• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

case mxm

Član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
65
a čije sjeme graška imate? ja inače sijem grašak za sijenažu u smjesi sa pšenicom a ove godine tj.jesenos sam ga posijo sa tritikalom i to je osječki??
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
a čije sjeme graška imate? ja inače sijem grašak za sijenažu u smjesi sa pšenicom a ove godine tj.jesenos sam ga posijo sa tritikalom i to je osječki??

Ja nemam još ničiji ima ga za kupit ali nisam pitao čiji je.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
234
Pozdrav ljudi
ja sam temeljito proučio ovu temu i pošto sam zakasnio na jesensku sjetvu (nisam uspio pronači sjeme na vrijeme) odlučio sam se za proljetnu, grašak zrnaš+zob. posijao sam 9 jutara od 15. do 17. 3.
utrošak sjemena je bio oko 80 kg graška po jutru ( osiječki gold) i nekih 40 kg zobi po jutru. bojao sam se da je to premalo zobi, ali sad izgleda kao da je premalo graška (dosta je sjemena ostalo gore). prihranio sam sa oko 150 kg 15-ice po jutru i 50 kg ureo u sjetvi. sad još planiram dodati KAN.
evo kako je to izgledalo prije par dana


Uploaded with ImageShack.us

s tim da je bila dosta suha zemlja kad je to slikano, sad iza ove kiše mislim da bi trebalo biti još puno bolje



Uploaded with ImageShack.us

molim iskusnije da prokomentiraju jel to šta valja, loše su slike, al vidi se sklop
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Ljudi kad krećete u košnju graška? Imam u smjesi sa pšenicom 2 i pol rali. Grašak je u cvatnji već nekih 10 dana, a pšenica još malo pa u mliječnoj zriobi. Mislim da je pravo vrijeme za košnju.
Koliko inače treba smjesi graška i žitarca da provene i da se može balirati u sjenažu, slično kao i ljulju, više, manje??
 
H

Hurlimann86

Guest
ja mislim da možeš pokositi,a što se tiće sušenja mislim da ti manje od ljulja treba jer pšenica ima cjevastu stabljikupa se prije prosuši jedan dan pokosiš jedan se suši i treći baliranje, ali sad još malo počekaj jer vele neku kišu preko vikenda.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Pokosio sam i pospremio grašak. Bilo je 27 bala, površina je 2,25 rali po arkodu. Moglo je i bolje i trebao je ostati još par dana, ali sam se bojao dugotrajnijih kiša makar sad vidim da od toga ništa. U utorak navečer sam kosio, a balirao u četvrtak od podne. Stvarno brzo provene masa.
Jedva čekam da krenem hraniti s njim da vidim jel ima kakvog efekta.
 
S

seljaček

Guest
Pokosio sam i pospremio grašak. Bilo je 27 bala, površina je 2,25 rali po arkodu. Moglo je i bolje i trebao je ostati još par dana, ali sam se bojao dugotrajnijih kiša makar sad vidim da od toga ništa. U utorak navečer sam kosio, a balirao u četvrtak od podne. Stvarno brzo provene masa.
Jedva čekam da krenem hraniti s njim da vidim jel ima kakvog efekta.

E sad na to navezeš stajnjak (ha,ha,ha) izoreš i posadiš kukuruzu FAO 200 i bereš ju 1.10.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Stajnjak je djelomično navezen, bio bi i potpuno da se valjci na prikolici nisu posvadili i napravili dar-mar na osovinama sve dok nije pukao šaraf na kardanu (ima netko za prodati dobru tehnostrojku, 4 tone, za male novce ??), sjeme grupa 200 je već davno spremno i možda bi već bilo i u zemlji da nije gore navedenog, ali neće biti kasno ako se posadi i za tjedan dana...
Što se branja tiče vidim da neki beru i dva puta godišnje kukuruzu (u proljetnom i jesenskom roku) pa se ne zamaram sa 1.10. :)
 
S

seljaček

Guest
Stajnjak je djelomično navezen, bio bi i potpuno da se valjci na prikolici nisu posvadili i napravili dar-mar na osovinama sve dok nije pukao šaraf na kardanu (ima netko za prodati dobru tehnostrojku, 4 tone, za male novce ??), sjeme grupa 200 je već davno spremno i možda bi već bilo i u zemlji da nije gore navedenog, ali neće biti kasno ako se posadi i za tjedan dana...
Što se branja tiče vidim da neki beru i dva puta godišnje kukuruzu (u proljetnom i jesenskom roku) pa se ne zamaram sa 1.10. :)

Ako bog da mi napredni poljoprivrednici imamo dvije berbe i dvije sjetve ja jednoj parceli u godini. Dobru mengele ima CIGO i probaj ga iz daleka pitat za nj.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Ma možda bi uzeli istu ovakvu kad bi našli pa prebacali osovine na našu,a tu drugu ostavili za žito kad zatreba, zato ništa drugo ne dolazi u obzir, bar ne zasad...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
E sad na to navezeš stajnjak (ha,ha,ha) izoreš i posadiš kukuruzu FAO 200 i bereš ju 1.10.

Pa ja sam neki dan posijao fao 400 i svakako planiram brati.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
234
kako ste prošli ove godine sa graškom i žitaricama?
ja sam imao skoro 9 jutara jarog graška zrnaša sa zobi i stvarno sam zadovoljan prinosom. na manje od 7 jutara sam imo 91 balu sjenaže, je da ima malo korova, ali dobro je. 2 jutra sam ostavio za zrno jer mi je i ovo dosta sjenaže, samo da bude dobra.sad me samo strah oće to uspjeti jer je balirka bez noževa...ako propadne onda sam gotov
 
H

Hurlimann86

Guest
Ne brini sve će biti dobro, noževi su samo da ti olakšaju korištenje , a ako je bala dobro napravljena nema straha da se pokvari i da ne bude dobro.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
234
Ne brini sve će biti dobro, noževi su samo da ti olakšaju korištenje , a ako je bala dobro napravljena nema straha da se pokvari i da ne bude dobro.

pa nadam se da je dobro napravljena, balirka je claasova na valjeke, išo sam polako i pod velikim gasom, nabijo skroz koliko može, ali opet neke su bale skroz tvrde, a neke malo mekše i ima zraka ispod folije,neznam zašto...a omato sam sa 50cm folijom 28 krugova, to je 4 sloja folije
 
H

Hurlimann86

Guest
Bit će dobro ,taj zrak će sam izači kroz neko vrijeme i ne bude kvarenja.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
234
uh ako bude sve dobro, to je onda pravi potez,:lol: ima dosta mase, a na tim njivama je posijana sudanska, a negdi kukuruz za silažu...
 
F

FJURY

Guest
Vrijeme košnje?

za zeleno ili košnju se preporučuju maksimirski ozimi ,osječki zeleni, i poneka :!: svi su ozimi ili fakultativni :!:
za zrno ih ima svakakvih:erby, bacara , gold..... :!: svi su jari :!:
oni koji su za zeleno, visoki kultivari, daju ogromne prinose mase ali nisu za kombajniranje i ishranu stoke zrnom :!: novi kultivar koji če davat još više mase a bude pogodan i za zrno još nije u prodaji :!:
oni koji su za zrno, to su niski kultivari njima je prvenstvena namjena zrno to su krupnozrnaši, ali se mogu sijati i u smjesi sa žitaricama za zeleno ili sjenažu. :!:
ja sijem sve kultivare graška i visoke i niske, kombajniram ih sve tak da imam sjeme, ali uvijek sijem i novog sjemena.
prošle godine sam ostavio jedan komad od pola rali za kombajnirat jarog graška i zobi, i skupa sam pokombajnirao kad je zob dozorila, ništa se nije osipalo, tak da ču ove godine sijat ne samu zob več sa graškom za zrno i to oko 5 rali.
ozmi grašak se sije početak 10 mjeseca :!:
jari grašak se sije u prolječe čim uvjeti dopuste, odprilike kad i zob jara. :!:
nadam se da sam pomogao

Novi sam u ovom poslu pa me zanima, jel kasno za košnju smjese graška i srpanjke posijane krajem 10 mj prošle godine? grašak je polego 70 %! savjet i šta da radim s tim sada?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Trebalo je to več prije pokosit,pšenica je več skoro spremna za žetvu,neznam kako češ vršit pšenicu s graškom,skoro nemoguče..

Pokosi čim prije pa kako bude.
 

Najnoviji postovi

Na vrh