• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
na slovenskim oglasima sam opet trazio nešto u tom smislu ali nema...uglavnom su tamo nakladalke, ali mi se ova varijanta više sviđa, jer se bojim da je 10 noževa na nakladalki malo, bojim se da će ostati masa prekrupna, a čini mi se da ovaj stroj to dosta sitno sječe...iako nakladalka ima prednosti tu je samoutovar, pa istovar, pa još uz to i prikolica koja nikad ne moze biti od viška, ali čini mi se da bi s ovim strojem onda mogao da siliram sve trave i čak ako budem sijao su-su ili sirak...evo sad trazim taj "MENGLELE Z 34S" ali jos nigdje na prodaji niti ima specifikacije...

Ipak mislim da ti bolje dođe utovarka.
Možda 9-10 noževa nije baš nešto. A zamisli, da se prije koristilo samoutovarke bez noževa i onda se to kopalo iz visokog silosa u obliku tornja.
Malo pogledaj teme o sjenazi ili travnjaštvu, ako ima ko da je koristio utovarku sa malo noževa.

A takvi silokombajni nisu baš bili prisutni u velikom broju.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
prednost utovarke sa noževima je kada ju napuniš voziš u silos,a kod sječkare ili kombajna za travu trebaš istu snagu za pogon ali i prijevoz sa strane,imam negdje doma prospekt od POTINGER prikolice od nekih 35 kubika,ima ti sve potrebno,100ks ti treba ,cijena oko 20000eur sa porezom:partyman:
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Pa, mislio sam na polovnu utovarku neki SIP 19-25 kubika sa 6-10 noževa.
To se sa malo sreće u Slo dobiva po oglasima za ispod 1000 Eura.
Dok je pristojna utovarka Landsberg il DF sa 25 noževa, trakom za bočno bacanje i valjcima oko 4000 Eura.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
koliko noževa max ima sipova 3 od 25 kubika,6 ili 9?:drinkers:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Našao sam jedno ispitivanje u smjesi pšenice i stočnog graška i koliko vidim prihrana KAN-om u
ovoj smjesi je utjecala na povećanje mase pšenice

Citiram:

"Prihranom smjese graška i pšenice KAN-om postignuto je u prosjeku 3300
kg ha-1 zrna pšenice u odnosu na kontrolu za 32 % više, a u odnosu na
bakteriziranu varijantu za 22 % veći prinosi zrna pšenice."

Po ovom da li to znači da je u gornjoj varijanti pšenica dala rod od 3 300 kilograma na 1000 metara kvadratnih ???

Da li je kg /ha -1 = kg na 1 000 m2 ???

Usput naručio sam bakterije iz Zagreba rekli su mi da će biti gotove za od prilike 2 do 2i pol sedmice nekih 10 eura po kesici a kesica je za 50 kg graška...grašak očekujem Novosadski jer bogec je sve svoje raspordao ali sam se rezervirao kod njega iduće godine.


Moze li mi neko objasniti razliku između kontrolne grupe, bakterizirane grupe, grupe koja je prihranjena dušikom i grupe kojoj je odrađena i bakterizacijai prihrana dušikom...mene u tom ogledu najviše buni ona koja je prihranjena dušikom dali to znači da je

Ta grupa prihranjena dušikom bez ikakvog učešća bakterija ako je tako zasto onda mi koji bi trebali sijati grašak ipak prihranjujemo KAN-om iako će biti odrađena bakterizacija...malo spetljano pitanje
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
koliko noževa max ima sipova 3 od 25 kubika,6 ili 9?:drinkers:

Mislim da je kod SIP-a 5 noževa standard a još 4 su kao dodatna oprema i posebno se poručuje ali i plaća :mrgreen: . A sve novije i veće imaju mjesta za 9 noževa.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
na slovenskim oglasima sam opet trazio nešto u tom smislu ali nema...uglavnom su tamo nakladalke, ali mi se ova varijanta više sviđa, jer se bojim da je 10 noževa na nakladalki malo, bojim se da će ostati masa prekrupna, a čini mi se da ovaj stroj to dosta sitno sječe...iako nakladalka ima prednosti tu je samoutovar, pa istovar, pa još uz to i prikolica koja nikad ne moze biti od viška, ali čini mi se da bi s ovim strojem onda mogao da siliram sve trave i čak ako budem sijao su-su ili sirak...evo sad trazim taj "MENGLELE Z 34S" ali jos nigdje na prodaji niti ima specifikacije...

Ja imam Deutz-Fahr samoutovarnu 22 m3 sa 33 noža, teoretska dužina reza je 4 cm. Radio sam s njom smjesu graška i zobi. Uradi se to dobro al je problem što i grašak i zob imaju krupnu i šuplju stabljiku, i to se onda ponaša poput spužve, dosta upija zrak i provodi ga duboko u masu, pa nakon otvaranja silosa dolazi do kvarenja. Prvi put kad sam radio, radio sam samo grašak i zob i nisam foliju ničim pritisnuo ili pokrio, tako da sam zbog kvarenja bacio oko 60 % silaže. A sledeći put sam odozgo na tu sjenažu graška stavio još par prikolica sjenaže ljulja i bilo je OK. Mislim da je bolje raditi silokombajnom, ako siječe dosta sitnije od tih 4cm, jer tad masa neće toliko provoditi zrak u dubinu i neće se tako brzo kvariti. A ako se radi sa samoutovarnom onda mislim da može i ta sa 10 noževa to uraditi dobro al pod uslovom da se silos dobro optereti ili raditi sendvič tj. još odozgo nagaziti i sjenažu ljulja. Tako da ovaj grašak ispod bude dobro pritisnut.
Što se tiče izuzimanja iz silosa, čini mi se da nema neke velike razlike u tome koliko je sjenaža sitno sasječena. Jedino je ovu sa više noževa puno lakše razgrtati na silosu kad se istovara i naravno bolje se ugazi. Prednost samoutovarne prikolice je ta što jedan čovjek i traktor rade sve: utovar, prevoz i istovar. A što se sirka tiče, njega siliram sa silokombajnom za kukuruz, Mengele MB 290 i radi odlično. Za ovaj sa adapterom za travu moraš sirak kositi i zgrtati, tako da je ovaj za kukuruz tu u prednosti, bar što se sirka tiče.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Rad sam ugovorio s vučenim kombajnom ima ga tu kod mene jedan čovjek mislio sam da ne radi usluzno ali veli da radi...kaze da moze silirati 5 dunuma za nekih 3-4 sata...na meni je samo kao i kod silaze obezbjediti dovoljno traktora za prevoz a toga ima...e sad pratiću polje od početka do kraja i slikati....a što se tiče sirka ako nađem sjeme za njega on će ići poslije graška na tu parcelu, ne znam još čime bih ga sijao to moram vidjeti na temi o sirku, ali imam silokombajn INEX LIFAM i najvjerovatnije ću raditi s njim, znači isti princip kao i kod pravljenja kukuruzne silaze, ali moram se po tom pitanju još obrazovati to sam tek eto tako zamislio, jer temu od sirka sam samo malo prelisto ostavio sam je za zime.....jer sad mi je bitan grašak skinuo sam malih milion nekih tema, pa kontrola pa nekih radova pa oglednih polja pa statistike....samo da pokušam svariti tu egrotehniku, ali opet mi se čini kad budem ulazio u polje e tamo je problem, hocu li to znati primjeniti kako valja....silj mi je sljedeći...ako je za grašak norma 50 tona po hektaru zelene mase....zacrtao sam sebi da cu biti zadovoljan i s 20 tona jer 20 tona sijena i kockastih bala skupljam citavo ljeto a ogrbavim i kosim sve i svašta ovako ću bar imati jednu parcelu i pratiti razvoj situacije a tu je i forum pa ljudi će pomoći...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
dobro je kad čovjek ima plan,Emy za grašak ti je bitno da napraviš idealan omjer nosač + grašak,gnojidba onako školska,najbitnije po meni je doooooooooobro urediti zemlju da kad kosiš bude što ravnije da imaš što manje zemlje kad kosiš i što je prethodno rečeno dobro sabijanje naj sigurniji si da nazoveš profesora ŠTAFU na agronomski fakultet on ti je i tata i mama za grašak ,evo ti broj agronomskog pa traž dodatne informacije 01 239 3777,svako dobro i uspjeh sa njime ti želim:partyman:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ma nije ti grašak toliki "bauk" , ja sam ga sijao zajedno sa zobi i bilo je super. Zob i grašak su sijani rasipačem za umjetno gnojivo, naravno odvojeno, prvo grašak po pretanjuranoj brazdi a zatim brnanje pa onda zob, pa opet zabrnao. A sirak čisto sumnjam da će ići sa Lifamom. Stabljika je visoka, tanka i elastična a kod Lifama imaš onaj puž na početku koji nemože izaći na kraj ni sa puno manjom travom a kamoli sa sirkom visine od 2,5 pa i preko 3 m. A pored tog puža i ima čini mi se samo jedan valjak na ulazu koji gura masu na onu reznu ploču pa će se teško izboriti sa sirkom jer je dosta tanji od kukuruza i bojim se da ga neće htjeti povlačiti tj. gurati na ploču. Ovo je moje mišljenje, sa Lifamom sam radio samo kukuruz i vidio koje su mu mane. Možda je neko radio s njim i sirak al ja se bojim da neće ići.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
točno tako Cowboy,nije to bauk,a sirak mislim da ide sa mengelom ili petingerom:partyman:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
ljudima je sjetva graška problem jer to nisu radili. Ako pogledate kukuruz, on je daleko složeniji za sjetvu i zahtjevniji od skoro svih drugih žitarica. Pazi na dubinu sjetve, pazi na razmak, svaki hibrid ima neke svoje posebne zahtjeve, pa gnojidba prije sjetve, gnojidba u sjetvi, prihrana poslije sjetve, pa špricanje ovo, pa špricanje ono i još milion kojekakvih čuda.
A grašak raspi rasipačem prebrnaj pa po tome zob i gotovo. Što se tiče zobi, ja sam sijao jaru tj. proljetnu zob sa graškom i bila je bolja nego da sam je sijao u proljeće. Tako da što se sjemena zobi tiče ne trebate brinuti, samo jaru u rasipač i raspali. Bakterije za grašak valjaju i od soje ako ima gdje u trgovini da su ostale. Većinom ih trgovci naruče za soju a za grašak ih niko ne naručuje. Pa ako su im ostale negdje u frižideru slobodno ih uzmite. Zaprašivati bakterijama možete i u mješalici za beton, još je možda i najbolja za to.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Da li mislite da će omjer 50 -50 biti ok za sjetvu graška...odnosno 100 kila graška i 100 kila zobi ili pšenice na hektar ili bi ipak bilo bolje 120 kila graška i 120 kila zitarice...ovaj kod koga sam narucio sjeme mi reče da bih trebao 180 -200 kila graška...a za zitarice mi nije nista rekao ???
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
mislim da bi omjer trebao biti 60 - 40 u korist graška i 200 kg na hektar definitivno je preveč graška,rekao sam ti u ponedeljak nazovi agronomski faks i sve budeš znao najtočnije jer svaki trgovac ti hoče uvaliti više sjemena po jedinici površine i od deklarirane količine koju propisuje sam proizvođač sjemena,mada je uvijek dobro posijati 10% više radi samih vremenskih neprilika :mrgreen:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
meni dopizdilo više zvati okolo,neki trgovci su me i čudno gledali kad sam ih pitao za ozimi,pa sam odlučio grašak posijati na prolječe onda ima veči izbor jarih kultivara za zrno,sutra budem kupio od Bogeca smjesu pšenice i grahorice za malo jaču ral i mirna Bosna kao što bi se nekad reklo:partyman:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
meni dopizdilo više zvati okolo,neki trgovci su me i čudno gledali kad sam ih pitao za ozimi,pa sam odlučio grašak posijati na prolječe onda ima veči izbor jarih kultivara za zrno,sutra budem kupio od Bogeca smjesu pšenice i grahorice za malo jaču ral i mirna Bosna kao što bi se nekad reklo:partyman:

Lako je tebi kad si blizo bogeca. :supz:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa i nije baš njega nači ujutro rano ili prije spavanja,ubiče se čovjek od raznih sranja,mora pod hitno smanjiti sve samo pojačati žensku stranu:partyman:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
jel se još nije oženio? Vjerovatno od posla i ne stigne, il je od silnog učenja na to i zaboravio.:D
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kod nas se pojavila sorta PICAR (sorta ozimog graška) da li je neko sijao i da li s ezna nešto o tome jer sam narucio za pola hektara njega i ostatak NS Pionir....

Sjetvena norma PINORA je 120 kila graška na hektar

Sjetvena norma PICAR sorte 60-80 kila kila na hektar...

Znaci PICAR-a ide duplo manje....da li je neko sijao i da li ga stvarno ide toliko malo....???

Na internetu ne mogu nista saznati o njemu jako malo i sbrda s dola napisano....ne piše uopšte ono sto covjeka najvise zanima ......PRINOS....?????
 

Najnoviji postovi

Na vrh