• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
abrkili kaže:
pa jel ima u trgovinama za kupit graška tog za zrno?

jako jako teško češ ga nači :!: :!: :!: :shock: :shock:
ja rezerviram sjeme dok je to još u polju kod njih jer jedino tak mogu bit siguran , i u kompjuteru sam uveden kao redovni kupac , moram sam doć po sjeme i još što šta...
ove godine ču imat selekcionerovo sjeme ozimog graška koje daje preko 100 tona mase po hektaru , pa si mislite kolko je to bala.
probaj pitat za sjeme , možd more neko nabavit premda teško, jer najveća kuća za sjeme ima graška 1000 kg godišnje a ja kupim pol od toga
 
P

paor

Guest
ja sam posijao pretprošli tjedan sortu Gold. Cijena sjemena je bila 7.5 kn/kg i jedva sam dobio tih 100kg.
Zasijano je 1.5 kj, a dodao sam 70 kg zobi i sve to laniram pokositi kao zelenu masu. Njivu do te imam 1kj jesenas zasijano smjese pšenice, crne zobi i jesenskog ječma. Ni sam neznam kako ću to iskombinirati istovremeno (sve bi trebalo u silos u sjenažu).
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Jučer sam nabavio iz Sjemenarne Zagreb. Cijena je 7.5 kn. Malo je veća al nema više biranja. U Institutu u Osijeku je bila 6 kn ali sam zakasnio. Kupio sam 60 kg te ću u kom sa zobi ići na 1 kat.j. Bogec ako i nagodinu budeš imao takvu cijenu definitivno se vidimo.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Šta mislite,hoće li ga biti na sajmu u Gudovcu??A ako ga i kupim tad,hoće li mi biti kasno za sjetvu??
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
abrkili kaže:
Šta mislite,hoće li ga biti na sajmu u Gudovcu??A ako ga i kupim tad,hoće li mi biti kasno za sjetvu??

e ovako ja sam prije dvije godine sijao početkom travnja i bilo je divota od graška ali bilo je kiše i nisu bile temperature preko 30 odma.
možeš ga posijat bilo kad on če narast samo što ga može uvatit suša koju opet najavljuju na sva zvona danas na tv.
e sad je samo pitanje da li če ga biti na sajmu u gudovcu jer vidiš da ga više sad ne mogu ljudi nabavit.
ja sam več danas rezervirao oko tonu za na jesen novog sjemena :D :D :D :D :D :D :D
bogami ovo što vidim da ste plačali 7,5kn je skoro duplo od kad sam ja kupio novo sjeme, ja sam platio 4,6 sa pdv novo sjeme
 
B

bduda

Guest
Dali se već ovih dana može poćet sa sjetvom proljetnog graška, ako bude hladno dali mu to bude nasmetalo?
Danas sam kupio u Sjemenarni Zg. sortu FAKTOR cijena je 5.5Kn+pdv
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
bduda kaže:
Dali se već ovih dana može poćet sa sjetvom proljetnog graška, ako bude hladno dali mu to bude nasmetalo?
Danas sam kupio u Sjemenarni Zg. sortu FAKTOR cijena je 5.5Kn+pdv

možeš počet, veče je većina i posijala, ja još imam jedan komad za posijat sutra jer moram napravit bakterizaciju a onda se mora odmah posijat.
grašak se sije na 6-8 cm dubine tak da sad nebude takve smrzavice da se smrzne , ništ mu neče bit, podnosi on niske temperature , ba pitejte bake šta se sije prvo u vrtu- grašak :!:
 
B

bduda

Guest
posijao sam sa rastepačem i zatanjurao, ima još koje zrno vani al mislim da bude ok. Sad samo treba ćekati da nikne
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
prekjučer sam posijao jedan komad jarog graška za sjemensku proizvodnju, radio sam bakterizaciju.
za one koji ne znaju kako se to radi evo objašnjenje:
bakterije se moraju naručiti jer ih se treba uzgojiti, kada se bakterizacija napravi na sjemenu mora se posijat odmah (TAJ DAN), ne smije se izlagati suncu jer bakterije se unište.kada to dospije u tlo bakterije če počet svoj posao a to je fiksacija atmosferskog dušika.
kako grašak raste njegov korjen ispušta određene tvari koje privlače te bakterije i one počmu napadat korjen, grašak se u početku bori ali ipak na kraju nastaje simbioza i zato nastaju kvržice na korjenu, one moraju biti naranđaste do crvene boje to znači da su bakteije aktivne.
kod gnojidbe se dodaje samo 7-20-30, a sav dušik če dobit od bakterija, ako gnojite sa dušikom bakterije če nestati.
nakon što maknete grašak sa polja ostaje u zemlji korjen i sav dušik koji je biljka asimilirala, to kod graška iznosi oko 200 kg čistog dušika po ha, dok kod soje i lucerne je to puno više.
bez bakterizacije nema ni extra dušika u tlu.
proces je isti i kod soje i kod svih drugih mahunarki, pogotovo kod soje možete imati zbog bakterizacije veliku korist financijsku.
proces bakterizacije je sljedeči:
nasujete u mješalicu za beton 25 kg graška, uključite da vrti, uzmete prskalicu koja ima fini mlaz i lagano navlažite sjeme, nakon toga nasujete pola pakovanja bakterija da se to sve skupa izmješa, i stavite u sijačicu ili rasipač i tako za svaku vrečicu dok ne napunite, postupak ide dosta brzo.
bakterije se nalaze u maloj vrečici u sterilnom tresetu, znači izgleda vam ko fina zemlja za cviječe.
cijena po hektaru bakterizacije bi bila oko 150 kn, za mene kad naručim besplatno, a gnojivo ne trebam, znači izračunajte si kolko se tu para vrti na malim stvorenjima i koju oni korist donesu.
slijedi pikčr na kojoj se vidi bakterizirano sjeme

Obrisan neispravan link.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
U subotu sam posijo jedno jutro sa zobi.
Naime grašak sam bacio sa rasipačem a zob sa sijačicom. Dogodilo mi se da zrno graška zna puči kada ga pokupi ono krilce da ga tako nazovem na rasipaču. Dali se kome događalo? Dali će tako polovično sjeme isto bacit klicu??
 
M

matija

Guest
0123456789
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
R

Ratarko

Guest
Bogec ima od prije tema o bakterizaciji soje : Obrisan neispravan link.
Vidim da je tvoje metoda tehnološki gledano naprednije od moje ...mislim na mješalicu za beton 8)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Ratarko kaže:
Bogec ima od prije tema o bakterizaciji soje : Obrisan neispravan link.
Vidim da je tvoje metoda tehnološki gledano naprednije od moje ...mislim na mješalicu za beton 8)

e vidiš to mi je promaknulo, thx ratarko :!:
princip je isti za bakterizaciju ali valja to obuhvatit i u grašku da ljudi ne traže, več da imaju cjelu tehnologiju na jednom mjestu.
daj mi reci jesi zadovoljan učinkom bakterizacije, ratarko?
uh što sam napredniji :mrgreen: :mrgreen: nije mi se dalo vadit neko korito a mješalica je bila baš pri ruci pa reko da ju probudim iz zimskog sna.
moj utrošak vode za 25 kg sjemena je bio oko 1,5 deci, sa finim rasprskivačem za cvijeće, baš je lijepu rosu prskalo i dobro se uhvatilo, nisam morao ništa sušiti sjeme.

puknuto sjeme neče niknut, meni se to nije događalo,možd je tehnološki rasipač drugačije složen
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
ako nije oštećena klica.Klica se nalazi u sredini između polutki i kada zrno pukne klica ostane na jednoj poli.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
jd4755 kaže:
ako nije oštećena klica.Klica se nalazi u sredini između polutki i kada zrno pukne klica ostane na jednoj poli.

viš viš, pa ima tu iskustava, bravo,imate popust kod mene na sjeme na ljeto :D
ja nisam imao loma tak da ne znam točno kak niče prelomljeno zrno.

jeli ĐUKA kad ti to sutra stiže :?: možd još stigneš prije kiše posijat, kolko češ posijat :?: el ga siješ čistog za sjeme :?:
pošto su rekli niske temp a ja sam sijao prije par dana , znači možd bi počimo klijat i da ga ne zezne mraz ja sam ga povaljo i sad nema ni jednog zrna na površini.
danas sam ga pošprico tak da sad sam miran, bar što se tog tiče
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
i ja se nadam da ću ga posijat prije kiše
bogec kaže:
el ga siješ čistog za sjeme
to još nije odlučeno za sjeme neće biti samo za ishranu krava
bogec kaže:
danas sam ga pošprico tak da sad sam miran, bar što se tog tiče
sa kojim stredstvom si ga špricao
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
đuka kaže:
sa kojim stredstvom si ga špricao

pošpricao sam ga sa prohelanom, to je sredstvo poslje sjetve a prije nicanja, a poslje nicanja korova ima još sredstava al moram pogledat kak se zovu, moram to pronać
prohelan košta oko 85 kn litra staviš ga litru i pol na ral to je dovoljno
 
B

branko

Guest
bogec jel imas jos kaj sjemena , ali mene zanima kombajniranje za zrno. hitio bih probati pol rali kao zamjenu za sojinu sacmu pa da vidim kakva je racunica.
 

Najnoviji postovi

Na vrh