• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Helena kaže:
Bogec! meštre, moramo te razočarati :( .silaža smjese stočnog graška i zobi rađena sa samoutovarnom prikolicom danas otvorena ,i negdi smo fulali samo je sredina u redu ,a krajevi i gornji sloj je pljesniv sve smo to nekako prebrzo uradili jer se spremala kiša a i nije ugaženo baš najbolje,ali sve u svemu neodustajemo od stočnog graška ,naručeno je 400kg ozimog ,Budemo sutra popratili i slikama :D

Ja sam identican problem imao sa sjenazom trava predprosle godine, pa me strah da se to ne ponovi i ove jer jos nisam otvorio silos. dugo sam razmatrao sta je moglo biti i dosao sam do jedinog logicnog zakljucka a to je posto su u pitanju obicne livade koje su malo kasnije kosene, dakle u fazi cvjetanja tu imamo povecan procenat suve materije, tako da sam jos prilikom provenjavanja malo preracunao i presusio masu, jer mogao sam i bez provenjavanja da trpam u silos, cim je masa malo suvlja, teze se zbija i tako reci dise prilikom gazenja i ima dosta tih sitnih malih prostora u kojima se nalazi vazduh, a sami znamo da za dobru silazu ili sjenazu najbitnija je vlaga jer upravo ona usmjerava procese dakle fermetaciju...o tome bi se moglo danima pricati jel tako Bogec? :D bas kad spomenuste grasak ovih dana bi trebao opet nazvati institut da vidim sta ce mi reci ili da dolazim kod tebe Bogec :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
juxi kaže:
Helena kaže:
Bogec! meštre, moramo te razočarati :( .silaža smjese stočnog graška i zobi rađena sa samoutovarnom prikolicom danas otvorena ,i negdi smo fulali samo je sredina u redu ,a krajevi i gornji sloj je pljesniv sve smo to nekako prebrzo uradili jer se spremala kiša a i nije ugaženo baš najbolje,ali sve u svemu neodustajemo od stočnog graška ,naručeno je 400kg ozimog ,Budemo sutra popratili i slikama :D

Ja sam identican problem imao sa sjenazom trava predprosle godine, pa me strah da se to ne ponovi i ove jer jos nisam otvorio silos. dugo sam razmatrao sta je moglo biti i dosao sam do jedinog logicnog zakljucka a to je posto su u pitanju obicne livade koje su malo kasnije kosene, dakle u fazi cvjetanja tu imamo povecan procenat suve materije, tako da sam jos prilikom provenjavanja malo preracunao i presusio masu, jer mogao sam i bez provenjavanja da trpam u silos, cim je masa malo suvlja, teze se zbija i tako reci dise prilikom gazenja i ima dosta tih sitnih malih prostora u kojima se nalazi vazduh, a sami znamo da za dobru silazu ili sjenazu najbitnija je vlaga jer upravo ona usmjerava procese dakle fermetaciju...o tome bi se moglo danima pricati jel tako Bogec? :D bas kad spomenuste grasak ovih dana bi trebao opet nazvati institut da vidim sta ce mi reci ili da dolazim kod tebe Bogec :)

da stvar je u iskustvu, a i onda se možeš zeznuti

vlaga je podosta bitna, ali ne da je masa mokra, to isto ne valja, uzmete travu u ruke, napravite grudu trljajuči dlanove, otovorite dlan, ako se gruda brzo širi suho je, ako stoji na mjestu mokra je, ona se treba polako širiti, to su vizelna određivanja, koja su podosta točna kad je u oitanju sjenaža tj silaža trava.

o da rođo dalo bi se divanit danima, a fala bogu mi imamo dana pa čemo i utanačit sve detalje :D

juxi pm
 
H

Helena

Guest
bogec kaže:
Helena kaže:
Jedu jedu ,ali ne tako slasno kao zelenu masu . ova godina je jako dobra za trave bar kod nas ,tako da imaju jako puno zelene mase ,svaki dan pojedu punu samoutovarku ;) ,tako da mislim da je i to razlog zašto baš ne jedu tako slasno .Reci mi jel u pravilu travna silaža ima onako izrazit miris , :( cijelo selo vonja , :roll: .Eeee!da mljekarski list ,i naši početci .Moram proznati da nam je jako puno pomogla ekipa iz mljekarskog lista (gosp, Volarić.Ladišić ,Svečnjak,Leto itd strašna ekipa :partyman: krava koju muzemo ja i muž na slici je rekorderka štale ,da su sve onakve rolo balarica bi bila kupljena sigurno

da kad krave imaju za birat onda je to mrvicu problemčić, ali kad se navikunu na ritam hranjenja budu sve jele, svježa hrana im je uvijek primamljivija, drugačijeg je okusa, ali i promjenjivije kvalitete spram sjenaže, sve to još treba upraksirat iz iznormirat

miris sjenaže, kod mene nema mirisa, niti sam kad osjetio, nek i drugi vele svoja iskustva, jer neznam po čemu ima miris :!:

tražio sam neke slike pa sam naišao na članak o vašem opg-u

samo napred, sve se dade postiči, nekad baš i ne ide kak si planiramo, nekad pogrešimo, ali iz sveg toga se uvijek nešta nauči, ali vidim da grabite krupnim koracima napred, pa če uskoro biti i novi traktor i balirka :D
Ma grabimo ali se ponekad zapitam da sve ovo skupa nije malo prebrzo ,za relativno kratko vrijeme smo došli na 20 grla i pokupovali strojeve, od kojih smo imali samo traktor :? ma daj nemoj me zezati da nema mirisa ,onda je sve pokvareno auu :evil: tko radi taj i griješi ;) ništa ,nastavit ćemo dalje uz tvoju pomoć i ekipe sa ovog foruma .Meni osobno nikad nije bio problem priznati da nešto neznam a da to sto neznam želim naučiti od onog tko zna :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Što se tiče mirisa, moja stara ima neki wire za to, naravno u dobrom smislu! :mrgreen:

Kad otvorim balu graška+zobi - to je njoj miris svježe pokošene trave, sjena, ono fino što miriši kad se kose livade :mrgreen:
Kad otvorim balu sudanske - to je njoj miris suhih smokvi - mmmmmmm :mrgreen:
A kad se otvori silos kukuruzne silaže - to joj miriše po medu :mrgreen:

Ima i kod mene naravno pokvarene robe i to jednostavno smrdi, a sve što je dobro miriše, npr moje bale na vrtu se osjete u okolici nekoliko susjeda, meni to fino miriše :D
Eto nešto o mirisima :lol: :lol: :lol:
 
H

Helena

Guest
ŠANANA kaže:
Što se tiče mirisa, moja stara ima neki wire za to, naravno u dobrom smislu! :mrgreen:

Kad otvorim balu graška+zobi - to je njoj miris svježe pokošene trave, sjena, ono fino što miriši kad se kose livade :mrgreen:
Kad otvorim balu sudanske - to je njoj miris suhih smokvi - mmmmmmm :mrgreen:
A kad se otvori silos kukuruzne silaže - to joj miriše po medu :mrgreen:

Ima i kod mene naravno pokvarene robe i to jednostavno smrdi, a sve što je dobro miriše, npr moje bale na vrtu se osjete u okolici nekoliko susjeda, meni to fino miriše :D
Eto nešto o mirisima :lol: :lol: :lol:
Znači Šanana, spomenute mirise će mo okarakterizirati kao relativan pojam :D Hvala majstore. ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Helena kaže:
ŠANANA kaže:
Što se tiče mirisa, moja stara ima neki wire za to, naravno u dobrom smislu! :mrgreen:

Kad otvorim balu graška+zobi - to je njoj miris svježe pokošene trave, sjena, ono fino što miriši kad se kose livade :mrgreen:
Kad otvorim balu sudanske - to je njoj miris suhih smokvi - mmmmmmm :mrgreen:
A kad se otvori silos kukuruzne silaže - to joj miriše po medu :mrgreen:

Ima i kod mene naravno pokvarene robe i to jednostavno smrdi, a sve što je dobro miriše, npr moje bale na vrtu se osjete u okolici nekoliko susjeda, meni to fino miriše :D
Eto nešto o mirisima :lol: :lol: :lol:
Znači Šanana, spomenute mirise će mo okarakterizirati kao relativan pojam :D Hvala majstore. ;)

Nema problema :mrgreen: :mrgreen:
Naravno, sve što tebi fino miriše, znači da je dobro (tako je barem kod mene), a ako je tebi dobro da bi mogla pojesti, kravice če tek pogotovo uživat :!: :D
Ja trenutno hranim sa svježom lucernom, prvi dan kad je svježe dovezena - to se jede i ja ju jedem :mrgreen: , a več drugi dan dobije onaj miris po truleži, e tu je več kod krava smanjeno konzumuranje, al pojedu, a kad stoji nekoliko dana - neču niti govoriti - samo na gnoj!
Zato nastojim što češće dovesti da im bude uvijek svježe, svaki drugi dan dovezem punu samoutovarnu, rasprostrem po betonu u hladu i bude doboro za nekih 3 obroka :!: :D
Jeo sam i sudnasku, bome je slatka i fino miriše kad odfermentira :!: :lol: :D
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Informacija o mirisu silaže.

To je vrlo subjektivna stavka, a ima jedno generalno pravilo: ako osjetiš miris silaže, kad dođeš u neko dvorište, s njom nešto ne štima. To mislim na jak miris, za koji imaš osjećaj, a se upio u sve što se tamo nalazi i da je konstantno prisutan.

Ako naprimer otvoriš balu sjenaže, to jako zamiriše a vrlo brzo nestane. Isto kad otvoriš silos dobre sjenaže, mnogo intenzivan miris kratkog vijeka.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
tine kaže:
Informacija o mirisu silaže.

To je vrlo subjektivna stavka, a ima jedno generalno pravilo: ako osjetiš miris silaže, kad dođeš u neko dvorište, s njom nešto ne štima. To mislim na jak miris, za koji imaš osjećaj, a se upio u sve što se tamo nalazi i da je konstantno prisutan.

Ako naprimer otvoriš balu sjenaže, to jako zamiriše a vrlo brzo nestane. Isto kad otvoriš silos dobre sjenaže, mnogo intenzivan miris kratkog vijeka.

Potpuno se slažem s tim što si napisao, pogotovo ovo za sjenažu, tako je kako si napisao :D

Što se tiće silaže, evo recimo predprošle godine kad smo otvorii silos na dvorištu, tako je lijepo mirisao da su ljudi koji su prolazili ispred kuće dolazili u dvorište pitati što to tako fino miriše, a silaža je stvarno bila perfektna i odlične kvalitete :D , al se nesjećam jel to mirisalo cijelo vrijeme il samo nekoliko dana od otvaranja :roll: :D

Malo off, al eto morao sam ;) ;)
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Dobru silazu mozete prepoznati po dobroj fermentaciji a to znaci da boja mora biti zuckasta ili smedje zelena boja, miris mora biti ugodan kiselkasti, izgled mora biti tvrde teksture, sve ostalo moze biti losa maslacna ili octena fermentacija ili cak pregrijana ili pljesniva silaza.

