• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
odlično urađeno, svaka čast :supz: biće tu mase ko u priči :!:
Dobar ti je ovaj valjak! Znaš li možda koliko je težak?
Kakav stroj za siliranje ima taj kolega, jel vučeni ili samohodni silokombajn?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
odlično urađeno, svaka čast :supz: biće tu mase ko u priči :!:
Dobar ti je ovaj valjak! Znaš li možda koliko je težak?
Kakav stroj za siliranje ima taj kolega, jel vučeni ili samohodni silokombajn?

Valjak je od prijatelja metalna cijev kupljena u jednoj tvornici za 450 maraka i naliveno 950 litara vode...:D...mogu ga samo vući, nemerem nositi.

Stroj za siliranje je vučeni ...činim i se daga je platio oko 2 000 maraka ili nešto više...pitaću ga kad budem išao slikati pa ću postaviti sliku stroja.

Ako se snađem za lovu mislio sam kupiti tako jedan stroj za sjenažu, kupio ga je ove godine u aprilu, vidio sam sjenažu ljulja, stvarno sitno melje...uslikaću i tu njegovu sjenažu ljulja...

Rekao mi je da radi uslužno 20 maraka po prikolici. Ja sam nabavio njemu isto tako grašak 100 kila samo sto je on pisijao s zobi...ali kad krene vegetacija slikaću i svoj i njegov i pratiti stanje...

Ja se iskreno nadam da će biti mase, međutim moraću se postarati i za mjesto gdje s tim, de mi reci gdje si ti silirao svoj, jesi li imao neki bunker ili tako nešto ili jednostavno na zemlji s najlonom ispod...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Odličan je taj valjak i ima preko tonu težine :!: samo bi bilo mnogo bolje da ga je postavio na točkove. Ovako ga možeš vući samo ako je njiva negdje u blizini.
Nije ti kolega puno platio taj silokombajn, tako im se negdje i kreće cijena. Inače dobar je on za sjenažu, mada je meni mnogo bolja samoutovarna prikolica.
Ja svu silažu i sjenažu radim na zemlji a ispod ne stavljam najlon nego samo malo starog sijena, slame ili nakosim neke trave pa razbacam po zemlji. Najlon ne stavljam jer sprečava cijeđenje silirane mase, pa ako je silaža bila vlažnija onda donji sloj bude toliko mokar i kiseo da ga mogu samo baciti. Ovako sa sijenom ili travom ispod bude super, nema otpada a krave pojedu čak i to sijeno ili travu što je bila dolje ispod. :gitarist: A inače travnu sjenažu radim tako da je ne ostavljam puno da provene na njivi nego je vozim dok je još vlažna i zelena i pri tom obavezno radim sa inokulantima.
 
Posljednje uređivanje:

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kakva ti je samoutovarna...koliko nozeva ima...koja joj je cjena..Ja se dvoumim između ovog stroja za sjenažu i samoutovarne, ovaj stroj je sigurniji i sitnije melje, ali ako samoutovarna radi to isto onda je ona daleko korisnija...a meni bi svakako dobro došla jedna prikolica...trenutnom gledam na PIK.ba ima ih po 2 500 maraka toliko je od prilike i ovaj stroj, samo je samoutovarna daleko upotrebljivija i za ostale poslove...Na slovenskim oglasima je ima i po 600-700 eura

Znači koliko noževa ima i ako može slika, i reci mi da li s njom radiš svu sjenažu ili motaš ipak u rolo bale...da li imaš pokvarene sjenaže.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
@Emy
Da ovdje ne idemo van teme, odgovor i slike sam postavio u temi samoutovarne prikolice. ;)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
danas konačno počeli se vidjeti znakovi grahorice i pšenice pa budem krajem tjedna bacio koju slikicu:axe:
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
juce obisao cijelu sjeveroistocnu bosnu i nisam uspio naci stocni grasak.
mada sam parcelu vec pripremio za sjetvu.Ostaje mi samo da cekam proljece i da pokusam
nac jari grasak pa njega posijat.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
juce obisao cijelu sjeveroistocnu bosnu i nisam uspio naci stocni grasak.
mada sam parcelu vec pripremio za sjetvu.Ostaje mi samo da cekam proljece i da pokusam
nac jari grasak pa njega posijat.


Neceš ga sad naći prijatelju...ja sam trazio oko mjesec dana i na kraju narucio iz Bjeljine iz neke firme....mozda ga imaju jos i sad ne znam...uglavnom sam zvao direkt Novi Sad dan prije nego ću ga sijati....javio mi se jedan čovjke samo mi je rekao da se zove Voja...dao mi br. tel. i rekao da graška kod njih ima uvjek...cjena oko 80 din...ne znam tacno koliko je to u markama...čak mi je obećao 3 dunuma jarnog da se javim jer sam posijao samo 7 dunuma ozimog...

Čini se jako dobar čovjek...rekao mi je da radi s graškom oko 30 godina (mora da radi toliko u institutu ), te da s tom kulturom neću omašiti...te da je samo jednom bio na oglednom polju oko Tuzle ili Zenice nisam sad siguran i da je tamo rodio toliko da u svojoj praksi takav urod nije mogao postici na institutu...

Uglavnom iduće godine ako Bog da prvo zovem njega...moram još naći koji je stručan čovjek s NS instituta i po pitanju sirka iz njihove sjemenarne.
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
za EMY.
ovaj uvoznik i Bijeljene je imao ali je sve prodato i jos na jednom je mjestu bilo
oko 700 kila al sam i tu zakasnio.
cekat cu do proljeca pa ako i tad ne bude sijat cu nesto drugo.
ali bi volio to probat pa vidjet cemo..
a vidio sam da si ti uspio nac sjeme i posijat.
nadam se da ce i dobro rodit.
hvala i sretno...
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Nešto razmišljam o ovom sjemenu kojeg sma uzeo, naime mislio sa jedan dunum ostaviti za daljnju produkciju jer je grašak poteško dobiti (bar ovdje kod mene), ali koliko sam pročitao da grašak daje uroda u zrnu negdje oko 2.5 -3 tone na hektar, znači na dunum bi bilo 250 ili 300 kila dovoljno da se iduće godine posije oko 2 hektara graška ili spasi oko 300-350 eura, međutim nisam siguran da li se isplati jer se tad izgubi i mase 3-5 tona po dunumu...

Nekako mi se cini da je bolje sjeme kupiti za hektar dati 150 eura, nego izgubiti toliko hrane, odnosno izgubiti to da iskoristiš kompletnu biljku...

Neka slobodna kalkulacija...

sjeme za dunum sad iziđe oko 20 eura 15 kila (koliko ga i ide na dunum)

3 x 15 20 kila 11 eura

KAN na proljeće oko 9 eura

špricanje protiv žižka ( cjenu vode ne znam ) al eto nekih 20 eura

vršidba 15 eura


UKUPNO 75 eura ili 150 maraka ili 574 kune

Neka pretpostavka je oko 200 kila sjemena na dunum...200 x 2,3 KM = 460 KM - 150 KM = 310 KM

Da li se isplati taj dunumić ostavljati za sjeme a zapostaviti 3-5 tona mase ???

@Gradačac jesi li do sad sijao grašak ???
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
emy,
nisam sijao do sad.I evo konacno se odlucio za sjetvu al sad nema sjemena.
Mislim da ti je bolje da sebi ostavis svoje sjeme je je prava z....a naci to sjeme ovako
ako imas svo miran si.
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
bok svima! Evo ja sutra sijem 7 jutara graška sa crnom zobi.To mi je prvi puta.Nabavio sam bakterije na fakultetu.Stavio sam po hektaru 350 kg 15-ice.Mislio sam još staviti 200 kg urea-e. Sjetvu ću obaviti ISARIOM 6050.Nadam se dobrom prinosu.Bojim se samo da nije malo kasni rok sjetve.Ulaganja su dosta velika.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
koliko je meni poznato ako vršiš bakterizaciju graška trebao bi baciti 7-20-30 ili slično bitno da ima malo dušika. ureu mislim da nebiš trebao baciti jer ti budu bakterije pocrkavale radi dušika. naravno u proljeće bez ikakve prihrane baš radi bakterija. pročitaj si prve postove ove teme sve je lijepo objašnjeno
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ja sam uradio onako kako je sijao i bogec...znaci 200 kila 3 x 15 i na proljece cu 100 kila kan-a
lijepo je napisano da su to sva ulaganja u grasak...a mislim da kan u proljece upravo pokrene bakterije...mada nisam siguran jer nisam radio bakterizaciju, ali sam zvao institut i rekli su mi da nije neophodna...sljedeci put cu je uraditi tek toliko da vidim razliku u prinosu...

Mislim da su one potrebne vise radi azota koji ce ostati kad se grasak pokosi...mada koliko sam vidio na nekoliko slika, bakterizirani grasak je nekako "masivniji"...

Sijao sam rucno...jer su mi s instituta rekli da ukoliko sijem s sijacicom, zbog grubog terena moguce da "iskoci" (tako su mi objasnili), pa da dosta sjemena ostane vise pri povrsini, a to nije dobro zbog mraza...
Meni su preporucili rucnu sjetvu ili rasipacem umjetnog i onda tanjiranje, tad ce svo sjeme otici na jednaku dubinu...tako su mi objasnili, a ja sam tako i uradio...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
gnojidba sve ok a posijat si mogao u jedan trag dobro potanjurano sa sijačicom sa diskovima samo diskove nafrčeš maksimalno koliko idu duboko i onda drljačom poravnaš najbolja bi bila ona kakvu ima forumaš Fićona,ali bude iovako dobro samo mani se ručnog rada što više možeš,sretno sa nicanjem graška i nek da što više mase
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
znaći s ureom ne treba. još bolje. bakterizaciju sam radio zbog dušika koji mi ostaje poslije u tlu. sijao sam danas grašak .rijetko ga nađem na površini. kad sijem dublje sijačica mi dobro zagrebe sjeme. sutra sijem zob.imam više problema s plitkom sjetvom 2-3 cm.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
bok svima! Evo ja sutra sijem 7 jutara graška sa crnom zobi.To mi je prvi puta.Nabavio sam bakterije na fakultetu.Stavio sam po hektaru 350 kg 15-ice.Mislio sam još staviti 200 kg urea-e. Sjetvu ću obaviti ISARIOM 6050.Nadam se dobrom prinosu.Bojim se samo da nije malo kasni rok sjetve.Ulaganja su dosta velika.

Gdje si uzeo bakterije? Na agronomskom ili? Cijena ako moze?
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Na agronomskom. Doza ti košta oko 50 kn. Jedna doza ti je za 50 kg sjemena. Jedino kad naručiš moraš čekati cirka 15 dana.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
znaći s ureom ne treba. još bolje. bakterizaciju sam radio zbog dušika koji mi ostaje poslije u tlu. sijao sam danas grašak .rijetko ga nađem na površini. kad sijem dublje sijačica mi dobro zagrebe sjeme. sutra sijem zob.imam više problema s plitkom sjetvom 2-3 cm.[/
QUOTE]

bolje prihrani sa 7-20-30, naravno u proljeće bez prihrane.
pogledaj zadnji post na 9 stranici ove teme.
 

Najnoviji postovi

Na vrh