• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

T

tomonh

Guest
Kolegi čovjek iz savjetodavne rekel da smjesa graška i žitarica nije baš nekaj bajno kak se priča,da je to u klasi silaže...
Ja sam u srednjoj školi bio u grupi koja je na zg.faksu sa profesorom Štafom i Uherom vodila projekt i istraživali smo smjesu graška i pšenice.Profesor je pričal kak je to jeftin izvor proteina i energije,a jeftin...Tak da se baš neslažem sa tom tvrdnjom iz savjetodavne..
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
tomonh kaže:
Kolegi čovjek iz savjetodavne rekel da smjesa graška i žitarica nije baš nekaj bajno kak se priča,da je to u klasi silaže...
Ja sam u srednjoj školi bio u grupi koja je na zg.faksu sa profesorom Štafom i Uherom vodila projekt i istraživali smo smjesu graška i pšenice.Profesor je pričal kak je to jeftin izvor proteina i energije,a jeftin...Tak da se baš neslažem sa tom tvrdnjom iz savjetodavne..

još da taj iz savjetodavne ima krave pa da ih hrani, pa da ima svinje, al nema ništ osim kaj se je školovao u zagrebu i pokupio svu pamet svijeta, ali takvi trebaju bit u državnim firmama
bolje da ne govorim o nekim ljudima iz savjetodavne koji eto rade taj posao ali žali bože što primaju plaču za posao koji neznaju radit.

štafa i uher kao znanstvenici i kao profesori na fakultetu moraju svake godine objavit nekoliko znanstvenih radova koji se ocjenjuju isto tako od drugih dr.sc, tako da oni moraju bit ne samo postavljeni na znanstvenoj tezi već moraju bit dokazani i potvrđeni
znaći kad su se radila istraživanja da bi se moglo izać u javnost sa tim podacima koji bi se svuda u svijetu koristili , oni su morali sve tvrdnje dokazat i pokazat, pa tako i za grašak.

a sad ovo lupetanje nekih iz savjetodavne da je grašak u rangu kukuruzne silaže je samo dokaz da ta osoba iz savjetodavne tamo ne treba taj posao radit, kukuruz je ugljikohidratna biljka, a grašak proteinska biljka i svakoj je namjena drugačija u normiranju obroka kod životinja

ako gledamo silažu kukuruza i sjenažu graška i žitarica, sjenaža graška sa žitaricama ima (moja sjenaža, analizu proveo agronomski fakultet) 15% proteina, dok kukuruz to nema ni u snovima.

ako gledamo zrno kukuruz je energija, i ima najgorje moguće proteine tj aminokiseline, dok grašak ima preko 20 posto proteina visoko vrijednih (malo slabije od soje, al soja ima jebenu cjenu).

ako se gleda vrijeme uzgoja, uvijek je grašak prije kukuruza i kukuruz se sije nakon graška.

a sa financijske strane gledajući, grašak ostavlja dušik u tlu, a kukuruz vas baca u kredite za gnojivo

tako da je osoba iz savjetodavne uspoređivala dvije stvari koje se ne poklapaju skoro u ničemu, a svaka za sebe je jako vrijedna i ukomponirana u obrok čini kompletnu ishranu

ali dobro ima svakakvih ljudi pa če tako i ta draga osoba naučit nešto o grašku, i odmah če bolje savjetodavna funkcionirati na dobrobit seljaka
 
H

Helena

Guest
@Bogec jeli pomenuta osoba Darko možda .ako je onda sve štima :D
 
H

Helena

Guest
vimi kaže:
ako smijem znati Helena a odakle si
Relativno blizu :D samo preko dinarida u drugu državu.Livno
 
D

darkoo48

Guest
Helena, Što ja? Jeli o meni riječ kad ste rekli Darko? Zanima me o kome se radi
 
H

Helena

Guest
darkoo48 kaže:
Helena, Što ja? Jeli o meni riječ kad ste rekli Darko? Zanima me o kome se radi
Ma ne !
Darko Uher , mislim da se o njemu radi ,jako stručna osoba koju jako cijenim .Bez brige sve pet :D
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
bogec kaže:
tomonh kaže:
Kolegi čovjek iz savjetodavne rekel da smjesa graška i žitarica nije baš nekaj bajno kak se priča,da je to u klasi silaže...
Ja sam u srednjoj školi bio u grupi koja je na zg.faksu sa profesorom Štafom i Uherom vodila projekt i istraživali smo smjesu graška i pšenice.Profesor je pričal kak je to jeftin izvor proteina i energije,a jeftin...Tak da se baš neslažem sa tom tvrdnjom iz savjetodavne..

još da taj iz savjetodavne ima krave pa da ih hrani, pa da ima svinje, al nema ništ osim kaj se je školovao u zagrebu i pokupio svu pamet svijeta, ali takvi trebaju bit u državnim firmama
bolje da ne govorim o nekim ljudima iz savjetodavne koji eto rade taj posao ali žali bože što primaju plaču za posao koji neznaju radit.

štafa i uher kao znanstvenici i kao profesori na fakultetu moraju svake godine objavit nekoliko znanstvenih radova koji se ocjenjuju isto tako od drugih dr.sc, tako da oni moraju bit ne samo postavljeni na znanstvenoj tezi već moraju bit dokazani i potvrđeni
znaći kad su se radila istraživanja da bi se moglo izać u javnost sa tim podacima koji bi se svuda u svijetu koristili , oni su morali sve tvrdnje dokazat i pokazat, pa tako i za grašak.

a sad ovo lupetanje nekih iz savjetodavne da je grašak u rangu kukuruzne silaže je samo dokaz da ta osoba iz savjetodavne tamo ne treba taj posao radit, kukuruz je ugljikohidratna biljka, a grašak proteinska biljka i svakoj je namjena drugačija u normiranju obroka kod životinja

ako gledamo silažu kukuruza i sjenažu graška i žitarica, sjenaža graška sa žitaricama ima (moja sjenaža, analizu proveo agronomski fakultet) 15% proteina, dok kukuruz to nema ni u snovima.

ako gledamo zrno kukuruz je energija, i ima najgorje moguće proteine tj aminokiseline, dok grašak ima preko 20 posto proteina visoko vrijednih (malo slabije od soje, al soja ima jebenu cjenu).

ako se gleda vrijeme uzgoja, uvijek je grašak prije kukuruza i kukuruz se sije nakon graška.

a sa financijske strane gledajući, grašak ostavlja dušik u tlu, a kukuruz vas baca u kredite za gnojivo

tako da je osoba iz savjetodavne uspoređivala dvije stvari koje se ne poklapaju skoro u ničemu, a svaka za sebe je jako vrijedna i ukomponirana u obrok čini kompletnu ishranu

ali dobro ima svakakvih ljudi pa če tako i ta draga osoba naučit nešto o grašku, i odmah če bolje savjetodavna funkcionirati na dobrobit seljaka

Bogec, još jednom svaka čast na ovako iscrpnoj disertaciji...možda tablice sa hemijskom analizom (znam kad sam ishranu učio) kažu suprotno ali kad se to vidi u praksi to je totalno druga priča...
 
Å

Željko

Guest
Bogec, kažeš za sjenažu graška 15% proteina? zbog čega je tako nizak protein? u kojoj fazi si kosio, kakva vlažnost, ...?
Moja sjenaža od graška je preko 23%, a sjenaža lucerne 17% . isto ispitano na fakultetu.

Tomonh, taj iz savjetodavne je zaslužio otkaz! Silaža i sjenaža graška se ne mogu nikako uspoređivati, a kamoli reći da su jednake to bi jedan stručnjak trebao znati! Jedino kaj zamjeravam svima kaj kažu za grašak da ga je jako jeftino proizvesti!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Razgovarao sam s nekim ljudima iz iskustva, neki pametni, neki i ne toliko. Uglavnom svi tvrde da je lucerna bolja od bilo kakvih kombinacija grašak x žitarica. Prije svega zbog puno manje obrade zemlje i manjeg troška na sjeme i gnojivo.

Nemoj se Bogec ovdje sad naljutiti na mene, nisam ja iz branše stočara da prodajem pamet ovdje. Samo prenosim ono što skupljam okolo proteklih godinu i pola.

Mislim da ta teza možda stoji negdje, a negdje i ne stoji. Prvenstveno jer lucerna i neće baš svugdje rasti. A ni to mi nije jasno. Ako zemlja ne odgovara, onda se da popraviti. Barem sam ja tako naučio :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Željko kaže:
Bogec, kažeš za sjenažu graška 15% proteina? zbog čega je tako nizak protein? u kojoj fazi si kosio, kakva vlažnost, ...?
Moja sjenaža od graška je preko 23%, a sjenaža lucerne 17% . isto ispitano na fakultetu.

Tomonh, taj iz savjetodavne je zaslužio otkaz! Silaža i sjenaža graška se ne mogu nikako uspoređivati, a kamoli reći da su jednake to bi jedan stručnjak trebao znati! Jedino kaj zamjeravam svima kaj kažu za grašak da ga je jako jeftino proizvesti!

rođo :D
kad je uzimao uzorak sjenaže možda je zagrabljeno više žitarica pa analiza pokazuje manje proteina u određenoj kilaži i masi, il šta već tam sve ide.

košeno je u fazi cvatnje graška

kad se spominje jeftinoća to je u kontekstu usporedbe sa sojom, jer malte ne svi proteine uspoređuju sa sojom, i tu onda tvrdnja stoji, a sve zavisi od ulaganja i tehnologije uzgoja.

cabage :D

lucerna je kraljica krmnog bilja, ali po meni jako dugo zauzima površine a prinosi padaju svakim otkosom sve više, tako da se na kraju dovodi u pitanje proizvodnost hranjivih tvari na jedinicu površine u određenom vremenskom razdoblju kad se usporede grašak i lucerna.

ti jako dobro znaš kako ide u izmjena kultura i koji su prinosi kad se brzo rotiraju kulture, isprobao si to :D

kada se brzo mjenjaju kulture i često ore dolazi do procesa mineralizacije, zato valja tu i tamo ubacit dugotrajniju kulturu kao lucernu da počmu procesi humifikacije, i tako je tlo stalno u ravnoteži :D

a o tome bi se dalo raspravljat danima.

sve je to podosta povezano i zapravo sve ispravno radilo se o grašku ili lucerni :D
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ma znam ja to sve. Žao mi je što ne mogu i tu proizvodnju furati ko povrtlarstvo. Jedno s drugim jednostavno ne ide.
Inače mi je super dok sve to raste u polju i zeleni se. Ja sam zeleni, hehe :mrgreen:
I mojem su se grašku čudili jer do tad nitko nije vidio takvu masu u polju.
 
Å

Željko

Guest
bogec kaže:
kad se spominje jeftinoća to je u kontekstu usporedbe sa sojom, jer malte ne svi proteine uspoređuju sa sojom, i tu onda tvrdnja stoji, a sve zavisi od ulaganja i tehnologije uzgoja.

Ne razumijem zašto uspoređivati grašak sa sojom ako soja ima duplo veći i kvalitetniji (zaštičeni) protein?
Svaka kultura je za sebe.

bogec kaže:
cabage

lucerna je kraljica krmnog bilja, ali po meni jako dugo zauzima površine a prinosi padaju svakim otkosom sve više, tako da se na kraju dovodi u pitanje proizvodnost hranjivih tvari na jedinicu površine u određenom vremenskom razdoblju kad se usporede grašak i lucerna.

