• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,697
Ne znam kako je kod drugih, ali kod mene je vode na polju u izobilju a još najavljuju. Sve je spremno za sjetvu jarog graška samo čekam kada će doći vrijeme sjetve. A po svemu sudeći neće biti prije kraja ožujka. Zanima me da li je netko sijao i nakon tog datuma i kako je bilo.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
ja sam sijao proteklih godina stočni jari grašak , bio sam zadovoljan sa prinosom i sve to super , ali prošle godine me razočaral definitivno , prinos jadan uz jako kvalitetnu agrotehniku , nekih 1200 kg/ral ,a dok je to bilo prijašnjih godina 3 t/ral
i da nisam vjerovao stricu kad mi je kombajniral proteklih godina , kolko to zemlje ide u kombajn da to kombajna jako je.. u zdrav mozak , grašak voli poleči i onda moraš polizat praktički zemlju jer su mahune na zemlji , pa ide puno zemlje kroz kombajn , a to i nije baš poželjno , sad kad sam si sam kombajniral vidim i znam da je to muka isusova za kombajn , čisito sam ga 2 sata od zemlje , malo bila vlažna i sve se na elevatorima nakutilo , reko hvala ljepa , radije ja kukuruz posijem , ljepo kulturno ga skinem i to je to..
treba ga dosta puta špricati , pa onda moraš prati špricu , e da je to nekih 10 ha onda bi se i to nekak ispaltilo a ovak tko ima vremena i volje za to neka sije...
trebalo bi izmisliti neki poseban heder, ustvari on je izmišljen ali to i puno košta, neisplativ je..
da bih htio mogao bi sijati , zemlja se osušila za sijetvu taman , ne sva nego ona lakša zemljišta
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,697
Sa stočnim graškom probam ove godine jer se za budućnosti u isplati poticaja planira uvesti da na istu parcelu tri godine može ići žitarica a četvrtu ostaviti pustu ili leguminoza. Soja koja je lakša za skidanje ima problem što ju treba pržiti, a oko mene na 100 km nitko ju ne prži. Vidjeti ću koja leguminoza ide najbolje, možda stočni bob ali neznam da li ga kod nas ima.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
@MATIJA CASE

I ja sam imal slabi prinos ove godine. Sijalo se po 1.4. i sijal sam staro sjeme.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Jari stocni grasak zrnas moze dobro roditi tj dati puno sjemena. mislimi do 5t/ha al to ovisi kao i kod svega u poljoprivredi ponajvise o godini. Grasak je bilja dugog dana i onda tjera u cvatnju pa ga treba dovoljno rano posijati da se vegetativno razvije dovoljno prije cvatnje, takodjer previsoke ljetne temperature u vrijeme cvatnje uzrok su abortirnja cvjetova tj cvetovi se suse i opdaju a mahune ostanu nezametnute i nis od zrna. Onda opet ako je sklop nedovoljno gust tj rjedak oce polec jer se nema s cime drzati biljka jedna z adrugu, takodjer ne treba previse cekati s zetvom kada je zrel jer se oce osipati a znaju ga dotuci golubovi, galebovi ili ljetna tuca ili pjusak.... Takodjer trba paziti na ziska koji ga cesto hoce napasti u cvatnji....
Inace odlicna kultura, volim ju u plodoredu jer eano napusta tbalu pa ima vrmena za jos jednu sjetvu u godini.....
Jari stocni grasak imaju osjecani, Bc Institut i mislim Sjemenarna Zagreb i RWA Agro...
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,119
posijan danas grašak na površini da jutro i četvrt pa kud puklo da puklo,zemlja se priprema odlično dva prolaza tanjuračom,sjetva rasipačem i zatanjuravanje
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,697
Po preporuci sa foruma pokušao sijati grašak OLT gama 14 na otvor 30. Da sam tako nastavio na 1000čhv potrošio bih 500kg. Sa otvorom 10 završio tu površinu sa 80kg.
 

bajo

Član
Tu od
11 Velj 2013
Poruka
103
Ovi dana se sijo grasak i zob. Prvi put sam sijo s sijacicom za zito odvojeno.
tygt.jpg

q5i6.jpg

b3e6h.jpg

4p5m.jpg

2zuo.jpg
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,697
Ove godine sam prvi puta sijao jari grašak. Zanima me da li je dovoljno pošpricati ga bentagranom protiv širokolisnih korova ili treba nešto i protiv uskolisnih?
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Evo da malo obnovim temu svojim najnovijim iskustvom. S obzirom da sam jesenas prvi puta posijao ozimi grašak u kombinaciji s crnom zobi i na jednom djelu ima tritikala jer mi je nedostajalo sjemena zobi, ne mogu vjerovat koliko to ima mase :icon_eyes: Na 10-ak kvadrata sam nakosio punu traktorsku gajbu a svinje ga obožavaju na prvu.
Na jesen ću zasijat 1 ha graška i pšenice (umjesto zobi), jer mi je zob prije dva dana dijelom polegla, a naći će se i 1-2 kj za smjesu graška i tritikala jer se pokazao kao odličan nosač s čvrstom stabljikom i odličnom visinom, pa grašak nije uopće na zemlji. Mislim da svinjama neće smetati osje na tritikalu, ali to ćemo još vidjet kad počnem hranit taj dio s tritikalom.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,155
Bale ti odlicno izgledaju. Svaka cast :). Jednog dana bi i ja volio imati slicnu balirku s nozevima i elektronikom.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Danas bila koma od košnje grahorice u smjesi sa žitaricama,jedini problem što ne može za sjenažu,previše je propalo,moj zajeb jer sam premalo stavio nosača u smjesu,
,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Ajkula, zašt nemože u sjenažu, nekužim te, ak pojasni malo?:eek::
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Previše je poleglo pa ima osušene stabljike,uglavnom moja krivnja,trebalo je još žita staviti u smjesu,na jednom komadu je bilo dobro ,to se je dalo super pokositi,na jesen obavezno još 15% u smjesu dodajem pšenicu
 

Najnoviji postovi

Na vrh