• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
grašak ovršen danas ..prinos mogu slobodno reči da je 4,5 t/ha još da je bio malo gušči bilo bi super i prek 5 t/ha, jer imao sam na jednoj zemlji posijanog gušče nek kažu i točno se vidlo kako je bolje bilo...

DSC00887.jpg

DSC00885.jpg

DSC00888.jpg

DSC00881.jpg
 
B

bojan83

Guest
grašak ovršen danas ..prinos mogu slobodno reči da je 4,5 t/ha još da je bio malo gušči bilo bi super i prek 5 t/ha, jer imao sam na jednoj zemlji posijanog gušče nek kažu i točno se vidlo kako je bolje bilo...

DSC00887.jpg

DSC00885.jpg

DSC00888.jpg

DSC00881.jpg

Pozdrav

Zovem se Bojan i zanima me dali je grašak možda na prodaju.
Unaprijed zahvaljujem
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
234
kako ste zadovoljni sjenažom mislim na one koji to rade po prvi put

Evo ovako, ja sam ove godine prvi put sijao grašak, proljetni (gold) sa zobi za sjenažu. posijao sam 9 jutara i imo sam pros. prinos 13,5 bala po jutru. međutim balirka je bez noževa, a i problem mi je bio taj što je na barem polovici površine izibio jak korov (najviše gorušica), a svi koje sam pitao su mi rekli da ne postoji herbicid koji bi mogao ići za tu kombinaciju. do sada sam načeo nekih 8 bala i sve u svemu mogu reći da sam poprilično RAZOČARAN!!!:madmana:
gotovo svaka bala ima dosta pljesnivog unutra, neke samo malo 10-20% posto, a neke i 70%. kad sve izračunam, na veeeeeeeelikom sam gubitku. ulog mi je bio kad sve zbrojim nekih 2000kn po jutru i čak da su i sve bale bile izvrsne kvalitete, opet bi lucerna za sjenažu bila daleko isplativija, a mislim da je i kvaliteta ista!
ne pišem ovo da bi nekoga obeshrabrio, ili prigovorio, ali za one koji planiraju sijati neka uzmu ovo u obzir. mislim da bi se moralo pravo čudo desiti da bi ja opet to posijo na svoju njivu.

ne krivim nikoga, znam da sam si sam kriv, ali malo me zavelo sve ono što se pisalo na ovoj temi, pa sam htio riskirati i probati sa molo većom površinom, unatoč tatinom negodovanju. no neću zbog toga očajavati, život ide dalje i nešto sam naučio i to sada mogu svima posavjetovati AKO NEŠTO ZVUČI PREDOBRO DA BI BILO ISTINITO, ONDA JE PREDOBRO DA BI BILO ISTINITO.
a oni postovi s početka ove teme...50 bala po hektaru, 50 litara po kravi,bla bla su stvarno nerealno zvučali i zato želim sve opomenuti da ne nasjedaju na takve priče. tko želi probati moj savjet je max.1-2 jutra pa ćete vidjeti.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
tema o ratarstvu

pozdrav od ajkule vidim veliki problem sa puno pokvarene sjenaže razloga može biti puno ali največa zamjerka ide tebi bez ljutnje jer jari grašak sa zobi nije dobra kombinacija za sjenažu puno bi bilo bolje da ste iskombajnirali suho zrno bolja opcija je sijanje u jesen mi smo imali prošlo prolječe 17roli koje je bogec radio sa noževima bala blizu tone,samo je roba bila malo prestara stručnjaci su mi rekli da pričekamo da se pojave gornje mahune mahuna njima treba njega kositi kada je cjelo polje u punm cvatu itreba pogoditi dobar nosač za grašak:partyman:
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
234
pozdrav od ajkule vidim veliki problem sa puno pokvarene sjenaže razloga može biti puno ali največa zamjerka ide tebi bez ljutnje jer jari grašak sa zobi nije dobra kombinacija za sjenažu puno bi bilo bolje da ste iskombajnirali suho zrno bolja opcija je sijanje u jesen mi smo imali prošlo prolječe 17roli koje je bogec radio sa noževima bala blizu tone,samo je roba bila malo prestara stručnjaci su mi rekli da pričekamo da se pojave gornje mahune mahuna njima treba njega kositi kada je cjelo polje u punm cvatu itreba pogoditi dobar nosač za grašak:partyman:

pa ja sam svjestan da sam ja glavni krivac. ali ovdje na ovoj temi sam našao da je jari grašak sa zobi odlična kombinacija. neznam zašto se onda pokvarilo:cry:
svaka čast ozimom, ali kod mene se pokazalo da je lucerna kralj kraljeva za sve krugo! ulog nije ni približan, a prinos isti ili veći i još kad jednom posiješ 3-4 godine samo kosiš. dobit je trosturuka.
ne kažem da ne treba probati ali moja iskustva su ovakva.
 
H

Hurlimann86

Guest
pozdrav od ajkule vidim veliki problem sa puno pokvarene sjenaže razloga može biti puno ali največa zamjerka ide tebi bez ljutnje jer jari grašak sa zobi nije dobra kombinacija za sjenažu puno bi bilo bolje da ste iskombajnirali suho zrno bolja opcija je sijanje u jesen mi smo imali prošlo prolječe 17roli koje je bogec radio sa noževima bala blizu tone,samo je roba bila malo prestara stručnjaci su mi rekli da pričekamo da se pojave gornje mahune mahuna njima treba njega kositi kada je cjelo polje u punm cvatu itreba pogoditi dobar nosač za grašak:partyman:

Nema to veze kakav je grašak jel jari sa zobom ili ozimi sa pšenicom i ne možeš čovjeka tako okriviti da je kriv.
Mi smo prošle godine imali jari grašak sa zobom i od 25 bala nijedna nije bila pokvarena, tako da je nešto drugo u pitanju.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
tema o ratarstvu

pozdrav ja se duboko izvinjavam ali nisam htio nikog okrivit samo uvjek neko zlo mora da se desi u našoj proizvodnji tako da iako se čovjek potrudi nešto drugo ga zafrkne,ove godine priroda definitivno nije na našoj strani a taj grašak još treba dobro proučiti jer on je definitivno dobar ali ipak mora imati zavidnu njegu usjeva,gnojidbu idobru godinu:drinkers:
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
do sada sam načeo nekih 8 bala i sve u svemu mogu reći da sam poprilično RAZOČARAN!!!:madmana:
gotovo svaka bala ima dosta pljesnivog unutra, neke samo malo 10-20% posto, a neke i 70%. kad sve izračunam, na veeeeeeeelikom sam gubitku. ulog mi je bio kad sve zbrojim nekih 2000kn po jutru i čak da su i sve bale bile izvrsne kvalitete, opet bi lucerna za sjenažu bila daleko isplativija, a mislim da je i kvaliteta ista!

Može malo detajla, možda i koja sličica.

Ako su ti se pokvarile bale od jednog materijala, kako da ti se ne pokvare od drugog?

Napiši ukratko što i kako si radio, da se nađe greška.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
234
Može malo detajla, možda i koja sličica.

Ako su ti se pokvarile bale od jednog materijala, kako da ti se ne pokvare od drugog?

Napiši ukratko što i kako si radio, da se nađe greška.


Ne razumijem što si ovim htio reći "Ako su ti se pokvarile bale od jednog materijala, kako da ti se ne pokvare od drugog?"
već sam prije stavljao neke slike, a stavit ću i ove gdje se vidi pokvarena tj. pljesniva masa.
u prijašnjim postovima sam sve objasnio o sjetvi, a mislim da to i nije tako bitno.
mislim da mi je jasno koje su greške, ali sad je kasno.
1. na dvije od četiri parcele na kojijma je bila smjesa graška i zobi, mi je izbio jak korov (pretežno divlja gorušica), a nigdje nisam mogao naći herbicid kojim bi mogao prskati po toj kombinaciji. gorušica se razgranala i teško ju je presa mogla sabiti, pa je ostalo zraka u balama.
2. imam balirku bez noževa, iako sam maksimalno sabijao bale, mislim da ipak nije mogla nabiti kao ona s noževima
3. ovo je najveći problem čini mi se....omotač za sjenažu sam nabavio tek ove godine, bilo je nekih kašnjenja s isporukom tako da mi je kasno stigao. kad sam ga nabavio smjesa je već bila malo prestara z košnju, a još mi se poklopila i kiša, tako da je pokošeno kad je grašak već formirao sve mahune i zrna, a zob je isklasala i nalila zrno, skoro da je počela zrijati. bolje da ne spominjem u kojoj je fazi razvoja bio korov u vrijeme košnje:oops:
4. iako sam pazio, večina bala se nakon umatanja probušila na one ostatke (dio biljke koji ostane u zemlji nakon košnje). ali to su bile male rupice s donje strane, a s gornje su mi rupe napravile ptice (kobci ili škanjci kako ih već tko zove) jer im je valjda baš bilo zgodno sjesti na njih i promatrati kad će naići koji miš:rolleyess:
eto to je ukratko ono što znam da sam pogriješio, a i da ponovo radim opet bi ponovio iste greške, jer mi ne pada na pamet ni jedno prihvatljivo rješenje svih ovih problema. ako netko nešto zna, svaki komentar je dobrodošao!
jedino rješenje koje mi je prihvatljivo je da bježim od graška što dalje:twisted:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
smjesa stočnog graška i žitarica

največi problem sa graškom je taj što se o njemu jako stručno zna ,moje osobno mišljenje je da je profesor Štafa sa agronomskog fakulteta dr i mr za grašak moje osobno iskustvo sa graškom ozimim je izabrati dobar omjer nosača i graška dobro pripravljeno tlo znači što ravnije tako dok kosite da ulazi što manje zemlje umasu i idealno vrijeme košnje ,kada je cjelo polje u cvijetu samo da tad ne padne kiša jer on jako brzo počinje trunuti,tj. njegova stabljika:axe:
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Ne razumijem što si ovim htio reći "Ako su ti se pokvarile bale od jednog materijala, kako da ti se ne pokvare od drugog?"

Pominjao si lucernu za silažu, pa sam mislio da to pripremaš i bilo mi čudno, da tu nisi uspio.

U principu je najveći problem bio da si silirao prestaru masu, koja je tvrda i ima u sebi puno zraka, koji se ne može istisnuti.

Pominješ i rupice u foliji, na takvim terenima se prakticira, da povijenu balu izbaciš na drugu površinu, koja nije toliko 'agresivna' do folije, da bi ju probušila. Baš zbog tofga imaju vani vrlo često prikačen uređaj, koji balu spusti na ravni kraj, na kome je najviše debela folija.

Jedino sam uvjeren da korov nije imau utjecaj na pljesnivost silaže.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
234
Pominjao si lucernu za silažu, pa sam mislio da to pripremaš i bilo mi čudno, da tu nisi uspio.

U principu je najveći problem bio da si silirao prestaru masu, koja je tvrda i ima u sebi puno zraka, koji se ne može istisnuti.

Pominješ i rupice u foliji, na takvim terenima se prakticira, da povijenu balu izbaciš na drugu površinu, koja nije toliko 'agresivna' do folije, da bi ju probušila. Baš zbog tofga imaju vani vrlo često prikačen uređaj, koji balu spusti na ravni kraj, na kome je najviše debela folija.

Jedino sam uvjeren da korov nije imau utjecaj na pljesnivost silaže.

A tako...pa nisam još pravio sjenažu od lucerne, jer sam tek ove godine napravio balirku i omotač. ali mislim praobati svakako jer, pa ako i ne uspije nisam puno uložio. kod nas je inače izuzetno plodna zemlja, tako da lucernu samo posijem i povaljam,bez zrna umjetnog i bez ikakve prihrane daje dobar prinos.
znači kažeš da je najveći problem prestara masa...tako se i meni čini, jer stvarno ovo sad malo što valja kad bacim pred krave istadaju zrna graška, cvijet je bio odavno prošo kad sam kosio.
zato sad kad budem od lucerne pravio sjenažu mora biti manja i još zelenija.
 
