• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
@ Emy
Možda je to sjevena norma ako se sije za zrno?

U pitanju je sjetva s smjesom zitarica....jer sam prodavcu podvukao da zelim sijati u smjesi i kositi u zeleno....danas je za vrijeme dok sam bio u prodavnici zvao nabavljača ( Bc ili je Rwa nisam siguran) i taj mu rekao da dolazi u srijedu ta sorta i da se toliko sije....

Bas covjeka moze naljutiti to njihovo kemijanje....salju sjeme na sljepo, a nikakvog kataloga niti ista...i ti sad kupi da podaj suhu lovu i gledaj kud sunce hoda....ne bude li podrobnijeg objasnjenja sjetve necu gani kupovati, zadovoljicu se s NS Pionir jer bar o njemu ima milion stvari na netu...

Danas su mi tog PICORA nudili za ogledno polje....ali nemam parcelu blizu ceste...najvjerovatnije nista od toga.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ja sam zagubio neki stari katalog od rwa ali mislim da je taj pikar lisnati tip za košnju ali probaču potražiti negdje taj stari katalog pa provjeriti 100%:drinkers:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
ja sam zagubio neki stari katalog od rwa ali mislim da je taj pikar lisnati tip za košnju ali probaču potražiti negdje taj stari katalog pa provjeriti 100%:drinkers:

Daj molim te vidi, ovdje ga kod nas ima vrlo mao, a i to malo ga jedva dobije a i ako ga dobiješ o njemu niko nista ne zna...ni trgovac niti onaj iz rwa sto ga distribuira...a lanca prodaje i šprdaljke majko moja....
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
evo našao ja njega imam jedan pun i to veliki frižider tih raznih kataloga i za pikar piše ovako 1.ozimi grašak lisnog tipa 2.robusne i lisnate stabljike,violet cvijet smeđa boja zrna 3.za spremanje sjenaže krajem 4 mjeseca i ono naj bitnije 5.preporuka sjetve 60-80 kg/ha plus polovica sjetvene norme žitarice ,prepisano doslovno katalogRWA2009 godina:axe:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
kod nas ti je tako sa svime a ne samo sa sjemenom, bilo da kupuješ premikse, inokulante, sjemena ili herbicide. Trgovcu je u interesu samo da proda (uvali) robu, dobavljaču isto tako a kataloge obično pokupi neko deseti kome ni najmanje ne trebaju.

Ako već kažu da je norma od 60 do 80 Kg onda sij ovih 80. Ja bih išao još možda nekih 10% više, zbog klijavosti.

Kolika je razlika u cijeni između Pionira i Picar-a?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
@Ajkula

tako piše i ovdje u katalogu sto mi ga je dao trgovac...svih tih 5 stavki....ali čudno mi da o njemu nema ovako nešto opširnije neki text...jer kad uzmež osječki na primjer do sad sam od njega nasao nekih 3-4 studija i to svaki po 50-tak stranica...bas ono iscrpno objasnjenje...a ovaj Picar eto samo tih 5 stavki, a sto je najgore (a toga nema nigdje) a sto je čovjeku najbitnije jest to koliki mu je ROD...koliko rodi na 1 hektar....

Ajd bitno je da je bar ozimi da nije jarni pa bih riknuo ko žuti...nego ta stavka br. 5.preporuka sjetve 60-80 kg/ha plus polovica sjetvene norme žitarice....šta znači to "polovica sjetvene norme zitarica"...da li to znači ako ide npr. 250 kila psenice na hektar onda u smjesi s graškom će je ići 125 kila...?????

Nekako mi to previse zitarica....ipek je tu cilj grašak a ne zitarica, čak nije cilj imati ni pola pola...već uvjek veći omjer graška u odnosu na zitarice...

@Cowboy

Taj PICAR jos nema cjenu...valjda dokazi tek sutra ili prekosutra...javicu ti cim ga dobijem...a sto se tice PIONIRA on je 2,30.

Na prvu loptu se čini da je isplativiji ovaj PICAR jer ga ide manje na hektar, al zato ide vise i zitarica....al jos nista ne znam dok ne dobijem pa cu sutra ili prekosutra znati sve...


Zna li ko od vas moze li se ovaj grašak kojeg usijem ostavljati za sjeme za daljnu sjetvu...jer mislim jedan dunum ostaviti pa ovršiti kombajnom tako da ga imam za sebe...ili se svake godine mora kupovati sjeme od instituta ???
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Zna li ko od vas moze li se ovaj grašak kojeg usijem ostavljati za sjeme za daljnu sjetvu...jer mislim jedan dunum ostaviti pa ovršiti kombajnom tako da ga imam za sebe...ili se svake godine mora kupovati sjeme od instituta ???

Pozdrav!! Zanimljiva, važna i nedovoljno raširena kultura u poljoprivredi !!!
Sijem grašak 5 godina i zadovoljan sam rezultatom u smjesi sa žitaricama (tritikalom za košnju ili sa pšenicom za zrno )!!! Osim povoljnog utjecaja na zemlju ( duboki korijen sa nitrificirajućim bakterijama ) sadrži i znatan udio proteina u zrnu tko da može u nekim obrocima zamijeniti soju i do 50 % ( za preživače )!! U smjesi za košnju sa tritikalom dobijem oko 30 bala na hektar a nakon toga i zavidnu količinu kukuruzne silaže !!! naravno da možeš doma proizvesti sjeme graška i uredovno ga koristiti za sijetvu- ja sam počeo sa maksimirskim ranim pa malo na Asus-i opet na početak!!! Maksimirski ima sitnije zrno i manje ga lomi kombajn pa tako imaš i više klijavih zrna iduće god za sijetvu i naravno puno,puno jeftinije nego kupovati...!!! Žitarica mora biti u propisanom omjeru inaće je sve polegnuto na zemlji( mahune ispucaju- veliki gubici prilikom vršidbe) a i u optimalnim omjerima može "pasti" (vjetar , jača gnojidba..)!!!
Sa graškom nećeš pogriješiti-posij, ovrši, i opet posij i nema greške!!![/QUOTE]
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Da li je isti omjer priliko ostavljanja za sjemena, jer sam mislio posijati nekih 1 000 kvadratnih metara samog graška radi sjemena, mislio sam da ga ne mješam uopšte s nekim od zitarica, da li bi to onda bilo problem ovršiti, ...koliki je omjer ziratica za vršidbu...da li je isto tako 12-13 kila grasča i 2-3 kile zitarice ???

Kod mene ga jako tesko dobiti za sjeme pa sebi moram sam proizvesti makar i po cjeni da ga ručno berem.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
siješ isti omjer a pri žetvi moraš smanjiti broj okretaja bubnja i malo raspustiti košaru da se ne kala grašak,jedan dio pšenice se bude rasuo ali tebi treba grašak i obavezno moraš trezirati grašak protiv žiška ili ništa od sjemenskog materijala:axe:
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Da li je isti omjer priliko ostavljanja za sjemena, jer sam mislio posijati nekih 1 000 kvadratnih metara samog graška radi sjemena, mislio sam da ga ne mješam uopšte s nekim od zitarica, da li bi to onda bilo problem ovršiti, ...koliki je omjer ziratica za vršidbu...da li je isto tako 12-13 kila grasča i 2-3 kile zitarice ???

Kod mene ga jako tesko dobiti za sjeme pa sebi moram sam proizvesti makar i po cjeni da ga ručno berem.

Kolega " ajkula " je u pravu jedino bi ti preporučio malo više žitarice da grašak što više ostane u " zraku"...( a ne na zemlji) !!!
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kolega " ajkula " je u pravu jedino bi ti preporučio malo više žitarice da grašak što više ostane u " zraku"...( a ne na zemlji) !!!

Dotjerao sam grašak....

Sjeme je NS Pionir...dobio sam 100 kila...to je, ukoliko se sije 12 kila na dunum iziđe 8 dunuma....morao sam prepoloviti s kolegom....inače smo dobili 200 kila...


Slike sjemena uskoro.....:D
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Dotjerao sam grašak....

Sjeme je NS Pionir...dobio sam 100 kila...to je, ukoliko se sije 12 kila na dunum iziđe 8 dunuma....morao sam prepoloviti s kolegom....inače smo dobili 200 kila...


Slike sjemena uskoro.....:D

A šta je sa onim drugim sjemenom, (zaboravio sam ime sorte :madmana: ) hoće li i to stići uskoro ili si ga već uzeo i koja mu je cijena?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
A šta je sa onim drugim sjemenom, (zaboravio sam ime sorte :madmana: ) hoće li i to stići uskoro ili si ga već uzeo i koja mu je cijena?

Onaj drugi je Bc PICAR.....i danas sam zvao jer je trebao već doći u petak, međutim su mi rekli da mogu komotno orati, da imaju problema na granici s uvozom, ali da dolazi 100 % do sljedeceg utorka...uzecu ga mozda za nekih 5 dunuma...cjenu još ne znaju...

Danas sam istjerao stajski za ovaj PIONIR .... mada sam našao na stranici da se on sije sredinom 9 i početkom 10. mjeseca...nadam se da neću puno zakasniti.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
NS Pionir posijan juče...danas idem valjati...100 kila graška na 0,7 hektara i 50 kila tritikala...

Zna li iko da li ce sjetvena norma tritilaka biti dovoljna...??????
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
20 kila 3 x 15 po dunumu i 5 kila tritikala po dunumu ....tako su mi rekli jer sam zvao Novi Sad....sjeme je NS Pionir




Uploaded with ImageShack.us


2 traktorića



Uploaded with ImageShack.us

Uzorana njiva ...predkultura zob...pa po zobi posijano DTS koji zbog suse nije ni vidio svjetlo dana....



Uploaded with ImageShack.us

Po oranju bačeno 20 kila po dunumu 3 x 15 ručno u onda potanjirano....




Uploaded with ImageShack.us
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
uf Emy ima kod vas isto brdovitog terena :axe:dali mi se čini ali mi se po slici vidi da imate nekakvu crvenu zemlju ili ja nevidim baš 100%:madmana:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Nakon tanjiranja bačen grašak 15 kila po dunumu....7 dunuma 100 kila graška i onda opet potanjirano... (zezno sam se pa sam 2 puta tanjirao, ali mi se činilo da je brazda na nekim mjestima pregruba pa da će zrno graška previše otići duboko)



Uploaded with ImageShack.us

Nakon toga tritikal u stvari 7 kila po dunumu, iako mi je rečeno 5, ali sam bacao ručno i onda rekoh da dodam, ako sta ostane na vrhu, nakon toga je išlo drljanje



Uploaded with ImageShack.us

I na kraju valjanje....to je bila opet preporuka stručnjaka iz NS sjemenare.....



Uploaded with ImageShack.us

početak valjanja....



Uploaded with ImageShack.us

i još malo valjanja....:D



Uploaded with ImageShack.us
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Punac valja dok sam ja slikao...:D

Njemu inače dam za gorivo i on odradi ove laške poslove drljanje i tako to s svojim imt 533


A ovo je slika biljke graška kojeg sam posadio u ovu vaznu s ovim nekim cvijećem prije 12 dana ...biljka je visine negdje oko 25-30 centimetara, znači da je rasla oko 2-3 centimetra dnevno...naravno uvjeti u vazni su idealni plus toga vazna je u kući...:D





Uploaded with ImageShack.us


Ako ovako bude raslo na njivi, biće problem definitivno mrazevi, jer mi se čini da je ovo prenježna biljka za mrazeve, ali eto pratići stvari i slikati...
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
@ajkula

Zemlja jest onako na nekim mjestima crvenkasta, ali nije svagdje, a ima i negdje kamena veličine pola auta, tako kad orem s 560-kom zna mi na ovoj njivi ugasiti traktor i udarim se koljenom od lim ispod volana, jer je neki kamen jako pod zemljom pa se ni ne vidi, a drugi iščupamo plugom, ....sto se tiče brdovitosti eto to je moj kraj...bio je član Tine kod mene par puta, tamo iza onog brdašca je moj dom ...njiva je udaljena negdje oko 2 kilometra...

Poslije ću na drugim temama pokazivati druge parcele na kojima je kuruz za silazu ili za branje....ima kod na s i dosta dobre zemlje, neobrađene, bez kamena....problem je to pokrenuti, malo je krava, a još manje znanja...

Grašak koji sijem mogu slobodno reći da sijem prvi u opštini pa čak i u susjednoj opštini, jer bar koliko je suditi po sjemenu kojeg sam jedva našao, znači to niko ne sije...ja se iskreno nadam da nisam pogriješio i da neću i ja biti od onih koji to ne žele...

Poslije na toj parcele će ići stočni sirak...jer za kuruze imam još bližih njiva...

Uskoro ću ići uslikati stroj od kolege, s kojim ćemo sjenažu praviti...
 

Najnoviji postovi

Na vrh