• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Današnja košnja graška i zobi:
19765245.jpg

19765243.jpg

19765242.jpg
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Marko
jel ces raditi u bale ili u silos?
grasak i zob ti izgleda odlicno,mada na slikama se vidi pretezno zob,jesi to namerno sijao tako ili slike varaju?
emy
Da nije prestario tritikale pa da ga zato samo gledaju? :/
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Marko
jel ces raditi u bale ili u silos?
grasak i zob ti izgleda odlicno,mada na slikama se vidi pretezno zob,jesi to namerno sijao tako ili slike varaju?
emy
Da nije prestario tritikale pa da ga zato samo gledaju? :/
Bale ču radit.
Zobi ima malo više..Greška je bila kod sjetve graška,premalo sam posijao ali ispravit če se to drugom sjetvom..
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Gledam kod Marka93 na slikama grašak ima mahune 4-5 cm...kod mene se još nisu tako velike mahune obrazovale, ali ću ipak kositi vjerovatno sutra, jer je kiša čitavu noć padala i previše je blato...

@igordulić

Ne vjerujem da je tritikal prestario jer se ne primjeti da krave kašlju od njega, da im se osje napikavaju u grlu, a plus toga tritikala ima svega 30-40 kila na hektar, a upravo bi njega trebale jesti jer u njemu ima više šećera nego u grašku...

Mozda kako kaže Cawboy jednostavno trebaju vremena da se naviknu...
A idući put i ja idem definitivno s zobi i to malo više zobi i bar nekih 14-15 kila graška, jer moze i gušće...:)
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Juče krenuo u košnju...

S ovom kosačicom sam samo otkosio prve otkose oko njive da ne gazim u teđe kad bude trakorska radila



Uploaded with ImageShack.us

Onda smo krenuli ovako...



Uploaded with ImageShack.us

Gustina...



Uploaded with ImageShack.us

Prosječna visina...



Uploaded with ImageShack.us

A ova biljčica je, ja mislim, rekorder u njivi....:D i mogla bi parirati sirku (bar po visini)...



Uploaded with ImageShack.us

Ali smo i nju skandžijali ( razlog ...nije mogla stati u herbar...:D )



Uploaded with ImageShack.us

Ovo je zadnji otkos koji smo napravili sva ta masa iza nepokošena je na redu danas da se pokosi...jer smo radili od pola 4 pa do pola 9 u noć...imali smo kvarova nekih pola sata...ali u tih 4-5 sati rada smo uspjeli pokositi nevjerovatnih 4 dunuma...ostalo je od prilike jos 3 ... ručno smo odgrtali svaki otkos...tako da mogu reći da sam ručno odgrnuo sve sto smo pokosili...a mogo ko Džek platiti rotacionu, ali eto...treba ipak neko znanje da uđe preko čizme...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Dok znanje uđe preko čizme duša izađe preko nosa :lol:
Odlično urađeno jest da je bilo patnje. Puno lakše bi bilo da si radio sa rotacionom. Mogao si sjediti u hladu dok ti neko to rotacionom pokosi i bilo bi gotovo za najviše pola sata sa uračunatim ispijanjem piva :drinkers::drinkers:
Bogami ima tu puno mase!
Prati samo vrijeme, javljaju u subotu kišu pa pazi da ti ne pokisne. Kosi samo pomalo koliko možeš savladati za dan ili dva.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Definitivno nije bilo smisla raditi bez rotacione...ali gotovo je više i juče smo išli da završimo ona 3 dunuma...a mogo sam platiti 100 maraka za 7 dunuma i sjediti u hladu...ali iz nekog razloga uvjek razmišljaš da sljedeći otkos nećeš morati toliko odgrtati...

Juče sam išao s grabilicom onom tračnom (Panonija 2,25) da probam to zgrabiti, niti to nije bilo smisla, niti se moze zgrabiti niti se masa moze prevrnuti da provene, najverovatnije cu odmah s njom u samoutovarnu...ja onim otkosima ne mogu nista, jedino opet ručno preokretati...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Generalno bi trebala masa zbog starosti već u otkosu imat nešto nižu vlagu, nego obična trava.
Sad, gornji sloj u otkosu će da provene i komplet masa bude u prosjeku blizu tražene vlage. Ne predugo, da dole ne zakuva.

Sa utovarkom idi sasvim polako i uzimaj što manje otkosa. Mislim, da ćeš zbog snage tvog traktora morat i ponekad stat, da ti proguta masu.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Išao sam prvom sporohonom ali opet nije bilo onako kako sam zamišljao, ali i pored toga je bilo 16 rolobala na 0,7 hektara...e sad koliko jedna samoutovarna ima mase u sebi onako do kraja onih limenih stranica to ne znam jer sam i takvih prikolica dotjerao tri komada...

Ako uzmem da je i ta svaka samoutovarna imala bar 2 bale a moguće i 2,5 do 3 ...onda 16 + 6 (ili 7-8) = 22 do 24 bale na 0,7 hektara...

Ne znam ni koliko je to hrane niti za koliko krava u prosjeku...jer sam te bale prvi put napravio???

Koliko jedna rolobala ima u sebi ovih kockastih bala sijena...onako od prilike ???

Čovjek koji mi je radio bale je rekao da je vagao suhu balu sijena i da je imala 296 kila...e sad koliko bi kila imala takva bala istih dimenzija ali da je u njoj provenuti grašak???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
kockastih bala u jednoj rolo bali imaš od 30 pa do 35, 40 možda čak i više, sve zavisi koliki je prečnik 100, 150 ili 180. A provenute mase mislim da ima oko 500 Kg, al opet sve zavisi od dimenzija bale.
Ima tu dosta hrane, pogotovo jer će grašak jesti kao desert uz kukuruznu silažu, travnu sjenažu, sijeno a biće tu i silaža sirka, koncentrat... Prava gozba u jaslama :gitarist: :supz:

Šta sa uradio sa onim graškom kojeg si prikolicom dovukao kući ?
 
Posljednje uređivanje:

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
3 prikolice koje sam dotjerao umotao sam u najlon, i dobro zabusio s onim vrećama, ali ne znam da li radim grešku jer sam odmah otvorio nakon 2 dana i dajem kravama na veče oko 2-3 ručna kolica...ali se već osjeća miris da je počelo da se kiseli.

Cawboy sta misli da li je ekonomski isplativije raditi kockaste bale ili ove rolo...kod nas je jedna kockasta bala 0,60-0,70 feninga a ova rolo je 25 maraka....kad kažem ekonomski mislim ne samo uparama nego općenito i u kvalitetu bala i u onom sto krava da mlijeka kroz kockastu ili kroz rolo balu ???
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
3 prikolice koje sam dotjerao umotao sam u najlon, i dobro zabusio s onim vrećama, ali ne znam da li radim grešku jer sam odmah otvorio nakon 2 dana i dajem kravama na veče oko 2-3 ručna kolica...ali se već osjeća miris da je počelo da se kiseli.

Cawboy sta misli da li je ekonomski isplativije raditi kockaste bale ili ove rolo...kod nas je jedna kockasta bala 0,60-0,70 feninga a ova rolo je 25 maraka....kad kažem ekonomski mislim ne samo uparama nego općenito i u kvalitetu bala i u onom sto krava da mlijeka kroz kockastu ili kroz rolo balu ???


Nije idealno prebrzo otvarat silos. Prisutan je rizik coli mastitisa.
Prilikom fermentacije pH pada i kiselina blokira razvoj E. coli bakterija.
Uz to i kvarenje je brže, ako nije dovoljno kisela roba u silosu.
Ne mora da se desi nešto nepoželjno, a šansa je veća, ako se ne da robi da fermentira do kraja.

Vjerovatno rolo omotana i kocka neomotana.
Mislim da se ipak isplati rolo bala.
Roba u njoj više vrijedi.

Čekamo slike.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
3 prikolice koje sam dotjerao umotao sam u najlon, i dobro zabusio s onim vrećama, ali ne znam da li radim grešku jer sam odmah otvorio nakon 2 dana i dajem kravama na veče oko 2-3 ručna kolica...ali se već osjeća miris da je počelo da se kiseli.
Radiš grešku, ta masa u silosu nije ni započela fermentaciju a ti si otvorio silos. Sad će polako ali sigurno početi da se kvari. Bolje bi bilo da si načeo rol balu, ona je manja i krave bi je pojele prije nego što bi se počela značajnije kvariti. A silos je trebao čekati bar 30-ak dana. Dotle bi potrošio par rol bala i onda bi ga mogao otvoriti bez problema. Ovako će ti gubici biti puno veći!
Kako sad krave jedu grašak?

Cawboy sta misli da li je ekonomski isplativije raditi kockaste bale ili ove rolo...kod nas je jedna kockasta bala 0,60-0,70 feninga a ova rolo je 25 maraka....kad kažem ekonomski mislim ne samo uparama nego općenito i u kvalitetu bala i u onom sto krava da mlijeka kroz kockastu ili kroz rolo balu ???
Što se tiče kvaliteta sijena u rol bali ili u kockastoj bali to ti je u suštini isto. Kvalitet zavisi od onog što se balira a ne kako se balira. Inače sa rol balama je manje fizičkog rada ali samo ako imaš odgovarajuće priključke. Bez prednjeg ili odgovarajućeg zadnjeg utovarača teško ćeš manipulisati tim balama. Sa kockastim imaš više fizičkog rada ali je lakša manipulacija i skladištenje. Možeš ih podići na štagalj ili staviti u sjenjak. Što se tiče cijene baliranja to je tu negdje, koliko u rol balu stane više kockastih toliko je i skuplja mada mi ovih 25 KM, ako si mislio na suvo sijeno, izgleda preskupo! Koliko je onda rolanje sa ovijanjem? :scratch
 
Posljednje uređivanje:

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Krave jedu grašak katastrofalno...mliječnost je OPALA za 40 %, krava koja je davala 22 litre je spala na 14 dnevno.

Izbacio sam grašak iz hrane (ovaj u silosu) vratio sam se na sijeno i pokušavam povratiti nešto s svježom travom, pojačao sam koncentrat...

Znači KATASTROFA...

Međutim vjerovatno je kriv grašak u mom silosu a ne ovaj u rolobali, trebam sačekati da otvorim koju rolobalu...pa da onda vidim efekat, ovako ne ide definitivnom, u mom silosu je oko prikolica i pol, to će vjerovatno avršiti kao prostirka kravama...

Ne mogu nišsta reći za robu u roli ali sto se tiče graška općenito, jos nisam osjetio milimetarsko poboljšanje....a davao sam ga i u svješem stanju.

@ Cawboy

Meni se čini da je ipak u rolobali kvalitet mase bolji, jer u kocki se s vremenom masa sve više suši i "odrveni"...a i da sam radio kocke od graška sigurno bi gubici lista bili daleko veći jer zahtjeva prekretanja i sušenje duže vremena...bar mi se tako čini...

25 maraka je motanje svježe bale mrežicom i najlonom ( tvoje je samo da odrediš mjesto gdje će bale biti spustane)...tako ovaj čovjek radi...znači umota masu na njivi, natovari tebi na prikolicu ti dotjeraš kući on kod kuće omota najlonom i otjera je negdje u "ćošak" gdje tebi paše...
Ako u bali ima 30 kockastih to je x 0,60 feninga = 18 maraka a ova je 25. Sedama maraka više isključujući leđa i dizanje kockastih na stalu...
Jest da sam za 16 komada morao dati 400 maraka, ali sam bar spasio grašak, bio sam prinuđen ali sam upravo za te velike troškove i kupio prikolicu, ali desilo se to sto se desilo i staću morao sam spasavati sto se spasiti da.

P.S.

Na ovaj sav problem, je prije 4-5 dana bila grmljavina tako da mi je i kompjuter crko i sad ponekad dodjem kod komšije na internet, dok svoj ne napravim ne mogu postavljati slike...stvarno me je krenulo, jos mi je jedino u funkciji vitrexov aparat za muzu (jedino jos on nije crko)...:D...valjda ce biti bolje.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Emy grašak je ostario i zato je ješnost tako slaba. Mislim da bi se on poput Lucerke morao kositi odmah na početku cvatnje, kad krenu mahune tad je već star. A on isto kao i Lucerka sadrži proteine u stabljici odnosno listu tako da se na proteinskoj vrijednosti takve sjenaže neće izgubiti ali će se dobiti mnogo na tome što će ga krave puno bolje jesti.

Što se tiče kocka vs rol bala, svakako da je kvalitet na strani rol bale kao i to što gotovo da i nema fizičkog rada. Međutim mogućnost skladištenja i lakoća manipulacije svakako su na strani kocke. Što se tiče cijene nemožeš porediti kocku i rol balu u foliji jer ni kvalitet mase u jednoj i u drugoj nije isti, mislim na sijeno u kocki i sjenažu u foliji. A rol bala bez omotavanja u foliju je daleko jeftinija od tih 25 KM koliko košta sa folijom. Raspitaj se kod tog čovjeka pošto ide rolati sijeno i onda sa tim možeš usporediti onih 18 KM za kocke. Mada je svakako bolje raditi u rol bale, ako ništa drugo bar nećeš morati skupljati kockice po njivi na +30 i kusur stepeni nego fino negdje u hladu :drinkers: hladno pivo. ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh