• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
a koliko krugova treba umotati sa folijom500?
ja sam imao baš tako 20-22 bale od te jedne role. i jel bolje omatati sa 750?

Folija treba da se prekriva 50%.
Znači kad jednom obiđeš balu s folijom imaš na njoj dva sloja folije.
Ovija se sa 6 sloja.
S jednom rolom 500 mm folije dužine 1800 m poviješ oko 16-18 bala.
 
Posljednje uređivanje:

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
234
Folija teba da se prekriva 50%.
Znači kad jednom obiđeš balu s folijom imaš na njoj dva sloja folije.
Ovija se sa 6 sloja.
S jednom rolom 500 mm folije dužine 1800 m poviješ oko 16-18 bala.

a u ....
onda je možda i u tome problem. a ovaj iz agronoma gdje sam kupio omotač mi je tako namjestio. išo sam 28-30 krugova i imo sam za ajmo reč 22 bale tu foliju 1800m/500mm. znači da bi trebalo omotati 36 krugova i to bi onda bilo 6 slojeva otprilike. ja sam imo 4 sloja.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
smjesa stočnog graška i žitarica

upravo tako, jer mnogi su znali čast izuzecima kada su došle rolopreše nategnuti do 27 bala iz jedne role folije sada bar kod nas ,tko nema strojeve za pripremu sjenaže ,kupi si foliju pa se dade izračunati dali je sve uredu,kada je bala dobro omotana ne smije se osjetiti miris trave iz bale:partyman:
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
234
upravo tako, jer mnogi su znali čast izuzecima kada su došle rolopreše nategnuti do 27 bala iz jedne role folije sada bar kod nas ,tko nema strojeve za pripremu sjenaže ,kupi si foliju pa se dade izračunati dali je sve uredu,kada je bala dobro omotana ne smije se osjetiti miris trave iz bale:partyman:

a šta je tu je..sad bar znam za ubuduće. da nisam ovo sad saznao vjerojatno ni od lucerne nebi bilo ništa. hvala na savjetima
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
smjesa stočnog graška i žitarica

kod lucerne obavezno paziti na visinu ,inače ode folija jer će roba biti pretvrda i ako se može balu od lucerne ne ispuštati na lucernište ako ima kakva obična livada ili sl. najbolji su majstori koji balu puste što brže tako da ona ode po livadi po nekoliko metara ta se svaka buši:axe:
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
234
a ništa, onda ćemo navilak slame pod svaku balu staviti da se ne buši pa ćemo vidjeti...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Možeš vozit 'sirove' bale i motat ih doma, pa se ne probuše na njivi i ne oštete u transportu.

Veči je problem ako imaš stvarno prestaru robu (pogotovo lucerku), jer ti ta buši foliju iznutra.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
234
Možeš vozit 'sirove' bale i motat ih doma, pa se ne probuše na njivi i ne oštete u transportu.

.

a nemogu kad nemam prednji utovarač za sjenažu, nego ih nosim sa onim iza na zadnjem hidrauliku, jednu po jednu :?
 

allenp

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
48
kako rotirati kulture, tj poslije čupanja onog što preostane od krumpira, krastavaca, rajčice, cikle ili paprike, što posaditi u kasno ljeto?

kako 'održati' i obnoviti zemlju nekim drugim tvarima?

ozimi grašak, neke trave, što posaditi na tu golu zemlju, da do idućeg proljeća ima neke koristi od toga, da se zemlja oporavi i bude korist?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ozimog stočnog graška za sad nigdje u prodaji...nigdje za kupnju, mislio sam ga posijati oko pola rali tek tako za probu...čak sam pitao preko rođaka u Sloveniji ni tamo ga nema...

Sad imam pitanje koje je s 70 i neke stranice postavio Mate22 dakle pitao je da li se ozimi grašak može sijati u proljeće i Institut mu je rekao da može...e mene interesira obrnuta stvar da li se jari grašak može sijati sad u 10. mjesecu, jer nigdje nema ozimog jedino sam u jednoj prodavnici našao jarnog nekih 30-40 kila ????

Čak su mi u toj prodavnici rekli da će pitati nekog svog stručnjaka da li se moze sijati jarni u 10. mjesecu, ali rekoh dok oni pitaju svog stručnjaka da postavim to pitanje i vama šta vimislite o tome da li se to može ili ne ?????
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
definitivno NE,jari samo u prolječe a ozimi se može provuči i u prolječe ali 30%manji prinos,probaj zvati na Osiječki institut možda ima negdje koja zaostala vreča ili u Bc,a RWA ima u ponudi isto ozimog graška:axe:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
rwa sam zvao na sve moguće telefone nikako ih iz Bosne ne mogu dobiti...a Osječki isntitut sam dobio pa su mi rekli da nazovem sutra...

Da li imaš broj od rwa ili Bc Instituta da i njih probam zovnuti ili ima li neko broj da mi pošalje na pp od Bogeca da se kod njega probam snaći za sjeme jer sam mu poslao poruke međutim nema odgovora vjertovatno je zauzet pa bih najbolje bila opcija da ga zovnem na tel...nije mi nikakav problem sjesti u autobus i zaštosati za Bjelovar (bar mislim da je on iz te županije) i kupiti sjeme .... dajte ako imate kakvog kontakta s njim ...ili ako takve informacije moze dati admin foruma...hvala unaprijed ....moj 100-ti post...:D
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
evo Emy samo za tebe dr,mr BOGEC 098 826 960,zovi al ne reci od kog ti broj,šala mala,on ti je u učenju i poslu preko glave pa najbolje navečer zvati ,subotom ne jer ide mislim na predavanje:partyman:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
evo Emy samo za tebe dr,mr BOGEC 098 826 960,zovi al ne reci od kog ti broj,šala mala,on ti je u učenju i poslu preko glave pa najbolje navečer zvati ,subotom ne jer ide mislim na predavanje:partyman:

Ok. Onda ću ga zvati odmah noćas...hvala za number...nego u međuvremenu sam zvao ove nase s poljoprivrednog zavoda, uopšte ne proizvode bakterije nego mi vele da vidim negdje izvana da ih kupim i da mi pošalju...pa vidjeću s Novosadskim institutom (tamo su me uputili) iako bih volio da mogu se snaći u Hrvatskoj jer je blize...(nadam se da me za te bakterije neće uhvatiti na granici i optužiti da uvozim antraks) jer ću najvjerovatnije lično po njih....

Ajkula hvala jos jednom za broj idem sad kositi nešto izgorjele trave ...:(
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Bogeca ne mogu nikako dibiti, tel mu je stalno isključen (bar za sad sam probavao nekoliko puta al nista), za sad sam se snašao za sjeme negdje oko 10 kuna je kila...koja predsjetvena kultura najmanje smeta grašku jer imam nekoliko parcela na kojima su bili kukuruz, pšenica, tritikal, nekoliko livada na raspolaganju koje nisu orane 20-30 godina, zatim njivu na kojoj je bila zob???

Grašak kad i ako dospije vidjeću ako mognem nabaviti olo i izrolati na njivi i omotati kod kuće posto tako upravo ovaj covjek koji radi usluzno rolanje i radi , znaci izrola na njivi a mota kod kuće angažiraću 2-3 traktora u transport kao i kod silaze...međutim ukoliko to ne mognem odradiću nešto u smislu ovog videa da li je iko od vas pravi nešto u ovom smislu ????

http://www.youtube.com/watch?v=hGpmhtCM1R0
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
za pretkulturu za grašak je bitno da nije prskano herbicidom koji smeta grašku,ja osobno prskam kukuruz lumaxom i on smeta za grašak tako da smo u problemu i isto slaba je ponuda sjemenskog materijala i kod nas što se tiče graška
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Javljeno mi je iz jedne kućeu Banja Luci da imaju NS-Pionir to je Novosadski ozimi, pa sad ću vidjeti sta s njim mozda i njega uzmem tek za frtalj rali i probam, hebi ga moram nesto evo sad sam s njiva došao, na svim tim njivama je bilo kockastih bala oko 340 sad sam oišao pokosio sve i nevjerujem da cu natovariti prikolicu do pola direka ...jedva da pređe da napunim kason....

Ovako ne ide, imam 7 hektara zemlje pa negdje će valjda grašak uspjeti, razbacaću ga na 3-4 parcele po frtalj rali....pa ćemo vidjeti...

Dakle NS-Pionir jel ko sijao????
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Emy

To je sasvim dobro rješenje. Ako može, probaj na taj način pripremiti i travnu silažu (sjenažu).

Imaš na youtube i snimke od autora bosniaization, koji je očito iz tvoje blizine. Tako da tehnička oprema postoji u tvom kraju. Sad je samo pitanje, da li ide radi okolo i za koje novce.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Emy

To je sasvim dobro rješenje. Ako može, probaj na taj način pripremiti i travnu silažu (sjenažu).

Imaš na youtube i snimke od autora bosniaization, koji je očito iz tvoje blizine. Tako da tehnička oprema postoji u tvom kraju. Sad je samo pitanje, da li ide radi okolo i za koje novce.

Vidio sam tog autora već podavno, međutim on nije ni blizu mene, iako imamo naziv istog sela, njegovo se nalazi kod Prozora negdje u Hercegovini dok sam ja ovdje u Bihaću...

Međutim tu je jedan čovjek kupio sad u aprilu u Sloveniji isti takav stroj ići ću pitati njega da li to radi usluzno, ali čisto sumnjam jer ga je kupio samo za sebe...

na slovenskim oglasima sam opet trazio nešto u tom smislu ali nema...uglavnom su tamo nakladalke, ali mi se ova varijanta više sviđa, jer se bojim da je 10 noževa na nakladalki malo, bojim se da će ostati masa prekrupna, a čini mi se da ovaj stroj to dosta sitno sječe...iako nakladalka ima prednosti tu je samoutovar, pa istovar, pa još uz to i prikolica koja nikad ne moze biti od viška, ali čini mi se da bi s ovim strojem onda mogao da siliram sve trave i čak ako budem sijao su-su ili sirak...evo sad trazim taj "MENGLELE Z 34S" ali jos nigdje na prodaji niti ima specifikacije...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ovo je ono šta treba da nam proizvodnja bude jeftinija,u skoroj budučnosti ovo bude izguralo rolopreše tamo gdje se sprema velika količina sjenaže

Uploaded with ImageShack.us:partyman::rolfer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh