• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Grašak je u cvatnji i treba ga prskati insekticidom,za koji dan idem ponovo.
i onda više ne idem u njega do žetve. :D
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Ove godine ga prvi puta sijem,i budem vidio koliko ce ga bit,zavisi koliko rastepem sa kombajnom, :) hehe. Ali sigurno da ce nesto ostat i za prodaju ;) .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Vožnaj bala graška i baliranje kod mene

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=J0RGvRyG_7I[/YT]
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Sad sam išao gledat jari grašak sa zobi za sjenažu i eto ti gamadi, počela lema napadat nekih 10-15m2. Grašak je cvatnji i tu i tamo je počeo nalijevati mahune, a zob "gura" klasove. I što sad, nije za špricanje, a nije ni za kosit, jer je prognoza kiša još 4 dana. Grrrrrrrrr:evil:, :vragek:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Da labudica.

49 bala na 1.8 ha.

Taj dan 107 bala na 4 ha.
Jos 4 ha imam.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Danasnje mjerenj...140-150 cm

Tritikal je gotovo u punoj cvatnji...a kiša iz dana u dan.



Uploaded with ImageShack.us

Grašak već počinje da daje mahune...duzine 2-3 cm

Tritikal u grašku




Uploaded with ImageShack.us
Prikolicu sam sredio, nozeve naoštrio, ali nema šta ... bez dobrog vremena...sve stoji.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Emy jel ga planiras odmah kositi i praviti sjenazu,ili ces prosusivati malo?

Pazi ovako...juče sam zvao Institut u Novi Sad...pa je taj čovjek sto sam imao kontakta s njim juče za ranije otišao s posla, radi se o njihovom koordinatoru za naučnu i stručnu podršku, i onda su me preusmjerili na drugog čovjeka ali isto tako je koorinator za naučnu i stručnu podršku koji se igrom slučaja nalazi tu negdje u BiH...i on mi je rekao da to trebam kositi sto prije...

Da trebam na ovakvom vremenu provenjavati 2-3 dana (to mi se čini malo previše)
Da trebam do zemlje ne stavljati najlon nego slamu ( ja sam ga pitao sta je bolje i rekao mi je slamu)
Da trebam imati inokulante (ali sam rekao da ih ovdje kod nas trazim već neko vrijeme ali ih niko nema u ovim prodavnicama niti ih imaju namjeru nabavljati, a iso sam čak i u firmu koja je zastupnik za Unsko-Sanski kanton niti oni to nemaju)
U nedostatku inokulanata ide kukuruzna prekrupa...ali NE ZNA koliko i na koju količinu niti masu.
Da trebam imati sloj od oko 15 cm i onda mogu gaziti s IMT 560
...
Iako sam ga pronašao na internetu da je gostovao u stručnim emisijama i da ima iza sebe brdo radova nekako mi je bio nesiguran, ipak ću čekati ponedjeljak kad su mi rekli da će dr. Vojislav Mihajlović (Voja) biti na poslu, njega ću ipak zovnuti jer mi je nekako, ako ništa bar samouvjereniji...ali ne zamjeram niti ovom sto sam s njim juče razgovarao jer sam ipak saznao ponešto a i veza je bila loša pa sam ga jedva razumio...

P.S

Naoštrio sam BČS....idem probati s njom kosit ....:D
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ne trebaš to puno provenjavati, ako koristiš inokulante onda ti je dovoljan jedan dan a ne mora ni toliko. Ja travu uopšte ne provenjavam: kosim, zgrćem i odmah vozim u silos... Inokulante potraži kod Sano zastupnika ako neznaš ko je, javi mi na PP pa ću ja provjeriti sa ovim svojima znaju li ko je tu za taj tvoj dio. Sano ima "Labacsil duo" i jedno pakovanje (10 Kg kiselina i 100g bakterija) ti je dosta za 50 t trave ili 100 t kukuruza.
Dolje u silos možeš staviti baliranu slamu ili sijeno, balirano zato jer je sitno i lako se rasporedi u tankom sloju. Staviš ga tek toliko da pokrije zemlju... Ovo za 15 cm debeo sloj pa onda gazi je samo u knjizi i pusti to kraju, rastresi to što dovezeš i gazi, pusti mjerenja ...kakvih 15 cm:madmana:
Kukuruzne prekrupe ti ide 50 Kg/1t mase znači tebi bi na tu prikolicu trebalo oko 100-125 Kg kukuruza, a to je malo previše i preskupo za današnju cijenu kukuruza. Bolje je potraži inokulante a u krajnjem slučaju nemoraš ništa stavljati. Ja sam jednom radio bez ičega i bilo je super a prvi put kad sam radio stavljao sam inokulante i nisam dobro zatvorio silos i pokvarilo se preko 60% silaže. Dobro bi bilo da odozgo po grašku staviš još koju prikolicu trave da ga pritisne to će ti više pomoći nego inokulanti...

Bez rotacione kose ćeš to teško pokositi... ;)
 
Posljednje uređivanje:

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Poslao sam ti pp, ako je prošla, jer mi je pukla veza na internetu.

Ne budem li mogao naći inokulante ići ću klasično, prikolicu po prikolicu, nagaziti i to je to...a imam nekih 7-8 dunuma fine mlade trave blizu kuće sigurno bih mogao kad je oborim dotjerati 3-4 prikolice i staviti odozgo....šta misliš još da li da napravim jedan silo bunker ili da ipak rasporedim na dva...jer imam 4 krave i jedan podmladak...???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
nažalost nije stigla poruka, pokušaj ponovo poslati.

Ako ne bude inokulanata onda radi bez njih, samo dobro nagazi i stavi travu odozgo i biće super.
E sad dali raditi na jednom ili dva silosa :scratch možda bi na dva bilo bolje al je to malo teže uraditi. Veći su troškovi za najlon, više je gubitaka, treba ti više mase za pokrivanje itd. Puno je lakše uraditi na jedan malo duži a uži silos.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
nažalost nije stigla poruka, pokušaj ponovo poslati.

Ako ne bude inokulanata onda radi bez njih, samo dobro nagazi i stavi travu odozgo i biće super.
E sad dali raditi na jednom ili dva silosa :scratch možda bi na dva bilo bolje al je to malo teže uraditi. Veći su troškovi za najlon, više je gubitaka, treba ti više mase za pokrivanje itd. Puno je lakše uraditi na jedan malo duži a uži silos.

Ok...onda jedan uži a duži ...:D

I jos nesto sinoć sam kravama bacio graška onako meljaju po jaslama i dopikivaju se s njim...ali do jutra su pojele, e sad da li zbog gladi ili zbog toga sto im je dobar to ne znam...onda sam danas bacio tokom dana u jutro i u podne...ali eno jos ga ima ...isto se dopikivaju s njim...dok ostatke iz jasala bacim kozi ( imam jednu s dva mala jarica) samelju grašak u tiptike...teladima sam isto davao (starost mjesec i pol) pa onako pojedu, ne zateknem ništa u jaslicama za teoce...dok kod krava kad bacim ovog normalnog livadskog ukošenog sijena ili trave, ne mogu je nanijeti i nakositi koliko one mogu jesti...uvjek su prazna jasla kad idem vidjeti..

Dakle grašak se za sad slabo jede...mozda im je brzo namirio potrebe...al vidim da je gladna jama poprilično uočljiva....noćas će sigurno na nivou stale biti 5 litara manje mlijeka...

Da li dalje forsirati ili vratiti na sijeno...??? Iako sam mislio da sad graška neću moći nanijeti u jasla kao ni normalne trave jer ipak za travu grašak je burek.

P.S. saljem novu pp
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Pa slabije ga jedu jer još nisu navikle na njega, on nije ukusan kao trava ili sirak pa im treba vremena da se naviknu. Slična stvar kao sa kukuruznom silažom, kad je daš prvih par puta jedva da je pojedu, kad se naviknu onda obližu jasle...:) A vjerovatno je i malo prestario pa ga zato slabije jedu al ne sekiraj se, sve će one to pojesti i još će im biti malo ;)

Kako kosi kosa, kako se bori sa graškom?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Bečejka ništa ( samohodna na tri točka ) , kosim s njom 2-3 metra i sve toliko nabije naprijed da samo šlajfa u mjestu i to je njen kraj...onda smo naštimali na 533 bočnu i krenuli...patnja živa, od prilike fatamo pola otkosa jer onaj sto smo pokosili ostane da stoji rijetko se koji ruši na zemlju, e onda sam morao da idem roguljama i ručno za traktorskom odgrćem da bi vidjeli kuda smo prošli...tako smo odradili 4 otkosa poprijeko njive, ali smo išli to u probu da probamo i košnju i prikolicu...bilo kako bilo za bočnu traktorsku ce mi trebati 2 radnika da odgrću otkose i jedan da kosi...ili da platim rotacionu...pa naći ću rješenje neko jer neću jos kositi sutra naveče najavjuju jaču kišu s grmljavinom...

Vjeruj da to juče sto sam ručno odgrnuo ta 4 otkosa danas sam slomljen, čitav dan se izležavam da vratim snagu...tempo je kao kad ručno trpaš u prikolicu stajski đubar bez odmora i to pod uslovom da ne mozes odvojiti rogulje nego da je sav đubar uvezan...jako je teško....

Grašak je zelen, samo malo pri dnu i to od polijeganja je negdje sivkast ili žućkast.

Uglavnom njiva na kojoj sam posijao grašak je ruta kojom pješače svi seljani ...tako da je njiva postala gotovo turistička atrakcija...mozda sam na slikanjima mogao zaraditi da platim košnju...:D
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
dobro, dobro biće tu mase i silaže pun silos :gitarist:
A za košenje je najbolje da zoveš nekog sa rotacionom kosom. Bočnom ćeš to vrlo teško pokositi i još možda nešto polomiti na njoj. Rotaciona to pokosi bez stajanja i sa duplo manje goriva nego što ćeš ga ti potrošiti sa 533. A osim toga ne trebaju ti ni radnici za odgrtanje.

A kišu najavljuju za ponedeljak i utorak tek od srijede će biti sunčano, ali opet samo 3, 4 dana :madmana:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Gledaj još nešto...kad se prave rolobale...kako vidim i ovdje rijetko ko da ima dozator i da prska s inokulantima, nego se napravi rolobala i to je to i to rolobala čistog grašak (mislim da je to radio mario ili je bobo nisam siguran na početku ove teme )...zbog čega se onda toliko inzistira na inokulantima kod klasičnih samoutovarki i silobunkera u odnosu na rolobale, kad je masa siliranja ista i vrsta biljke ista ????


Gdje kod otvorim neku internet stranicu piše velikim slovima "velika ješnost graška" dok moje krave eno gledaju u njega ko u šarena vrata...da im danas u podne nisam bacio sijena mislim da bi popadale s nogu od gladi....
 

Najnoviji postovi

Na vrh