• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SOJA sjetva-žetva 2010.-2011.-2012.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
nisam znao kada se gledaju kvrzice, ali posto se tu vec spominju reko da i ja pogledam..
sto se tice bakterizacije, tako smo i planirali, ali nakon sto nam se jedan kolega smijao na spomen mijesanja soje na polju, odlucili smo to raditi doma - greska. nagodinu cemo pametnije :mrgreen:

ali sve bi to bilo uredu, samo da mi je dokopati se barem dijela onih tabli sto se vide pri vrhu prve slike. sve bi bilo bolje.. :rolleyes:
 
B

Bobo

Guest
Ja ih sad uopce ne gledam, a i kad ih bude, ne bude ih previse kod mene, jer je zemlja dost kisela... Kvrzice gledam jesu li se pojavila kad pokosim psenicu, ranije ne, jer mi se iskreno ne da... mozes ti kopkati i cupkati, nitko te ne sprijecava, al ne zamaram se s tim previse.


Bakterizacija... od kuce do njive imam voznje tocno 3 minute, tako da mjesam kod kuce u supi u hladu... ako su ti njive udaljenije od kuce, svakako mjesaj na njivi, ne brini sto ce ti se smijati.

Svasta sam i ja "nesvakidasnjeg" radio po mojim njivama pa su mi se smijali,a sad odjednom Bobo nije lud, zna on sta radi, pa polako pocinju prepisivati...
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Moja soja sijana početkom svibnja bolja je nego ona sijana 15.4.
Mislim da na ranije sijanoj nije uspjela bakterozacija jel je sjeme bilo tretirano,a od svih najljepša je ona koja nija bakterizirana.
Tu prvu sam prihranil prije tjedan dana sa oko 100kg/ha i tu noč je pala kiša a danas prihranjujem ostatak pa se u petak nadam kiši također oko 100kg kana
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Moja soja sijana početkom svibnja bolja je nego ona sijana 15.4.
Mislim da na ranije sijanoj nije uspjela bakterozacija jel je sjeme bilo tretirano,a od svih najljepša je ona koja nija bakterizirana.
Tu prvu sam prihranil prije tjedan dana sa oko 100kg/ha i tu noč je pala kiša a danas prihranjujem ostatak pa se u petak nadam kiši također oko 100kg kana

I onda ti budi pametan kako sto raditi :D
Gdje ste bakterije kupili?
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
soja nije za amatere !
kad znaš šta i kako treba onda nema problema .
kad nemaš pojma onda pitaj one koji znaju .
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
soja nije za amatere !
kad znaš šta i kako treba onda nema problema .
kad nemaš pojma onda pitaj one koji znaju .

Bravo 8)
Vidim ti si jedan od pametnijih. Koce s tobom pih.

Takve stupidne postove netreba niti komentirati.
Tu ima normalnih kulturnih ljudi koji ce odgovoriti na moje pitanje.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
ja sam jedan od onih koji pitaju one koji znaju .
A ako sam nekoga uvrijedio stupidnim postom nije mi to bola namjera.
bakterije kupujem na agronomskom fakultetu i za savjete pitam profesora rađepovića koji je jako pristupačan čovjek i pomogne jako puno samo treba pitati .
Tibore kmentar je bio na mnoge postove o bakterizaciji sjemena kad ljudi lutaju i plačaju školu svojim novcima . Ja mislim da je bolje pitati onog koji je to provjerio sa svojim novcima .
mi smo stavljali duplu dozu bakterija na sjeme koje je bilo tretireno fungicidom a gdje je soja prvi puta u plodoredu tamo 2,5 doza i bakterizacija dobra .
pitali onog ko zna napravili i sve pet .
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
trebao si odmah tako reci i sve 5.. nisam cuo da se mora pojacavat doza. istina, nisam nikoga ni pitao. nema veze, soja za sada izgleda relativno dobro, a nagodinu ce i bolje..
 
S

Stručnjak 01

Guest
soja nije za amatere !
kad znaš šta i kako treba onda nema problema .
kad nemaš pojma onda pitaj one koji znaju .

U potpunosti se slažem.Za soju je potrebno znanje i iskustvo.Ja soju sijem več 7 godina i tek sam zadnje 4 godine ušao u štos,slušajuči savjete drugih.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Stavljal sam duplu dozu,a di više nisam imal tu je najbolja,onda kaj na to veliš...
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Stavljal sam duplu dozu,a di više nisam imal tu je najbolja,onda kaj na to veliš...

a razloga može biti .................... jel primjena cijepiva bila ispravna , jel cijepivo skladišteno na temperaturi manjoj od 18 c jel sjeme tretirano u hladu jel je sipano u sadilicu u hladu
jel prošlo manje od dva sata od tretiranja do sjetve
jel ph veći od 5-5,5 koji je sadržaj dušika u tlu kakva je gnojidba dušikom ako dušika ima bakterije nisu glupe zašto bi dalale kad je to netko već napravio ,
jel zemlja lani bila poplavljena jel zemlja obrađivana po mokrim uvijetima itd.
zato najbolje pitaj nekoga ko zna pa taman i da to platiš isplati se .
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Danas sam rukom iščupal 2 biljke,na korjenu svakom po 6-7 velikih kvržica,to na glavnom,a na dlačicama nema jel sam i njih otrgnul,al je ostala mala,a kaj sam sijal u 5mj tu je duplo veča negdje i do pasa. sve isto rađeno....
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Danas sam rukom iščupal 2 biljke,na korjenu svakom po 6-7 velikih kvržica,to na glavnom,a na dlačicama nema jel sam i njih otrgnul,al je ostala mala,a kaj sam sijal u 5mj tu je duplo veča negdje i do pasa. sve isto rađeno....

pa to je ok pa i moja je lošija ona koja je sijana 15,4 a najbolje izgleda ona koja je sijana 12,5 i 20.5 ovo sjeme koje je bilo tretirano fungicidom je slabije klijalo nego ono koje nije a najbolja je moja tvanuša
lošije sjemne bolje klija kad je tlo toplije pa..............
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
kakva je situacija sa sojom kod vas? nitko nista ne pise..
spremate li se u zetvu ili se jos zeleni?
spominje li se kakva cijena za soju?
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
ako mi nebude lijeno, budem otišel danas slikati moju soju, otpalo je oko 90 posto lista....
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
na mojoj sto sam danas gledao je otpalo 50ak % recimo. mozda i nesto vise. a na mjestima se jos i zeleni.
kada planiras krenuti sa branjem?
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
slicno je i kod nas samo mi to ne miriše na dobro jer ova zelena neće biti za berbu a ova će se počet osipat pa kako to pokosit?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
kod mene je takva situacija samo na jednoj parceli gdje se lose pripremilo pa je dio nikao tek nakon prvih jacih kisa dok je ostatak vec dobrano krenuo. ali ne radi se o velikoj povrsini.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh