• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
Pozdrav svim forumašima, zanima me tehnologija proizvodnje stočnog graška i žitarica za zrno i sjenažu kao i Vaša iskustav sa takvim smjesama ja imam posijano 2,5 ha smjese stočnog graška i tritikala :?: :?:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
đuka kaže:
Pozdrav svim forumašima, zanima me tehnologija proizvodnje stočnog graška i žitarica za zrno i sjenažu kao i Vaša iskustav sa takvim smjesama ja imam posijano 2,5 ha smjese stočnog graška i tritikala :?: :?:

bogdaj ĐUKA, dobrodošao na forum.od kud si :?:
ovako ja imam podosta iskustva sa graškom i žitaricama, al ajmo redom pa do kud stignemo.
pošto več imaš posijano, da li si vršio bakterizaciju?
nadam se da si stavio kod sjetve npk 15ice bar 200kg po ha, u prolječe čim se može na zemlju kan 100kg po ha i to je to, to su sva ulaganja.
uhhhh baš si našao tritikale,zašto ne pšenicu il crnu zob. :?: one su prikladnije za to jer mu sam treba oslonac, i stoka rado to jede
problem 1. tritikale ima osje i s tim moraš biti jako jako oprezan, jer se kravama nabode u organizmu pa možeš imat štete il bit če dobro ak neče jest, okani se tritikala.tritikale daje veliku masu al je najtvrđi.
ali da se i to sredit, moraš ga pokosit prije nego što proklasa, baš zbog osja.
inače se kosi u punoj cvatnji graška ili u mliječnoj zriobi pšenice, ako si napravio bakterizaciju, grašak ti počme stvarat dušik kad počme cvasti.
kad ga pokosiš, a ti češ morat dosta rano, moraš pazit da se ne prosuši preveč, inače je sjenaža fenomenalna i krave rado jedu, a super če se vidjet i na mlijeku
koliko sam ja skužio ti imaš visoki grašak, vjerovatno maksimirski ozimi ili osječki zeleni, oni ti nisu za žetvu i ishranu stoke na taj način.
ja ču tek ove godine posijat takvi kultivar koji se kombajnira i daje sa pšenicom prek 5 tona na ha, (bit če kod mene sjemena) :D
znači ti ga možeš samo kosit i u sjenažu stavit :!:
ako hočeš za zrno tu su ti jari kultivari koji jesu za tu namjenu, tj za zrno , premda i njih možeš sijat sa zobi za sjenažu
prinosi kod mene su 50 roto bala po ha .
pošto češ več pokosit krajem travnja, kukuruze siješ po tome najnormalnije, kakve god želiš, ja sam kosio sredinom svibnja i kukuruzi ko grom.
a ko ti je rekao za taj prokleti tritikale :?: puno bala al nemaš pravo ni na jednu grešku u radu :scratch al bu sve ok , snači češ se ti.
inače ja kravama ne dajem ništa suho sjeno il tak to , sve je sjenaža ljuljevi , grašak.....
kod proizvodnje sjemena iliti žetve, oprez , javlja se žižak kojeg moraš prskat :!:
kaj te još zanima :?: ja godinama sijem grašak i bez toga ja ne bih mogao, super je kvalitete :!:
 
S

seljaček

Guest
Bogec kak ga kombajniraš kakvo podešenje kombajna ja sam 1ral zaoral jer nisam našel stručnjaka da ga pokosi onda ga prerasla trava pa ga snašla plužina sad je tu pšenica izgleda ko avion.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
seljaček kaže:
Bogec kak ga kombajniraš kakvo podešenje kombajna ja sam 1ral zaoral jer nisam našel stručnjaka da ga pokosi onda ga prerasla trava pa ga snašla plužina sad je tu pšenica izgleda ko avion.

ja nemam kombajn, susjed mi kombajnira ljuljeve i grašak sa clas dominator 95.štelanje je ko za pšenicu samo malo raširi mrvicu rupe il kaj več jer je samo malko grašak veči i sve prolazi, bum ga ja pitao točno šta je radio kod kombajna.inače mu trava ne smeta sjeme izađe čisto iz kombajna, to je za kombajniranje grašak + pšenica, a čisti grašak je još lakše , al bum pitao :!:
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
Ja sam iz Bereka, grašak je Osječki zeleni i to sjeme sam jedva nabavio jer ga kod nas nije bilo u prodaji morao sam ići čak u Osijek a tritikal sam imao svoje sjeme, da sam znao da je bolje sa pšenicom ili zobi posijao bih tu kombinaciju. Kakvu kosu koristiš za košnju jeli potrebna gnječilica ili kondicioner zbog debljine stabiljke?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
đuka kaže:
Ja sam iz Bereka, grašak je Osječki zeleni i to sjeme sam jedva nabavio jer ga kod nas nije bilo u prodaji morao sam ići čak u Osijek a tritikal sam imao svoje sjeme, da sam znao da je bolje sa pšenicom ili zobi posijao bih tu kombinaciju. Kakvu kosu koristiš za košnju jeli potrebna gnječilica ili kondicioner zbog debljine stabiljke?

oh pa ni ti mi nisi daleko, nekak nas je sve više iz BBŽ :!: nadam se da buš aktivan :!:
ja imam maksimirski ozimi i veliki je problem doči do sjemena, ja ga rezerviram godinu unapred tak da več znadu u jesen da dolazim.
ma nije loš tritikale samo je tvrđi od pšenice i zobi, i pazi sa osjem, isto tako se na preporučuju pšenice brkulje :!:
pokosi ga kad počmu se pojavljivat klasovi i bit če super, koja ti je norma sjetve bila :?:
inače ide 100x100kg na ha, čini se rijetko al nije , jer grašak mora imat mjesta da ne tuše jedan drugog.
ja sam prošle godine sijao početkom 11. mjeseca , a inače se sije početkom 10. mjeseca, ove godine sam sijao u roku i puno je gušče makar isto sjemena sam koristio, znači bit če više od 50 bala na ha. :D
kosio sam sa bubnjastom rotacionom sip 165 i zetor je išao u prvoj direktnoj jer bi zaštopao kosu, sa grebenom nemoj ni iči na polje jer češ vuči pola rali za sobom, nemoj prekretat sa favoritkama jer nebudeš prekrenuo, znači trebaš pauka i zgrtač. :!:
ne treba ti gnječilica, treba ti balirka s noževima i kad misliš da je bala gotova još poteraj onda je nabito :!:
krave to rado jedu, diže se mlječnost i kvaliteta jer sadrži esencijalne aminokiseline. :!:

evo slika košnje u mliječnoj zriobi pšenice, grašak je onda nalijevao zrno (to je super ima masu i zrno)


Obrisan neispravan link.
 
M

matija

Guest
bogec jel siješ odvojeno grašak i pšenicu il sve pomiješaš?50 bala po ha mi se čini zbilja puno :shock: jesi to uspio postić ili to očekuješ za ovu godinu?koliko to ostavljaš da se prosuši prije baliranja?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
matija kaže:
bogec jel siješ odvojeno grašak i pšenicu il sve pomiješaš?50 bala po ha mi se čini zbilja puno :shock: jesi to uspio postić ili to očekuješ za ovu godinu?koliko to ostavljaš da se prosuši prije baliranja?

nakon oranja bacim umjetno i grašak s rasipačem za umjetno(svako posebno), to lagano zatanjuram jer dubina sjetve za grašak je oko 8 cm jer ako je plitko ak dođu mrazevi oštete korijen, nakon toga sa rasipačem bacim pšenicu i nju zadrljam i to je to, divno krasno :D
50 bala nije puno ja sam to imao na ovom polju koje vidite na slici , kao što rekoh nekak mi se činio rjedak pa je svejedno bilo 50 bala, ove godine očekujem više bala jer je gušče niklo :!: :D
što se tiče prosušivanja, ovo na slici sam pokosio popodne i balirao drugi dan oko podne, samo sam ga ujutro zgrnuo.
balirano je sa zetorom kristalom i deutz balirkom s noževima :!:
ako se kosi u ranijoj fazi onda se treba duže sušit, a kako čete to znat :?: uzmete u ruke malo mase i trljate u lopticu ispružite dlan i ako se loptica ne odmotava mokro je, ako se brzo raširi suho je :!: :!: :!: :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
matija kaže:
oko kojeg datuma kosiš smjesu s pšenicom?

u cvatnji graška početak svibnja, u mliječnoj zriobi pšenice druga polovica svibnja, jari grašak sa zobi krajem svibnja, sve se to može i prije , ovisi o godini, nakon toga idu kukuruzi i ljulj još iste godine :!: zemlja je prepuna gnojiva posebice dušika a znate da što ima više dušika to vam manje treba vode za isti prinos, posebice je bitan dušik iz graška jer se postepeno oslobađa i ima duže djelovanje od umjetnog. :!: :D
 
M

matija

Guest
na to bi se poslje taman mogla posijat sudanska trava i pokosit se dva puta za sjenažu.
nego bogec koju si ono balirku reko da kupuješ?
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
ja sam posija 80 kg graška i 100 kg tritikala na ha u 10 mjesecu, balirku imam ali nema noževe pa ću probati sa njom ako neće bale biti dobro nabite onda ćemo sa silokombajnom za trave sasjećkat i nagazit u silos
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
matija kaže:
na to bi se poslje taman mogla posijat sudanska trava i pokosit se dva puta za sjenažu.
nego bogec koju si ono balirku reko da kupuješ?

bravo to su riječi, znači odmah siješ, ja sam sijao kukuruz jer sam na drugoj parceli posijao sirak (početak 5. mj) koji je dao 4 otkosa.
sirak i sudanska trava izvrsno podnose sušu tj oni to vole tak da kao drugi usjev su fenomenalni. :D
e sad se naručuje sirak si si naručio :?:
valjda če bit famarol koja je po licenci deutz il sipma, sa noževima su, cijena je oko 140 000kn sa pdv i omotač bum zel odma tam kakvi imaju, prikupljam savjete i iskustva, sve je dobrodošlo
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
đuka kaže:
ja sam posija 80 kg graška i 100 kg tritikala na ha u 10 mjesecu, balirku imam ali nema noževe pa ću probati sa njom ako neće bale biti dobro nabite onda ćemo sa silokombajnom za trave sasjećkat i nagazit u silos

ma bude se dalo nabit samo ju pritisni ,ma kaj nebi išlo, noževi pomognu jer je to sve ogromno al ništ mu nije ak nema noževa, nemoj puno na polju kemijat jer kad pokosiš brzo se to suši. :!:
ja sijem godinama grašak jari ,ozimi, niski , visoki, sjeme si kombajniram.
ove godine sam na jedan hektar uveo ovak ;grašak+pšenica + crna zob, znači tri kulture su skupa posijane :!:
a druga parcela je grašak + pšenica
 
M

matija

Guest
bogec kaže:
sirak i sudanska trava izvrsno podnose sušu tj oni to vole tak da kao drugi usjev su fenomenalni. :D
e sad se naručuje sirak si si naručio :?:
ma sudanska trava je bila odlična.krave su je obožavale ,a u bali ni grama pljesnivoga.samo treba pazit da ne preraste.
nismo još ništa naručivali, još nije ni pala odluka oćemo je uopće sijat.
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
imao sam i ja sudansku travu pred 2 godine hranio sam je u svježem stanju, 10 krava pojede punu samoutovarnu prikolicu kao od šale a odustao sam od nje jel drugog otkosa skoro da i nije bilo
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
đuka kaže:
imao sam i ja sudansku travu pred 2 godine hranio sam je u svježem stanju, 10 krava pojede punu samoutovarnu prikolicu kao od šale a odustao sam od nje jel drugog otkosa skoro da i nije bilo

postoji razlika između sirka i sudanske trave, sirak je hibrid između sirka i sudanske trave , njega ne možaš kupit bez naruđbe, dok sudansku travu imaju svi dučani :roll:
sirak je GRAZER N iz amerike, ima bolje razvijen korjen, bolje podnosi sušu veči prinos veča hranidbena vrijednost :D
ja sam sijao jednu ral i 30 komada nije moglo pojest kolko to brzo raste, jeli su po volji, došao je i drugi otkos tak da smo ostatak silirali silokombajnom,sve do mraza sam vozio, (imam utovarku sa noževima)al ko što kažeš al ga jeduuuuu
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
evo slike, tak ti to izgleda, nema pokvarenog, premda izgleda grubo nakon što profermentira omekša u bali tak da krave super jedu :!:
ja nisam nikad imao pokvarenog u balama, ova na slici nije nasjeckana sa noževima i nema problema, moje krave ovu balu smlate za dva dana :!: na ovim klasovima što se vide ima mlječnog zrna isto tako ima i zrna graška , znači ima masu voluminoznu i zrnatu komponentu :D
evo slikice:
Obrisan neispravan link.
 

Najnoviji postovi

Na vrh