Da bi uspjesno silirali morate poznavati pojam secerni minimum koji je vazan za pravilnu fermentaciju, takodjer morate imati optimalnu vlaznost za siliranje (oko 70% vlage zelene mase), te sve operacije morate raditi brzo a sabijanje mora biti takvo da ne mozete gurnuti prst u silazu. Ako je silaza s vise suhe tvari od 30 % (znaci manje vlage od 70%) onda morate biljke sjeckati sitnije a i po potrebi vlaziti vodom kako bi se mogle dobro sabiti u silosu ili bali. :)
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Pozdrav ljudi, Bogec majstore reci mi ti iz iskustva koji je krajnji rok za sjetvu ozimog graška? Prekjuče sam uzorao a evo sad poče ova kiša u mom kraju čak i snijeg najavljuju, živ ne znam šta ću. Za sjeme sam se nekidan snašao i poručio sutra dolazi, odlučio sam se na kombinaciju sa tritikaleom. Inače znam još sa predavanja da je grašak dosta otporan na hladnoće sad je samo pitanje vremena. :roll:
 
H

Helena

Guest
juxi kaže:
Pozdrav ljudi, Bogec majstore reci mi ti iz iskustva koji je krajnji rok za sjetvu ozimog graška? Prekjuče sam uzorao a evo sad poče ova kiša u mom kraju čak i snijeg najavljuju, živ ne znam šta ću. Za sjeme sam se nekidan snašao i poručio sutra dolazi, odlučio sam se na kombinaciju sa tritikaleom. Inače znam još sa predavanja da je grašak dosta otporan na hladnoće sad je samo pitanje vremena. :roll:
Nema nam bogeca ! :D zauzet je nečim jako , jako važnim . juxi ,zemljak i mi smo bili u velikoj dilemi ,dali sijati grašak ,ali smo odustali jer su svi rokovi probijeni .zato ćemo se potruditi na proljetnoj sjetvi .reci dali je sjenaža uspjela .
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
hehe vidim ne javlja se Bogec vec duze vrijeme, mora da je oko sjetve zauzet :) Ne znam, odustajanja nema, sjeme je doslo samo ceka zemljiste...uzdam se u novembar kao sto je ovdje kod nas bio proteklih par godina sa temperaturama iznad prosjeka, povecao sam normu sjemena pa boze pomozi...inace da cekam rano proljece to je ovdje jos nezgodnije zbog obilnih padavina, topljenja snijega u njivu od blata ne mozes uci prije aprila :( da je to zemljiste kao kod babe u Bos Petrovcu ne bi se brinuo...
a sjenazu jos nisam otvorio Bog sami zna sta je ispod folije to je jos Pandorina kutija :) ...koristim ovo malo vremena da jos koji put ispustim krave na pasu jer svaki dan napolju proveden znaci mi sto zbog njihovog zdravlja sto zbog ustede sijena,ali ako vrijeme i dalje nastavi ovako kao sto je pocelo prosle sedmice sigurno ga otvaram
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Helena kaže:
juxi kaže:
Pozdrav ljudi, Bogec majstore reci mi ti iz iskustva koji je krajnji rok za sjetvu ozimog graška? Prekjuče sam uzorao a evo sad poče ova kiša u mom kraju čak i snijeg najavljuju, živ ne znam šta ću. Za sjeme sam se nekidan snašao i poručio sutra dolazi, odlučio sam se na kombinaciju sa tritikaleom. Inače znam još sa predavanja da je grašak dosta otporan na hladnoće sad je samo pitanje vremena. :roll:
Nema nam bogeca ! :D zauzet je nečim jako , jako važnim . juxi ,zemljak i mi smo bili u velikoj dilemi ,dali sijati grašak ,ali smo odustali jer su svi rokovi probijeni .zato ćemo se potruditi na proljetnoj sjetvi .reci dali je sjenaža uspjela .

evo me :D

nisu rokovi još ništa probijeni, čak ni ja još nisam posijao grašak, niti uzorao za sijanje, sve se to još stigne, tako da slobodno posijete grašak sa pšenicom ili kako več želite
malo povečajte normu sjetve i to je to

ja tek ovaj tjedan krečem u sjetvu graška, i to je ok rok jer sijao sam ja i u 11 mjesecu pa je bio bogovski prinos i kvaliteta

da slabije sam ovih dana na forumu, imali smo sjetvu ljulja linosa i boxera i lucerne os 66, kojih 40 rali, a sad slijedi sjetva graška maksimirskog ranog sa pšenicom, grahorice sa pšenicom, grahorice sa crnom zobi, same crne zobi, i ječma

znači slobodno posijte još uvijek su dobri uvjeti :D
 
H

Helena

Guest
Auu! :roll: onda smo se mi debelo zeznuli ,bilo je naručeno i planirano posijati 400 kg ozimog graška ali zbog nevremena i uvijeta za pripremu tla smo odustali od naružđbe ,šteta što će parcele ležati prazne do proljetne sijetve . :(
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
bogec kaže:
evo me :D

nisu rokovi još ništa probijeni, čak ni ja još nisam posijao grašak, niti uzorao za sijanje, sve se to još stigne, tako da slobodno posijete grašak sa pšenicom ili kako več želite
malo povečajte normu sjetve i to je to

ja tek ovaj tjedan krečem u sjetvu graška, i to je ok rok jer sijao sam ja i u 11 mjesecu pa je bio bogovski prinos i kvaliteta

da slabije sam ovih dana na forumu, imali smo sjetvu ljulja linosa i boxera i lucerne os 66, kojih 40 rali, a sad slijedi sjetva graška maksimirskog ranog sa pšenicom, grahorice sa pšenicom, grahorice sa crnom zobi, same crne zobi, i ječma

znači slobodno posijte još uvijek su dobri uvjeti :D

hvala bogec, sad sam malo odahnuo i spao mi je kamen sa srca kad si rekao svoje strucno misljenje...ako bude vrijeme kako su najavili, sljedece sedmice ulazi teska mehanizacija u njivu :mrgreen:
i jos nesto, jel bolje kombinacija sa psenicom ili tritikalom to jos nisam uzeo pa da cujem misljenje...tritikale sam vidio da imaju u ovoj apoteci a za psenicu bih morao provjeriti
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
juxi kaže:
hvala bogec, sad sam malo odahnuo i spao mi je kamen sa srca kad si rekao svoje strucno misljenje...ako bude vrijeme kako su najavili, sljedece sedmice ulazi teska mehanizacija u njivu :mrgreen:
i jos nesto, jel bolje kombinacija sa psenicom ili tritikalom to jos nisam uzeo pa da cujem misljenje...tritikale sam vidio da imaju u ovoj apoteci a za psenicu bih morao provjeriti

nema na čemu :D

sa tritikalom dobiješ više mase, ali ako tritikal baci klas a nije pokošeno tu je onda problem osje na klasu, zato ja preferiram pšenicu i to golicu (brkulje imaju osje)

tritikal je grublja masa od pšenice

ajd ajd upergni te stotine konja pa u polje ;) samo napred pogotovo što veliš da je prolječe zeznuto zbog vlage, tak je i kod mene slično, lijepo vrijeme u prolječe a zemlja se slabo suši i nemreš na polje, zato sad udri :D
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Pozdrav! Nakon dugo vremena isčekivanja i ostalih peripetija završili smo sa sjetvom graška :) jeste da je ovo bio krajnji produžni rok ali nadam se da će sve biti OK...bogec ipak sam se odlučio za tritikale, jer je to posve nova kultura u mom kraju pa reko da isprobam, a i kad si rekao da daje veću masu onda nisam mnogo razmišljao...evo par sličica...

dsc00475l.jpg

dsc00479s.jpg

dsc00481.jpg

dsc00483f.jpg

dsc00484.jpg

dsc00487n.jpg

dsc00488is.jpg

dsc00489o.jpg
 
Z

zoran

Guest
Niknulo 10 jutara graška (Maksimirski rani) i pšenice (Fiesta) te čistog graška 2 jutra za sjeme za narednu godinu


i pšenica i grašak su sijani sijačicom
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
uh kad vidim kako je kod zorana na ovim slikama odlično niklo fino me strah hoće li išta ponići kod mene jer već niske temperature počinju :roll: nekidan je bas bio dosta jak mraz da nisam očekivao da će takav biti ...bogec majstore daj nam stručno mišljenje :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh