• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
nazoves agronomski fakultet u zagrebu, zavod za mikrobiologiju i trazis

ti radiš u bc institutu ako sam dobro razumio??
Ove dosine bi sio ral lucerne za probu, neda mi se za to malo analizirati zemlju koliko bi trebalo baciti vapna pošto predpostavljam da je kiselo tlo?
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Ma to ti je ista stvar, ako kazes koncentrat to znaci da ti cilj proizvodnje nije stablika, list, mahuna nego cisto zrno tj. koncentrat e a u tom slucaju bi trebao racunati s zastitom protiv ziska u punoj cvatnji graska. Naravno da te niko ne moze natjerati na to ali ako vec ulozis tolike novce u obradu tla, gnojidbu, sjetvu i kombajniranje malo je bedasto sada propustiti jednu radnju zbog koje si dovodis proizvodnju zrna/koncentrata u pitanje, bar ak mene pitas. Ne moras se bojati karence ili da ce ti se stoka otrovati jer su to vise manje kontaktni insekticidi koji se brzo ispiru i razlazu pod svjetloscu tako da za ishranu ne predstavljaju opasnost. Ako ti je tolik problem to spricanje onda posij jaru visoku formu s nekim nosacem (jarom psenicom, zobi) pa deri zelenu masu i silazu iako su ti tu nesto skromniji prinosi zelene mase

hoćeš reći da ne postoji ekološki uzgoj graška za zrno? malo bedasto kaj ne?
ok. budem još razmislio, al daj mi barem reci nakon koliko vremena od žetve će mi žižak pojest grašak? dakle koje je vrijeme korištenja neprskanog graška prije nego ode sve k vragu? koliko točno žižak ošteti graška u kvantitativnom i kvalitativnom smislu. jel ta slama jestiva ako prskam?

samo kad imaš male parcele, prskanjem ću izgazit pola njive i kaj sam onda napravio...
 
Z

zoky 285

Guest
Jel ko kupovo stočni grasak gdje ga ima ?koja cijena ?teba mi samostoječi za zrno.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
sav se nabrijem na kupnju graška zrnaša i onda mi kombajner veli da se boji da on to neće moć žet, a boji se probat jel.. (valjda zbog mase ili tko zna čega) Ugl zanima me jel mi bolje da posijem skroz malu površinu pa da proba ili da šiknem smjesu sa zobi, kontam onda bi bila ipak manja masa slame i viša bi bila pa bi i lakše požeo. jedino kaj treba sito i vrijem žetve pogodit. Ima nektko neki savjet?

@zoky 28,5 probaj nazvat RWA
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
najbitnije je da kombajner zna posao i da je smiren na gasu jer treba smanjiti broj okretaja bubnja i još neke sitnice,vidio sam prije nekoliko godina jedan susjed koji je dobar sa agrotehnikom i sa ostalim stvarima oko toga imao je oko 2hektara ozimog sa pšenicom ,majstor mu je to izradio tako da je u tehnostrojki bilo i graška i pšenice sve bilo cijelo i čisto ali kombajn je išao max 5km na sat,on je poslje to propustio na selektor za žito i imao je i žito i grašak,mada neki raspuste sito da žito izleti van a grašak ostaje,tko kako uspije
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ovaj moj nikad nije vidio jari grašak zasijan. jel on ima manje mase jel isto potrebno tako sporo žet i jel se može desit da bude prenizak ako malo polegne pa da mi ga odbije žet uopće
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
najbitnije je da zemlja bude što više ravna radi same žetve,treba smanjiti broj okretaja bubnja na kombajnu,dobro podesiti košaru i nije to sveto pismo ako čovjek pozna svoj kombajn,prskanje protiv korova obavezno ,sjetva početak 3mj. do početka 4mj.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
najbitnije je da zemlja bude što više ravna radi same žetve,treba smanjiti broj okretaja bubnja na kombajnu,dobro podesiti košaru i nije to sveto pismo ako čovjek pozna svoj kombajn,prskanje protiv korova obavezno ,sjetva početak 3mj. do početka 4mj.
Možeš molim te pojasnit ovo?

ako sve bude kako je i planirano,ovo ljeto trebao bi sam žet svoj grašak,pa je svaki savjet dobrodošao ;)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
broj okretaja bubnja treba smanjiti u odnosu na klasičnu žetvu žitarica za nekih 20%,a ova košara se valjda nalazi ispod tog bubnja,ja sam ti sa tehnikom slab ali znam kad mi je prijatelj prije nekolio godina kombajniro grašak da je pričao o tome,i sito mora biti odgovarajuče e sad ja znam da kod nas baš se više ne sije ,upravo zbog toga što sve treba biti posloženo a večini se uvijek žuri i nema baš kombajna na ponudi za žetvu,ovo ti je večinom iz nekog pisanog pravilnika o grašku od jedne sjemenarske kuče,u kojem je opisana cijela agrotehnika uzgoja
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
broj okretaja bubnja treba smanjiti u odnosu na klasičnu žetvu žitarica za nekih 20%,a ova košara se valjda nalazi ispod tog bubnja,ja sam ti sa tehnikom slab ali znam kad mi je prijatelj prije nekolio godina kombajniro grašak da je pričao o tome,i sito mora biti odgovarajuče e sad ja znam da kod nas baš se više ne sije ,upravo zbog toga što sve treba biti posloženo a večini se uvijek žuri i nema baš kombajna na ponudi za žetvu,ovo ti je večinom iz nekog pisanog pravilnika o grašku od jedne sjemenarske kuče,u kojem je opisana cijela agrotehnika uzgoja

Košara bi mogla bit poznato kao "korpa"...

Književni naziv za to je "oblovina" bar sam tako naučio u školi..
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
aaaa,korpa,tu smo dakle :)

vremena za uštelavanje če bit,pošto ću sam žeti,nema da me itko žuri,hehe
no da ne kvarimo temu,kad dodje vrijeme za to,otvorit cemo posebnu temu,i uštelat kombajn do zadnje sitnice ;)
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
krckrc, sada ipak dolazi uskoro siječanj a znamo da se onda zemlja smrzne, stoga ipak pričekaj proljeće i naravno da postoje jari kultivari graška kako za masu tako i za zrno koje isto možeš iskoristit za masu u kombinaciji sa jarom zobi.
pričekaj proljeće spreman za akciju:!:

Bogec, koju bi sortu jarog graška bilo najbolje posijati u kombinaciji sa zobi za sjenažu (bale) sad u proljeće? Dali bi mogla ići i crna zob i u koje vrijeme? Nisam sijao, pa bi htio probati.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Gdje nam je nestao bogec, zna li netko drugi za pomoć???:prayer:
Pitao sam u poljoapoteci i ponudili su mi osječki gold i slovenski faktor, da li može koji od njih za sjenažu???
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
uf Bogeca naći,malo teško a za grašak najbolje da pitaš direkt kod proizvođača ,koji ima lisnu masu a koji je za zrno jer poljoapoteke barem večina gledaju da ti samo prodaju ,jer tebi treba onaj koji ima više lisne mase da bude što više papice
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Sigurno je na prosvjedima:vragek:
A dal je netko probao sad u proljeće sijati crnu zob, samu ili u kombinaciji sa graškom?
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
jel netko zna koja bi norma sjetve graška zrnaša išla ako je riječ o eko usjevu, dakle samo stajnjak. jel bi išlo rjeđe od 225 kg/ha kako kažu tako da ipak manje biljčica optereti zemlju, al opet da ne polegne
koja norma bi išla sa zobi? možda bi tako bilo lakše rjeđe posijat. nebi bilo veliko opterećenje za hranjiva u zemlji, a zob ne bi dala grašku da polegne?

ili ja to skroz krivo zaključujem? :)
 
Z

zoky 285

Guest
Osječki gold ja sam kupio i kaze čovjek da je nizak do 0,5m i on ga sadi samo za zrno svake godine ,prosle je imo prinos 2,5t po rali i napomenuo mi je obavezno spricanje protiv korova.
SA .."nesta 40 " cromos proizvođac?
A do ljeta če bit i moja iskustva.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Sad sam u jednoj poljoapoteci dobio informaciju da postoji jari Dora od RWA koji je lisnati baš za sjenažu, sutra ću dobit inforamciju da li ga mogu nabavit i po kojoj cijeni.:?:
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
jel netko zna koja bi norma sjetve graška zrnaša išla ako je riječ o eko usjevu, dakle samo stajnjak. jel bi išlo rjeđe od 225 kg/ha kako kažu tako da ipak manje biljčica optereti zemlju, al opet da ne polegne
koja norma bi išla sa zobi? možda bi tako bilo lakše rjeđe posijat. nebi bilo veliko opterećenje za hranjiva u zemlji, a zob ne bi dala grašku da polegne?

ili ja to skroz krivo zaključujem? :)


Pa mozes sijati ispod 225kg, ja sam sijao 200 i bilo je og samo ako ti je sklop dobar tj ako niknu sve biljcice da se lijepo drze jedna za drugu, naravno sijes na 12cm razmaka. problem je rijetkog sklopa da grasak pa makar i jari zrnas oce poleci i onda nista od kombajniranja.
Ovo za rjedji sklop koji kombiniras s zobi radi ustede hranjiva u zemlji nisam siguran da drzi vodu, ako smanjis grasak a uvedes zob opet ces imati dosta biljaka po m2 kvadratnom. Cuj sklop je sklop a i ne kuzim zakaj se bojis hranjiva u zemlji imas koliko imas i to je to ako budes tako kalkulirao onda zaboravi na prinos i masu jer njoj treba hrana, jedan dio hranjiva (stajnjak se sporo mineralizira) ce ti otici prinosom a jedan dio ces vratiti putem mase korjena i stabljike nakon zetve plus imat ces dusika od kvrzica na korjenu....
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Osječki gold ja sam kupio i kaze čovjek da je nizak do 0,5m i on ga sadi samo za zrno svake godine ,prosle je imo prinos 2,5t po rali i napomenuo mi je obavezno spricanje protiv korova.
SA .."nesta 40 " cromos proizvođac?
A do ljeta če bit i moja iskustva.

Gold je zrnas visine od 50 do 70cm, nema bas nesto puno lisne mase i nije tipicni grasak za masu. Korove obavezno spricas s Pulsar 40, na to si mislio, i to u fazi minimalno 3 prava lista. Problem je sto ce ti vjerovatno pobjeci ambrozija ako je imas na tabli a i osijak ce ti se regenerirati do zetve.... Sve ti ovisi o sklopu i kolicini korova, takodjer trebao bi spricati protiv ziska u fazi pune cvatnje, ako ides na zrno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh