• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
neće mu naštetiti, jer niske temperature su već bile prije par dana i to dugo hladno, a nije propao grašak, znači niće i sve bude bilo super.
znaći ne može ga uništit što ga nije uništilo
 
K

Ketty

Guest
neće mu naštetiti, jer niske temperature su već bile prije par dana i to dugo hladno, a nije propao grašak, znači niće i sve bude bilo super.
znaći ne može ga uništit što ga nije uništilo

Duboko se nadam jer je taj naš "eksperiment" zapeo za oko mnogima pa ne bih htjela da propadne. A k tome smo uložili i značajna sredstva u sjetvu... Puno nade polažem u to pogotovo s obzirom na ove najave o ukidanju mjesečne premije za mlijeko :madmana: što znači da bi opstali morat ćemo proizvoditi mlijeko bez kupovanja razno raznih sačmi, pogača, posija i sl.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ketty sve bude u redu, pripremi se sa kanom, 150kg po rali jer je kasna sjetva (raj je jutro, 0,56ha) i bude ko grom.
ja godinama pričam o resursima koji svima stoje pred nosom a svi vade iz novčanika novce za skuplju verziju, al ko voli nek izvoli.

evo da te utješim bio sam prije sat vremena na polju da ti dokumentiram da je sve u redu na polju kako kod mene tako i kod tebe.

evo pikčrs from d polje

grašak i pšenica u nicanju



Uploaded with ImageShack.us

grahorica i pšenica u nicanu



Uploaded with ImageShack.us

evo voilaaaaaaaaa ako onaj gospodari gore ja gospodarim ovdje dolje, pfffffffffffffffffffff
 
K

Ketty

Guest
Kad bi trebalo baciti kana? Zaorali smo spomenutu lucernu, navozili još nešto stajnjaka i bacili nešto malo 15-tice. Svakako smo namjeravali prihraniti kanom. Bacaš negdje u veljači, ožujku, ili?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Bogec....u ocjenjivanju od 1 do 5...je li bar dvičica s staklenim nožicama....:D



Na 0,7 hektara probnog polja, šta misliš nije li pretjerano trljati ruke na 1 prikolicu od 3 tone mase na 0,1 hektar...???




U pitanju je tritikal i kineska čizma



Uploaded with ImageShack.us
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
emy polje izgleda vrlo dobro, u dobrom je stanju, gustoća je dobra, bude tu mase, za pohvalu
ja kad sam prvi put sijao bilo je puno rjeđe pa je bilo mase puno, a ovo je super, grašak se bude razgranao i samo fotić pripremi
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ok. prijatelju...svi su mi pomagali u samoj sjetvi i pripremi...od člana ajkule do Cawboya, stvari sam bio svario što se tiče teme, ali oni su ipak pomogli u onom praktičnom djelu... jer ti nisi bio...a pošto si došao rekoh na brzinu da poslikam da i ti daš finalnu ocjenu...baš sam happy...:D...

Očekujem da se mliječnost podigne s trenutnih 10 litara po kravi s katastrofalnim sjenom, s ovim graškom i sirkom kojeg mislim sijati bar za 1 litru po kravi...:D

Redovno ću slikati i stavljati...stavljao sam i način sjetve 90. stranica ove teme...samo ako krene sve onako kako sam zamislio biće proizvodnje hrane with no limit...:D
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
Pitanje???!!!! dali grašak sadrži estrogen??? koliko mi je poznato lucerna sadrži ga najviše od svih leguminoza a previše estrogena stvara probleme sa plodnosti. I još jedno pitanje dali bio se moglo hranit krave isključivo sjenažom graška i žitarica:scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
soja ima najviše estrogena i kad se pretjeruje u ishrani sa sojom taj biljni estrogen dovodi do toga da su krave skoro cjelo vrijeme u laganom estrusu.
tako djeluju fitoestrogeni ako se pretjera.
ako se sve daje u normali sve će bit ok, a voluminoza ionako morala bi ić po volji

sve leguminoze sadrže bar malo estrogena, kod soje je to najizraženije, ali nema bojazni preveć oko toga

ako su druge komponente zastupnjene u ishrani bilo one iz vreće ili drugačije kao neki nusprodukti industrije onda da, ta sjenaža bi zadovoljila potrebe za voluminozom, tj voluminoznom krmom
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
soja ima najviše estrogena i kad se pretjeruje u ishrani sa sojom taj biljni estrogen dovodi do toga da su krave skoro cjelo vrijeme u laganom estrusu.
tako djeluju fitoestrogeni ako se pretjera.
ako se sve daje u normali sve će bit ok, a voluminoza ionako morala bi ić po volji

sve leguminoze sadrže bar malo estrogena, kod soje je to najizraženije, ali nema bojazni preveć oko toga

ako su druge komponente zastupnjene u ishrani bilo one iz vreće ili drugačije kao neki nusprodukti industrije onda da, ta sjenaža bi zadovoljila potrebe za voluminozom, tj voluminoznom krmom

mislis na sjenazu graška i žitarica???? dali bi se zajedno sa graškom i žitaricama moglo posijati koji kg klupčaste oštrice ili ljulja. bi se tako bolje siliralo a ujedno bi obrok bio potpuniji!!??
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
da mislio sam na sjenažu graška i žitarica
ako ideš sa nekom travom u toj smjesi, neka ta trava bude sporijeg rasta ,a ako se želi može bit i talijanski ljulj ali treba pripazit da se barem dobije ujednačena masa po starosti i kvaliteti, izvedivo ali se mora pazit šta se radi.
dobio bi bolju opskrbljenost različitim tvarima u hrani jer svaka biljka ima svoj sastav tvari koji ju sačinjavaju.
grašak ili grahorica, žitarica i trava bi bile skoro kompletan obrok, znači samo bi trebalo dodavat smjesu ili nešto što se inače daje da bi obrok bio skroz kompletan ovisno o proizvodnji
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
da mislio sam na sjenažu graška i žitarica
ako ideš sa nekom travom u toj smjesi, neka ta trava bude sporijeg rasta ,a ako se želi može bit i talijanski ljulj ali treba pripazit da se barem dobije ujednačena masa po starosti i kvaliteti, izvedivo ali se mora pazit šta se radi.
dobio bi bolju opskrbljenost različitim tvarima u hrani jer svaka biljka ima svoj sastav tvari koji ju sačinjavaju.
grašak ili grahorica, žitarica i trava bi bile skoro kompletan obrok, znači samo bi trebalo dodavat smjesu ili nešto što se inače daje da bi obrok bio skroz kompletan ovisno o proizvodnji
tnx :prayer: si nosio kad uzorak sjenaže graška i žitarica na analizu??? ako da možeš s nama podijeliti rezultate?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
sad su uzimali uzorke sve hrane za analizu, još nisu došli rezultati, bilo besplatno, tj županija financirala pa sam dao sve na analizu, a stare rezultate moram tražt gdje sam metno.
bum kad bum imo vremena potražio stare dok ne dođu novi rezultati
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
evo još jedno pitanje!!!! dali se može na jednoj parceli u smjeni sijati grašak sa žitaricama i ljulj. tj dali bi bila potrebna još treča kultura ili će i ovako biti dobar plodored????
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ja mislim da nije potrebno uvoditi neku treću kulturu, možda eventualno sirak ili sudansku travu. Pošto kod tebe kukuruz neide zbog suše, mislim da bi zato sudanska ili sirak bili super.
Ovo je samo moje mišljenje;) bogec je daleko stručniji po ovom pitanju.:prayer: bolje je sačekati da vidimo šta će on reći. :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cowboy je dobro rekao ako ne ide kukuruz uvijek ide sirak i nek bude suša a ti samo kosiš i kosiš i kosiš............ i potrgaš kosu, slažeš kosu a sirak raste i raste

uvijek je dobro imati više kultura u plodoredu ako to proizvodnja i površine dozvoljavaju, što zbog štetnika i zbog dinamike rada
a u prvom redu pošto imaš stoku valja imati na umu potrebe za hranom koja se proizvodi na poljima da bude dostatna i dobre kvalitete, a svako povećanje plodoreda je dobrodošlo
 
H

Helena

Guest
cowboy je dobro rekao ako ne ide kukuruz uvijek ide sirak i nek bude suša a ti samo kosiš i kosiš i kosiš............ i potrgaš kosu, slažeš kosu a sirak raste i raste

uvijek je dobro imati više kultura u plodoredu ako to proizvodnja i površine dozvoljavaju, što zbog štetnika i zbog dinamike rada
a u prvom redu pošto imaš stoku valja imati na umu potrebe za hranom koja se proizvodi na poljima da bude dostatna i dobre kvalitete, a svako povećanje plodoreda je dobrodošlo

Sijetvena struktura tla mora biti postavljena u skladu sa tehnološkim ,financijskim klimatskim uvijetima i činbenicima za svako gospodarstvo napose ,Svi mi koji se bavimo sa proizvodnjom mljeka ,moramo biti prije svega svijesni stvarnosti u kojoj se nalazimo i kretati u postepeni razvoj baziran na znanosti ,tj edukaciji i edukaciji .Ja osobno sam prihvatio Bogecov način zarmišljanja i znanje koje ima ,jer dosta toga sam primjenio u skladu sa svojom mogućnošću od onoga što je bogec prezentirao ,i moram priznati pomak je načinjen .
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
ja sijao sirak,,na strnistu,,ove godine,,nazalost nije izasao,,bilo je fakat pre suhoooooo,,rijetko,,slabo vlage,,
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
ja sijao sirak,,na strnistu,,ove godine,,nazalost nije izasao,,bilo je fakat pre suhoooooo,,rijetko,,slabo vlage,,


Pa kao i sve ostale biljke i sirak treba vlagu za nicanje i razvoj mlade biljčice. Na sušu je otporan tek kad dobro razvije korjen. Mada on u svom razvoju vrlo racionalno troši vodu, treba mu mnogo manje vode za isti porast nego kukuruzu al ipak mu treba vlaga da sjeme nikne.

Da nije možda prethodna kultura tretirana nekim herbicidom čije bi eventualne rezidue u zemljištu mogle ometati nicanje sirka?
 

Najnoviji postovi

Na vrh