• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
sa sadilicom za grah NE NE ,idealno sa sijačicom ako nema onda uzmeš nakon oranja tanjuraču i prođeš jedan trag,baciš grašak i ponovo sa tanjuračom ili sjetvospremač zavisi šta se ima,poslje sjetve zaštita protiv korova i korektivno prskanje ako ima širokolisnih korova,u cvatnji,neki preparat protiv žiška i najbitnije je žetva koju mora se napraviti polako i bez jurnjave po zemlji:partyman:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
vise neznam ko pije ko placa od tih foruma,
Za grasak meni su rekli da ide zitnom sijačicom,i ja cu ga sijat 0,5ha 100kg. zvao sam rugvicu za sjeme rekli da nezna cijenu da ga nazovem oko 10.2

agrosinpa u Sisku ima stočni grašak 1kg 6,5kn

krivo sam se izrazil ne sijačicom za grah nego sam mislil u red onako kak se grah sije.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
cijena je mislim i u BJ oko 6 kuna a samo slaba opskrbljenost jer se slabo sije,sve je jasno oko sjetve jer grah je jedno a grašak voli gustoču i ravno tlo radi same žetve
 
Z

zoky 285

Guest
Znam za agro simpu ali ga i oni jos nisu dobili i da mora bit ravno tlo radi branja kombajnom jer polegne a ja sam gledo BC neki jari samo stojeci pa cemo vidjet ove godine.
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
ja neki dan uplatio predračun u sijemenari zagreb stočni grašak faktor po 5,50 kn 100kg sad očekujem da ga pošalju
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
svi spominju to prskanje protiv žiška, al mene zanima jel to apsolutno nužno jer nemam namjeru prskat ni sa čime kako bi i slama bila jestiva, a i puca me ekologija :)

što će se desit grašku ako ga ne prskam protiv žiška?

p.s. nikad ne prskam ni zob ni pšenicu i ne namjeravam početi i relativno sam zadovoljan prinosima
 
H

Helena

Guest
svi spominju to prskanje protiv žiška, al mene zanima jel to apsolutno nužno jer nemam namjeru prskat ni sa čime kako bi i slama bila jestiva, a i puca me ekologija :)

što će se desit grašku ako ga ne prskam protiv žiška?

p.s. nikad ne prskam ni zob ni pšenicu i ne namjeravam početi i relativno sam zadovoljan prinosima



Mislim da se dešava ovo ,što pokazuje fotka
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Trebalo bi probati sjemenskog smrznuti na par sati.Ja tako smrzavam grah i nemam problema s žišcima i dobar je za sjeme.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ček zamrzneš ovog što kupiš u poljopapoteci za sjetvu?
nakon kolko vremena nastupe te rupe u grašku? (odmah, nakon 6mj itd??). ne treba mi za sjeme već isključivo za korištenje zrna u koncentratu
jel to uvijek tako ili ima područja bez žiška ili je to već u njemu?
na jednoj od prethodnih stranica je bogec napisao da kad ide u smjesi sa zobi da nema prskanja. kako se to objašnjava?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ma bit je u karenci ali ako trebate samo za zrno za smjese onda bolje ne prskati ali ako treba za sjeme onda onaj svaki koji je probušen od žiška definitivno ne niće ,jer bilo bi idealno što manje prskati sve ali stalno neke štetočine nas dave kao da ih netko namjerno proizvodi
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Ako sijete jari stocni grasak npr. od Bc-a, sorta Erbi onda se on sije sam bez nosaca jer je to grasak zrnas koji je nizi rastom i drzi se viticama te ga morate posijati gusto na 12cm izmedju redova s cca 220kg/ha sjemena i sve bu ok. Takodjer protiv ziska moras spricati ako ti je cilj proizvodnje sjeme i to u punoj cvatnji graska. U toj fazi skidas grasak za zelenu masu, silazu ili sjenazu pa takav grasak, kojemu je cilj proizvodnja sto vece zelene mase ne spricas s insekticidom jer nema potrebe. Ali to su ti ozime forme visokog rasta koje zahtjevaju nosac tj neku zitaricu a ti pricas o jarim niskim formama za zrno. Njih treba obavezno spricati i ne brini za karencu ona je osigurana. Takodjer jari grasak racunaj da bus spricao protiv korova u fazi tri prava lista ak ne zelis kombajnirati ambroziju i ostale napasnike... Ozimi je toliko gust u smjesi s zitaricom da se u pravilu ne sprica za zastitu od korova....
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
kažem, nemam namjeru sjeme proizvodit već koncentrat za svinje i krave i nemam namjeru ni sa čime prskat. ako treba radi gustoće bacit ću jare zobi među grašak. bit će kako bude. ne prskam niš osim kukuruza.

s druge strane, ako mi kažeš da ga i za koncentrat moram prskati, onda ga neću sijati
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
kažem, nemam namjeru sjeme proizvodit već koncentrat za svinje i krave i nemam namjeru ni sa čime prskat. ako treba radi gustoće bacit ću jare zobi među grašak. bit će kako bude. ne prskam niš osim kukuruza.

s druge strane, ako mi kažeš da ga i za koncentrat moram prskati, onda ga neću sijati




Ma to ti je ista stvar, ako kazes koncentrat to znaci da ti cilj proizvodnje nije stablika, list, mahuna nego cisto zrno tj. koncentrat e a u tom slucaju bi trebao racunati s zastitom protiv ziska u punoj cvatnji graska. Naravno da te niko ne moze natjerati na to ali ako vec ulozis tolike novce u obradu tla, gnojidbu, sjetvu i kombajniranje malo je bedasto sada propustiti jednu radnju zbog koje si dovodis proizvodnju zrna/koncentrata u pitanje, bar ak mene pitas. Ne moras se bojati karence ili da ce ti se stoka otrovati jer su to vise manje kontaktni insekticidi koji se brzo ispiru i razlazu pod svjetloscu tako da za ishranu ne predstavljaju opasnost. Ako ti je tolik problem to spricanje onda posij jaru visoku formu s nekim nosacem (jarom psenicom, zobi) pa deri zelenu masu i silazu iako su ti tu nesto skromniji prinosi zelene mase
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
Ma to ti je ista stvar, ako kazes koncentrat to znaci da ti cilj proizvodnje nije stablika, list, mahuna nego cisto zrno tj. koncentrat e a u tom slucaju bi trebao racunati s zastitom protiv ziska u punoj cvatnji graska. Naravno da te niko ne moze natjerati na to ali ako vec ulozis tolike novce u obradu tla, gnojidbu, sjetvu i kombajniranje malo je bedasto sada propustiti jednu radnju zbog koje si dovodis proizvodnju zrna/koncentrata u pitanje, bar ak mene pitas. Ne moras se bojati karence ili da ce ti se stoka otrovati jer su to vise manje kontaktni insekticidi koji se brzo ispiru i razlazu pod svjetloscu tako da za ishranu ne predstavljaju opasnost. Ako ti je tolik problem to spricanje onda posij jaru visoku formu s nekim nosacem (jarom psenicom, zobi) pa deri zelenu masu i silazu iako su ti tu nesto skromniji prinosi zelene mase

neznam dali u ovoj temi ili u krmno bilje i trav.... molim te da opišeš bakterizaciju leguminoza i količine dušika koje ostavljaju u tlu(ne teoretske nego provjerene pokusima). nakon fiksiranja dušika u kojem roku je on dostupan narednim kulturama i dali se mogu zasijavati dts gdje če se trave hraniti dušikom od leguminoza?????? puno hvala!!
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
neznam dali u ovoj temi ili u krmno bilje i trav.... molim te da opišeš bakterizaciju leguminoza i količine dušika koje ostavljaju u tlu(ne teoretske nego provjerene pokusima). nakon fiksiranja dušika u kojem roku je on dostupan narednim kulturama i dali se mogu zasijavati dts gdje če se trave hraniti dušikom od leguminoza?????? puno hvala!!



Ajoj, ne bih zelio pametovati jer nisam nikada vrsio bakterizaciju leguminoza i nikada nisam imao problema s prinosima. U pravilu ako imas zdravo tlo, da nije kiselo, bakterije ce ti se pojaviti i razviti bez problema, pogotovo ako je vec prije na toj povrsini bila ta kultura. Onako prema nekim proucavanjima za lucernu ovisno o tipu tla, podneblju i kvaliteti tla inokulacija s 1 l nitragina za 30kg sjemena lucerne je dalo povoljne rezultate. Kod nekih pokusa povecanje prinosa je bilo od skromnih 10% pa do 40%.... bakterizacija se vrsi s tipicnim sojem bakterija na nacin da se jednostavno izmjesa s sjemenom ali u nekoj tamnoj prostoriji i odmah moras u sjetvu, radi boljeg prijanjanja bakterija uz sjeme koristi se malo vode. Kod graska je ista prica samo drugi soj bakterija kao i kod soje. Prema nekim istrazivanjima bakterizacija moze u potpunosti izostaviti upotrebu prihrane kanom graska i soje a lucernu nikad nisam niti imao potrebe prihranjivati dusikom jer raste ko luda i bez toga.

Kada je hranjivo dostupno i u kojim kolicinma isto nema bas konkretan odgovor, lucerna prema istrazivanjima ostavlja nakon 4 godisnjeg koristenja od 200 do 300 kg cistog dusika koje je odmah na raspolaganju narednoj kulturi (dobro ne isti cas ali za narednu kulturu, koliko treba bakterijama da se raspadnu tj razloze) jer se dusik brzo gubi u tlu pa sigurno ne moze dugooo ostati na raspolaganju... Jednogodisnje leguminoze su skromnije glede ostavljanja dusika u tlu sto je logicno i krece se od 100 do 200 kg/ha... al to ti sve na kraju ovisi o tipu tla, susi, vlazi, pH i ostalom......

Zasnovati dts gdje ce se trave hraniti dusikom od leguminoza pa dapace ali to su smjese s vecim udjelom leguminoza te se kao takve ne trebaju prihranjivati osim mozda malo u proljece dok je hladno i bakterije jos nisu pocele raditi svoj posao. gnojidba dusikom potiskuje rast djetelina a potencira rast trava, od djetelina jedino bijela nema nikakvih problema s dusikom i s njom mozes kaj hoces.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
Ajoj, ne bih zelio pametovati jer nisam nikada vrsio bakterizaciju leguminoza i nikada nisam imao problema s prinosima. U pravilu ako imas zdravo tlo, da nije kiselo, bakterije ce ti se pojaviti i razviti bez problema, pogotovo ako je vec prije na toj povrsini bila ta kultura. Onako prema nekim proucavanjima za lucernu ovisno o tipu tla, podneblju i kvaliteti tla inokulacija s 1 l nitragina za 30kg sjemena lucerne je dalo povoljne rezultate. Kod nekih pokusa povecanje prinosa je bilo od skromnih 10% pa do 40%.... bakterizacija se vrsi s tipicnim sojem bakterija na nacin da se jednostavno izmjesa s sjemenom ali u nekoj tamnoj prostoriji i odmah moras u sjetvu, radi boljeg prijanjanja bakterija uz sjeme koristi se malo vode. Kod graska je ista prica samo drugi soj bakterija kao i kod soje. Prema nekim istrazivanjima bakterizacija moze u potpunosti izostaviti upotrebu prihrane kanom graska i soje a lucernu nikad nisam niti imao potrebe prihranjivati dusikom jer raste ko luda i bez toga.

Kada je hranjivo dostupno i u kojim kolicinma isto nema bas konkretan odgovor, lucerna prema istrazivanjima ostavlja nakon 4 godisnjeg koristenja od 200 do 300 kg cistog dusika koje je odmah na raspolaganju narednoj kulturi (dobro ne isti cas ali za narednu kulturu, koliko treba bakterijama da se raspadnu tj razloze) jer se dusik brzo gubi u tlu pa sigurno ne moze dugooo ostati na raspolaganju... Jednogodisnje leguminoze su skromnije glede ostavljanja dusika u tlu sto je logicno i krece se od 100 do 200 kg/ha... al to ti sve na kraju ovisi o tipu tla, susi, vlazi, pH i ostalom......

Zasnovati dts gdje ce se trave hraniti dusikom od leguminoza pa dapace ali to su smjese s vecim udjelom leguminoza te se kao takve ne trebaju prihranjivati osim mozda malo u proljece dok je hladno i bakterije jos nisu pocele raditi svoj posao. gnojidba dusikom potiskuje rast djetelina a potencira rast trava, od djetelina jedino bijela nema nikakvih problema s dusikom i s njom mozes kaj hoces.

hvala na odgovoru !!! reci mi gdje mogu nabaviti ( naručiti ) bakterije???
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
pošto je tema grašak i žitarice zanimalo bi me malo više o silaži žitarica. dali netko od vas radi silažu od žitarica ( ječam, pšenica, zob, triticale)???? koliko sam proučio na netu Wholecrop cereal ili silaža od cijele biljke žitarica koristi se u područjima gdje kukuruz loše uspijeva ili uopče ne uspijeva. energetska vrijednast bi trebala biti nešto manja od kukuruzne sa ponešto više proteina. sprema se kad je klas u voštanoj zriobi.... daje baš i neznam... ako ima nekog ko barata s tim molim ga nega podijeli iskustva!!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh