• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

H

Helena

Guest
bogec kaže:
Helena kaže:
Ma imali smo jaku želju i volju da siliramo ali kiša, kiša svaki dan već tri tjedna .Krenuli smo skidati i dovoziti kravama,ovako sad izgleda smjesa . :madmana:

i kako su krave prihvatile graškograd mix :?:

još uvijek stignete silirati, se je to još zeleno, u ok fazi, još ima mjesta za manipulaciju krmom :!:

da malo kiša zeza, ali to je tak nikad nije idealno :!: smeta za žetvu, dok travama i nekim drugim kulturama pogoduje

i kakvo je iskustvo za prvi puta :?:

da kroz tjedan dana če formirat mahune, znači još nema mahune, ooooooooooo pa još se stigne silirat :D
Bogec šta da ti kažem ,znaš i sam ,kad sam dotirao krmu i istovario pred krave ,dok su jele sve su imale repove u zraku od pustog zadovoljstva i sreće .Ma iskustva su pozitivna u svakom slučaju ,Mislim da tvoja inačica govori sve (Ne radi kako rade svi nego kako je ispravno ) :prayer:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Bogec šta da ti kažem ,znaš i sam ,kad sam dotirao krmu i istovario pred krave ,dok su jele sve su imale repove u zraku od pustog zadovoljstva i sreće .Ma iskustva su pozitivna u svakom slučaju ,Mislim da tvoja inačica govori sve (Ne radi kako rade svi nego kako je ispravno ) :prayer:

drago mi je da kravice to vole papat :D

zob i grašak ima podosta dug period korištenja, po slikama još kojih skoro mjesec dana, dok nebi počelo otvrdnjavat i zorit
kolika to je površina , čete ju stiči pohraniti u zeleno za krave ili ipak budete silirali :?:

:D :D
 
H

Helena

Guest
bogec kaže:
Helena kaže:
Bogec šta da ti kažem ,znaš i sam ,kad sam dotirao krmu i istovario pred krave ,dok su jele sve su imale repove u zraku od pustog zadovoljstva i sreće .Ma iskustva su pozitivna u svakom slučaju ,Mislim da tvoja inačica govori sve (Ne radi kako rade svi nego kako je ispravno ) :prayer:

drago mi je da kravice to vole papat :D

zob i grašak ima podosta dug period korištenja, po slikama još kojih skoro mjesec dana, dok nebi počelo otvrdnjavat i zorit
kolika to je površina , čete ju stiči pohraniti u zeleno za krave ili ipak budete silirali :?:

:D :D
Površina je oko hektar ,ali nije u komadu ,krenuo sam kosit jednu manju parcelu od tri dunuma ,samo sam prošao jedan prohod rotokosom,i pokupio masu ,sutra budu slike ,kako stvari stoje budu 20 grla to smazale ako je ,kako kažeš tako dug period korištenja . :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Površina je oko hektar ,ali nije u komadu ,krenuo sam kosit jednu manju parcelu od tri dunuma ,samo sam prošao jedan prohod rotokosom,i pokupio masu ,sutra budu slike ,kako stvari stoje budu 20 grla to smazale ako je ,kako kažeš tako dug period korištenja . :D

kolko sam skužio kod vas vegetacija podosta kasni spram nas, tako da če grašak još potrajat, evo kod nas je grašak zrel za kombajniranje, a kod vas zeleno i cvate.

taman kad potrošiš grašak nadoveže se sirak i eto krmni slijed a travu mirno spremaj za zimu, jer pošto je kod vas malo zeznuto sa mehanizacijom sirak češ najvjerovatnije hranit iz utovarne prikolice tj kao zeleno, i toga če puno dobivat jer sirak raste kao lud, tako da če bit smanjena potrošnja sijena i trave :!: i tako sve do mraza :D
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
bogec kaže:
Helena kaže:
Površina je oko hektar ,ali nije u komadu ,krenuo sam kosit jednu manju parcelu od tri dunuma ,samo sam prošao jedan prohod rotokosom,i pokupio masu ,sutra budu slike ,kako stvari stoje budu 20 grla to smazale ako je ,kako kažeš tako dug period korištenja . :D

kolko sam skužio kod vas vegetacija podosta kasni spram nas, tako da če grašak još potrajat, evo kod nas je grašak zrel za kombajniranje, a kod vas zeleno i cvate.

taman kad potrošiš grašak nadoveže se sirak i eto krmni slijed a travu mirno spremaj za zimu, jer pošto je kod vas malo zeznuto sa mehanizacijom sirak češ najvjerovatnije hranit iz utovarne prikolice tj kao zeleno, i toga če puno dobivat jer sirak raste kao lud, tako da če bit smanjena potrošnja sijena i trave :!: i tako sve do mraza :D

Bogec, zar bi mogao pristići sirak kad se ovako kasno digne grasak i zob? Ipak je Livno dosta visoko...mislim slicno nesto kao i ovaj moj kraj 800-1000m n/v da li mu rani mrazevi smetaju? Znas zasto to pitam, da vidim sta bih ja uradio ako počnem sa graskom na jesen i probam rotaciju kultura.
 
H

Helena

Guest
juxi kaže:
bogec kaže:
Helena kaže:
Površina je oko hektar ,ali nije u komadu ,krenuo sam kosit jednu manju parcelu od tri dunuma ,samo sam prošao jedan prohod rotokosom,i pokupio masu ,sutra budu slike ,kako stvari stoje budu 20 grla to smazale ako je ,kako kažeš tako dug period korištenja . :D

kolko sam skužio kod vas vegetacija podosta kasni spram nas, tako da če grašak još potrajat, evo kod nas je grašak zrel za kombajniranje, a kod vas zeleno i cvate.

taman kad potrošiš grašak nadoveže se sirak i eto krmni slijed a travu mirno spremaj za zimu, jer pošto je kod vas malo zeznuto sa mehanizacijom sirak češ najvjerovatnije hranit iz utovarne prikolice tj kao zeleno, i toga če puno dobivat jer sirak raste kao lud, tako da če bit smanjena potrošnja sijena i trave :!: i tako sve do mraza :D

Bogec, zar bi mogao pristići sirak kad se ovako kasno digne grasak i zob? Ipak je Livno dosta visoko...mislim slicno nesto kao i ovaj moj kraj 800-1000m n/v da li mu rani mrazevi smetaju? Znas zasto to pitam, da vidim sta bih ja uradio ako počnem sa graskom na jesen i probam rotaciju kultura.
Mislim da bogec nije mislio tako ,nego je mislio da kad potrošim grašak i zob idem skidati sudansku , koja je posijana krajem petog mjeseca. :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
da helena upravo tako, krmni slijed :D
tu nakon graška, navezi stajski gnoj i posij ljulj, pošto je rano slobodna parcela, bude i ranija sjetva, pa če bit pravi jesenski otkos ljulja (u silos, druge nema kad nema balirki)

juxi ovisno o uvijetima uzgoja planiraš sjetvu, kod tebe bi sirak išao kao glavna kultura jer imaš krače ljeto, isto tako sirak uništava mraz bilo kakav da je i bilo kad da je

grašak ranija sjetva u jesen jer prije ti dolazi zima a grašak se mora ukorijeniti dobro zbog smrzavanja
isto tako jari grašak bi sijao kasnije nego npr ja jer imaš dužu zimu, sve se to treba modificirat
 
H

Helena

Guest
bogec kaže:
da helena upravo tako, krmni slijed :D
tu nakon graška, navezi stajski gnoj i posij ljulj, pošto je rano slobodna parcela, bude i ranija sjetva, pa če bit pravi jesenski otkos ljulja (u silos, druge nema kad nema balirki)

juxi ovisno o uvijetima uzgoja planiraš sjetvu, kod tebe bi sirak išao kao glavna kultura jer imaš krače ljeto, isto tako sirak uništava mraz bilo kakav da je i bilo kad da je

grašak ranija sjetva u jesen jer prije ti dolazi zima a grašak se mora ukorijeniti dobro zbog smrzavanja
isto tako jari grašak bi sijao kasnije nego npr ja jer imaš dužu zimu, sve se to treba modificirat
Ma Bogec ! legenda si ,nema šta .Imamo isti način poimanja stvari ,samo različite mogućnosti .Vjeruj mi, doprinosiš jako puno razvoju ,možda više nego određene državne institucije . :D
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Helena kaže:
bogec kaže:
da helena upravo tako, krmni slijed :D
tu nakon graška, navezi stajski gnoj i posij ljulj, pošto je rano slobodna parcela, bude i ranija sjetva, pa če bit pravi jesenski otkos ljulja (u silos, druge nema kad nema balirki)

juxi ovisno o uvijetima uzgoja planiraš sjetvu, kod tebe bi sirak išao kao glavna kultura jer imaš krače ljeto, isto tako sirak uništava mraz bilo kakav da je i bilo kad da je

grašak ranija sjetva u jesen jer prije ti dolazi zima a grašak se mora ukorijeniti dobro zbog smrzavanja
isto tako jari grašak bi sijao kasnije nego npr ja jer imaš dužu zimu, sve se to treba modificirat
Ma Bogec ! legenda si ,nema šta .Imamo isti način poimanja stvari ,samo različite mogućnosti .Vjeruj mi, doprinosiš jako puno razvoju ,možda više nego određene državne institucije . :D

