• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Prilikom pravljenja sjenaže od stočnog graška...da li su potrebno inokulanti, jer sam na jednom videu s youtube zapazio da se samo stavlja kukuruzna prekrupa (poslije svake prikolice onako iz šake ) i to je sve...kompletan proces je nadgledan od strane nekog stručnjaka s nekog univerziteta...(ne mogu se sad sjetiti koji je bio) ali znam da je sve rađeno u srbiji i vjerovatno se radilo o grašku kojeg sam i ja posijao NS Pionir.


Evo videa...jer imam ga namjeru na ovaj način i skladištiti...

http://www.youtube.com/watch?v=hGpmhtCM1R0

E sad koliko bi trebalo da ide kukuruzne prekrupe ili inokulanata (ako ih uopšte treba) i kako, kad u kom omjeru...???


Kukuruzna prekrupa se koristi kao zamjena za inokulante a ide u količini oko 5% što znači 50 Kg/1t. Toliko je navedeno za lucerku a mislim da bi i za grašak trebalo biti isto. Ovo bi moglo biti dosta skuplje nego korištenje inokulanata. Ja sam u grašku koristio inokulante od Sano "Labacsil Duo" kombinacija kiselina i bakterija mliječno kiselinskog vrenja.
Inokulante koristiš prema uputstvu proizvođača, ovi od Sana, pakovanje 100 g bakterija i 10 Kg kiselina) ide na 50 t trave ili 100 t kukuruza. Pioneer ima posebno inokulante za kukuruze, posebno za trave a posebno za leguminoze, uglavnom su sve kombinacije različitih bakterija a idu u količini 10g na 10 t mase, tako su i pakovani 10 g i 50 g. Alltech, sada, čini mi se, isto ima različite inokulante za trave i kukuruze a svi uglavnom sadrže kombinaciju više različitih sojeva bakterija i enzima, pakovanje je 1 Kg (4 X 250 g), mislim da je ova količina za 100 t. mase al nisam 100% siguran, morao bih pogledati.
Svi ovi inokulanti koje sam naveo koriste se otopljeni u vodi i špricaju po silaži. Ja sam za to koristio leđnu prskalicu.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
krckrc, sada ipak dolazi uskoro siječanj a znamo da se onda zemlja smrzne, stoga ipak pričekaj proljeće i naravno da postoje jari kultivari graška kako za masu tako i za zrno koje isto možeš iskoristit za masu u kombinaciji sa jarom zobi.
pričekaj proljeće spreman za akciju:!:

da se osvrnem na temu oko inokulanata, sve biljke posjeduju šečerni minimum koji je potreban za uspješni tjek fermentacije, stoga nikakvi inokulanti i dodatna financijska ulaganja nisu potrebni kao ni za grašak ni za lucernu ni kukuruze, sve je to manje više reklamni trik firmi gdje pokušavaju prodat nešto s čim bi valjda silirali slamu.
najbolji inokulant na svijetu je dobro nabijena sjenaža ili silaža, a najbolja tvornica inokulanata se zove MAJSTOR KOJI GAZI SILAŽU ILI BALIRA (pod uvjetom da nije nagal za završetak posla i da ima dovoljnu količinu pive i rakije pored sebe u traktoru)
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Pivica još nekak ali rakijica je malo preveć jaka.Mogla bi koja bala srušiti susedov plot ili još gore parkirati mu se u štalu ali ne kroz vrata:axe:
Bogec imaš li na prodaju jarog graška za u sjenažu?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
anđelko, nema više , sve je prodano u rekordnom vremenu, nisam mogao zadovojit ni 50% kupaca ni za jednom kulturom kakva je bila potražnja, al to večinom bili ljudi koji stalno od mene uzimaju i stalno povečavaju površine.
ljulja je bilo 10 tona i sve nestalo do kraja srpnja, grašak otišao sve jednom kupcu, grahorica isto planula........
mogu regirat na način da se predbilježiš za novu sezonu da znam ti osigurat sjeme

kad drmneš par rakija onda tek uhvatiš pravac da ne ševerugaš, hehehehehhehe
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Ja sam posijal šampiona s crnom zobi.Reci mi Bogec: kad bi ga ja ostavil komad za sjeme, to bude sve izmješano kad se požanje. Kak sad s bakterijama? Jel bude dobar omjer graška i žitarice? Ja sam jesenas sijal 100+ 100 kila na hektar.Koliko bi ostavil površine za sjemeda bude za5 ha?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
bakterizacija neće utjecati na ništa ako budu bakterije na sjemenu zobi, its ok, sam ti treba više bakterija jer imaš više mase sjemena

problem bi bio žetva, ako nema iskustva kombajner bude tu svega i svačega
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Ja kombajniram sam tak da vremenski faktor nije ograničavajući.Radil sam soju, grah iliti bažulj, ljulj tak da se bum valjda snašel.Nisi mi rekel koliko bi moral otprilike imati da bude za 5 ha posijati?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
da se osvrnem na temu oko inokulanata, sve biljke posjeduju šečerni minimum koji je potreban za uspješni tjek fermentacije, stoga nikakvi inokulanti i dodatna financijska ulaganja nisu potrebni kao ni za grašak ni za lucernu ni kukuruze, sve je to manje više reklamni trik firmi gdje pokušavaju prodat nešto s čim bi valjda silirali slamu.
najbolji inokulant na svijetu je dobro nabijena sjenaža ili silaža, a najbolja tvornica inokulanata se zove MAJSTOR KOJI GAZI SILAŽU ILI BALIRA (pod uvjetom da nije nagal za završetak posla i da ima dovoljnu količinu pive i rakije pored sebe u traktoru)


šećerni minimum se postiže provenjavanjem biljaka. Što je više suve mase lakše će doći do fermentacije ali se zato teže i lošije gazi. Ljuljeve sam radio sa i bez inokulanata, razlika je očigledna. Sad uglavnom sve radim sa inokulantima i gotovo bez provenjavanja. Znači pokosim, ako je vruće onda odmah zgrnem i idem sa prikolicom. Ako je oblačno onda ostavim par sati ili preko noći a onda ujutro odmah zgrnem i kupim sa prikolicom.
Gledao sam lucerku u rol bali rađenu bez ikakvih dodataka i bila je super, baš mi se svidjela. Međutim ja je u silos nebi stavljao bez inokulanata. Možda bi ona bila dobra i u silosu bez ičega, ali neću da rizikujem i da onda, kako reče emy, mislim šta se dešava pod najlonom i šta ću vidjeti kad otvorim silos.:mrgreen:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
šećerni minimum se postiže provenjavanjem biljaka. Što je više suve mase lakše će doći do fermentacije ali se zato teže i lošije gazi. Ljuljeve sam radio sa i bez inokulanata, razlika je očigledna. Sad uglavnom sve radim sa inokulantima i gotovo bez provenjavanja. Znači pokosim, ako je vruće onda odmah zgrnem i idem sa prikolicom. Ako je oblačno onda ostavim par sati ili preko noći a onda ujutro odmah zgrnem i kupim sa prikolicom.
Gledao sam lucerku u rol bali rađenu bez ikakvih dodataka i bila je super, baš mi se svidjela. Međutim ja je u silos nebi stavljao bez inokulanata. Možda bi ona bila dobra i u silosu bez ičega, ali neću da rizikujem i da onda, kako reče emy, mislim šta se dešava pod najlonom i šta ću vidjeti kad otvorim silos.:mrgreen:

Da to je taj problem...ČEKANJA...ovdje u mom mjestu nemamo poljoapoteku koja prodaje inokulante, ali čim odem u grad navratiću se da pitam koje imaju i koliko koštaju...ja ipak mislim da su oni poprilično jeftini i iskoristivi...jer znam da ću :

1) Imati pune ruke posla i da ću žuriti s gaženjem, poznam svoju brzopletost...i zato ne smijem dozvoliti da mi se desi kao ove godine s silažom.

2) Trakotor mi i nije neka težina IMT 560 čini mi se oko 3 000 kila...možda i jest to dovoljno, ali opet možda i nije....

3) Pitanje je koliko će sitno nasjeckati mašina, ako je krupno teže se gazi ( dobijem masu tipa "spužva" i isti onaj problem koji je imao član Helena kad je prvi put radio grašak )

4) Nemam namjeru čekati da provene nego odmah poslije košnje na akciju

5) Ne pijem

:D

Ja bogec ipak mislim da za nas "nesigurne" nebi bilo loše kupiti inokulante (moram vidjeti cijenu) bar prvi put da nam ne propadne tolika masa zbog naše nestručnosti...ako se može za nijansu igrati na sigurniju kartu što da ne.


Cawboj koliko iziđe cijena od Sano, ako se sjećaš??? Jer stvarno 50 kila kukuruza je previše to je oko 35 maraka ... i to samo za jednu tonu... nema smisla PRESKUPO JE....inokulanti su mislim dosta jeftiniji a kako i sam kažeš čovjek mirnije spava.

Ok. je stvar da inokulant recimo ne treba za sirak ili za kukuruznu silažu ali za grašak i sjenažu od lucerke, ja ću ipak ići na sigurnije....dok ne steknem praksu da radim bez njih.
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Nemaš straha ja lucernu spremam u bale bez inoukulata i super je.Kosim ujutro poslije 10 h stari zamnom rasteplje paukom, skupljanje i baliranje i zamatanje je isti dan bez puno provenjavanja.Lucurnu kosim kad se pojave prvi cvjetovi.Ak je bala dobro zamotana i kasnijom manipulacijom se ne probuši bude super.Krave su lude za njom:supz:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
šećerni minimum je u biljci bez obzira na provenutost, a ph je sasvim druga priča, a gaženje treća.
naime, provenjavanjem se samo smanjuje udio vode u toj masi, a šećerni minimum je dio koji je u biljci dok se ona kosi i provenjavanjem se ne mogu dodat tj osigurat ugljikohidrati tj šećeri ako oni nisu prisutni u biljci prije toga tj košnje
inokulanti su manje više prodavanje nečega što ako se imalo pazi što se radi ne treba, ja sam probao inokulante i nikad ne mogu nadomjestit gaženje.

mala opsaka, očito se rade greške ako se mora strepit što je ispod najlona, a šećerni minimum nećete nadomjestit inokulantima jer to su bakterije koje provode procese a i u prirodi su prisutne bez inokulanata a također i šečerni minimum, a što se tiče vlage, provenuto i skoro suho je sasvim različito.

probajte sagledat stvari sa strane onoga koji ne strepi što je ispod najlona i ne koristi inokulante jer sve to već biljka i onaj tko gazi imaju.
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Lijepo si to rekel Bogec.Inoukulati pospješuju proces vrenja ali ne budu dobro sabili ili pokrili najlonom silažu ak ne budeš sam to napravil.Prema tome s njima ili bez, nema velike razlike.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ok. ...nastavljam čitati postove, a valjda ću u međuvremenu skupiti hrabrost...:D

Jedini sam u svom mjestu mislim čak u krugu općine koji je ove godine a možda i po prvi put i istoriji općine posijao grašak...čak kad sam ispunjavao formulare za poticaj u općini nemaju stočni grašak kao biljku na koju se daje poticaj...a referent u općini me gledo ko bleja...a iskreno da vam kažem i ja njega, čak sam ga i pitao veli da sam ja prvi koji je aplicirao za poticaj za tu biljku...(možete misliti ...:D )

Moram se osigurati maximalno da to bude kako valja....samo čitati, čitati i čitati...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
kod provenjavanja smanjuje se dio vlage dostupan plijesnima i gljivicama. A ostali dio vlage koji je u biljci je čvrsto vezan u ćelijskom zidu i nije dostupan plijesnima i ostalim štetnicima vrenja. Kod šećernog minimuma podrazumjeva se da je on prisutan u samoj biljci tj. u masi koja se silira, samo se provenjavanjem povećava procenat suve mase a time i šećera nauštrb vlage. Naravno da inokulanti nemogu ispraviti greške u gaženju ili pokrivanju silosa. Ako je silaža loše ugažena ili pokrivena nikakvi inokulanti joj neće pomoći. Cilj inokulanata je od dobre silaže napraviti još bolju. A ne od neke loše napraviti dobru. Znači upotrebom dodataka silaži povećava se kvalitet silaže, obezbjeđuje se brža i stabilnija fermentacija. Svi inokulanti sadrže bakterije mliječno kiselinskog vrenja a neki uz to imaju i još neke dodatke kao što su enzimi, kiseline itd. Ove bakterije su prisutne na biljci i prije siliranja ali pored njih tu su i neke druge takođe anaerobne vrste bakterija, samo što su one štetne za silažu. Dodavanjem inokulanata potiskuju se ti tzv. anaerobni štetnici vrenja. Dok se gaženjem istiskuje zrak iz mase jer plijesni i gljivice trebaju zrak za svoj razvoj. Pokrivanjem silosa sprečavamo naknadno prodiranje zraka u silažu. Znači inokulanti mogu ubrzati i usmeriti u pravom smeru tok fermentacije a nikako nemogu nadoknaditi loše gaženje ili pokrivanje silosa.

Radio sam kukuruznu silažu sa i bez inokulanata. Ni u jednom silosu nije bilo pokvarene i ova bez inokulanata je izgledala super, fino miriše krave je dobro jedu. Kad sam otvorio ovaj koji je rađen s inokulantima, on je bio puno bolji, miris fenomenalan, baš otvara apetit, dok nahranim krave ja izgladnim. A krave praktično počiste jasle. Otada uglavnom nastojim i kod kukuruza koristiti inokulante.
A prvi put kad sam radio grašak i zob, prije par godina, takođe sam koristio inokulante, i bilo je dobro nagaženo al su mi lisice poderale najlon. Osim toga nisam ničim pokrio foliju i opteretio silos. Kad sam otvorio bila je super ali nakon 10 ak dana počelo je biti sve više i više pokvarene. Dok sam potrošio pola silosa ona druga polovina je bila skoro 80% pokvarenog, više gotovo da nije bilo šta prebrati da dam kravama. Sad znam da sam tu napravio propuste u pokrivanju silosa i zato se silaža pokvarila. Što znači da inokulanti nisu spriječili kvarenje.

Emy cijena je bila za Pioneer inokulante 46 KM pakovanje za 10 t. a od Sano mislim da su koštali oko 250 KM, nisam siguran, a pakovanje je za 50 t. trave ili za 100 t. kukuruza.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
krckrc, sada ipak dolazi uskoro siječanj a znamo da se onda zemlja smrzne, stoga ipak pričekaj proljeće i naravno da postoje jari kultivari graška kako za masu tako i za zrno koje isto možeš iskoristit za masu u kombinaciji sa jarom zobi.
pričekaj proljeće spreman za akciju:!:

da se osvrnem na temu oko inokulanata, sve biljke posjeduju šečerni minimum koji je potreban za uspješni tjek fermentacije, stoga nikakvi inokulanti i dodatna financijska ulaganja nisu potrebni kao ni za grašak ni za lucernu ni kukuruze, sve je to manje više reklamni trik firmi gdje pokušavaju prodat nešto s čim bi valjda silirali slamu.
najbolji inokulant na svijetu je dobro nabijena sjenaža ili silaža, a najbolja tvornica inokulanata se zove MAJSTOR KOJI GAZI SILAŽU ILI BALIRA (pod uvjetom da nije nagal za završetak posla i da ima dovoljnu količinu pive i rakije pored sebe u traktoru)

nebiš slučajno mogao negdje izvuči barem sto kila proljetnog graška :scratch
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Jedno konkretno pitanje...

Ovako trenutno imam na raspolaganju ozimi grašak u jednoj prodavnici u kojoj je narudžba graška iz RWA zapela na carini a trebala je doći meni pa treba sad da stigne u ovo koji dan ili dva (bar mi je tako rečeno) ...međutim kako su rokovi sjetve poprilično poodmakli, nebih ga sad bacao...

STOGA

Ako bacim taj ozimi grašak u proljeće dakle kao jaru kulturu...da li se on nakon toga počinje ponašati kao jara kultura ili zadržava SVE karakteristike ozime kulture...
Taj bih grašak bacio radi sjemen, jer sam ozimog posijao dovoljno, a od ovog bi mogao imati sjeme za iduću godinu...

Dakle da skratim..."Sjetva ozimog graška u vrijeme sjetve jarih kultura s tim da se sije radi sjemena graška koji dogodine treba da ide kao ozima kultura"...-specifično pitanje ali tako mi je trenutna situacija???
 
H

Helena

Guest
hvala hvala helena, drago mi je osim što ste se i vi kao obitelj vratili , da ste savladali tehnologiju uzgoja graška za svoju stoku, nitko sretniji od mene.

i daj mi reci što sad ljudi kažu za grašak, a što je još bitnije tvoj dojam o grašku?

da nije me bilo više od godinu dana, ljudi su se javljali bilo putem mobitela ili bilo kako drugačije, da me bar za neka pitanja uhvate, evo a sad sam tu.

inače moj grašak i grahorica sad niču, bila je kasna sjetva, pa je došla smrzavica kad je imao klicu i sjeme je čekalo dobrih mjesec dana da dobije uvjete da izađe van iz zemlje i po onome što sam danas vidio sve je niklo i sve je baš onako kako treba biti.
inače prošle godine sam isto kasno sijao skoro 12 mjesec i to grahoricu i ona je nikla u veljači a rezultat je bio jebeno dobar, kombajn se gušio kolko je bilo mase.

eto još jedna barijera je srušena, kasna sjetva moguća i to vrlo efikasno
Znaš kolega kako to ide kad uvodiš neku nepoznanicu a još k tome pokušavaš sve to skupa odraditi kako je ispravno a ne kako to rade svi
Najprije silovanje mozga od strane poljoprivrednika koji su proizvodili po načelu uzori posij pa što bog da .da bi sad kako stvari stoje tražili od mene grašak da posiju .Kad smo skidali grašak ove godine ,grašak za zrno , ja i konbajner smo se tukli tko će prvi pogledati u bunker konbajna da vidimo kako to izgleda i imali išta u bunkeru uopće .Do godine ide veća površina za zrno i zelenu masu .
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
fino fino ima napretka

krckrc, nema ni zrna do 7 mjeseca, onda bude jarog graška, za sad je sve rasprodano

emy gle ovako, pravi ozimi grašak ne postoji, svi ozimi graški su fakultativni, znači mogu ići i u jako rano proljeće,evo ja ne mogu reći da to nije tako jer grahoricu sam prošle jeseni sijao jako kasno i nikla je tek u proljeće i bila je super. znači da ima i nešto u tome, ali ne sada sijati, premda kod mene u selu još pojedini siju pšenicu danas.

cowboy vjeruj mi i ja ogladnim dok nahranim krave, heheheehe, tj ja sam uvijek gladan, hehe

helena, op op op i i kombajniranje ste savladali, bravooooooooo, eto vidiš sad je grašak i kod tebe tražena roba, sječam se početaka kad si tek kretao sa graškom, a sad vidim da to ide tebi sve bolje i bolje, svaka čast.
evo malo objasni emy svoj put oko uzgoja graška u par crta da ima sliku kako je kretati sa uzgojem graška
 
K

Ketty

Guest
hvala hvala helena, drago mi je osim što ste se i vi kao obitelj vratili , da ste savladali tehnologiju uzgoja graška za svoju stoku, nitko sretniji od mene.

i daj mi reci što sad ljudi kažu za grašak, a što je još bitnije tvoj dojam o grašku?

da nije me bilo više od godinu dana, ljudi su se javljali bilo putem mobitela ili bilo kako drugačije, da me bar za neka pitanja uhvate, evo a sad sam tu.

inače moj grašak i grahorica sad niču, bila je kasna sjetva, pa je došla smrzavica kad je imao klicu i sjeme je čekalo dobrih mjesec dana da dobije uvjete da izađe van iz zemlje i po onome što sam danas vidio sve je niklo i sve je baš onako kako treba biti.
inače prošle godine sam isto kasno sijao skoro 12 mjesec i to grahoricu i ona je nikla u veljači a rezultat je bio jebeno dobar, kombajn se gušio kolko je bilo mase.

eto još jedna barijera je srušena, kasna sjetva moguća i to vrlo efikasno

Mi smo isto posijali grašak i pšenicu i također je u fazi nicanja pa se pomalo bojimo hoće li mu naštetiti niske temperature. Pšenica je već jako dobro vidljiva a grašak tek proviruje van.
Nadam se da bude sve OK kak Bogec tvrdi.:confused:
 

Najnoviji postovi

Na vrh