Lucerna može biti kraljica ali uz to sve kaj je Bogec naveo lucerna je i otrov za krave ako se krivo primjenjuje!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Željko kaže:
Lucerna može biti kraljica ali uz to sve kaj je Bogec naveo lucerna je i otrov za krave ako se krivo primjenjuje!

MOLIM POJASNITE MI OVO!!! :!:
 
H

Helena

Guest
Uz dužno poštovanje struci ,ja mislim da je otrov za krave sve što je konzervirano ako se krivo primjenjuje .Kako je i rekao Željko.Mislim da kravama nikad nemože naštetiti samo kvalitetno suho sijeno da ga jede 100 godina ,sva ostala krmiva zahtijevaju znanje u spremanju i primjeni. :)
 
Å

Željko

Guest
Evo odgovora...
Helena, tako je! Ali kod sjenaže lucerne postoje veći problemi. Ona nije za hranidbu junica i visoko bređih krava jer sadrži puno Ca, a Ca krava prije teljenja treba dobivati u jako malim količinama ako se to ne poštiva dolazi do blokade Ca iz kostiju onda kad je to najpotrebnije a to je nakon telenja!
Zatim kod krava u laktaciji količina sjenaže lucerne ne smije prelaziti više od 7 kg/danu zbog visokog dušika tj. ureje u buragu te dolazi to poremečene i teške probave.
Najbolja je osušena lucerna, ali bez sušare za sijeno teško je sčuvati njezinu kvalitetu.
 
S

skolan93

Guest
Na proljeće planirm posijat stočni grašak u kombinaciji sa nekom žitaricom.

E sad,nikad prije nisam imao tu kulturu pa o njoj neznam puno(ništa).

Kao prvo u kojoj kombinaciji će dat najviše prinosa,a u kojoj najbolju kvalitetu.
Koja žitarica je najbolja za proljetnu sjetvu.
Koji su optimalni rokovi sjetve,kolko ide sjemena,kolko gnojiva,bakterizacija i gdje se nabavlja sretstvo a bakterizaciju-
kolko košta,dali je bakterizacija nužna.
Kad ide prihrana,u kojo fazi rasta biljaka i s kolko kana.
Jel postoji opasnost od poljeganja.
Dali se primjenjuju zaštitna sredstva i koja.
Kad se kosi,kolko dugo treba vremena da se prosuši,kako ću znati da je spremno za baliranje.


Uh kolko pitalja,valjda će mi netko odgovoriti :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
skolan93 kaže:
Na proljeće planirm posijat stočni grašak u kombinaciji sa nekom žitaricom.

E sad,nikad prije nisam imao tu kulturu pa o njoj neznam puno(ništa).

Kao prvo u kojoj kombinaciji će dat najviše prinosa,a u kojoj najbolju kvalitetu.
Koja žitarica je najbolja za proljetnu sjetvu.
Koji su optimalni rokovi sjetve,kolko ide sjemena,kolko gnojiva,bakterizacija i gdje se nabavlja sretstvo a bakterizaciju-
kolko košta,dali je bakterizacija nužna.
Kad ide prihrana,u kojo fazi rasta biljaka i s kolko kana.
Jel postoji opasnost od poljeganja.
Dali se primjenjuju zaštitna sredstva i koja.
Kad se kosi,kolko dugo treba vremena da se prosuši,kako ću znati da je spremno za baliranje.


Uh kolko pitalja,valjda će mi netko odgovoriti :mrgreen:


Prelistaj malo ovu temu i naci ces sve odgovore u njoj.

Ako te nesto zanima, a ne pise u temi pitaj i bit ce ti odgovoreno.
 
H

Hurlimann86

Guest
Mi smo danas izmješali zob i grašak 120×120...
Mješanje smo obavili mješaonom za smijesu :D .





 

Najnoviji postovi

Na vrh