• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Bogec daj mi malo dočaraj proizvodnju graška za zrno...imam nekaj u glavi...nekaj bi ja to iskemijal...
Daj molim te ukratko : sjetva,sjeme,gnojenje,žetva, :( :( :( skladištenje!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
BELEC7340 kaže:
Bogec daj mi malo dočaraj proizvodnju graška za zrno...imam nekaj u glavi...nekaj bi ja to iskemijal...
Daj molim te ukratko : sjetva,sjeme,gnojenje,žetva, :( :( :( skladištenje!

đes ba đes ba rođo 8)

ajd ukratko 8)
zrnaši su večinom jari graškovi, znači sjetva u prolječe čim je moguče, kraj veljače il početak ožujka, ovisno o vremenskim uvijetima, može i kasnije.
sjeme na ha cca 200kg, na ral kojih 120 kg, gnojidba kod sjetve zatanjuraj npk 15icu na ha kojih 300kg (recesijska gnojidba), i ako je potrebno kad krene u vegetaciju kan, ali to ako je potrebno.
sjeme se sije malo dublje, 6-8cm, znači ili ga lagano zatanjurat ili ako imaš sijačicu koja ima štelanje dubine (isaria 6000s ima , mehanička žitna sijačica).
žetva iza ječma dolazi grašak u pravilu, nagura se između ječma i pšenice.
ne sijati na vodoležnoj zemlji, nejednako dozrijeva
al kod tebe u prugovcu baš i nema nekih vodoležnih površina, baš što sam vidio kod boška i miška (sigurno ih poznaš) 8)
blizo si ti meni pa znam teren
eto ak sam pomogao, ak šta treba još rođo ti pitaj 8)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
kolega moj i jedan i drugi :mrgreen:

bogec, zaboravil si i bakterizaciju spomenuti, ja budem za na proljeće trebal oko 100 kg jarog za sjeme budem kombajniral, ujedino i bakterije budem trebal, sve u svoje vrijeme :!:

pozna on i miška i boška, pak su si susedi i kumovi :D :D :D
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
@ bogec : ma poznam ti ja Miška i Boška, mi smo ti međusobno pokumljeni na sve načine...
a ima i kod nas zemlji gde zna ležati voda!sega se najde...

samo da te pitam : el imaš ti seme jarog graška erby??!! ja bi na proljeće 2 rali probal...i još jedna stvar - bakterizacija??? :?: :?: :?:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
moja preporuka - prolistaj si ovu cijelu temu, imaš na nekoliko stranica objašnjeno kak se dela bakterizacja :!: :!: :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
BELEC7340 kaže:
@ bogec
bakterizacija??? :?: :?: :?:

ovako bakterije se naručuju na agronomskom fakultetu jer se prvo moraju uzgojiti, i onda ih tamo podigneš tj kupiš.
bakterizacija se izvodi neposredno prije sjetve, malo se navlaži sjeme vodom nekom prskalicom, ubaci se sadržaj vrećice na sjeme i izmješa dok se sve sjeme ne kontaminia bakterijama, i onda se odmah vrši sjetva.
mi smo sjeme mješali u mješalici za beton
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
a bakterizacija se radi posebno kod graška ili...?!
koliko bi došla za nekih 250 kg sjemena?
el imaš ti sjeme? 8)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
BELEC7340 kaže:
a bakterizacija se radi posebno kod graška ili...?!
koliko bi došla za nekih 250 kg sjemena?
el imaš ti sjeme? 8)

imaš privatnu poruku, pogledaj ju :!:

hmmmm cjena , morao bi nazvat na agronomiju, al znam da to uopče nije skupo, bakterije su podosta povoljne :!:
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Bogec s čim se šprica?...
kak graška skladištiš?
el se oče skuriti?!
koliko rodi prosjek?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
BELEC7340 kaže:
Bogec s čim se šprica?...
kak graška skladištiš?
el se oče skuriti?!
koliko rodi prosjek?

protiv trave kod sjetve ima raznih pripravaka, od zemljišnih do kontaktinih i sistemika, ja sma koristio ston zemljišni nakon sjetve prije nicanja.
skladištim ga na tavanu , imam velike tavane ali nije ga problem skladištiti
skuriti misliš upaliti na hrpi, neče ako je zrel, a ako je napol zrel onda hoče kao i sve druge kulture.
urod, ja sam dobio oko 3 tone na ral i nešt sitno, njega nema na hrpi puno ko npr kukuruza, ali vreča od 50kg važe skoro 70kg, teretan je ko sam vrag
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Bogec el ti zemlju za grašak oreš u proljeće ili zimska brazda?
Veliš da samo zatanjuraš skupa s umetnjakom koji su prethodno razbacani rasipačem...?
Špricanje prije nicanja, a s čim točno?

naj se srditi ak sem dosaden, vidim da ti znaš znanje, po mi je uživancija slušati tvoje savjete... :oops:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
BELEC7340 kaže:
Bogec el ti zemlju za grašak oreš u proljeće ili zimska brazda?
Veliš da samo zatanjuraš skupa s umetnjakom koji su prethodno razbacani rasipačem...?
Špricanje prije nicanja, a s čim točno?

naj se srditi ak sem dosaden, vidim da ti znaš znanje, po mi je uživancija slušati tvoje savjete... :oops:


zimska brazda :shock: kaj je to :shock:

kaj se tiče oranja i rane sjetve u prolječe, prakticiram proljetnu brazdu, e sad kolko oranje u veljači smatrate proljetno ili zimsko, jer u pravilu moram imat par parcela za stajski gnoj, tako da je proljetno oranje koje se pokazalo super
naime ako nije poorano prije se može zači u zemlju, orat se dade super i odmah slijedi sjetva (jari grašak), jer tako rano u prolječe je uvijek naknap s vremenom tj lijepim vremenom
kod mene su sva oranja sjetvena oranja jer imam jako široki spektar sjetve.

da do sad sam zatanjuravao sjeme i gnojivo a sad sijem sijačicom jer imam štelanje dubine na njoj
nakon oranja prođi jedan trag tanjuračom s gnojivom, a iduči trag zatanjuraj sjeme, naravno to ovisi kakva je zemlja jer nakon zatanjuravanja sjemena nema brljanja po zemlji više.
prskanje ovako ja sam proljetos preoravao ljulj i koristio sam ston, to je zemljišni herbicid nakon sjetve a prije nicanja u grašku.

eto rođo uživaj :D
 
H

Helena

Guest
Bogec! meštre, moramo te razočarati :( .silaža smjese stočnog graška i zobi rađena sa samoutovarnom prikolicom danas otvorena ,i negdi smo fulali samo je sredina u redu ,a krajevi i gornji sloj je pljesniv sve smo to nekako prebrzo uradili jer se spremala kiša a i nije ugaženo baš najbolje,ali sve u svemu neodustajemo od stočnog graška ,naručeno je 400kg ozimog ,Budemo sutra popratili i slikama :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Bogec! meštre, moramo te razočarati :( .silaža smjese stočnog graška i zobi rađena sa samoutovarnom prikolicom danas otvorena ,i negdi smo fulali samo je sredina u redu ,a krajevi i gornji sloj je pljesniv sve smo to nekako prebrzo uradili jer se spremala kiša a i nije ugaženo baš najbolje,ali sve u svemu neodustajemo od stočnog graška ,naručeno je 400kg ozimog ,Budemo sutra popratili i slikama :D

da veliki je problem što nemate balirke, a i kao što veliš i sami ste procjenili da ste prebrzo napravili silos, tj premalo nagazili :!:

pošto se bavite sad več ozbiljnije stočarstvom, imate zemlje, tehnologiju usvajate, a da probate kupit barem nekvu roto balirku, i omotač da si sjenažu radite kvalitetno (sad nisu ni bitni noževi), i sijeno.

pitanjce :idea: i kako jedu onaj dobri dio sjenaže krave, pošto ste rekli da svježe jedu jako dobro :?:
da stvar je najvjerojatnije u gaženju i zatvaranju silosa, tj broju najlona, s čim je pokrit i tak to.

400 kila fino fino, samo tako :D

helena našao sam u starom mljekarskom listu članak o tvom opg-u pod naslovom pozdrav iz livna :D
 
H

Helena

Guest
Jedu jedu ,ali ne tako slasno kao zelenu masu . ova godina je jako dobra za trave bar kod nas ,tako da imaju jako puno zelene mase ,svaki dan pojedu punu samoutovarku ;) ,tako da mislim da je i to razlog zašto baš ne jedu tako slasno .Reci mi jel u pravilu travna silaža ima onako izrazit miris , :( cijelo selo vonja , :roll: .Eeee!da mljekarski list ,i naši početci .Moram proznati da nam je jako puno pomogla ekipa iz mljekarskog lista (gosp, Volarić.Ladišić ,Svečnjak,Leto itd strašna ekipa :partyman: krava koju muzemo ja i muž na slici je rekorderka štale ,da su sve onakve rolo balarica bi bila kupljena sigurno
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Helena kaže:
Bogec! meštre, moramo te razočarati :( .silaža smjese stočnog graška i zobi rađena sa samoutovarnom prikolicom danas otvorena ,i negdi smo fulali samo je sredina u redu ,a krajevi i gornji sloj je pljesniv sve smo to nekako prebrzo uradili jer se spremala kiša a i nije ugaženo baš najbolje,ali sve u svemu neodustajemo od stočnog graška ,naručeno je 400kg ozimog ,Budemo sutra popratili i slikama :D

Kakva je bila vlažnost mase? Bolje da je vlažnija jer se da bolje sabit. DObro pokrili najlonom???????
 
H

Helena

Guest
mario kaže:
Helena kaže:
Bogec! meštre, moramo te razočarati :( .silaža smjese stočnog graška i zobi rađena sa samoutovarnom prikolicom danas otvorena ,i negdi smo fulali samo je sredina u redu ,a krajevi i gornji sloj je pljesniv sve smo to nekako prebrzo uradili jer se spremala kiša a i nije ugaženo baš najbolje,ali sve u svemu neodustajemo od stočnog graška ,naručeno je 400kg ozimog ,Budemo sutra popratili i slikama :D

Kakva je bila vlažnost mase? Bolje da je vlažnija jer se da bolje sabit. DObro pokrili najlonom???????
Mario!Mislim da je masa bila presuha ,a i zatvaranje nije bilo bog zna što ,sutra budem uslikala silos i masu :(
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Jedu jedu ,ali ne tako slasno kao zelenu masu . ova godina je jako dobra za trave bar kod nas ,tako da imaju jako puno zelene mase ,svaki dan pojedu punu samoutovarku ;) ,tako da mislim da je i to razlog zašto baš ne jedu tako slasno .Reci mi jel u pravilu travna silaža ima onako izrazit miris , :( cijelo selo vonja , :roll: .Eeee!da mljekarski list ,i naši početci .Moram proznati da nam je jako puno pomogla ekipa iz mljekarskog lista (gosp, Volarić.Ladišić ,Svečnjak,Leto itd strašna ekipa :partyman: krava koju muzemo ja i muž na slici je rekorderka štale ,da su sve onakve rolo balarica bi bila kupljena sigurno

da kad krave imaju za birat onda je to mrvicu problemčić, ali kad se navikunu na ritam hranjenja budu sve jele, svježa hrana im je uvijek primamljivija, drugačijeg je okusa, ali i promjenjivije kvalitete spram sjenaže, sve to još treba upraksirat iz iznormirat

miris sjenaže, kod mene nema mirisa, niti sam kad osjetio, nek i drugi vele svoja iskustva, jer neznam po čemu ima miris :!:

tražio sam neke slike pa sam naišao na članak o vašem opg-u

samo napred, sve se dade postiči, nekad baš i ne ide kak si planiramo, nekad pogrešimo, ali iz sveg toga se uvijek nešta nauči, ali vidim da grabite krupnim koracima napred, pa če uskoro biti i novi traktor i balirka :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh