• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
NS Pionir (Novosadski)...nisam još nikog pitao koliko moze narasti, ali po nekoj slobodnoj matematici...ako je za 10 dana narastio oko 20 cm..i ako mu dam jos ovih tvojih 10 dana do cvatnje bice on nekih između 90 cm do 1,10...ne mogu reci ni je li to dobro ili loše...ne razumijem se u centimetre nego samo u prikolice :)

Kad se kosi grašak ???

Citiram stranicu upravo za ovaj NS Pionir i Dunav...dakle:


"Ako se usev gaji za zelenu krmu, treba ga kositi onda kada počne obrazovanje prvih mahuna, a ako se grašak i grahorica seju sa strnim žitima, ne treba da dođe do njihovog klasanja ili metličenja. Najbolji kvalitet sena obezbeđuje se košenjem tokom punog cvetanja i nalivanja donjih mahuna, odnosno klasanja i metličenja, ali ne i cvetanja strnina. Kosidba graška i grahorice u vreme punog obrazovanja mahuna, kada je sadržaj proteina najviši, namenjena je spravljanju silaže.

Ozimi grašak NS-pionir postiže sigurne prinose 40-60 tona zelene krme po hektaru, odnosno između 8-12 tona sena po hektaru uz oko 20 odsto proteina u suvoj materiji. "


Kad se kosi grasak???? Pa kosis ga kad god hoces, tj po potrebi. Ako ti treba rana voluminozna krma za ishranu u zeleno kosis ga kad ti treba. Ako zelis spremiti kvalitetnu silazu onda cekas mlijecnu zriobu nosaca tj zitarice jer ona pridonosi dosta kvaliteti silaze. optimalno koristenje ozimog stocnog graska u smjesi s nosacem je u fazi pune cvatnje graska kada je optimalan odnos lista/stablika/bjelancevine/energija/prinos zelene mase i suhe tvari. Grasak intenzivno raste pocetkom cvatnje i grana tako da pocetkom cvatnje daje oko 40t zelene mase/ha a u punoj cvatnji daje oko 60t mase/ha dobrog hranidbenog sastava, kasnije kvaliteta opada na stetu bjelancevina.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
jel počeo cvast grašak? kod mene je počel....

DSC00962-1.jpg
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kod mene jos nista....



Uploaded with ImageShack.us

Visina od prilike oko pasa...



Uploaded with ImageShack.us

Na metru oko 1,00 do 1,10 metara.



Uploaded with ImageShack.us

A ovo je stadij tritikala...jedino mi je on malo problem jer vec polahko počinje da klasava...

Ali sto se tiče graška jos niti ijednog cvijeta nema, niti ijedne mahune...tako da mislim da ce moci cekati bar jos 5-6 dana plus ove hladnoce sto se prognoziraju.



Uploaded with ImageShack.us
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Evo i mog proljetnog graška sa zobi koji sam po prvi put sijao i to rastepačem. Danas prije kiše dobio KAN.
grasakizob090511.jpg

grasak090511.jpg
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Evo i mog proljetnog graška sa zobi koji sam po prvi put sijao i to rastepačem. Danas prije kiše dobio KAN.
grasakizob090511.jpg

grasak090511.jpg

hmmm cini mi se da si ga malo kasnije sijao, u ovo vrijeme on bi vec trebao biti u pocetku cvatnje.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Sijan je 07.03., ali je poslije toga bilo sušno razdoblje skoro mjesec dana bez kapi kiše. To sam sijao prvi put na rastepač za umjetni gnoj i zadrljao, pa onaj što je došao dublje je prije niknuo, a onaj što je bio više na površini nije pustio klicu dok nije pala prva veća klica, ima ga na mjestima do koljena. U subotu je dobio kan i već se vidi da je skroz pokrio zemlju, samo da je sad sunca, a ne ova hladnoća. Ovo je bilo za probu, jer nemam sijačicu za žito, ali ubuduće ću sijati obavezno sa sijačicom.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Sijan je 07.03., ali je poslije toga bilo sušno razdoblje skoro mjesec dana bez kapi kiše. To sam sijao prvi put na rastepač za umjetni gnoj i zadrljao, pa onaj što je došao dublje je prije niknuo, a onaj što je bio više na površini nije pustio klicu dok nije pala prva veća klica, ima ga na mjestima do koljena. U subotu je dobio kan i već se vidi da je skroz pokrio zemlju, samo da je sad sunca, a ne ova hladnoća. Ovo je bilo za probu, jer nemam sijačicu za žito, ali ubuduće ću sijati obavezno sa sijačicom.

Sve u redu, samo grasak je biljka dugog dana sto znaci kada je dugi dan i visoke dnevne temperature on iz vegetativne faze prelazi u generativnu iliti tjera u cvatnju pa ostane nesto nizi i mislim da formira i manje etaza mahuna. Zato je dobro jari grasak sijati ranije vec krajem 2 mjeseca.



Uploaded with ImageShack.us
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Lijepo odrađen posao, kak si zadovoljan s prinosom? Jel to balirka na lance i jel imaš noževe?
 
Z

zoran

Guest
Lijepo odrađen posao, kak si zadovoljan s prinosom? Jel to balirka na lance i jel imaš noževe?

Balirka je na lance/letve, nema noževe.

Prinos s tri jutra osrednje zemlje-27 bala 120X150-zadovoljan
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Zoran...
Kaj veli univerzal na balerku, jel ide??? :)

ajkula...
Dobra grahorica, kaj joj je bil nosač???Pšenica ili??
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
ajkula kod tebe sve zeleni, 90-tka balira, a 75-ica omotava i nodi, ali ovo još nisam vidio da se pogodi da ni jedan nema kabine.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
čovjek što je baliro je po struci mehaničar i oba torpeda je kupio rashodovane i polako posložio i dere sa njima bez milosti i za njegove potrebe su ok:weedman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh