• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Šta je sadrži više proteina grašak ili lucerna??? I koliko ???
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Šta je sadrži više proteina grašak ili lucerna??? I koliko ???

Grasak . Po mojem sjecanju ima on oko 22% sb. Odnosno zrno graska da budemo preciznniji.
A lucerna neki prosjek izmedu tri kosnje je oko 3,5%, s tim da dehidrirana ima oko 15%.

Ali hebes te postotke.
Na nekoj dobroj zemlji moze grasak imat 25% proteina i sa dobrom gnojidbom,dok kod mene na losoj zemlji nemre doc ni do 18%.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Šta je sadrži više proteina grašak ili lucerna??? I koliko ???

Grašak sadrži oko 20% proteina pa i više (ovisno o gnojidbi), dok lucerna ima preko 15% ( 18-19% ovisno o stadiju košnje) naravno u suhoj tvari!!!
Ali ako pričamo o količini proteina na hektar tu je lucerna u prednosti na graškom a i sojom (jer se nerijetko kosi i do 5-6 puta sa zavidnim prinosima)!!!
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Grašak sadrži oko 20% proteina pa i više (ovisno o gnojidbi), dok lucerna ima preko 15% ( 18-19% ovisno o stadiju košnje) naravno u suhoj tvari!!!
Ali ako pričamo o količini proteina na hektar tu je lucerna u prednosti na graškom a i sojom (jer se nerijetko kosi i do 5-6 puta sa zavidnim prinosima)!!!

Ok. a sad ako uzmemo u ozbir sve predispozicije graška i sve predispozicije lucerne...???

Ajd da to pokušamo malo analizirati...???...Mislim da će to pomoći nekom od nas radi preglednosti inputa i outputa u proizvodnji mase.

Recimo da li lucerna rodi 50-60 tona na hektar u toku godine???

Troskovi kosnje 5-6 puta, troskovi prevrtaja, sušenja ili baliranja (rolobale ili kockaste), troškovi transporta i rad.
Grašak, tu su troškovi sjetve svake godine oranja, pripreme, đubriva, ali i smanjenje troškova košnje (jednom godišnje), transporta, rada...plus na istoj parceli dodatno zasijavanje sljedeće kulture.

Onako nastojim naći neku kalkulaciju ili sve to na kraju dođe na isto...razlike mozda u 20 grama kung fua...:D

Nisam do sad sijao grašak a ni lucernu.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ovo je zbilja gadna usporedba ali moj glas i kalkulacija ide za lucernu,jer kod lucerne ima jedna velika prednost u dugogodišnjoj upotrebi,neki stručnjaci preporučuju da bi sjetva lucerne trebala iči na 30-40%površina i tako dobivamo uštedu na obradi zemlje jer oremo samo onu drugu zemlju jer ako je kvalitetna lucerna može biti i 5 godina a kalkulacije o troškovima košnje i ostalih pratečih radnji bi trebale se staviti na papir ali na hektar se može sigurno izvuči 50 tona mase ali to treba pretvoriti u suhu tvar i proteine ,ali ta kraljica bilja jedina je uspijevala rasti ove godine u suši a dok recimo naknadna kultura nakon graška je bila u debelom ,minusu radi nestašice vlage u zemlji mada idealno bi bilo da čovjek nije ograničen sa zemljom pa da sam eksperimentira kako bi to izgledalo kroz nekoliko godina jer svaka godina drukčija je od prethodne:partyman:
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Prva je uvijek lucerna!!! ako imaš dosta obradive površine onda lucerna !!! ali ako moraš malo "kemijati" i nemaš dovoljno zemlje za svoju stoku onda preporučam dvije žetve godišnje ;bio to ljulj ili grašak-tritikal pa poslje kukuruz ili sirak i to je to !!! Još ako imaš kvalitetnu zemlju (da nije ilovača)nema kraja našoj poljoprivredi (ni EU nam nije ravna)!!!
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Prva je uvijek lucerna!!! ako imaš dosta obradive površine onda lucerna !!! ali ako moraš malo "kemijati" i nemaš dovoljno zemlje za svoju stoku onda preporučam dvije žetve godišnje ;bio to ljulj ili grašak-tritikal pa poslje kukuruz ili sirak i to je to !!! Još ako imaš kvalitetnu zemlju (da nije ilovača)nema kraja našoj poljoprivredi (ni EU nam nije ravna)!!!

Imam jednu parcelu i to nepuni hektar, ali to uvjek čuvam za kukuruz jer nikad ne podbaci, jer kad tu posijem onda ne brinem za kišu (vlagu) ...sad čitajući ove tekstove nešto razmisljam da bih trebao kukuruz izbaciti s te parcele i jednostavno udariti po lucerni...mislim da bi se ona tu kosila dobrih 5 puta jer je zemlja prva klasa...

30-40 % posijane lucerne i dobar zalogaj za čitavu godinu...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
evo bogeca, nije me bilo malo duže vremena al evo vratio sam se da vidim kak živite u krmnom bilju :)

ajkula el to komad do ceste, da znam da se pripremim za baliranje
inače dobro ti izgleda grahorica, ko da si od mene nabavio :)
 
B

Bobo

Guest
OP OP OP evo ga i celebrity...

Dobro nam se vratio! Ostajes malo duze ovaj puta ili?

Ispricavam se na OFF ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ostajem valjda duže, treba mi par mjeseci da odgovorim na poruke koje su u inboxu, hehe, za sad me sad povlače po novinama (ima i postera ako ko želi stavit u traktor), al tu sam dok me opet ne odvede puta na snimanje

do tad celebrity je u krmnom bilju i drugim temama za uvažene članove :)

ništa nije off, sve je to u rok službe
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
jes da, da je sa svime stanje kao sa grahoricom ja bi bio super happy a tko zna možda grhorica ne bude za baliranje jer kako stoje stvari, bude bar kod mene išlo toga dosta u pazar i novi zaokret u proizvodnji idemo na sistem sve po 12 kuna sve i svašta jer izgleda da gospoda žive u bajci a ja i večina seljakov u blatu a to je velika razlika,usput ima u grahorici i dobar dio graškića pa bude to bilo ljepo za vidjeti na prolječe ako susjedove ovce ne zavire u moju njivu onda bude gratis janjetine za forumaše koji jedu tu vrstu mesa ,pa pozdrav i nadamo se boljem i to što prije:partyman::partyman:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ajkula ti meni reče da je žita premalo...koliko si ti stavljao kod sebe kad si sijao grašak ???

P.S.

Ajd prijatelju no sikiriki za nepune 2 god. eto vas u EU a tek tad ćete jesti zlatnom kašikom...:D
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
vidiš ne bi znao ali mislim da je bio omjer 80 kg pšenice i 100 kg graška na hektar ali ,evo Bogec se come curik, bude on rekao točno jer sam od njega uzeo grašak prije dve godine,a ovogodišnju grahoricu mi je on prodao sve smješano i mislim 90% da bude ok:partyman:je*eš evropu ,ja sam bio i bit ču protiv toga,jer kod nas u Hrvatskoj ima toliko neiskorištenog potencijala ali nema dovoljno patriotizma da to pokrene ,pameti ima ali ona odlazi van jer ne žele da ih netko j..e u zdrav mozak i ta prokleta pohlepa koja pogoni naše političare koji če sve prodati za novac ali doči če i oni na naplatu samo kad se nekom gadno zamjere jer večini je pun ....c obečanja i prešane magle
 
Posljednje uređivanje:

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ima žitarice dovoljno u smjesi grahorice i pšenice, omjer je taman.

situacija je taqkva kakva je, ali bit je iz toga svega proizvesti na što ekonomičniji način što više i probat pa ako ne zaradit bar trošak svesti na nulu.

erni u proljeće rukni 100kg kana kad krene vegetacija i to je to
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
ima žitarice dovoljno u smjesi grahorice i pšenice, omjer je taman.

situacija je taqkva kakva je, ali bit je iz toga svega proizvesti na što ekonomičniji način što više i probat pa ako ne zaradit bar trošak svesti na nulu.

erni u proljeće rukni 100kg kana kad krene vegetacija i to je to

Jest možda kod ajkule kod mene je na hektar išlo 35 kila tritikala (uglovnom smo se ja i ajkula složili da bi to bilo premalo...ali gotovo je)....

kan definitivno...:D...

S puncem koji mi je pomagao u sjetvi sam se kladio u kilu janjetine da ce 15. ili 20. 05. iduće godine grašak biti u silosu (zavisno od vremena ali dan dva gore dole) dok mi on veli da od toga nema ništa i da mrazevi kod nas tuču u aprilu pa da s toga od tog mog graška bude nešto tek u polovici 6. mjeseca i čak je podigao ulog na 2 kile janjetine...:)
 
H

Helena

Guest
ima žitarice dovoljno u smjesi grahorice i pšenice, omjer je taman.

situacija je taqkva kakva je, ali bit je iz toga svega proizvesti na što ekonomičniji način što više i probat pa ako ne zaradit bar trošak svesti na nulu.

erni u proljeće rukni 100kg kana kad krene vegetacija i to je to
Pošto ni nas nije bilo duže vrijeme na forumu ,prva posijeta nakon dužeg vremena kad ono vratija se bogec .
Majstore falija si puno da znaš.
sad će mo se čitati ponovno ,a pogotovu u temama o travnjaštvu.
stočni grašak savladan kao kultura koja je bila nepoznanica u mome kraju a sve zahvaljujući uvaženom članu Bogecu .
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
hvala hvala helena, drago mi je osim što ste se i vi kao obitelj vratili , da ste savladali tehnologiju uzgoja graška za svoju stoku, nitko sretniji od mene.

i daj mi reci što sad ljudi kažu za grašak, a što je još bitnije tvoj dojam o grašku?

da nije me bilo više od godinu dana, ljudi su se javljali bilo putem mobitela ili bilo kako drugačije, da me bar za neka pitanja uhvate, evo a sad sam tu.

inače moj grašak i grahorica sad niču, bila je kasna sjetva, pa je došla smrzavica kad je imao klicu i sjeme je čekalo dobrih mjesec dana da dobije uvjete da izađe van iz zemlje i po onome što sam danas vidio sve je niklo i sve je baš onako kako treba biti.
inače prošle godine sam isto kasno sijao skoro 12 mjesec i to grahoricu i ona je nikla u veljači a rezultat je bio jebeno dobar, kombajn se gušio kolko je bilo mase.

eto još jedna barijera je srušena, kasna sjetva moguća i to vrlo efikasno
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Prilikom pravljenja sjenaže od stočnog graška...da li su potrebno inokulanti, jer sam na jednom videu s youtube zapazio da se samo stavlja kukuruzna prekrupa (poslije svake prikolice onako iz šake ) i to je sve...kompletan proces je nadgledan od strane nekog stručnjaka s nekog univerziteta...(ne mogu se sad sjetiti koji je bio) ali znam da je sve rađeno u srbiji i vjerovatno se radilo o grašku kojeg sam i ja posijao NS Pionir.


Evo videa...jer imam ga namjeru na ovaj način i skladištiti...

http://www.youtube.com/watch?v=hGpmhtCM1R0

E sad koliko bi trebalo da ide kukuruzne prekrupe ili inokulanata (ako ih uopšte treba) i kako, kad u kom omjeru...???
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
hvala hvala helena, drago mi je osim što ste se i vi kao obitelj vratili , da ste savladali tehnologiju uzgoja graška za svoju stoku, nitko sretniji od mene.

i daj mi reci što sad ljudi kažu za grašak, a što je još bitnije tvoj dojam o grašku?

da nije me bilo više od godinu dana, ljudi su se javljali bilo putem mobitela ili bilo kako drugačije, da me bar za neka pitanja uhvate, evo a sad sam tu.

inače moj grašak i grahorica sad niču, bila je kasna sjetva, pa je došla smrzavica kad je imao klicu i sjeme je čekalo dobrih mjesec dana da dobije uvjete da izađe van iz zemlje i po onome što sam danas vidio sve je niklo i sve je baš onako kako treba biti.
inače prošle godine sam isto kasno sijao skoro 12 mjesec i to grahoricu i ona je nikla u veljači a rezultat je bio jebeno dobar, kombajn se gušio kolko je bilo mase.

eto još jedna barijera je srušena, kasna sjetva moguća i to vrlo efikasno

Pozdrav Bogec!!! dali bi se još sada moglo sijati grašak i žitarice ili bolje u prolječe? postoji proljetni grašak za zelenu masu???
 

Najnoviji postovi

Na vrh