• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Nije uvjet ja ga posijem u jesen i još je bolji nego u prolječe

čistog ili mješano sa pšenicom, nije mi jasno kako ga zeti ako je mješan sa nekom drugom kulturom....

gdije nabaviti sjeme??
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja ga sijem sa ječmom sad sam uzel Maksimirski rani vreča 200kn koja kuna više da se malo smješa da nije čisti ječam a svinje ga slatko jedu i dobar je,ovo prolječe sam posijal proljetni ječam na jednom komadu sa graškom ječam je bio dosta loš zbog suše a graška bilo puno ...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ja ga sijem sa ječmom sad sam uzel Maksimirski rani vreča 200kn koja kuna više da se malo smješa da nije čisti ječam a svinje ga slatko jedu i dobar je,ovo prolječe sam posijal proljetni ječam na jednom komadu sa graškom ječam je bio dosta loš zbog suše a graška bilo puno ...


nije mi jasno kako poštelati kombaj da zanje i jecam i grasak skupa, ove godine sam ima skupa sijan jecam i pšenicu i nisam bia zadovoljan kako sam naštalao kombajn gdije su veličina zrna skoro ista a zrno graška je puno vece od zrna jecma kako to naštelati....
gdije nabaviti sjeme????
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja mislim da se to niti ne sije skupa za vršidbu, ako si več htio vršiti grašak za zrno, trebo si posijati niski grašak zrnaš, Erby i onda ga vršiš bez frke, a u kombinaciji s žitaricama je za sjenažu ili silažu.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ja mislim da se to niti ne sije skupa za vršidbu, ako si več htio vršiti grašak za zrno, trebo si posijati niski grašak zrnaš, Erby i onda ga vršiš bez frke, a u kombinaciji s žitaricama je za sjenažu ili silažu.


gdije da nabavim sjeme graška za zrno za smjesu?????
dali da ga sijem u proljece ili jesen samoga u monokulturi ili u smjesi sa nekom zitaricom...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Evo ovak ja vam sijem na jednu ral vreču od 25 kg graška sa ječmom u berbi dobiš dosta loma ali to nije važno jer ionak ide za ishranu stoke i od jedne vreče prinos je zadovoljavajuči ...
 

Ä‘ovani

Član
Tu od
13 Ožu 2012
Poruka
251
imao sam mješavinu tritikale i maksimirskog i požeo sam pola rali za zrno za probu....kombajn poštelan ko za tritikal osim sita - malo jače otvoreno....
prinos dobar ali se je po zemlji vidjelo zrnje graška ali ne previše
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Evo ovak ja vam sijem na jednu ral vreču od 25 kg graška sa ječmom u berbi dobiš dosta loma ali to nije važno jer ionak ide za ishranu stoke i od jedne vreče prinos je zadovoljavajuči ...

a koliko staviš ječma???'

to bi vise pasalo sa zobi ili ako se sije u jesen sa crnom zobi
za žeti zob bubanj moze biti dosta otvoren ona se sama strese a i sita dosta veče rupe
samo to treba tako kombinirati da su i grašak i zob u isto vrijeme zreli

Ponavljam pitanje gdije nabaviti sjeme graška za zrno????
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ječma sijem normalno na ral koliko ide samo još dodam vreču graška grašak koji je zelen a pobere ga kombanj za dva dana je suh zrno jako brzo sazrijeva samo ga treba malo promješati,sjeme ja kupujem u poljoprivrednoj apoteci istina da ga nisam ranijih godina mogao nači u svojoj blizini a sad se otvorila jedna prodavaonica tu naručim i dopeljaju sa skladišta kod mene inače neznam nikog da sije grašak pojedinci se čude kad vide ko nevjerne tome. sutra ču ti poslikati da vidiš kak izgleda mješavina ječma i graška ali proljetni ječam ,
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ječma sijem normalno na ral koliko ide samo još dodam vreču graška grašak koji je zelen a pobere ga kombanj za dva dana je suh zrno jako brzo sazrijeva samo ga treba malo promješati,sjeme ja kupujem u poljoprivrednoj apoteci istina da ga nisam ranijih godina mogao nači u svojoj blizini a sad se otvorila jedna prodavaonica tu naručim i dopeljaju sa skladišta kod mene inače neznam nikog da sije grašak pojedinci se čude kad vide ko nevjerne tome. sutra ču ti poslikati da vidiš kak izgleda mješavina ječma i graška ali proljetni ječam ,

ja sam prije desetak godina sijao "proteinski grašak" kao monoklulturu (samoga) na proljece sa sijacicom za kukuruz ali "duplo" i po sredini reda to je išlo jako sporo i problem je bio u žetvi jako brzo uzori i još prije polegne i dosta polomljenih zrna je bilo pa smo ga znali kositi i balirati pa davati ko sjeno svinjama sušeno dobro ga jedu ali je problem skladistenje tih bala jer ga miševi obozavaju ovo sa još jednom kulturum mi se sviđa ali ne sviđa mi se da ga poslije žetve moram sušiti!
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nisam mislil da je sav grašak zelen ali se nađe zelenih zrna koji se brzo osuše ima tabela za sijanje graška sa nosačem :
Grašak(kg ha) Nosač (kg ha)

120-150 raž,tritikal 30-50
120-150 ječam 30-40
120-150 pšenica 50
120-150 zob 60-80

iskreno malo mi je premala kilaža nosača po hektaru i mislim da se grašak treba sijati žitnom sijačicom kad se sije sam da bode gušči da se sam sebe drži ima ljudi koji siju pa nek se jave da to opišu iz iskustva da ti bude jasnije....
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Nisam mislil da je sav grašak zelen ali se nađe zelenih zrna koji se brzo osuše ima tabela za sijanje graška sa nosačem :
Grašak(kg ha) Nosač (kg ha)

120-150 raž,tritikal 30-50
120-150 ječam 30-40
120-150 pšenica 50
120-150 zob 60-80

iskreno malo mi je premala kilaža nosača po hektaru i mislim da se grašak treba sijati žitnom sijačicom kad se sije sam da bode gušči da se sam sebe drži ima ljudi koji siju pa nek se jave da to opišu iz iskustva da ti bude jasnije....

hm...
skeptičan sam sa smjesom tritikale i grašak, tritikale se jako kasno zanje za zrno tu nema šanse da u isto vrijeme rodi napominjem da nisam nikad sija ozimi grašak niti u kombinaciji sa još nekom zitaricom

po meni bi najvise odgovarala kombinacija crna zob i grašak zob ako se sije u jesen bude među prvih zitarica za skidati a mozeš je i malo duze pustiti nebude se osipala najgore ako grašak prvi uzori a nosač kasni....
nitko nezna gdije nabaviti sjeme....:(:(:(
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
hm...
skeptičan sam sa smjesom tritikale i grašak, tritikale se jako kasno zanje za zrno tu nema šanse da u isto vrijeme rodi napominjem da nisam nikad sija ozimi grašak niti u kombinaciji sa još nekom zitaricom

po meni bi najvise odgovarala kombinacija crna zob i grašak zob ako se sije u jesen bude među prvih zitarica za skidati a mozeš je i malo duze pustiti nebude se osipala najgore ako grašak prvi uzori a nosač kasni....
nitko nezna gdije nabaviti sjeme....:(:(:(

Ja samkupio ko dBogeca oko 100 kila vec je u smjesi s pšenicom...ali to ću za sjenažu i danas mi je došlo još 100 kila NS Pionir taj ću vjerovatno s pšenicom isto, ako se ne snađem za crnu zob...lani sam sijao s tritikalom pa krave izbiraju grašak a sav tritikal ostave.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ja samkupio ko dBogeca oko 100 kila vec je u smjesi s pšenicom...ali to ću za sjenažu i danas mi je došlo još 100 kila NS Pionir taj ću vjerovatno s pšenicom isto, ako se ne snađem za crnu zob...lani sam sijao s tritikalom pa krave izbiraju grašak a sav tritikal ostave.


ali sve sto sad sijete je za silazu, a ja bim htio za zrno......
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
...lani sam sijao s tritikalom pa krave izbiraju grašak a sav tritikal ostave.

mislim, da si silirao prestaro i tritikala nije im više ukusna
 
Q

quercus0_0

Guest
pozdrav imam nesto grahorica ozime pa me zanima tretiranje protiv korova sa kojim herbicidom?? !!!dali mogu sa herbicidima koji su i za grašak dal neko ima iskustav sa sjetvom grahorice...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ja samkupio ko dBogeca oko 100 kila vec je u smjesi s pšenicom...ali to ću za sjenažu i danas mi je došlo još 100 kila NS Pionir taj ću vjerovatno s pšenicom isto, ako se ne snađem za crnu zob...lani sam sijao s tritikalom pa krave izbiraju grašak a sav tritikal ostave.


NS Pionir??????
 
S

salinjo

Guest
Pozdrav ljudi,

jel ima itko za prodati cca 100 kg ozimog graska? hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh