• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SOJA sjetva-žetva 2010.-2011.-2012.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Danas prvih 9ha,pa nas kiša sprašila doma...
Kolko biofiksina stavljate na 100kg soje....
ide jedna vrećica cjepiva na 100kg soje.
ja danas završio sa sjetvom soje,a odmah sam i oprskao sa dual gold i schorpio-m.
ukupno sam zasijao 13,5ha.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Mi jučer završili sjetvu soje na 52ha,sorte neoplanta i podravka 120kg/ha i zlata 140kg/ha.Sijalo se po 13 h dnevno tako da smo za 3,5 dana uspjeli sve napraviti do kiše.



Slika044-8.jpg


Slika043-10.jpg


Slika040-9.jpg


Slika036-8.jpg


Slika032-7.jpg
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
bome je kombinacija ogromna. kako se jd ponasa sa punom sijacicom? i koja je otprilike tezina svega skupa kada je puna?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
bome je kombinacija ogromna. kako se jd ponasa sa punom sijacicom? i koja je otprilike tezina svega skupa kada je puna?

Nisam je ni punio punu,najviše 400kg,gdje je tvrdo dobro je ali ako je na njivi mekano onda je prednji kraj pri okretanju u zraku stalno,trebao bih mu prednje kotače napuniti vodom ,to bi bilo još cca 500kg balasta naprijed i onda bi bilo ok.Ovo me je vratilo u stare dane kad sam s 533 sijao s psk-4 i punim kutijama gnojiva ,stalno sam se okretao na zadnjim kotačima.
Prazna kombinacija je teška cca 3,5 tona,a može stati više od tone sjemena.
 
S

seljaček

Guest
dali ima smisla prihrana soje sa folijarnim gnojivima i kada?
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
639
ja prihranjujem sa profert marom prije cvatnje

ja koristim kristalon ili neki natural .... nešta neznam točno naziv ( taj sam koristio prošle godine) isto prije cvatnje
daniel2356 dali ga mješaš sa pesticidima ili ga posebno primjenjuješ
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
ja koristim kristalon ili neki natural .... nešta neznam točno naziv ( taj sam koristio prošle godine) isto prije cvatnje
daniel2356 dali ga mješaš sa pesticidima ili ga posebno primjenjuješ

posebno, jer prskam sa lagunom kad je mala, a prihranjujem prije cvatnje kad je metar velika
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
stavljali smo lani 1 vrečicu na 100 kg, ako se dobro sječam, al nemoj me držat za riječ. ove godine ništa još nismo koristili biofixin, makar ga imam doma. al budemo za ostalu sjetvu.
evo dvije slikice kolege sa sjetvenom linijom i daskom za ravnanje brazde.
moram priznat da se dobro sjetio.



Imam tank kao i ta sijačica al ga ja koristim naprijed za dozaciju gnojiva.Nov al nekorišten 2g.
>Problem mi je jel se pumpa jako grije...kakva su vaša iskustva..moj je kverneland.
 
B

Bobo

Guest
Evo i mene u ovu temu...

Dugo nisam nesto pretjerano aktivan na forumu, jer sam stalno na selu.

Soja posijana na 8 jutara, Ika i Podravka. Poprskano sa scorpiom i (zaboravih kako se drugi zove) te ce ici korekcija laguna u split aplikaciji. Predsjetveno 100kg/kj 15-15-15 i jedna prihrana oko 50kg/kj KAN. Koristili smo dvije vrecice biofixina na 300kg sjemena.

Sto se tice iskustava sijanja soje na neobradjivanu zemlju, tako sam soju imao prije dvije godine na 9kj zakupljene zemlje koja 3 godine obrade nikakve vidjela nije, pomalcirao drac, bacio UREE 60-70kg/kj, zaorao. Na to 100kg/kj 15-15-15 i posijali soju. Prskano s dualom gold i metripharom prije nicanja i laguna korektivno u jednom prohodu. Imao sam samo problema s onim napasnim leptirima koji su mi cjele njive nastanili. Sreca pa smo na vrijeme reagirali i od sad uvijek imam FASTAC-a u pripravnosti bar jednu litru.

Soja je bila vrhunski cista i jako je lijepo rodila. Sorta MISLIM da je bila IKA, ali se stvarno ne sjecam vise.

Soja samo zahtjeva dobro prskanje ako je sijana zitnom sijacicom (ja i ujak sijemo IMT sijacicama u svaki drugi red, druga dvojica iz sela siju u svaki OLT sijacicama) ili kultivaciju ako je sijana na 45cm ili na 70 kao sto smo mi prije radili.

Ako se kultivira, dovoljna je mislim samo laguna u split aplikaciji, a inace mora biti i osnovno prskanje...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
S

seljaček

Guest
Soju sam posijao 9.4.2010. i danas bio u obilasku polja i nije još nikla klica oko 2 cm ali još nije vani jel to normalno 14 dana a još nije vani
 
M

MOCO

Guest
pa nju je uhvatilo ono zahladnjenje i sad joj treba da se ugrije-to ti je uvijek rizik rane sjetve, a soja voli toplo
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
istina soja voli toplo,ali zimu bolje podnosi nego kukuruz tako da nećeš imati probema.
 
B

Bobo

Guest
Bio i ja jucer u mojoj soji, bacila je klicu fino, ako se bolje zagleda iz sagnutog polozaja, tu i tamo se neka pojavljuje van, tak oda za 5-6 dana ce vec fino biti vani.
 
S

seljaček

Guest
Problem u soji ili!!! 9.4.2011 posijao sam soju tretirana sa 100g/100kg biofixinom ali nema na korjenu nikakvih kvržica 6 ili 7 troliska je formirana dali je to normalno?
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
to nikako nije normalno !
budeš morao kanom intervenirati .
samo kada kontroliraš kvržice soju nesmiješ čupati nego je moraš iskopati .
i mi imamo lošiji razvoj kvržica na tablama gdje prvi puta uvodimo sojui u plodored i to sa sjemenom koje je tretirano sa fungicidom , bitno da lupeži iz instituta tvrde ma nemaš ti brige taj fungicid bakterijama nesmenta i kome se sada žaliti ? gamad!
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Kod mene je soja bljeda i slabo napreduje,moral bum bacit kan,a ovo vrijeme ludnica nemreš prskat nit ništ za poludit...
Ona kaj je sijana 2 tjedna kasnije od prve več ju je dostigla,a tako i sa kukuruzom..
Mislim da te bakterije su pušing živi bolje da sam za te pare gnoja više stavil a i zajebancija sa mješanjem...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
obisao sam soju danas, nakon drugog korektivnog spricanja je trava stala, ali isto tako je i soja malo usporila. nisam nasao kvrzice na korjenu, ali sam iscupao, nisam iskopavao korjen. mislim da je prilikom sjetve barem pola tih bakterija ostalo u sijacici, da su otpale nakon sto se prosusila soja.

kada idete sa prihranom i u kojoj kolicini?

edit:

evo i dvije losije slike..

09062011287kopiraj.jpg


09062011297kopiraj.jpg


bilo je dosta problema s korovima posto su zemlje proljetos uzete u najam, a nisu bile obradjivane neko vrijeme..
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Kvrzice na korijenu ces moci kasnije primjetiti (ovako rano ni ne gledam jel ih uopce ima), a sto je pola bakterija ostalo u sijacici je samo stvar neiskustva... nikad ne mjesaj vise nego sto stane u sijacicu, dakle jednu po jednu turu i nikad vise nego sto mozes posijati...

Prihrana kod mene obavljena prije 3 dana 50kg KAN/kj i mislim da joj je sasvim dovoljno.

Prvo prskanje obavljeno sa scorpiom i zaboravih ime drugog sredstva, i nije mi se pokazalo nesto narocito. najbolja kombinacija za prvo prskanje je dual gold i metriphar koji smo uz njega kupovali po preporuci tehnologa tadasnjeg, a korekciju vrsimo pola doze lagune i 8g Harmony-a prvi puta a drugi put nakon dva tjedna ostatak lagune, naravno i prvi i drugi puta obavezno dodavanje okvasivaca...

Soja ti lijepo izgleda.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh