• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
juxi kaže:
uh kad vidim kako je kod zorana na ovim slikama odlično niklo fino me strah hoće li išta ponići kod mene jer već niske temperature počinju :roll: nekidan je bas bio dosta jak mraz da nisam očekivao da će takav biti ...bogec majstore daj nam stručno mišljenje :scratch

nemaš brige ja sam sijao poslije tebe, moj grašak još nije niti klicu pustio, sve če to bit na vrhunskoj razini
to što je bio mraz ko da i nije bio, bezveze, opasne temperature su one kad je sve smrznuto a to je siječanj kad je sve kao beton smrznuto na -15 il takvoj nekoj temperaturi, a ovi mrazevi su manje više za malu djecu babaroga :!:

sve če bit u redu i više od toga, mirno spavaj :D
 
H

Helena

Guest
juxi kaže:
uh kad vidim kako je kod zorana na ovim slikama odlično niklo fino me strah hoće li išta ponići kod mene jer već niske temperature počinju :roll: nekidan je bas bio dosta jak mraz da nisam očekivao da će takav biti ...bogec majstore daj nam stručno mišljenje :scratch
Zemljak koliko vidim ,ti si posijao a mi odustali ,zbog straha jake golomrazice koja zna vladati na našem području ,i možda je to greška, ima ona stara ako ne posijem čemu ću se nadat. :D jeli to kod tebe nanovo razorana ledina . :)
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Helena kaže:
juxi kaže:
uh kad vidim kako je kod zorana na ovim slikama odlično niklo fino me strah hoće li išta ponići kod mene jer već niske temperature počinju :roll: nekidan je bas bio dosta jak mraz da nisam očekivao da će takav biti ...bogec majstore daj nam stručno mišljenje :scratch
Zemljak koliko vidim ,ti si posijao a mi odustali ,zbog straha jake golomrazice koja zna vladati na našem području ,i možda je to greška, ima ona stara ako ne posijem čemu ću se nadat. :D jeli to kod tebe nanovo razorana ledina . :)

jeste ledina je ne sjećam se kad je zadnji put orano, ovaj jedan dio je bi baš suv i tvrd ko beton jer sam to sve uzorao prije ovih kiša i onog iznenadnog snijega 13.10. a ova golomrazica što sam pitao bogeca je bila prije 6-7 dana bilo je oko -7 ali preko dana je opet temp u plusu pa me to baš brinulo pogotovo jer sam drljanjem tritikalea dosta graška izbacio na površinu ali evo sad ovih dana su temperature ok, nadam se da će se održati bar 10 dana jer sam vidio da grašak uveliko klija :) uostalom kad skontam šta bude neka bude jer da sam čekao proljeće tek ništa ne bih uspio jer su ovdje takva zemljišta da nisi u stanju ući u njivu do sredine aprila.
a što se tiče sjenaže, juče sam je otvorio odlična je samo mi ima dosta propalog s krajeva gdje je popljesnivilo pa će gubici biti veći od normalnog a vidim i da su krave zadovoljne :) Nešto sam slikao pa možda stavim
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Pozdrav jos jednom...da malo pokrenemo temu s nule :D evo nekidan sam obilazio grašak u smjesi sa tritikaleom i evo u par slika kakvo je stanje...inace slikano je tacno 30 dana poslije sjetve, mozda bi izgledao bolje ali vrijeme mu je bilo takvo kako jeste, čekamo proljeće da vidimo šta će od ovoga svega ostati.

dsc00005f.jpg

dsc00006ph.jpg

dsc00007ij.jpg
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
dečki!
ja sam iz dalmacije pa me zanima gdje se može nabaviti sjeme stočnog graška i ja bi ga htio posijati sa pšenicom ali ovdje nema nitko sjeme
mene zanima područje karlovca i zagreba i koju mi sortu preporučate
hvala!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
juxi kaže:
Pozdrav jos jednom...da malo pokrenemo temu s nule :D evo nekidan sam obilazio grašak u smjesi sa tritikaleom i evo u par slika kakvo je stanje...inace slikano je tacno 30 dana poslije sjetve, mozda bi izgledao bolje ali vrijeme mu je bilo takvo kako jeste, čekamo proljeće da vidimo šta će od ovoga svega ostati.
To će u svakom slučaju biti mislina kositi. :blackeye
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
juxi daj sliku graška sad :!: da vidimo kako napreduje :!:

evo i ja sam se udostojio od sjetve tek sad otić na polje (najbliže) da vidim graškograd

sjetva je bila u 11 mjesecu :!:
maksimirski rani, i pšenica super žitarka



što smo bucmasti


joj mali mucek graškasti :D



i jedna panoramska



poslije slijedi nastavak, jer sad moram iči jednu rundu malo odrijemat 8)
 
H

Helena

Guest
Eee! ovo ja cijenim kad se kvalitetno i besebično zbori , a uz to pokazuju rezultati rada i znanja :D
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
lele bogec, jel ti daješ kakve fitohormone pa ovo ovako raste :!:hehe pa ja bih pjevao da mi je u ovakvom stanju čovječe :!: juče sam išao i malo obilazio nakon što se ovaj snijeg istopio...nije bilo većih promjena od ovih slika gore, možda jedino grašak da se još malo počeo razvijati pa se lakše uočava, doduše gdje je mogao rasti ispod 40cm snijega i na -20 prosle sedmice :mrgreen:
skoro svaki dan ga obilazim i gledam dal će išta od ovoga ostati...hoće li se morati na proljeće preoravati, ako na ovako ekstremnoj godini ovo uspije onda je ovo što bih ja u žargonu rekao biljka budućnosti :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
juxi kaže:
lele bogec, jel ti daješ kakve fitohormone pa ovo ovako raste :!:hehe pa ja bih pjevao da mi je u ovakvom stanju čovječe :!: juče sam išao i malo obilazio nakon što se ovaj snijeg istopio...nije bilo većih promjena od ovih slika gore, možda jedino grašak da se još malo počeo razvijati pa se lakše uočava, doduše gdje je mogao rasti ispod 40cm snijega i na -20 prosle sedmice :mrgreen:
skoro svaki dan ga obilazim i gledam dal će išta od ovoga ostati...hoće li se morati na proljeće preoravati, ako na ovako ekstremnoj godini ovo uspije onda je ovo što bih ja u žargonu rekao biljka budućnosti :)

hehe fitohormone, hehe :mrgreen:

bilo je kod nas sad minus 18, i ok duplo manje snijega , tako da smo imali skoro iste uvijete.
hoče biljke rasti ispod snjega, ječam fino niče ispod snjega, npr.

bude se to pokrenulo i bude to ok sve bilo.
inače se grašak sije na dublja tla koje su kvalitetnija, ali nije pravilo, malo me je iznenadilo preoravanje prirodne livade kod tebe i sijanje graška na to, ok sve to bude bilo dobro, samo više gnojiva treba bacit, u više navrata i kad krene bujat bude bilo super, dok bih ja na toj livadi prve godine posijao ljulj.
sijao sam ja na preorani ljulj ove godine jari grašak, proljetno oranje, pa je bilo super, tak da je kod tebe možda manjak hranjiva u tlu

samo ti meni poslokaj da ja vidim polje, da znamo nešto poduzeti.

evo drugo moje polje, graškograd :D



pšenica je veča od graška i tako če bit do prolječa, onda grašak stupa u akciju

što dokazuje i ova slika



i malo za promjenu grahorica sa pšenicom :D



helena :D
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
bogec kaže:
hehe fitohormone, hehe

bilo je kod nas sad minus 18, i ok duplo manje snijega , tako da smo imali skoro iste uvijete.
hoče biljke rasti ispod snjega, ječam fino niče ispod snjega, npr.

bude se to pokrenulo i bude to ok sve bilo.
inače se grašak sije na dublja tla koje su kvalitetnija, ali nije pravilo, malo me je iznenadilo preoravanje prirodne livade kod tebe i sijanje graška na to, ok sve to bude bilo dobro, samo više gnojiva treba bacit, u više navrata i kad krene bujat bude bilo super, dok bih ja na toj livadi prve godine posijao ljulj.
sijao sam ja na preorani ljulj ove godine jari grašak, proljetno oranje, pa je bilo super, tak da je kod tebe možda manjak hranjiva u tlu

samo ti meni poslokaj da ja vidim polje, da znamo nešto poduzeti.

pa moguće da je nedostatak hraniva, to sam još od prvog dana razmišljao ali pošto ovo tek prvi put radim malo ozbiljnije. Odlučio sam se na razoravanje ledine jer hoću da "preradim" kompletnu livadu, inače ona je obradjivana prije mozda 10 god ali je vrijeme učinilo svoje. Upravu si, nisam stavljao pri sjetvi vještačko djubrivo jer me je i onako ovo sjeme došlo skupo, nego sam na površinu od 7 dunuma na slabiji dio izvukao 9 prikolica dobro zgorelog stajnjaka i na bolji oko 12 cisterni tečnog a planirao sam na proljeće ako krene da bacim KAN-a pa ću vidjeti koliko. Večeras ću ti poslati slike kad kasnije odem da poslikam.
 
H

Hurlimann86

Guest
Bogec pa tvoja polja izgledaju super...
Kod tebe ko da cijelo vrijeme raste nešto pa čak i na -20 :mrgreen:
Bit će opet sjenaže i sjenažee...
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
i kao što rekoh bogec, evo slike...slikano jutros, možda ona teorija da raste i ispod snijega je i tačna :D inače grašak prezimljava u fazi ukorjenjavanja i usporenog rasta, ipak ove slike mi ulivaju neku nadu da će nešto ostati od ovoga...
izgled polja

DSC00068.jpg


DSC00071.jpg


detalj graška i tritikalea

DSC00072.jpg


grašak-izgled biljčice sad...

DSC00073.jpg
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Hurlimann86 kaže:
Bogec pa tvoja polja izgledaju super...
Kod tebe ko da cijelo vrijeme raste nešto pa čak i na -20 :mrgreen:
Bit će opet sjenaže i sjenažee...

hvala :D
bude sjenaže i sjenaže :D

juxi
ispod snjega je toplo, i to nije teorija, to je dokazana praksa da žitarice niču i ispod snjega.

sa prve dvije slike se slabo dade uočiti kak je to sve gusto, a ako je ko na trečoj slici onda bude super :D
zadnja slika je jako dobra, vidi se da je grašak bio podosta duboko posijan i nemaš bojazni od smrzavanja :D

probaj nabavit i nešto npk gnojiva, i kan pa odi sa dvije prihrane.

kažem ne vidim dobro kak je gusto jer si slikao u odbljesak svjetlosti, ali kolko se dade prepoznat mislim da bude ok, tritikal je biljka koja če stvorit masu, a grašak vidim dobro napreduje
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
bogec kaže:
juxi
ispod snjega je toplo, i to nije teorija, to je dokazana praksa da žitarice niču i ispod snjega.

sa prve dvije slike se slabo dade uočiti kak je to sve gusto, a ako je ko na trečoj slici onda bude super
zadnja slika je jako dobra, vidi se da je grašak bio podosta duboko posijan i nemaš bojazni od smrzavanja

probaj nabavit i nešto npk gnojiva, i kan pa odi sa dvije prihrane.

kažem ne vidim dobro kak je gusto jer si slikao u odbljesak svjetlosti, ali kolko se dade prepoznat mislim da bude ok, tritikal je biljka koja če stvorit masu, a grašak vidim dobro napreduje

gledaj Bogec, tritikal je bio prilicno gust, nego su ga sad spljeskale kise i snijeg a ovaj grasak je bas iznikao kao sto se vidi na slikama i dosta dobro mi se cini. nabaviću vještak ali šta predlažeš kad baciti? da li da idem sa KAN-om il nekim kompleksnijim djubrivom posto je ovo ipak malo posnije zemljiste?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
juxi kaže:
gledaj Bogec, tritikal je bio prilicno gust, nego su ga sad spljeskale kise i snijeg a ovaj grasak je bas iznikao kao sto se vidi na slikama i dosta dobro mi se cini. nabaviću vještak ali šta predlažeš kad baciti? da li da idem sa KAN-om il nekim kompleksnijim djubrivom posto je ovo ipak malo posnije zemljiste?

ako ti kažeš da je gust onda je gust, jer ja ne vidim od odsjaja.

na prolječe čim se može baci na ral 100kg 15-15-15, i kad se sve zazeleni to je kraj trečeg mjeseca baci isto tolko kana ma ral
odi u dvije gnojidbe jer češ tako bolje rasporedit dušik, a npk bacaš odmah čim možeš na prolječe na zemlju zbog toga jer se kalij i fosfor sporo tope a dušik če dotle pokrenut biljke

nije jaka gnojidba ali če pomoći, i nije pretjerano veliko ulaganje, ali je šteta da ne daš jer tritikal je močan i grašak isto, tu može bit puno mase, pa nek se na kraju trud isplati
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Evo stanje graška na današnji dan...nadam se da ćeš sad moći vidjeti gustinu Bogec, ali ima dijelova gdje će grašak tako osvojiti da će potpuno ugušiti trtikale :mrgreen: Inače ovdje kod mene je baš toplo za ovo doba godine, snijega ni na vidiku a imam osjećaj da grašak uopšte nije ni prekidao svoj rast.

DSC00122.jpg


DSC00123.jpg


a ovo je problem sa vodom jer su se ovdje ispadale ogromne kiše, umjesto snijega a najavljuju ih još, valjda neće mnogo ugroziti :?

DSC00125.jpg
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
e sad se vidi :D
bude to čistam dobro bilo :D triticale je jaka biljka koja se jako busa, ona če dat gustoću, a grašak vidim dobro napreduje :D
samo na prolječe udri po gnojidbi :D
bio si u strahu a vidiš da je ipak kako sam ja rekao da bude sve bilo ok :D
kod mene je bilo još rjeđe pa kad smo kosili je bilo ono sa prve strane ove teme

samo mi je žao što helena nije posijao/la
 
H

Helena

Guest
Bogec sa štovanjem ,ali zeznuli bi se i to jako ,jako ,da smo posijali na parceli na koju smo mislili ,pogledaj sliku :evil: ovakva poplava kod nas nije zapamćena zadnjih 30 god. :(
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
u jebemu miša maloga :evil:
onda se može reći da ste dobro prošli, bogme poplava :evil:
e sad kad voda ode, ti rukneš na proljeće jari grašak i zob :D i evo druga sreća :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh