• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

H

Hurlimann86

Guest
To su samo početne pripreme neće se usjetvu još 2 tj sigurno jer se ni na njivu ne može, al sve bude :D .
 
J

jevgenij

Guest
gospodo forumaši, pratim vas več skoro godinu dana, ali meni se neda pisati ja to samo malo pogledam, pročitam i to je to. završio sam agronomiju u osijeku, imam 20 krava, podmladak itd itd.... htio bih da mi se javi gospodin bogec pa da malo razmjenimo iskustva jer kao što rekoh lijen sam pisati poruke. mob0955205011
 
H

Helena

Guest
Hurlimann86 kaže:
To su samo početne pripreme neće se usjetvu još 2 tj sigurno jer se ni na njivu ne može, al sve bude :D .
Ma super! :D samo naprijed nema stajanja .tu kod mene snijeg na zemlji 20 cm ,postajem polako nervozan ,prošle godine je grašak i zob bila u ova doba već u zemlji .
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
evo danas posijali grašak erby
posijali smo nekih 2 ha
zemlja super za obradu

bogec "hvala za informacije za naštelavanje sijačice sijala je točno u kilu..." :D 8)

a ovo sjeme od tebe smo sijali malo gušće jer ima dosta loma :D 8) :D :D

DSC00042-1.jpg


DSC00043-1.jpg


DSC00044-1.jpg


DSC00045-1.jpg


DSC00046-1.jpg


DSC00047-1.jpg


DSC00048-1.jpg


DSC00050-1.jpg


DSC00051-1.jpg
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
da to je grašak za zrno...

da ima ga kod nas javi se sutra u POLJE d.o.o. tamo su naručivali za mog strica...naravno i za nas ali več pred mjesec i pol...
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Pozdrav svima...evo stiglo je proljeće i u moj kraj odavno :) pa sam malo išao da obidjem grašak, stanje je loše da ne kažem katastrofalno :( voda i mraz su učinili svoje i dosta toga uništili a koliko vidim još će ga i korovi obuzeti. Ima djelova koji su dobri ali ovi dijelovi gdje je njiva mokra su katastrofa :!: Vidjeću ako ništa da bar ove gole dijelove dok se zemljište isuši nasijem sa zobi.
evo par slika moje sramote :oops:

DSC00333.jpg


ovo je najlošiji dio
DSC00330.jpg

detalj izbliza
DSC00331.jpg

dijelovi koji izvlače prosjek...
DSC00332.jpg

DSC00329.jpg
 
H

Helena

Guest
Zemljak nije to sramota , to je po meni škola ,škola za sviju koji pokušavaju uvesti u sjetvenu strukturu nove kulture .Šteta što nije uspijelo ,ali eto vremenske prilike i neprilike su učinile svoje , na što nisi mogao utijecati .Drugi put sigurno bude bolje ;)
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Koliko se meni čini tu je većinom voda napravila štetu pa idući put treba napraviti odvodnju ako s ničim drugim onda plugom ili posijati na ocijedit teren.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
pozdrav.

nisam nikad sijao grašak pa sam ga sad prvi put htio posijati skupa sa zobi i kukuruzom, onako za zeleno za krave, al mi vele da ima (ili da trenutno nemaju rani?) samo ozimi grašak. dakle zanima me, jel smeta što je ozimi, ako bi ga slj tjedan posijao sa zobi i možda kukuruzom, čisto da isprobam malo.

hvala
 
H

Helena

Guest
mate22 kaže:
pozdrav.

nisam nikad sijao grašak pa sam ga sad prvi put htio posijati skupa sa zobi i kukuruzom, onako za zeleno za krave, al mi vele da ima (ili da trenutno nemaju rani?) samo ozimi grašak. dakle zanima me, jel smeta što je ozimi, ako bi ga slj tjedan posijao sa zobi i možda kukuruzom, čisto da isprobam malo.

hvala
Mate ,Mate! Daj se saberi :shock: Pa sama riječ "ozimi" sve govori .
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Helena kaže:
mate22 kaže:
pozdrav.

nisam nikad sijao grašak pa sam ga sad prvi put htio posijati skupa sa zobi i kukuruzom, onako za zeleno za krave, al mi vele da ima (ili da trenutno nemaju rani?) samo ozimi grašak. dakle zanima me, jel smeta što je ozimi, ako bi ga slj tjedan posijao sa zobi i možda kukuruzom, čisto da isprobam malo.

hvala
Mate ,Mate! Daj se saberi :shock: Pa sama riječ "ozimi" sve govori .

znam, nisam malouman. ali mi nitko nije objasnio u čemu je razlika između jarog i ozimog te priječi li ta razlika nicanje ozimog ako se ipak posije u proljeće ili je samo riječ o tome da je ozimi sposoban preživjeti hladnoću te se zato sije u jesen.

nisam iskusni poljoprivrednik pa ne znam. dakle, što bi se dogodilo da ozimi grašak posijem sad? ne bi niknuo ili bi niknuo?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
dmatkovic96 kaže:
Evo malo i mog graška, da kolega bogec vidi kak napreduje :D

:)
odlično ko da je sjeme ala bogec ;)

dobro si naštelo isariu, super je posijano

a gdje je to polje, nije baš uz cestu da ga vidim kad prolazim kraj tebe

uh za čas če sezona, al bude frka i panika bila, joj mene joj, kolko mi toga imamo za balirat 8)
 
H

Hurlimann86

Guest
Bogec pa zar opet spremaš za 3 zime unapred ;)

Ti bi bes problema mogao jednu godinu preskočiti, da ništa ne siješ i još će ti ostati dovoljo :mrgreen: :mrgreen:
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
evo mog graška provirio je van
dobro je posijan( ko da je bogec rekao kako sijati ) :D :D
DSC00011-1.jpg

DSC00012-1.jpg

DSC00010-2.jpg
 
H

Hurlimann86

Guest
Jučerašnja sjetva grašak+zob, a na isti način je bila i zob :D
Sjeme graška inače bogecovo, a zob sa tavana...
Evo što malac može :D :D




 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Daj mi reci kak se hurli ponaša sa kombinacijom, ne diže ga?
 
H

Hurlimann86

Guest
Dobro ide 6-6.5 km/h.
Ne diže ga puno samo kad se malo jače uleti u jarak onda ga malo digne, ali ostali ide bes problema ;) .
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
mate22 kaže:
Helena kaže:
mate22 kaže:
pozdrav.

nisam nikad sijao grašak pa sam ga sad prvi put htio posijati skupa sa zobi i kukuruzom, onako za zeleno za krave, al mi vele da ima (ili da trenutno nemaju rani?) samo ozimi grašak. dakle zanima me, jel smeta što je ozimi, ako bi ga slj tjedan posijao sa zobi i možda kukuruzom, čisto da isprobam malo.

hvala
Mate ,Mate! Daj se saberi :shock: Pa sama riječ "ozimi" sve govori .

znam, nisam malouman. ali mi nitko nije objasnio u čemu je razlika između jarog i ozimog te priječi li ta razlika nicanje ozimog ako se ipak posije u proljeće ili je samo riječ o tome da je ozimi sposoban preživjeti hladnoću te se zato sije u jesen.

nisam iskusni poljoprivrednik pa ne znam. dakle, što bi se dogodilo da ozimi grašak posijem sad? ne bi niknuo ili bi niknuo?


E vidis covijek uci dok je ziv, ozimi stocni grasak mozes sijati isto kad i jari pogotovo ove selekcije Agronomskog fakulteta (Maksimirski ozimi, Maksimirski rani i Ozimi Sampion). Veci je prinos zelene mase ako ozimi sijes u 10 mjesecu jer ima duzu vegetaciju. Grasak je biljka dugog dana i cim udje u njega prestane s vegetativnim rastom i pocinje generativni pa ako kasno sijes grasak ostane mali a jos gore ako ti je smisao proizvodnje zrno onda je problem susa u cvatnji koja osusi cvijet i nema vise mahunica.... Bas zbog svega toga se grasak i sije vec pocetkom 2 mjeseca (jari) a ozimi (10 mjesec). Puno ljudi je zbog nedostatka jarog graska isla u sjetvu s ozimim kojeg je jos bilo u prodaji......
 

Najnoviji postovi

Na vrh