Bogec provodi sve sto sam ja ucio na faxu već nekih 5 god a ja se evo mucim godinu i po da sve dovedem u red...trazi dosta novcanih ulaganja a gledam da troskove kako god svedem na minimum ali tesko to ide kad su nam i mlijeko u otkupu pojeftinili da se nekad pitam kako uopste opstajem. Ovdje na nasim prostorima sa rolo balerima bi se cuda cinila ali ovdje se nikome ne daje za neku masinu 20000 eura ako on ima 10 krava, a kad bi isli na to da se udruzimo svi kazu sta ce to meni, ko ce to voziti, sta ako se pokvari itd. ne zna se sta je gore. (malo sam otisao off topic) uglavnom uvjerio sam se da grasak u ovim mojim uslovima dosta dobro ide bar jari e sad ozimi to cu tek da vidim ako uspijem naci sjeme, to mi je trenutno najveci problem, moram jos na dva mjesta nazvati da vidim sta ce mi reci ili da dolazim kod tebe Bogec :)
 
H

Helena

Guest
juxi kaže:
Helena kaže:
bogec kaže:
da helena upravo tako, krmni slijed :D
tu nakon graška, navezi stajski gnoj i posij ljulj, pošto je rano slobodna parcela, bude i ranija sjetva, pa če bit pravi jesenski otkos ljulja (u silos, druge nema kad nema balirki)

juxi ovisno o uvijetima uzgoja planiraš sjetvu, kod tebe bi sirak išao kao glavna kultura jer imaš krače ljeto, isto tako sirak uništava mraz bilo kakav da je i bilo kad da je

grašak ranija sjetva u jesen jer prije ti dolazi zima a grašak se mora ukorijeniti dobro zbog smrzavanja
isto tako jari grašak bi sijao kasnije nego npr ja jer imaš dužu zimu, sve se to treba modificirat
Ma Bogec ! legenda si ,nema šta .Imamo isti način poimanja stvari ,samo različite mogućnosti .Vjeruj mi, doprinosiš jako puno razvoju ,možda više nego određene državne institucije . :D

Bogec provodi sve sto sam ja ucio na faxu već nekih 5 god a ja se evo mucim godinu i po da sve dovedem u red...trazi dosta novcanih ulaganja a gledam da troskove kako god svedem na minimum ali tesko to ide kad su nam i mlijeko u otkupu pojeftinili da se nekad pitam kako uopste opstajem. Ovdje na nasim prostorima sa rolo balerima bi se cuda cinila ali ovdje se nikome ne daje za neku masinu 20000 eura ako on ima 10 krava, a kad bi isli na to da se udruzimo svi kazu sta ce to meni, ko ce to voziti, sta ako se pokvari itd. ne zna se sta je gore. (malo sam otisao off topic) uglavnom uvjerio sam se da grasak u ovim mojim uslovima dosta dobro ide bar jari e sad ozimi to cu tek da vidim ako uspijem naci sjeme, to mi je trenutno najveci problem, moram jos na dva mjesta nazvati da vidim sta ce mi reci ili da dolazim kod tebe Bogec :)
juxi meštre ! nema nam druge nego konstantno ulagati da bi opstali ,ulagati u kvalitetnu hranu jer krava je kao i hidroelektrana :D ,dok ima vode ima i struje kad nema vode nema ni struje ,tako je i u proizvodnji mljeka dok ima kvalitetne hrane ima i mljeka kad nema kvalitetne hrane nema ni mljeka ,a kad nema mljeka nemože se ni ulagati ,ovdje bih upotrebio onu bogecovu kad su mu zlobnici potrgali rolo-bale kad je rekao da nemogu oni uništiti koliko on može proizvesti ,i to mi se sviđa ;) ,nemogu oni smanjiti cijenu koliko ja mogu proizvesti .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
juxi,pa nađe se dobra rolobalirka i za 4000 eura... uostalom nije baš neophodno da je s noževima.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
abrkili kaže:
juxi,pa nađe se dobra rolobalirka i za 4000 eura... uostalom nije baš neophodno da je s noževima.

i manje, evo tu kod mene ljudi kupuju balirke s noževima jer imaju mogučnosti, pa prodaju jako dobre balirke bez noževa za bagatelu
balirke s noževima su konstruirane za sjenažu, jer su jače napravljene, robusne, evo moja je teška 2,5 tona a ne izgleda nešto ogromno, ali je masivan materijal,. ali sjenažu možete napravit i bez noževa, i ja sam do ove godine imao sjenažu svu bez noževa, ali naravno kad sam več uložio ogromne novce onda neka sječe na komadiče s noževima.

juxi javi mi se na pm kroz par dana :!:

helena, ako sam pomogao više nego državne institucije koje bi to trebale radit, drago mi je za čut
vodio sam se uvijek onom - moja trava uvijek mora bit zelenija od susjedove :!:

svi mi imamo različite uvijete uzgoja, raznim iskustvima pridonosimo usklađivanju proizvodnje na temelju iskustava ( koje državne institucije nemaju), tako da se može vidjet što može uzgajat juxi, helena, ili naposlijetku ja koji pomičem granice
nikad nisam bio sebičan pomoči, uvijek sam pomogao, i kad su mi bale razrezali i kad mi namjerno rade štetu ja i dalje se normalno ponašam, i dalje proizvodim čak s još večim motivom, a to je uspjeti :!:

tržište i ini čimbenici uvjetuju da se proizvodi više i jeftinije, dobro je dok postoje kulture poput graška, lucerne, sirka, koji ipak uz podosta ulaganja ipak daju jeftiniju proizvodnju, koji podmiruju potrebe životinja, i na kraju vama donose kakvu takvu korist, da je teško teško, ali nikad i nije bilo lako
sami ne možemo opstat, sami za sebe zatvoreni u 4 zida, zato postoje neke stvari poput razgovora, interneta i ovog foruma pa ipak se mogu saznat neke stvari, vidjet slike iz drugih primjera, tražit objašnjenje, sve je to nadopuna postoječem znanju, ili saznanje novih znanja :!:
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
abrkili kaže:
juxi,pa nađe se dobra rolobalirka i za 4000 eura... uostalom nije baš neophodno da je s noževima.

da, ovdje nekih 30-ak km od mene na Sokocu kupio je covjek polovnu balirku i omotac za nekih 10000eura, bas sam isao da vidim posto poznajem covjeka, jedini problem mu je sad traktor jer je ne jak, IMT 542 ja sam se cudio kako to uopste moze pogoniti...

Ma tiha voda klade valja sto kazu polako stici cu i ja do te balirke nekad, sad me samo interesuju ove kulture da se bar to uhodam...dok ovo provjerim bogec javit cu se...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
evo ovih dana je bogec malo kombajnirao :D

jari grašak erby :D




pa smo malo kombajnirali i ozimi grašak maksimirki rani sa pšenicom super žitarka ( malo crne zobi je iz bunkera)



ima svega u tonama :D :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
bogec,ovo je kao da si slikao poluge zlata na svom tavanu...vadiš ti mast,vadiš! 8)

majstore,skidam kapu dolje po ne znam koji put,i po ne znam koji put si mislim da moram k tebi po sjeme...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
abrkili kaže:
bogec,ovo je kao da si slikao poluge zlata na svom tavanu...vadiš ti mast,vadiš! 8)

majstore,skidam kapu dolje po ne znam koji put,i po ne znam koji put si mislim da moram k tebi po sjeme...

:mrgreen:

hvala :D
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Lele Bogec pa ti imas tog graska za izvoz :!: :) Stanje je ovako, zvao sam prije 2 dana NS institut, i pitao za ozimi grasak kazu da ga tek sad skidaju pa onda ide dorada i to ostalo tako da ce u prodaju nekad u septembru, sorta je NS Pionir. Imaju predstavnika u BiH pa sad ne znam sta da radim, moram da vidim da li mogu to prenijeti preko granice ako bih isao direktno u institut, a vidio sam i da BC institut iz Zagreba ima distributera u BiH u Banjaluci a njih jos nisam zvao da vidim sta ce oni reci. Uglavnom sve je status quo :scratch
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
ŠANANA kaže:
E sad znam gdje ima sjemena :mrgreen: :mrgreen:

hehe dobro si...ja bih se morao organizovati ko za ekskurziju da dodjem i to obidjem...Bogec - Holandija u malom :mrgreen:
da vidim kako je to kod njega sve organizovano od polja pa do stale...nece to kod mene ni za 10 godina biti :(
 

Najnoviji postovi

Na vrh