• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ma slažem se ja stobom i meni to nejde baš ta količina nesječam se više od kud sam izvukel tu tablicu ali sam zval jednog agronoma i pital pa mi je dal objašnjenje da ide sasvim mala kolićina jer jedino služi kao nosać a neznam kak tu kolićinu rasporediti na hektar možda ko ima pneumatsku sijačicu jednostavno drugi način nevidim


Mi smo nekad sijali cisti grašak dvorednom sijačicom za kukuruz ali u dva prolaza samo to traje predugo i nismo stavljali nikakav "nosač" i teško je bilo zeti jako polegne još ako ti pade kiša prije zetve pa počne trava rasti sami problemi cak smo jedne godine pokosili i isprešali u male kockaste bale i tako davali svinjama jesti ko da je sijeno nazalost tu su veliki gubici zrna i zato smo bili odustali

Sad sam ja odlucio ponovno sijati grašak i budem posija nesto u monokulturi jedan dio sa jarim ječmom a jedan sa zobi pa da vidim sto najvise paše a sjeme bim si napravio za drugu godinu
sve žitarice sijem rasipačem za umjetno centrifugalnim i jako sam zadovoljan ali sto se tiče graška imam strah da ce rasipač zmrviti sjeme :(:(
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
I ja sam sijal grašak sa sijačicom za kukuruz mislim da je bila šajba 10 samo sam svaku drugu rupu izvadil van tak da je dosta i jedanput priječi i kad posiješ jedan red onda se vratiš tak da siješ između redova jer on mora biti gust da bi sam sebe držal u zraku ja sijem ječam na ral 25kg graška i to je to ja zadovoljan sa prinosom jer kad pogledaš ječam u njemu ima dosta graška mislim na zrno...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
I ja sam sijal grašak sa sijačicom za kukuruz mislim da je bila šajba 10 samo sam svaku drugu rupu izvadil van tak da je dosta i jedanput priječi i kad posiješ jedan red onda se vratiš tak da siješ između redova jer on mora biti gust da bi sam sebe držal u zraku ja sijem ječam na ral 25kg graška i to je to ja zadovoljan sa prinosom jer kad pogledaš ječam u njemu ima dosta graška mislim na zrno...

25 kg jecma na ral? a koliko graska? i koliko je jedan ral?
PS: kod zetve kombajem jecam+grasak sto ne bude sav grasak zmrvljen?
 
Posljednje uređivanje:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Krivo si shvatil ja na jednu ral posijanog ječma bacim vreču graška od 25kg.
Jedna ral je 5754,64m2 ili 1600 kvadratnih hvati
Grašak kod žetve se polomi nekih 30% ali to nema nikve veze jer ionak se melje za ishranu životinja pa da se sav polomi nikva šteta.....
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Krivo si shvatil ja na jednu ral posijanog ječma bacim vreču graška od 25kg.
Jedna ral je 5754,64m2 ili 1600 kvadratnih hvati
Grašak kod žetve se polomi nekih 30% ali to nema nikve veze jer ionak se melje za ishranu životinja pa da se sav polomi nikva šteta.....

znaci na hektar 200kg jecma i 50kg graska odokatovno, u onem postu prije gdije se govori o zobi i grasku, "nosaca" se stavlja do 20% od normalne sjetve to bi bilo po hektaru 40kg/he meni se cini premalo
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja nisam nikad sijal grašak sa nosačem tak da neznam i meni je to malo sijal sam ga samog i sa ječmom u manjim količinama na ral stavim 25kg graška a trebalo bi i više ja sam sa ovim zadovoljan ...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Malo je koliko dobim graška neznam i ovu sam godinu posijal jedu ral ječma sa 25kg graška i sad ču na prolječe posijati pola rali sa 25 kg graška pa ču vidjeti na jesen ču probati staviti više graška moram se raspitati koja bi količina bila zadovoljavajuča jer se bojim da grašak u ječmu ne napravi glupost
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
A to kažeš sijačicom za kukuruz, ovom mehaničkom oltovom ili pneumatskom?

ja sam imao mehaničku oltovu samo sam stavio "prstene" sa vecim rupama i odmah stavio umijetno za prihranu samo sto je to islo dosta sporo iskreno mi nismo nikad sijali kukuruz ja sam dosta na zapadnoj obali Istre i ovdije ne uspijeva kukuruz trebalo bi ga navodnjavati sto je neisplativo, i posto je ta mehanička sijacila dosta bila bucna oni prsti sto ubacuju sjeme su jako "klikali" pa se nismo usudili ici brzo recimo da je brzina bila na korak i dvaput po njivi poludis dok zavrsis ali je grasak skoro svaki niknu sklop je bio dosta gust samo sto nije bilo "nosača" i zato je ako nisi pazio brzo polegao fora koju sam primjetio kod graska da baca 4-5 cvjetova u etapama kako raste i najzadnja mahuna kad počinje zrijati uzriju sve odjednom. Nazalost još je jako blato kod mene i nemoguce je pripremiti njivu za sadnju :icon_twisted::icon_twisted:
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
sve to stoji kaj pišete ali tu se nemre dobiti kvaliteta kao kod ljulja ili lucerne, niti približno, zakaj ne posijati ljulja ili lucernu u rokovima i imate dosta mase, a ako se dobro prihrani o kvaliteti da ne pričam
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
sve to stoji kaj pišete ali tu se nemre dobiti kvaliteta kao kod ljulja ili lucerne, niti približno, zakaj ne posijati ljulja ili lucernu u rokovima i imate dosta mase, a ako se dobro prihrani o kvaliteti da ne pričam

meni grasak treba za prihranu svinja, sijem ga za zeti kombajem za zrno.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Koji si grašak uzeo i koja je cijena?


evo danas je stiglo imao sam problema sa hpekspresom mora sam sam u poštu po robu iako je plačeno od vrata do vrata nisam još uspio pogledati cjenu u grubo 2180kn sa dostavom za 275kg graška neznam koja je sorta moram pogledati vreče
to ispade 7,92kn/kg a u Agrosimpi je erby po cca 8,20kn/kg bez dostave e sad dostava bi trebala biti 200kg-250kn bilo gdije i bilo kamo u cjeloj hrvatskoj i svakih sljedecih do 100kg se doplačuje 70kn jedino sto je ovo plačeno "pouzecem" pa si posta pokupi nešo "ponezi" kao uslugu sto dostavlja novce prodavaču.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Brzi su i opet te izašlo nešto jeftinije. Moram i ja otići do njih, nešto razmišljam da usijem grašak u ječam ili žito pa da vršim za stočnu hranu.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Brzi su i opet te izašlo nešto jeftinije. Moram i ja otići do njih, nešto razmišljam da usijem grašak u ječam ili žito pa da vršim za stočnu hranu.


tako budem i ja napravio probat cu pomijesati jednu njivu sa jecmom a drugu sa zob-om i nesto probati posijati samo mozda mi uspije napraviti sjeme za drugu godinu


PS: hm....Psttt....... nisam dobio račun :icon_e_wink:
dobio neku otpremnicu gdije ne piše cjena :(think):
ma mozda pošalju poštom :icon_weed:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ova cijena je odlićna ja sam plačal 25kg 220kn uzmi ili ostavi u Agrosimpi su mi dostavili u njihovu prodavaonicu jer kodnas ga baš i nema....
 

Najnoviji postovi

Na vrh