M

MOCO

Guest
meni je prije 2-3 godine prvi otkos lucerne u sjenažu balirao čovjek koji ima stroj od 60000eur-balirka s noževima i omotač u jednom i opet su mi se 1/3 bala propljesnivile, ja nekako mislim da su to one koje su bile baš na suncu ostale.
na kraju svega mislim da nema hrane do dobro uhvačenog sijena lucerne, a za to treba imati dobro vrijeme i biti vrijedan: pokositi na početku cvatnje,razbacati,skupiti,okrenuti i po noći izbalirati-u stvari sve je noćni rad osim košnje.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
234
meni je prije 2-3 godine prvi otkos lucerne u sjenažu balirao čovjek koji ima stroj od 60000eur-balirka s noževima i omotač u jednom i opet su mi se 1/3 bala propljesnivile, ja nekako mislim da su to one koje su bile baš na suncu ostale.
na kraju svega mislim da nema hrane do dobro uhvačenog sijena lucerne, a za to treba imati dobro vrijeme i biti vrijedan: pokositi na početku cvatnje,razbacati,skupiti,okrenuti i po noći izbalirati-u stvari sve je noćni rad osim košnje.

Eeee sve više i ja tako mislim, al kad svi samo bruje o novim tehnologijama, sjenaža, silaža, ovo-ono. kad pomislim kolko sam ove godine novaca dao za ta sva sranja za sjenažu i onda mi još propadne, pa bolje da sam kupio neki kombi, ovdje brao kukuruz za kuhanje i nosio na more8)
ovako samo radim da bi mogo još više i još teže raditi!
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
Naj bitinija stvar u sijenaži je ne probušiti foliju!!! kod ljuljeva se može kipati direkt na njivu ali kod drugih kultura pogotovo lucerne nikako. Kipati sa strane i sanirati svaku rupicu pa i onu najmanju naj bolji je lijek protiv plišnje.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
smjesa stočnog graška i žitarica

slažem se sa tobom ali tu ima puno isto nemalo važnih faktora krenimo ponavjanje gradiva 1.ne kosite prenisko ,brže trava počinje rasti,manje zemlje je u njoj 2.kada prekrečete prekrenite sve ali ne rujte po livadi 3treba zgrtati kada je dobar postotak suhe tvari ,napravite malu grudicu od trave i ako se polako odmotava to je to 4.kod sakupljanja dobro podesiti skupljač 5.ako nemate svoju rolu gledajte da vam se trava što bolje sabije 6.dobro omatanje po pravilu pojedinci su znali omotati i po 25bala sa folijom750 norma je20 do22 7.ne ostavljajte bale dugo u polju jer svakojake zvjeri iz razonode hoče se igrati sa vašom mukom 8.kvalitetno ih dopremite kući i dobar tek kravice:partyman:
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
234
slažem se sa tobom ali tu ima puno isto nemalo važnih faktora krenimo ponavjanje gradiva 1.ne kosite prenisko ,brže trava počinje rasti,manje zemlje je u njoj 2.kada prekrečete prekrenite sve ali ne rujte po livadi 3treba zgrtati kada je dobar postotak suhe tvari ,napravite malu grudicu od trave i ako se polako odmotava to je to 4.kod sakupljanja dobro podesiti skupljač 5.ako nemate svoju rolu gledajte da vam se trava što bolje sabije 6.dobro omatanje po pravilu pojedinci su znali omotati i po 25bala sa folijom750 norma je20 do22 7.ne ostavljajte bale dugo u polju jer svakojake zvjeri iz razonode hoče se igrati sa vašom mukom 8.kvalitetno ih dopremite kući i dobar tek kravice:partyman:

a koliko krugova treba umotati sa folijom500?
ja sam imao baš tako 20-22 bale od te jedne role. i jel bolje omatati sa 750?
 

Najnoviji postovi

Na vrh