog kraja ,zasijana stočnim graškom i zobi ,nije baš nešto ali mislim da je zadovoljavajuće ,da će naredne sezone biti još bolje ,slušajući bogecove preporuke na dobrom smo putu da postanemo livanjski bogeci ,ha ha :D Ovako, sad bih molili sve vas a posebno bogeca, da nam kaže kako bih ovu zasijanu smjesu bilo najbolje spremiti . Isključite mogućnost rolanaja u rolo sa foliom kao što vi to radite ,jer takva tehnologija nije još stigla kod nas ,mada bih je rado primjenjivali ,dali masu spremati kao suho sijeno ,ili pokušati silirati sa samoutovarkom ,ili pak dogoniti kravama kao zelenu krmu . Na slici je samo jedna parcela inače je zasijano nekih hektar .

masa je super :D za prvi put bez iskustva ste super napravili, bravo :D :D :D

bit če dobro nasjeckano , cca kojih 20cm, to je ok :!: vidio sam ja sjenaže cjele stabljike koja nije nasjeckana, i bila je ko grom super, tako da se ne brini oko toga, imam i ja utovarku ko tvoja s noževima, to je sip 3
nakon košnje ako je temperatura oko 30°c ne prekretat, več nek se prosuši u flanki, tako čete dobiti ujednačenu masu tjekom dovoza tom jednom prikolicom (dovoljna) u silos, znači samo zgrnut u malo veče flanke da masa gušče ulazi i brže terat utovarku da bolje isječe (hoče masa se izmigoljit), i dovozit na silos i gazit
skupit ljude za širenje mase u silosu

mali savjet, pošto je to masa koja ima slame tj šuplje stabljike, valjalo bi da pokosiš i neku livadu tek tolko da gornnji sloj bude od finije trave tj da se nabije ko čelik silos i neče bit ni grama pokvarenog, znači bilo kakva livada
stavljaj duplo najlon gore i dobro zatvori
i masa bude bogovska :D
ali pazit da se grašak i zob ne presuše, to je varljiva masa :!:
gazit gazit i samo gazit, to mora radit najsmireniji čovjek, jer je inače sranje sa svim silosima ako nije nagaženo, i ne trebaju ti inokulanti
najbolji inokulant je onaj koji gazi

na tom hektaru bi bilo kojih cca 10 prikolica ovisno kak se napune, pa pokosite i koju livadu da bude silos veči, to je super mix :!:

sušenje u sijeno ili hranidba u zeleno ne dolazi u obzir, samo sjenaža tj silaža u eventualnoj kombinaciji koje livade da imaš veči silos i sitniju masu gore da se bolje nabije, znači samo sjenaža

inače , hvala na komplimentu, drago mi je da netko želi proizvodit krmne kulture kao što ih proizvodim ja, a ja ču pomoći da postanete livanjski bogeci, i to če mi bit navječi dar od vas :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Helena kaže:
imamo sipovu samoutovarku sa šest noževa hoće li to biti dobro isjeckano.

mi smo prije radili sa mengele koja ima 4 noža, nije bilo baš nešto naročito, kasnije smo radili sa sipovom sa 6 noževa bilo je malo bolje, al ne odlično, predprošle godine smo radili sa mengele sa 10 noževa, po meni to je neki minimum da se dobro nasjecka i dobro nagazi, može i sa 6 noževa, al treba samo krvnički nagazit (da voda curi :D )

Da ne spominjem sjenažne utovarke sa 30 i više noževa, e to je posel :!: ;)
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Zbog samog procesa siliranja dužina materijala i nije toliki problem, jer se dobrim gaženjem istisne zrak i iz dugog materijala.
Problem ti bude prilikom oduzimanja silaže.
Duža što su vlakna, više se zapletu, pa onda...
Široka sjekira je vrlo efikasna pomoć kod kopanja takvog silosa.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
tine kaže:
Zbog samog procesa siliranja dužina materijala i nije toliki problem, jer se dobrim gaženjem istisne zrak i iz dugog materijala.
Problem ti bude prilikom oduzimanja silaže.
Duža što su vlakna, više se zapletu, pa onda...
Široka sjekira je vrlo efikasna pomoć kod kopanja takvog silosa.

ma nije niti to problem, mislim da bi u njihovom kraju trebalo bit onih sječaka slame, to izgleda da ima oštricu kao slovo V ali naopačke, znači slično lopati ali ima oštricu, ja to imam doma, i super sječe sjenažu, ako neče znat kako to izgleda budem poslikao, s tim ide bez problema

šanana zaboravio si spomenut cjenu sjenažne prikolice, koja kud i kamo veča od balirke, ašto po meni baš i nije opradvano spram balirki i samohodnih silokombajna, ali sipova utovarka napravi super posao

kad se hoče da se masa dobro isječe sa utovarkom, radi se malo jača flanka, i tera se što brže i u tom slučaju masa ulazi na gusto i zbijeno i tu noževi onda rade perfektno :!: :!: :!: :!: :!: :!:
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,891
malo da se uključim
ovo kaj je bogec spomenul da se gore jos stavi sitne trave je ok mi smo na kuruznu silažu stavljali travu s livade 3otkos znači bilo je sitno jos je i prikolica gdje kaj presjekla i posel ko Bog,da se gazit manje se kvarilo da i dodavali smo i stočnu sol
 
H

Helena

Guest
@Bogec .Upravo supruzi pričam da negdje u staroj kući imamo upravo takvo sječivo s kojem su moji stari sijekli sijeno i slamu ,još jedno pitanje ,dali bih mogao spremiti masu u silos u kojem je bio kukuruz ,mislim na vremenski period potrošnje ,dali će se masa potrošiti do spremanja kukuruzne silaže,sad trenutno imamao 20 grla . :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
@Bogec .Upravo supruzi pričam da negdje u staroj kući imamo upravo takvo sječivo s kojem su moji stari sijekli sijeno i slamu ,još jedno pitanje ,dali bih mogao spremiti masu u silos u kojem je bio kukuruz ,mislim na vremenski period potrošnje ,dali će se masa potrošiti do spremanja kukuruzne silaže,sad trenutno imamao 20 grla . :scratch

da mogao bi potrošit,a i ne, to več buš vidio kak ide, pa češ nešto smanjit a to povečat, a možeš silirat i na površinu koja nije silos poput mene u temi o sirku, ma kako god ti paše, i gdje god ti paše, ako je nabito sve če pit perfektno :D
ja bi poslirao na novu plohu a ono gdje ide kukuruz i dalje bi išao kukuruz, ovisno kako tko radi

daj sliku toga da vidim el je to to, i mora bit jako oštro, super nabrušeno

markach, jako dobra opaska, sol je prirodni konzervans, tj najbolji i ja ga koristim, ja svoju silažu solim ,nakon skakog sloja navežene silaže ili sjenaže bacam sol, i na kojih 20 prikolica 4 tonki bacim kojih 10kg soli, bitno je da je ima u gornjem sloju jer onda čuva silažu, ko zelje u kaci, i nema kvarenja, nije bitno da ima soli u silaži zbog nje same več zbog konzerviranja mase
cjena te soli je cca 80kn za 50kg isplativa investicija
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,891
bogec -siliramo ti debelo preko 20godina pa se puno toga naučilo ali najvjerojatnije i više ne jer se ne namjeravam bavit mljekom jer nekad smo imali u ono vrijeme "80g jednu od suvremenijih štala s muzilicom sa 11 vezova koji su uvjek bili puni i jos sa strane a danas koristimo samo 6 veza (4krave+2junice)eto pitanje je dana samo kad će se prodat kaj i nije lako zbog te dugogodišnje tradicije
(malo je OFF al moral sam napisat i jos prosvjed a kamo to ide? teško je s kravama a nemam ni volje tak da tu nema uspjeha ali vama ostalima svaka čast i sretno)
 

Najnoviji postovi

Na vrh